A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
A HX32-vel mi a helyzet? Mert elvileg a MAN nem használja ezt a típusszámot. Ezt egyáltalán kint gyártják, vagy itthon? Mi ennek a technikai, jogi háttere?
MAN.A Rába H22 volt az eredetileg tervezett 4 tengelyes.Nem került sorozatgyártásra,ma meg már eredeti formájában nem is tudnák gyártani.Nincs meg a beszállitói kör.Megszüntek.Ez az eredeti teljes H sorozatra igaz.A mai H sorozat MAN alkatrészpalettárol van összelegózva.H9 és H18 került gyártásra az eredeti sorozatbol.
R%C3%81BA-H9-2.jpg

H18-1985
raba_h18.188_prototype.jpeg

H14-1990
photos_raba_h14_1992_1_b.jpg

Polgári változat
1998%20Raba%20FA27.235%206x6%20Timber%20Truck%20001.jpg
 
  • Tetszik
Reactions: BiancoGasto

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 115
45 419
113
Mennyivel nagyobb távolságról küzdötték le a célt annál, mint amekkora hatótávolságot eddig gondoltunk a Mistral3-nak?
Nem is a távolság a lényeg (talán +1km), hanem a komplett rendszer. Ezzel egy 5-6 könnyű járműves szakasszal elég komoly lefedettséget lehet elérni. Kell 1 Licorne Light CC jármű, esetleg a tetején a SAAB 1-X radarral (ha 1 járműbe befér, a Jelcin méretében szerintem elférne ) Ennek 75km az elvi hatósugara.
giraffe-1x-demo-on-supacat-jackal--epi.jpg

Mellé meg leteszel 4-5 RC tornyos indítót. Ezzel szerintem egy 30km-es SHORAD rendszer létrehozható.
Szerintem ennél a most tesztelt RC toronynál csak talán 1 jobb van:
PCP-IMCP-MPCV.324-640x360.jpg


Ez, mert ezen van egy géppuska is, melyet önvédelemre, vagy akár a drónok leszedésére is lehet használni. Ráadásul ebben elvileg van IR érzékelő is.

Ezek a tornyok a mostani kézi irányzáshoz képest azért ugrásszerű előrelépést jelentenének. :cool:
Természetesen a járművek típusa szabadon választható.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 115
45 419
113
MAN.A Rába H22 volt az eredetileg tervezett 4 tengelyes.Nem került sorozatgyártásra,ma meg már eredeti formájában nem is tudnák gyártani.Nincs meg a beszállitói kör.Megszüntek.Ez az eredeti teljes H sorozatra igaz.A mai H sorozat MAN alkatrészpalettárol van összelegózva.H9 és H18 került gyártásra az eredeti sorozatbol.
R%C3%81BA-H9-2.jpg

H18-1985
raba_h18.188_prototype.jpeg

H14-1990
photos_raba_h14_1992_1_b.jpg

Polgári változat
1998%20Raba%20FA27.235%206x6%20Timber%20Truck%20001.jpg
De nem erre voltam kíváncsi.
Tudtommal nincs olyan, hogy HX32 a MAN-nál. Képességek alapján ezt járművet HX-77-nek hívják a MAN-nál. Akkor ez egy egyedi magyar piacos jármű, a RÁBA licence gyártásában, vagy kint gyártják egyedi típusszámmal?
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
De nem erre voltam kíváncsi.
Tudtommal nincs olyan, hogy HX32 a MAN-nál. Képességek alapján ezt járművet HX-77-nek hívják a MAN-nál. Akkor ez egy egyedi magyar piacos jármű, a RÁBA licence gyártásában, vagy kint gyártják egyedi típusszámmal?
MAN gyártás,magyar megrendelésre.Vagy németben vagy lengyelben gyártva.MAN megvette a néhai Jelzet.
 

vilmoci

Well-Known Member
2010. április 24.
1 688
3 824
113
Szerinted ugyan miért lett 2017-ben meghosszabbítva a GBP? Mert szerintem nem azért, mert nemzetgazdaságilag nem érné meg hazai gyártású MAN-okat venni.
Szerintem azért, hogy a Rába szinte 0 munkával tudjon szakítani egy kis lóvét... Ez nekik az arany tojást tojó tyúk... csimpaszkodnak is bele.
( legalábbis egy évfolyamtársam volt náluk szakmai gyakorlaton, vagy 10 éve.. Akkor azt mondta, hogy jármű részleg kb. egy kis ingyen pénz a Rábának )
Érzek némi zavart az Erőben....
Szóval a Csepel ott bukott el, hogy túl drága volt. Azaz a Rába olcsóbb tudott lenni.
Vagy szimplán Ede bácsi anno mindenkinek beletaposott az arcába és az lett, amit ő akart. Megvolt hozzá a hatalma rossz nyelvek szerint.
DE gondoljunk bele, hogy milyen eredmény lett volna, ha még a HM-nek is kellett volna gyártani.
Nem is arról volt szó, hogy megéri-e a Rábának, hanem, hogy úgy nekünk összesen megéri-e. :)
Egy kis plusz ingyen pénzre meg hülyék lennének nemet mondani... én se utasítanék vissza még egy háromtalálatos lottónyereményt se, csak mert amúgy kapok fizetést a cégtől...
Csak mondom neked, hogy mindennemű túlszámlázással tulajdonképpen jót tesz az államnak. Közvetve a pénz nagy része (nem csak a 75%-a) visszajut az államhoz. Ugyanakkor GDP-t növel, ráadásul az állami tulajdonban lévő részvények értékét növeli egy nyereségesebb eredménnyel. Ha az állam el akarná adni, akkor a pozitív mérlegek a cég értékét növelnék.
Ennek nagyjából az lenne a határértéke, hogy egy teherautóért fizessük ki a Rábának az egész honvédségi költségvetést... akkor mindenki jól jár. :p
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Szerintem azért, hogy a Rába szinte 0 munkával tudjon szakítani egy kis lóvét... Ez nekik az arany tojást tojó tyúk... csimpaszkodnak is bele.
( legalábbis egy évfolyamtársam volt náluk szakmai gyakorlaton, vagy 10 éve.. Akkor azt mondta, hogy jármű részleg kb. egy kis ingyen pénz a Rábának )

Vagy szimplán Ede bácsi anno mindenkinek beletaposott az arcába és az lett, amit ő akart. Megvolt hozzá a hatalma rossz nyelvek szerint.

Nem is arról volt szó, hogy megéri-e a Rábának, hanem, hogy úgy nekünk összesen megéri-e. :)
Egy kis plusz ingyen pénzre meg hülyék lennének nemet mondani... én se utasítanék vissza még egy háromtalálatos lottónyereményt se, csak mert amúgy kapok fizetést a cégtől...

Ennek nagyjából az lenne a határértéke, hogy egy teherautóért fizessük ki a Rábának az egész honvédségi költségvetést... akkor mindenki jól jár. :p
MSZMP központi bizottság tag volt, feltehetően igazad van, a hatalma megvolt hozzá.
A Csepel a nemtudom már mi volt a neve kutatóintézettel egy saját motorfejlesztést akart.1hengeres stabil motortol V16 motorig egy családot.(A turbófeltöltő,ami aztán a Rába-MAN Turbót hiresé tette,abbol a tervezetbl származik.)Mikor a D566/750 család még csak formálódott a rajzasztalon.Ede győzött a MAN liszenszvásárlással.De ez nem egyedi eset.A Ganz ugyanigy járt a mozdony motorcsalád tervezetével.Abbol legalább pár darab készült,mielött a ha jol emlékszem francia licencet megvették,és félbe szakitották a saját tervezést
Poén az,hogy a Csepel Autógyár is igy indult.A Rába Botond III került akkor a levesbe a politika miatt,és vették meg a Steyer licencet--holott a Rába gépe sokkal fejlettebb volt.
Ennyit a központi állami tervezés mindenható jóságárol.Aki hisz benne,olvasson Hayeket
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 115
45 419
113
Na! Most olvasom rendes fordításban Armádni noviny cikkét, hogy a Hirtenberger rendelkezik továbbra is a 105, és 155mm-es tüzérségi gránátok gyártási képességével/licence-ével.
Szerintem ez legalább olyan fontos része volt az akvizíciónak, mint az aknavetős technológiák, termékek.
Más vonal, de kötődik:
Ugyebár Szíjjártó megint aláírt egy gazdasági együtműködős egyezményt a szerb gazdasági miniszterrel, és nem győzünk hálálkodni nekik valami olyan hozzájárulás miatt, amivel a Z2026-ott komolyan segítették.
Folyamatosan erről kombinálva folyton előjön nekem egy cég, ami legalább akkora haszon lenne a magyar haderőreform számára, mint a Hirtenberger lehet.
Ez pedig az EDePro.
Pár hasznos dolog, amit fejlesztenek, és amivel itthon is lehetne mit kezdeni:
- mindenek előtt az ALAS rakétacsalád, ami kezd olyan lefedést biztosítani, mint a Spike.
Nem teszek be rá linket, mert szerintem már régen nem csak azokat tudja, mint amiket a különböző leírásaiban láthatunk. Ahogy kivettem, van vagy 4 verziója, kezdve az iranyitott ballisztikustól a sima helikopterről indítható ATGM-ig.
- 155mm-es tüzérségi lőszert ők is gyártanak annyi kiegészítéssel, hogy a cég profiljából adódóan rakétapóthajtású, 50+ km-es lőtávolságú, az övék.
Hogy tényleg ők gyártják-e a teljes lövedéket, nem tudom (talán nem), de ez a Hirtenberger után talán nem is lenne gond...;)
- gyártanak többféle rakétát a rakétatüzérséghez
- valamint - ahogy értettem - légvédelmi rakéták felújításával is foglalkoznak (nem pont KUB-okkal, de ahogy kivettem ők elsősorban a rakétahajtóművet és a hajtóanyagot cserélik) ha nem is tartjuk meg a rendszert, attól még megpróbálhatjuk eladni. ;), de az lejárt rakétákkal esélytelen...
- + egyébb finomságok....:rolleyes:
Elvileg az ALAS rendszer kapcsán kaptak egy jelentős tőkeinjekciót az araboktól, de én azt vettem ki, hogy kimondottan tőkehiányosak. Van jópár olyan projektjük, ami a pénzhiány miatt inkább csak makett, vagy model szinten maradt.
Hangsúlyozom, ezek SZIGORÚAN kombinációk, de nem igazán érzek más potenciális együttműködést reálisnak a szerb hadiiparral, hacsak nem az egyéni felszerelések terén. :(
A Hirtenberger mellett azt hiszem egy tulajdonszerzés náluk erősítené az új irány amit mostanában tőbb csatornából hallhatunk vissza: "kifektetés"
És, hogy mi lenne nekik ebben a pláne? A befolyó pénz mellett? Hát azt, hogy betennék a lábukat a NATO országok piacára. Persze az amerikai és izraeli/német szereplők mellé igen nehéz betörni, azonban egy komolyan jobb árral ezen szerintem lehet segíteni.
Aztán persze lehet, hogy ezekkel a közeledési lépésekkel csak a újabb termékeket segítünk át - egy kacifántos úton - az oroszokhoz az embargót leküzdve....;)
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 816
117 974
113
Na! Most olvasom rendes fordításban Armádni noviny cikkét, hogy a Hirtenberger rendelkezik továbbra is a 105, és 155mm-es tüzérségi gránátok gyártási képességével/licence-ével.
Szerintem ez legalább olyan fontos része volt az akvizíciónak, mint az aknavetős technológiák, termékek.
Más vonal, de kötődik:
Ugyebár Szíjjártó megint aláírt egy gazdasági együtműködős egyezményt a szerb gazdasági miniszterrel, és nem győzünk hálálkodni nekik valami olyan hozzájárulás miatt, amivel a Z2026-ott komolyan segítették.
Folyamatosan erről kombinálva folyton előjön nekem egy cég, ami legalább akkora haszon lenne a magyar haderőreform számára, mint a Hirtenberger lehet.
Ez pedig az EDePro.
Pár hasznos dolog, amit fejlesztenek, és amivel itthon is lehetne mit kezdeni:
- mindenek előtt az ALAS rakétacsalád, ami kezd olyan lefedést biztosítani, mint a Spike.
Nem teszek be rá linket, mert szerintem már régen nem csak azokat tudja, mint amiket a különböző leírásaiban láthatunk. Ahogy kivettem, van vagy 4 verziója, kezdve az iranyitott ballisztikustól a sima helikopterről indítható ATGM-ig.
- 155mm-es tüzérségi lőszert ők is gyártanak annyi kiegészítéssel, hogy a cég profiljából adódóan rakétapóthajtású, 50+ km-es lőtávolságú, az övék.
Hogy tényleg ők gyártják-e a teljes lövedéket, nem tudom (talán nem), de ez a Hirtenberger után talán nem is lenne gond...;)
- gyártanak többféle rakétát a rakétatüzérséghez
- valamint - ahogy értettem - légvédelmi rakéták felújításával is foglalkoznak (nem pont KUB-okkal, de ahogy kivettem ők elsősorban a rakétahajtóművet és a hajtóanyagot cserélik) ha nem is tartjuk meg a rendszert, attól még megpróbálhatjuk eladni. ;), de az lejárt rakétákkal esélytelen...
- + egyébb finomságok....:rolleyes:
Elvileg az ALAS rendszer kapcsán kaptak egy jelentős tőkeinjekciót az araboktól, de én azt vettem ki, hogy kimondottan tőkehiányosak. Van jópár olyan projektjük, ami a pénzhiány miatt inkább csak makett, vagy model szinten maradt.
Hangsúlyozom, ezek SZIGORÚAN kombinációk, de nem igazán érzek más potenciális együttműködést reálisnak a szerb hadiiparral, hacsak nem az egyéni felszerelések terén. :(
A Hirtenberger mellett azt hiszem egy tulajdonszerzés náluk erősítené az új irány amit mostanában tőbb csatornából hallhatunk vissza: "kifektetés"
És, hogy mi lenne nekik ebben a pláne? A befolyó pénz mellett? Hát azt, hogy betennék a lábukat a NATO országok piacára. Persze az amerikai és izraeli/német szereplők mellé igen nehéz betörni, azonban egy komolyan jobb árral ezen szerintem lehet segíteni.
Aztán persze lehet, hogy ezekkel a közeledési lépésekkel csak a újabb termékeket segítünk át - egy kacifántos úton - az oroszokhoz az embargót leküzdve....;)
Hááát inkább a spike. Százszor is ezerszer is, minthogy bármilyen szerb terméket vegyünk.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 501
72 483
113
Na! Most olvasom rendes fordításban Armádni noviny cikkét, hogy a Hirtenberger rendelkezik továbbra is a 105, és 155mm-es tüzérségi gránátok gyártási képességével/licence-ével.
Szerintem ez legalább olyan fontos része volt az akvizíciónak, mint az aknavetős technológiák, termékek.
Más vonal, de kötődik:
Ugyebár Szíjjártó megint aláírt egy gazdasági együtműködős egyezményt a szerb gazdasági miniszterrel, és nem győzünk hálálkodni nekik valami olyan hozzájárulás miatt, amivel a Z2026-ott komolyan segítették.
Folyamatosan erről kombinálva folyton előjön nekem egy cég, ami legalább akkora haszon lenne a magyar haderőreform számára, mint a Hirtenberger lehet.
Ez pedig az EDePro.
Pár hasznos dolog, amit fejlesztenek, és amivel itthon is lehetne mit kezdeni:
- mindenek előtt az ALAS rakétacsalád, ami kezd olyan lefedést biztosítani, mint a Spike.
Nem teszek be rá linket, mert szerintem már régen nem csak azokat tudja, mint amiket a különböző leírásaiban láthatunk. Ahogy kivettem, van vagy 4 verziója, kezdve az iranyitott ballisztikustól a sima helikopterről indítható ATGM-ig.
- 155mm-es tüzérségi lőszert ők is gyártanak annyi kiegészítéssel, hogy a cég profiljából adódóan rakétapóthajtású, 50+ km-es lőtávolságú, az övék.
Hogy tényleg ők gyártják-e a teljes lövedéket, nem tudom (talán nem), de ez a Hirtenberger után talán nem is lenne gond...;)
- gyártanak többféle rakétát a rakétatüzérséghez
- valamint - ahogy értettem - légvédelmi rakéták felújításával is foglalkoznak (nem pont KUB-okkal, de ahogy kivettem ők elsősorban a rakétahajtóművet és a hajtóanyagot cserélik) ha nem is tartjuk meg a rendszert, attól még megpróbálhatjuk eladni. ;), de az lejárt rakétákkal esélytelen...
- + egyébb finomságok....:rolleyes:
Elvileg az ALAS rendszer kapcsán kaptak egy jelentős tőkeinjekciót az araboktól, de én azt vettem ki, hogy kimondottan tőkehiányosak. Van jópár olyan projektjük, ami a pénzhiány miatt inkább csak makett, vagy model szinten maradt.
Hangsúlyozom, ezek SZIGORÚAN kombinációk, de nem igazán érzek más potenciális együttműködést reálisnak a szerb hadiiparral, hacsak nem az egyéni felszerelések terén. :(
A Hirtenberger mellett azt hiszem egy tulajdonszerzés náluk erősítené az új irány amit mostanában tőbb csatornából hallhatunk vissza: "kifektetés"
És, hogy mi lenne nekik ebben a pláne? A befolyó pénz mellett? Hát azt, hogy betennék a lábukat a NATO országok piacára. Persze az amerikai és izraeli/német szereplők mellé igen nehéz betörni, azonban egy komolyan jobb árral ezen szerintem lehet segíteni.
Aztán persze lehet, hogy ezekkel a közeledési lépésekkel csak a újabb termékeket segítünk át - egy kacifántos úton - az oroszokhoz az embargót leküzdve....;)

Csak nehogy SKYPICKUP gyártás legyen végül belőle a nagy repülőgégipar fejlesztési mánia keretében... :eek:
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 115
45 419
113
Hááát inkább a spike. Százszor is ezerszer is, minthogy bármilyen szerb terméket vegyünk.
Akkor is, ha fele annyiba kerül? ;)
Ráadásul onnantól már magyar is...
Hja még kifelejtettem a masik fő fejlesztési területüket:
Kicsitől a közeoes méretig fejlesztenek hajtóműveket.
Ami a mostani "drónba" forduló világban óriási előny lehet!
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 816
117 974
113
Akkor is, ha fele annyiba kerül? ;)
de háromszor olyan szar ?
A szerbek tipikusan azt a piacot nyomatják, mint kína, afrikába exportálnak az ott rozsdásodó szovjet szarokhoz képest modern eszközöket, amik viszon a 90-es évek technológiai szinvonalán mozognak. Szerinted így van értelme 2026-ban egy NATO országnak hosszú távra beszerezni akármit is?