A Forint/EUR árfolyam egyértelműen káros, mert igaz, hogy az ipar alapvetően exportorientált (mármint a jármű összeszerelés, részegységek gyártása), de azokhoz is nagyon sok külföldi alkatrészt, rendszert szerzünk be. A Forintárfolyam romlása viszont mint olajban, földgázban és egyéb foszilis erőforrásban bővelkedő országnak kurvára káros, mert ezzel megy minden (még az autógyártáshoz is energia kell) és ez begyűrűzik mindenbe amelyet termelünk, akár ipari, akár mezőgazdasági termék. Ráadásul a polgároknak kifizetett fizetések még mindig alacsonyabbak mint a folyamatos infláció. Gyakorlatilag sokkal kevesebbet ér a pénzünk, ez érezhető a napi megélhetési cikkek beszerzésekor. (Persze a fogyasztói kosárban van TV is, meg számítógép de azt nem veszünk évente).. Az orvosok béremelése is azért szemfényvesztés, mert kvázi annyit kapna emelés után, mintha nem kaptak volna árfolyamromlás után. Ha kidugom a fejem Magyarország határán túlra (különösen az Európai Unió vagyis ki kell mondani saját területre (mégha ez nem is tetszik minden turbómagyarnak) mert a Fekete Tengertől az Atlanti Óceánig terjed az Uniónk), akkor a pénzem lassan 2/3-át éri mint 2 éve.. Ez azért kurva jelentős különbség.. Ami fontos az árfolyamról. Az MNB-nek és a kormánypártnak érdeke az árfolyam ilyen szinten, sőt még alacsonyabban tartása, mert akkor több pénzt síbolhat ki az árfolyam különbözetből az alapítványaiba stb. (ja és persze pld. a gáz paici és a rezsicsökkentéses emelt ára között.).
Én kedvelem a haditechnikai írásaidat, mégha mindig belecsempészel egy kis nerezést, de lexarom, ha érdekes és hát legalább egyedi. Egy kis becsípődés senkinek sem árt. Ez a komment viszont hemzseg az ökörségtől.
hogy az ipar alapvetően exportorientált (mármint a jármű összeszerelés, részegységek gyártása), de azokhoz is nagyon sok külföldi alkatrészt, rendszert szerzünk be.
Nein. Nem forintot utalnak a szlovák importörnek, hanem eurot. 0 hatása van az árfolyamváltozásnak. Az itthoni költségeiken viszont fognak. Ezért engedhetnek meg maguknak nagyobb béremelést. A gyengülő forint részben kompenzálja az emelkedő bérköltségeiket.
Te a hazai költségeiden az infláció függvényében érezhetnéd meg a gyenge forint hatását. 0 - 4% közötti rekordalacsony infláció volt az elmúlt években Magyarországon.
Amikor negatív infláció volt az a rezsicsökkentés hatása.
@krisss vmi ilyet kértél, oder?
Ehhez rekord reálbérnövekedés társult. Durva, de tényleg ez volt. Tartósan ennyi évig sosem volt Magyarországon ilyen trend. Egyszóval semmiben nem vitte el a forintgyengülés a bérnövekedést!!!
reálbérnövekedés = inflációval kompenzált valós bérnövekedés.
Az energiaárakra gyakorolt forintgyengülés hatása nagyrészt igaz. ( Paks nem.) De mivel befagyasztott rezsi van évek óta, ebből direkt semmit sem érzel, a benzinben részben, de ezt kompenzálja a változó adótartalma. Ha nő az olajár, csökken a benzin jövedéki adója, ha csökken, akkor emelkedik.
Illetve ahogy írod az általános infláción keresztül rontja a reálbérnövekedést, de ezzel együtt, ahogy látszik dinamikus növekedés volt!
Az orvosok béremelése is azért szemfényvesztés, mert kvázi annyit kapna emelés után, mintha nem kaptak volna árfolyamromlás után.
Nah, ez erős volt!!!! Betettem!
8 év alatt 10%-os forint-euro árfolyamromlás volt....
Idén kábé még 10% eddig. De ugye idén a Covid miatt hektikus a piac.Az látszik, hogy az MNB gond nélkül minimál kamatemeléssel visszanyomta idén kétszer is 345-re.Ha megnézed a hosszú távú trendeket, ez jövőre a múlt tapasztalatai alapján lazán vissza fog korrigálni.
Egyébként ilyen direkt kapcsolat max. akkor lenne, ha a forintban kapott fizetésedet 100%-ban euroban költenéd el. ( védjük a magyar munkahelyeket a szlovák vendégmunkásoktól

)
A külföldi nyaralási költségekben 100%-ban igazad van. De ez nem szempont egy hazai gazdaságpolitika kialakításánál. Sőt igazából ez is pozitív. Az államnak nem cél, hogy külföldön költsd el a fizetésed. Több turistát viszont generál, ami viszont cél.
Egy szó mint száz a fokozatosan, mérsékelten gyengülő forintnak:
export és külföldi befektetésösztönző hatása. --> ez munkahelyeket generál --> a munkaerőhiány megtolja a béreket.
Arra kell figyelni, hogy az infláció ne szálljon el, ami ronthatja a reálbérnövekedést. Mint látod és érezhetted is ez az utóbbi időkben sikeres volt.( tudom te 20-30%-os inflációt éreztél.

)
Most az EU-s pénzek megnövelt Ft-ban kifejezett értékére ki sem térek.
Ez egyébként nem magyar találmány. Szinte minden exportorientált gazdaság alkalmazza, fejlettségtől függetlenül, ( pl. Japán igen erőteljesen ).