A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

rappali_

Well-Known Member
2016. szeptember 18.
3 715
17 056
113
Értem, erre gondoltam én is. Régen sem volt, már ha szabad még erről írni, ennyi év távlatából. Az éles századoktól lett összeszedve a tisztil altiszti állomány és a rajparancsnokok és segítőik, minden alapkiképzésre, 1 hónapra. Ezek alkották a kiképző század keretét, ami akkor 1 hónap volt. Szombathelyen a 80-as években általában 8 kiképzőszázad volt, minden bevonuláskor. Ez virágnyelven azt jelentette, hogy a dandár, bevonulásonként, 800+ fő feltöltést kapott.
Már első vh-s időkben is így működött; kiképző- vagy háborúban menet-század. Így logikus (nem egy buborékban élő, lőpor füstöt nem szagolt adja át az ELMÉLETI tudást).
 

migfun

Well-Known Member
2013. május 28.
2 263
4 671
113
Az orosz felújítással mondjuk egy eu-s szankcióktól kevés megrendeléssel rendelkező céget támogattunk az Unión belülről. Rajtunk kívül nem üzletel velük senki, pedig mások is gondolkoznak a Mi-24 továbbüzemeltetésén. A harckocsi- és helikopter megrendelések műszaki tartalmát nem vitattam, tényleg valószínűleg a lehető legjobbat vettük, az időzítés miatt érzem a gesztusértéket. Ahogy az amerikai üzletet is. Politikai elfogadtatás; megfelelünk az elvárásoknak nagy hirtelen, legalább katonai téren. A CZ-t nem említettem, az nem is Nyugat, vagy amerika.
 

papi

Well-Known Member
2017. április 22.
1 584
4 671
113
Már első vh-s időkben is így működött; kiképző- vagy háborúban menet-század. Így logikus (nem egy buborékban élő, lőpor füstöt nem szagolt adja át az ELMÉLETI tudást).

Ez azért kétélű fegyver. Nem mindenki alkalmas arra, hogy képzéseket tartson.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 052
18 754
113
Ez azért kétélű fegyver. Nem mindenki alkalmas arra, hogy képzéseket tartson.

Nem is kiképző mindenki. Már képzett rajparancsnokok kell hogy legyenek a kiképzők. Ők a saját kiképzésük alatt azt is megtanulják, hogyan oktassanak másokat. Régen leagalábbis így ment.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Az orosz felújítással mondjuk egy eu-s szankcióktól kevés megrendeléssel rendelkező céget támogattunk az Unión belülről. Rajtunk kívül nem üzletel velük senki, pedig mások is gondolkoznak a Mi-24 továbbüzemeltetésén. A harckocsi- és helikopter megrendelések műszaki tartalmát nem vitattam, tényleg valószínűleg a lehető legjobbat vettük, az időzítés miatt érzem a gesztusértéket. Ahogy az amerikai üzletet is. Politikai elfogadtatás; megfelelünk az elvárásoknak nagy hirtelen, legalább katonai téren. A CZ-t nem említettem, az nem is Nyugat, vagy amerika.
Itt egy cikk a kormánnyal szemben nem kimondottan elfogódott indextől. Még abból az időből, amikor nem voltak bejelentve az Airbus helikopterek.
Nem árt még azt is figyelembe venni, hogy amilyen állapotban voltak azok a gépek, talán senki nem vállalta volna el a helyreállítást (vagy legalábbis nem nyugodtszívvel vesszük át a kész gépeket), mint a gyártó. A Mi-24-es topicban pedig már korábban levezettem, hogy a "képességfentartás" szempontjából ez volt a leglogikusabb megoldás.
Persze, én is tapsikolnék, ha Apachokat vettünk volna (holnap meg majd lehet hogy már veszünk is :rolleyes:).
De én azért értem, hogy mire gondolt a "költő" amikor, és ahogy ezt az ügyet intézték.
 
  • Tetszik
Reactions: marton

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Van egy linked erről?
Én úgy emlékszem, hogy legutóbb már egy A319 méretű gépet vizionált erre a szerepkörre... "harmadik Airbus"
Na végre megtaláltam!
Mindkettőben lehet valami. A Falcon esetében is említ "egyes" C4ISR funkciókat. Mondjuk járt mind a 2 gép Israelben, mielőtt hazaértek volna.
Érdekes dolog lehetne az is, ha esetleg ez az A319-es méretű gép is mondjuk egy sima szállító gép lenne, C4ISR konténerrel. (Bár ez csak az én agymenésem)
De az is lehet, hogy tényleg egy már beszerzett 3. A319-es lesz, amibe most építik be a belsejét. Mondjuk a csődből +1 gépet megmentve azért elég jó üzletet köthettek, ha így volt.
Különben érdemes a videó mind a 7 részt végignézni... Ez különben az év eleji nyilvános 2018-as évértékelő és 2019-es feladatszabó gyűlés. Egyéb más katonákkal kapcsolatos téma is érintve lett pl. lakáskérdés.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 711
76 724
113
Na végre megtaláltam!
Mindkettőben lehet valami. A Falcon esetében is említ "egyes" C4ISR funkciókat. Mondjuk járt mind a 2 gép Israelben, mielőtt hazaértek volna.
Érdekes dolog lehetne az is, ha esetleg ez az A319-es méretű gép is mondjuk egy sima szállító gép lenne, C4ISR konténerrel. (Bár ez csak az én agymenésem)
De az is lehet, hogy tényleg egy már beszerzett 3. A319-es lesz, amibe most építik be a belsejét. Mondjuk a csődből +1 gépet megmentve azért elég jó üzletet köthettek, ha így volt.
Különben érdemes a videó mind a 7 részt végignézni... Ez különben az év eleji nyilvános 2018-as évértékelő és 2019-es feladatszabó gyűlés. Egyéb más katonákkal kapcsolatos téma is érintve lett pl. lakáskérdés.

Ezt a videót is én linkeltem be ide, még a megjelenése napja körül, ha jól emlékszem... :)
3 hónap alatt ki tudja, mi minden változott.
Ha jól emlékszem, december elején még légi vezetési pontról beszélt a Falconokkal kapcsolatban.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Ezt a videót is én linkeltem be ide, még a megjelenése napja körül, ha jól emlékszem... :)
Viszont én biztosan máshonnan jutottam el hozzá, mert engem akkor a 7 részes videóból az 5. rész érdekelt (az egészségügyi részre kerestem rá). Volt ugye Dudiékkal az a vitánk a combat medic-ekkel kapcsolatban...
 

Schurrer

Well-Known Member
2019. március 9.
1 052
786
113
Nem, hiába is erőlködsz...

Ez a satu csak Te fejedben van,...
Ez a haderőfejlesztési program egy gazdaságra épül, egy külpolitikára, és egy jövőképre ami az országról és azon belül a honvédségről szól. Ne akarj belevetíteni ide mindenféle belpolos lózungokat, egyszerű a képlet:
Le lett élve minden, mindent cserélni kell, ha lehet újra és a legmodernebbre. Azt vesznek amire szükség van, attól akitől a legnagyobb értéket a legjobb áron és hosszútávon a legmegbízhatóbban tudjuk garantálni. És hogy legyen mivel taktikázni a nemzetközi térben, nagyon jó ez az egyességekre és alkudozásokra. Az Usa egy ezek közül, és nyilván az egyik legjelentősebb...nekik is érdekük, nem csak nekünk a jó politikai és katonai viszony. Ne spilázd túl...:cool:
Miért erőlködnék, ez szerintem egy logikus felvetés volt, az, hogy te másképpen látod, az egy vélemény. De rendben, nem spilázom túl, részemről ez is benne van a pakliban, ne legyen igazam. ;)
 

Schurrer

Well-Known Member
2019. március 9.
1 052
786
113
Mi miért lennénk kényszerhelyzetben? Akkora a túlkínálat a fegyverpiacon, hogy elképesztő.
És pontosan ezért a különböző országok ha nem is fogadják el a jelenlegi különutas magyar politikát, akkor sem fognak a saját cégeiknek betartani.
Vegyük csak az utóbbi idők botrányait. A németek ugyan nem engedtek fegyvereladásokat a szaudiaknak, míg a többi ország nyugodt szívvel tömi őket az aljasságaik ellenére. Pl. a franciáknak minimális problémájuk sincs a fegyvereladásokkal. Ha emlékeztek az oroszoknak szánt 2 helikopterhordozót is majdnem keresztülvitték a rendszeren, az embargo ellenére.
A svédek nagyon jó dolgokat csinálnak, de a NATO-n kívüliségük miatt elég korlátozott a vevőkörük. Nekik az a "trükkjük", hogy ha akarják (értsd: megfizetik), akkor minden technológiát átadnak a vevőnek. Semlegesek, tehát megtehetik. Nekünk erre a Gripenek ügyében nem volt erre igény, de ez azért jó dolog.
Az utóbbi időben mi elég jól elvoltunk úgy, hogy több NATO országnál is kihúztuk a gyufát, és mégis érkeztek a befektetések. Ha nem toljuk fullban a hülyét, és nem követünk el népirtást, vagy "enyhébb" esetben politikai gyilkosságokat, akkor kapunk 1-2 tiltakozást, meg bekéretést, de alapvetően semmi foganatja nem lesz.
Az hogy Trump egy most várható nagyobb business miatt megsimogatja majd Viktor buksiáját, nagyjából semmit nem jelent. Nincs itt semmi kényszer. Teljesítjük a NATO költségvetési arány igényét meg támogatjuk 1-2 számukra fontos ügyben (Izraellel kapcsolatos politikája), 'oszt jónapot. Hogy kinél költjük el a lóvét abba nem szólhat bele Trump. Az már csak egy gesztus tőlünk, ha náluk. Ami pedig a Kongresszust illeti ott azt a pár lobbistát elkápráztathatjuk, akik mögött a fegyveriparuk áll, de a többiek ettől nem fognak kevésbé ferde szemmel nézni ránk.
Ha a norvégok (Konsberg) passzolnak, akkor megyünk a svédekhez (SAAB). Ha ők is, akkor megyünk az amerikaiakhoz(Lockheed, Raytheon), utánna az EU konzorciumhoz (MBDA), ha ők is, akkor meg az izraeliekhez (Rafael), és még mindig maradnak a törökök, koreaiak, japánok, kínaiak, szingapur, stb.stb. és a legvégén még az oroszok is...
/Ha hozzájuk jutunk, addigra már annyira megromlik a helyzetünk a NATO-ban, és már nem is leszünk a tagjai, így nem fog zavarni az embargó... ;)
Szóval senkinek semmilyen gesztust nem KELL megtennünk. Bár elképesztően fegyverkezik mindenki, de
De pont, hogy mi kérünk most valamit valamiért. Svédek ne ugráljanak, norvégok csak a kormánynak utalják a lóvét, nehogy már beleszóljanak annak tizedének az elosztásába sem, mi ezt akarjuk az amcsi fegyverek mellett. Meg nézzék el, hogy egy ruszki kémközpont lesz nálunk, bagatell. Mindezt a "hatalmas", kelet-európai szinten is aprópénzzel és persze a szokásos ígéretekkel. Ebből tényleg az következne, hogy mi diktálunk vagy olyan nagyon függetlenek lennénk? De mindegy, most már akár holnap kiderülhet sok minden, remélem kihozzuk a lehetőségekből a maximumot, meglátjuk most vagy jóval később.
 

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
5 016
12 874
113
De pont, hogy mi kérünk most valamit valamiért. Svédek ne ugráljanak, norvégok csak a kormánynak utalják a lóvét, nehogy már beleszóljanak annak tizedének az elosztásába sem, mi ezt akarjuk az amcsi fegyverek mellett. Meg nézzék el, hogy egy ruszki kémközpont lesz nálunk, bagatell. Mindezt a "hatalmas", kelet-európai szinten is aprópénzzel és persze a szokásos ígéretekkel. Ebből tényleg az következne, hogy mi diktálunk vagy olyan nagyon függetlenek lennénk? De mindegy, most már akár holnap kiderülhet sok minden, remélem kihozzuk a lehetőségekből a maximumot, meglátjuk most vagy jóval később.

Engem jobban érdekel hogy ez hogy érinti a MOL Norge-t semmint hogy fognak-e nyavajogni a civilek vagy sem.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
De pont, hogy mi kérünk most valamit valamiért. Svédek ne ugráljanak, norvégok csak a kormánynak utalják a lóvét, nehogy már beleszóljanak annak tizedének az elosztásába sem, mi ezt akarjuk az amcsi fegyverek mellett. Meg nézzék el, hogy egy ruszki kémközpont lesz nálunk, bagatell. Mindezt a "hatalmas", kelet-európai szinten is aprópénzzel és persze a szokásos ígéretekkel. Ebből tényleg az következne, hogy mi diktálunk vagy olyan nagyon függetlenek lennénk? De mindegy, most már akár holnap kiderülhet sok minden, remélem kihozzuk a lehetőségekből a maximumot, meglátjuk most vagy jóval később.
Tudod, hogy mit jelent a kínálati piac kifejezés?
Mert a fegyver piaca kínálati piac jelenleg.
Ha nem így lenne, akkor nem tehetnê meg pl. törökország azt, amit az F-35-tel megcsináltak.
De abból a szempontból is kedvezőbb helyzetben vagyunk, hogy nem vagyunk olyan mértékig elkötelezve senki felé, ahogy a környező országok.
Annak idején ezért volt fontos a Gripenek választása, mert akkor az oroszok után begyaloglunk egy másik egyirányú utcába. Most viszont lehetőségük van az (oroszokon) kívül bárkitől vásárolni.
Ami a norvég alap ügyet illeti, az az ügy már le van zárva. A 2 kormány megállapodott.
De szerintem te nem ismered az észak-európai emberek mentalitását. Ők nem fognak leállni az "ugrálással" csak azért mert veszünk tőlük pár eszközt. Ott egy picit más a politikai mentalitás...
És ezt szerintem Orbánék már realizálták is a "norvég alapos" ügy kapcsán. Szóval ezen országoknál, politikusoknál ilyen fegyvervásárlásokkal nem változtatsz semmin. Pl. a németeknél sem lettek attól szalonképesek a szaudiak, mert vettek volna fegyvert.
De azért mi nem vagyunk a szaudiak szintjén. Tehát fegyvert bárkitől fogunk tudni venni, ha akarunk. Vagy hallottál olyat, hogy ennek ellenkezőjét jelentette volna ki bármelyik ország?
 

Schurrer

Well-Known Member
2019. március 9.
1 052
786
113
Tudod, hogy mit jelent a kínálati piac kifejezés?
Mert a fegyver piaca kínálati piac jelenleg.
Ha nem így lenne, akkor nem tehetnê meg pl. törökország azt, amit az F-35-tel megcsináltak.
De abból a szempontból is kedvezőbb helyzetben vagyunk, hogy nem vagyunk olyan mértékig elkötelezve senki felé, ahogy a környező országok.
Annak idején ezért volt fontos a Gripenek választása, mert akkor az oroszok után begyaloglunk egy másik egyirányú utcába. Most viszont lehetőségük van az (oroszokon) kívül bárkitől vásárolni.
Ami a norvég alap ügyet illeti, az az ügy már le van zárva. A 2 kormány megállapodott.
De szerintem te nem ismered az észak-európai emberek mentalitását. Ők nem fognak leállni az "ugrálással" csak azért mert veszünk tőlük pár eszközt. Ott egy picit más a politikai mentalitás...
És ezt szerintem Orbánék már realizálták is a "norvég alapos" ügy kapcsán. Szóval ezen országoknál, politikusoknál ilyen fegyvervásárlásokkal nem változtatsz semmin. Pl. a németeknél sem lettek attól szalonképesek a szaudiak, mert vettek volna fegyvert.
De azért mi nem vagyunk a szaudiak szintjén. Tehát fegyvert bárkitől fogunk tudni venni, ha akarunk. Vagy hallottál olyat, hogy ennek ellenkezőjét jelentette volna ki bármelyik ország?
Nem ismerem a kifejezést természetesen, ahogy a keresleti és egyensúlyi piacról sincs fogalmam... Azt tudom, hogy a fegyverek vásárlása nekünk jelenleg Amerikától fontos, politikailag pedig jelentős a nyomás gyakorlás a részükről, ahogyan a törökök sem kapnak F-35öst ha kitartanak az SZ-400 mellett. Nyíltan pedig ugyan ki jelentené be, hogy mondjuk Kínától mi nem veszünk haditechnikát? Pedig olcsó és jó cuccokat onnan is beszerezhetnénk, csak akkor végünk is lenne. Szóval vegyünk azt ami hasznos és jó a számunkra, ha ez politikailag még más területeken hatásos is, akkor az plusz pozitívum. ( nem győzöm hangsúlyozni, hogy egy cikk általam olvasott infóiból vontam le pro és kontra következtetéseket, nem állítottam semmit, jó lenne, ha pl lennének akik tudnak szöveget értelmezni, itt nem rád gondolok.) De azt ne próbáld bemesélni nekem, hogy ha nem jön össze az amcsi üzlet, mi majd vígan vásárolgatunk mindenféle technikát, attól akitől mi akarjuk, mert mi diktálunk.