A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 472
46 410
113
@pöcshuszár
Pont, hogy mindenkinek teszünk gesztust, csak hogy elnézzék az autokráciába hajló politikát. Először jól bevásároltunk az EU-tól, most meg fényesre tisztítjuk Trump nemesebbik felét...
De tényleg, eddig milyen gesztusra gondolsz?
Az elején megvettük a csődből kimentett használt gépeket (ez egyik ország gazdaságának GDP-jét sem emeli). Cégektől vettük, nem kormányoktól. Komplett CZ gyárat és fegyvercsaládot intéztünk saját gyártásban. A csehekkel nem vagyunk fasírtban, és ez a konstrukció sokkal inkább nekünk jó, mint neki.
Megvettük a Carl Gustavokat. Ja. Ezzel annyira azért nem tettünk óriás gesztust, mivel gyakorlatilag minden épeszű, aki hasonló fegyvert akar, az emellett dönt.
Megvettük a Leo/PZH2000-eket. Mi jobbat választhattunk volna? Kompromisszumos megoldás lett volna, más! Ha azokat választjuk, akkor gesztust teszünk!
Ha kitalálod, hogy veszel egy Ferrárit, akkor azért ne hidd, hogy a Ferrari ezt gesztusnak fogja fel.
Az Airbus helikoptereket egészen addig van értelme gesztusnak mondani, amíg meg nem nézed a V4 más országainak a helikopter beszerzéseit, meg az Airbushoz járó ellentételezést. Aztán rájössz, hogy mi kaptunk gesztust egy ilyen üzlettel.:rolleyes:
 
K

kamm

Guest
Mit szólnál a kettőhöz egyszerre? :D

Vegul is... amig a 8x8 Patria (uszokepes) es Patria XP (nehezebb, gyorsabb, tobb fegyverrel stb) keverekebol lesz, mondjuk 2x annyi, mint lancos, addig engem a lancos nagyon nem izgat; ha ez az MkIV lesz felolem az is jo, csak oregebb CV90 ne legyen.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 938
18 426
113
Valaki a budaőrsi honvédelmi napon volt ? Esetleg valami infó morzsa, kis beszámoló az eseményről, az ott látott, hallott dolgokról ?
 

rappali_

Well-Known Member
2016. szeptember 18.
3 589
16 193
113
Értem, erre gondoltam én is. Régen sem volt, már ha szabad még erről írni, ennyi év távlatából. Az éles századoktól lett összeszedve a tisztil altiszti állomány és a rajparancsnokok és segítőik, minden alapkiképzésre, 1 hónapra. Ezek alkották a kiképző század keretét, ami akkor 1 hónap volt. Szombathelyen a 80-as években általában 8 kiképzőszázad volt, minden bevonuláskor. Ez virágnyelven azt jelentette, hogy a dandár, bevonulásonként, 800+ fő feltöltést kapott.
Már első vh-s időkben is így működött; kiképző- vagy háborúban menet-század. Így logikus (nem egy buborékban élő, lőpor füstöt nem szagolt adja át az ELMÉLETI tudást).
 

migfun

Well-Known Member
2013. május 28.
2 226
4 578
113
Az orosz felújítással mondjuk egy eu-s szankcióktól kevés megrendeléssel rendelkező céget támogattunk az Unión belülről. Rajtunk kívül nem üzletel velük senki, pedig mások is gondolkoznak a Mi-24 továbbüzemeltetésén. A harckocsi- és helikopter megrendelések műszaki tartalmát nem vitattam, tényleg valószínűleg a lehető legjobbat vettük, az időzítés miatt érzem a gesztusértéket. Ahogy az amerikai üzletet is. Politikai elfogadtatás; megfelelünk az elvárásoknak nagy hirtelen, legalább katonai téren. A CZ-t nem említettem, az nem is Nyugat, vagy amerika.
 

papi

Well-Known Member
2017. április 22.
1 584
4 670
113
Már első vh-s időkben is így működött; kiképző- vagy háborúban menet-század. Így logikus (nem egy buborékban élő, lőpor füstöt nem szagolt adja át az ELMÉLETI tudást).

Ez azért kétélű fegyver. Nem mindenki alkalmas arra, hogy képzéseket tartson.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 938
18 426
113
Ez azért kétélű fegyver. Nem mindenki alkalmas arra, hogy képzéseket tartson.

Nem is kiképző mindenki. Már képzett rajparancsnokok kell hogy legyenek a kiképzők. Ők a saját kiképzésük alatt azt is megtanulják, hogyan oktassanak másokat. Régen leagalábbis így ment.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 472
46 410
113
Az orosz felújítással mondjuk egy eu-s szankcióktól kevés megrendeléssel rendelkező céget támogattunk az Unión belülről. Rajtunk kívül nem üzletel velük senki, pedig mások is gondolkoznak a Mi-24 továbbüzemeltetésén. A harckocsi- és helikopter megrendelések műszaki tartalmát nem vitattam, tényleg valószínűleg a lehető legjobbat vettük, az időzítés miatt érzem a gesztusértéket. Ahogy az amerikai üzletet is. Politikai elfogadtatás; megfelelünk az elvárásoknak nagy hirtelen, legalább katonai téren. A CZ-t nem említettem, az nem is Nyugat, vagy amerika.
Itt egy cikk a kormánnyal szemben nem kimondottan elfogódott indextől. Még abból az időből, amikor nem voltak bejelentve az Airbus helikopterek.
Nem árt még azt is figyelembe venni, hogy amilyen állapotban voltak azok a gépek, talán senki nem vállalta volna el a helyreállítást (vagy legalábbis nem nyugodtszívvel vesszük át a kész gépeket), mint a gyártó. A Mi-24-es topicban pedig már korábban levezettem, hogy a "képességfentartás" szempontjából ez volt a leglogikusabb megoldás.
Persze, én is tapsikolnék, ha Apachokat vettünk volna (holnap meg majd lehet hogy már veszünk is :rolleyes:).
De én azért értem, hogy mire gondolt a "költő" amikor, és ahogy ezt az ügyet intézték.
 
  • Tetszik
Reactions: marton

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 472
46 410
113
Van egy linked erről?
Én úgy emlékszem, hogy legutóbb már egy A319 méretű gépet vizionált erre a szerepkörre... "harmadik Airbus"
Na végre megtaláltam!
Mindkettőben lehet valami. A Falcon esetében is említ "egyes" C4ISR funkciókat. Mondjuk járt mind a 2 gép Israelben, mielőtt hazaértek volna.
Érdekes dolog lehetne az is, ha esetleg ez az A319-es méretű gép is mondjuk egy sima szállító gép lenne, C4ISR konténerrel. (Bár ez csak az én agymenésem)
De az is lehet, hogy tényleg egy már beszerzett 3. A319-es lesz, amibe most építik be a belsejét. Mondjuk a csődből +1 gépet megmentve azért elég jó üzletet köthettek, ha így volt.
Különben érdemes a videó mind a 7 részt végignézni... Ez különben az év eleji nyilvános 2018-as évértékelő és 2019-es feladatszabó gyűlés. Egyéb más katonákkal kapcsolatos téma is érintve lett pl. lakáskérdés.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 146
73 708
113
Na végre megtaláltam!
Mindkettőben lehet valami. A Falcon esetében is említ "egyes" C4ISR funkciókat. Mondjuk járt mind a 2 gép Israelben, mielőtt hazaértek volna.
Érdekes dolog lehetne az is, ha esetleg ez az A319-es méretű gép is mondjuk egy sima szállító gép lenne, C4ISR konténerrel. (Bár ez csak az én agymenésem)
De az is lehet, hogy tényleg egy már beszerzett 3. A319-es lesz, amibe most építik be a belsejét. Mondjuk a csődből +1 gépet megmentve azért elég jó üzletet köthettek, ha így volt.
Különben érdemes a videó mind a 7 részt végignézni... Ez különben az év eleji nyilvános 2018-as évértékelő és 2019-es feladatszabó gyűlés. Egyéb más katonákkal kapcsolatos téma is érintve lett pl. lakáskérdés.

Ezt a videót is én linkeltem be ide, még a megjelenése napja körül, ha jól emlékszem... :)
3 hónap alatt ki tudja, mi minden változott.
Ha jól emlékszem, december elején még légi vezetési pontról beszélt a Falconokkal kapcsolatban.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 472
46 410
113
Ezt a videót is én linkeltem be ide, még a megjelenése napja körül, ha jól emlékszem... :)
Viszont én biztosan máshonnan jutottam el hozzá, mert engem akkor a 7 részes videóból az 5. rész érdekelt (az egészségügyi részre kerestem rá). Volt ugye Dudiékkal az a vitánk a combat medic-ekkel kapcsolatban...
 

Schurrer

Well-Known Member
2019. március 9.
1 053
792
113
Nem, hiába is erőlködsz...

Ez a satu csak Te fejedben van,...
Ez a haderőfejlesztési program egy gazdaságra épül, egy külpolitikára, és egy jövőképre ami az országról és azon belül a honvédségről szól. Ne akarj belevetíteni ide mindenféle belpolos lózungokat, egyszerű a képlet:
Le lett élve minden, mindent cserélni kell, ha lehet újra és a legmodernebbre. Azt vesznek amire szükség van, attól akitől a legnagyobb értéket a legjobb áron és hosszútávon a legmegbízhatóbban tudjuk garantálni. És hogy legyen mivel taktikázni a nemzetközi térben, nagyon jó ez az egyességekre és alkudozásokra. Az Usa egy ezek közül, és nyilván az egyik legjelentősebb...nekik is érdekük, nem csak nekünk a jó politikai és katonai viszony. Ne spilázd túl...:cool:
Miért erőlködnék, ez szerintem egy logikus felvetés volt, az, hogy te másképpen látod, az egy vélemény. De rendben, nem spilázom túl, részemről ez is benne van a pakliban, ne legyen igazam. ;)