A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 937
18 426
113
Ja, tegnap mentem Körmendről Zalaegerszegre, a körgyűrűn kerültem a város nagyobb részét. A Lynx gyár ha jól lőttem be a területet, már látható némiképp. Már állnak a beton oszlopok. Nem tűnt olyan túl nagynak az épülő csarnok, az átlagos gyárakhoz képest, de futólag néztem rá az útról csak. A tesztpálya közelében van, amin szintén dolgoztak a munkagépek még mindig. Szerintem az akkora lesz, hogy sosem lesz teljesen kész. :) Az oszlopok elég sűrűn álltak, nagyon is. Arra gondoltam ,tele lesz híddaruval a csarnok, mai érthető, hisz tudjuk mi készül majd ott.
 
K

kamm

Guest
Csak sokkal kevésbé jó, meg hajlamos elolvadni.
Jaja, jo szar.

Úgy tudom azt a hibát még reprodukálni sem nagyon tudták.
Huh?
 
K

kamm

Guest
Akkor amit mondtam "őrült beszéd, de van benne logika". Ténylegesen mi tettünk egy lépést előre. Bren lett a választásunk, nem valami amcsi vagy más nyugati. A csehek is igazán tehetnének. Illetve ezek szerint a szlovákok is gondolkodnak a Hiúzban (is). A Lynx valamelyik topicjában számolgattuk valamikor, hogy Prágának is megtérülne a torony gyártásába befektetett pénz, meg nekünk is a gyár felépítése nagyjából azon a szinten, ami a két ország megrendelése együtt. (Ha és amennyiben nem módosítják őszig a tenderüket fele láncos, fele kerekesre.)

Azon gondolkodtam még, hogy mennyire van realitása egy olyan alkunak, hogy a svédektől csak a gyártásra licencet akarnánk megszerezni az AV gyárba a Gripen E-t, egy cégnek és nem két különálló történetnek kellene megvásárolni. Az északiak megtartanának két svéd repcsit üzemben tartó klienst (ezzel a további fejlesztéseik értékesítésére is jövőbeni piacot). És mi is lépnénk előre az ezredfordulóhoz képest. Plusz kicsit több értelmet adna a dolgoknak azzal szemben, mintha több százas kiképző flottát akarnánk cseh-szlovák-magyar vadászpilótáknak. (És talán egy jó alap török drónok itteni gyártására is, hogy abból is megpróbáljunk két vagy három országban ugyanolyat rendszerben tartani.)
A sved-brazil-Aero konteot mar paran azota nyomjuk, mióta kiderült, hogy Milleniumot veszünk (ti az Aero mar most is gyart hozzá elemeket es a svedeknek is kelleni fog valtomodell a Herculeseik helyett.)
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 282
120 105
113
  • Tetszik
Reactions: tarzaan

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 094
31 036
113
Hát én szobabiciklizem és súlyzózás, alapban a túlsúly ellen, persze sikertelenül. Viszont 3000 métert futni, 54 évesen, passz. Ahhoz készülni kellene, vagy 2 hetet. :)
30 év,30 plusz kiló (ami azt illeti,5 éve meg 85kiló voltam-asszony örizgeti az 52es nadrágaimat,hátha visszafogyok... :D ),16éve ülőmunka.....Bár ami azt illeti,már akkor sem futottam le szintidőre.Viszont a menetgyakorlatot röhögve megcsináltam.Sosem voltam egy futkorászós alkat.
 
  • Tetszik
Reactions: honved
K

kamm

Guest
Nem tudták reprodukálni és a többi használó ország hasonlót sem tapasztalt.
Err, no, 2015-ben a BW igazolta a problémát:


"A German Army test of the weapon in 2015 confirmed the problems, stating that after just sixty rounds—or two magazines’ worth of ammunition—the rifle barrel would heat to the point it would warp the plastic barrel channel that held it in place. The warped channel exerted enough pressure on the rifle to shift the point of impact—where the bullet actually goes when it exits the barrel—to the point where the rifle could be up to 18 inches off target at 218 yards and 19.6 feet off target at 546 yards. That sort of accuracy is acceptable in a machine gun, where a certain amount of dispersion is required to perform a suppressive fire mission, but is unacceptable in a rifle.

Although rifle barrels are made of steel, barrels heated by shooting can lose accuracy, especially lightweight barrels. The tug of a rifleman’s sling on a rifle can take as much of an inch off accuracy at one hundred yards. A hot, thin barrel held in place by a crooked, warped plastic barrel channel can become permanently inaccurate. One solution is to “free float” the barrel--a rifle setup wherein the barrel only touches the rest of the rifle where it attaches to the upper receiver. This would have done away with the G36’s plastic barrel channel entirely. A free float barrel setup was at one point scheduled for the U.S. Army’s M4A1 carbine upgrade, but the service instead opted for a heavier barrel that resisted heating.

A German court ruled that Heckler and Koch was not liable for the G36’s problems, and that the real problem was the German Army’s specifications. The peacetime German Army, which in 1995 had only peacekeeping missions on the horizon, did not specify a weapon that could hold up to the rigors of sustained fire."



 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 282
120 105
113
Err, no, 2015-ben a BW igazolta a problémát:


"A German Army test of the weapon in 2015 confirmed the problems, stating that after just sixty rounds—or two magazines’ worth of ammunition—the rifle barrel would heat to the point it would warp the plastic barrel channel that held it in place. The warped channel exerted enough pressure on the rifle to shift the point of impact—where the bullet actually goes when it exits the barrel—to the point where the rifle could be up to 18 inches off target at 218 yards and 19.6 feet off target at 546 yards. That sort of accuracy is acceptable in a machine gun, where a certain amount of dispersion is required to perform a suppressive fire mission, but is unacceptable in a rifle.

Although rifle barrels are made of steel, barrels heated by shooting can lose accuracy, especially lightweight barrels. The tug of a rifleman’s sling on a rifle can take as much of an inch off accuracy at one hundred yards. A hot, thin barrel held in place by a crooked, warped plastic barrel channel can become permanently inaccurate. One solution is to “free float” the barrel--a rifle setup wherein the barrel only touches the rest of the rifle where it attaches to the upper receiver. This would have done away with the G36’s plastic barrel channel entirely. A free float barrel setup was at one point scheduled for the U.S. Army’s M4A1 carbine upgrade, but the service instead opted for a heavier barrel that resisted heating.

A German court ruled that Heckler and Koch was not liable for the G36’s problems, and that the real problem was the German Army’s specifications. The peacetime German Army, which in 1995 had only peacekeeping missions on the horizon, did not specify a weapon that could hold up to the rigors of sustained fire."



a többi felhasználó ország tesztjei mégsem tudták kihozni a hibát és azóta is használják folyamatosan.
 
  • Tetszik
Reactions: tarzaan
K

kamm

Guest
Beszéltem német katonákkal és soha nem tapasztalták,hogy olvadna a G36.
a többi felhasználó ország tesztjei mégsem tudták kihozni a hibát és azóta is használják folyamatosan.

Ott van a cikkben. Nem alapbol olvad, hanem bizonyos korulmenyek ill feltetelek mellett erosen pontatlanna valik, akar ket tar utan is mar.
A vegen irja, hogy a nemet birosag azt is kimondta, hogy ez nem a gyarto hibaja, mert anno a hideghaborus specifikaciokban szo nem volt vilagvegi misszios kuldetesekrol 50 fokos melegben sorozatokat love stb.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 282
120 105
113
Ott van a cikkben. Nem alapbol olvad, hanem bizonyos korulmenyek ill feltetelek mellett erosen pontatlanna valik, akar ket tar utan is mar.
A vegen irja, hogy a nemet birosag azt is kimondta, hogy ez nem a gyarto hibaja, mert anno a hideghaborus specifikaciokban szo nem volt vilagvegi misszios kuldetesekrol 50 fokos melegben sorozatokat love stb.
Spanyoloknál nincs 50 fok? A hibára reagálva a többi felhasználó ország szintén tesztelte a fegyvert és nem tudták a hibát reprodukálni.
 
  • Tetszik
Reactions: tarzaan and papi
K

kamm

Guest
Spanyoloknál nincs 50 fok? A hibára reagálva a többi felhasználó ország szintén tesztelte a fegyvert és nem tudták a hibát reprodukálni.

Ezek szerint nem lonek vele annyit, hogy elojojjon. Nezd, reprodukaltak es eleg vilagosan dokumentaltak is, raadasul maguk a nemetek, Fraunhofer Society, BW, nekik azert hiszek:

"conducted by the Ernst Mach Institute and Bundeswehr’s Technical Center for Weapons and Ammunition, is especially damning. A report summary from faz.net"

"An dem 372 Seiten starken Gutachten haben der Bundesrechnungshof, das Ernst-Mach-Institut der Fraunhofer-Gesellschaft, eine Wehrtechnische Dienststelle der Bundeswehr und das Wehrwissenschaftliche Institut für Werks- und Betriebsstoffe mitgearbeitet. Sie stellen darin folgende Probleme fest:

  • Erhitzung bei Dauerfeuer:
    Konstruktionsbedingt werde das G36 bei Dauerfeuer deutlich heißer als Vergleichswaffen. „Dies führt dazu, dass eine Abnahme der Treffwahrscheinlichkeit beim G36 bereits bei geringen Schusszahlen mit allen untersuchten Munitionssorten und -losen auftritt.“
  • Außentemperaturen:
    Bei einer Veränderung der Außentemperaturen verringere sich die Treffwahrscheinlichkeit „in teilweise erheblichem Umfang“. Die Präzisionsprobleme seien im Bereich 15 bis 45 Grad Celsius am stärksten ausgeprägt.
  • Feuchtigkeit:
    „Der Wechsel zwischen trockener und feuchter Umgebung führt beim G36 zu vergleichbaren Einschränkungen wie eine Änderung der Umgebungstemperatur.“ Die Probleme stellten sich allerdings deutlich langsamer ein.
  • Sonneneinstrahlung:
    Bei seitlicher Sonneneinstrahlung verziehe sich das Waffengehäuse und verlagere sich der Treffpunkt des Gewehrs.
  • Munition:
    Die Treffgenauigkeit unterscheide sich zwischen den Munitionen zwar teilweise um 35 Prozentpunkte ab. Das Präzisionsproblem gebe es aber auch mit den besten Patronen."
Az a 15-45 Celsius kozotti tartomany kulonosen szemoldokugraszto lehetett... persze ez nem zarja ki, hogy minden mas fegyver is ilyen - az AK sem volt hiresen pontos 2-3 tar utan, tuzforro csovel -, de ismered a nemetek precizitasat, nem fogjak annyiban hagyni es nem is hagytak.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 282
120 105
113
Ezek szerint nem lonek vele annyit, hogy elojojjon. Nezd, reprodukaltak es eleg vilagosan dokumentaltak is, raadasul maguk a nemetek, Fraunhofer Society, BW, nekik azert hiszek:

"conducted by the Ernst Mach Institute and Bundeswehr’s Technical Center for Weapons and Ammunition, is especially damning. A report summary from faz.net"

"An dem 372 Seiten starken Gutachten haben der Bundesrechnungshof, das Ernst-Mach-Institut der Fraunhofer-Gesellschaft, eine Wehrtechnische Dienststelle der Bundeswehr und das Wehrwissenschaftliche Institut für Werks- und Betriebsstoffe mitgearbeitet. Sie stellen darin folgende Probleme fest:

  • Erhitzung bei Dauerfeuer:
    Konstruktionsbedingt werde das G36 bei Dauerfeuer deutlich heißer als Vergleichswaffen. „Dies führt dazu, dass eine Abnahme der Treffwahrscheinlichkeit beim G36 bereits bei geringen Schusszahlen mit allen untersuchten Munitionssorten und -losen auftritt.“
  • Außentemperaturen:
    Bei einer Veränderung der Außentemperaturen verringere sich die Treffwahrscheinlichkeit „in teilweise erheblichem Umfang“. Die Präzisionsprobleme seien im Bereich 15 bis 45 Grad Celsius am stärksten ausgeprägt.
  • Feuchtigkeit:
    „Der Wechsel zwischen trockener und feuchter Umgebung führt beim G36 zu vergleichbaren Einschränkungen wie eine Änderung der Umgebungstemperatur.“ Die Probleme stellten sich allerdings deutlich langsamer ein.
  • Sonneneinstrahlung:
    Bei seitlicher Sonneneinstrahlung verziehe sich das Waffengehäuse und verlagere sich der Treffpunkt des Gewehrs.
  • Munition:
    Die Treffgenauigkeit unterscheide sich zwischen den Munitionen zwar teilweise um 35 Prozentpunkte ab. Das Präzisionsproblem gebe es aber auch mit den besten Patronen."
Az a 15-45 Celsius kozotti tartomany kulonosen szemoldokugraszto lehetett... persze ez nem zarja ki, hogy minden mas fegyver is ilyen - az AK sem volt hiresen pontos 2-3 tar utan, tuzforro csovel -, de ismered a nemetek precizitasat, nem fogjak annyiban hagyni es nem is hagytak.
Mármint, hogy megcsinálták azokat a teszteket mint a németek, hogy reprodukálják azokat a körülményeket pontosan, pont emiatt mert nekik is fontos volt mivel az ő embereik is ezt a fegyvert használták afganisztánban? (spanyolok, litvánok )
És az ő tesztjeiken nem jött ki a hiba, értelmezd amit mondok légyszíves....

A német kézifegyver csere program is szintén korrupt bohózat... inkább volt ez egy tudatos támadás a HK ellen, hogy kitúrják őket az állami fegyverbeszállítói garantált helyről....
 
  • Tetszik
Reactions: tarzaan and papi
K

kamm

Guest
Mármint, hogy megcsinálták azokat a teszteket mint a németek, hogy reprodukálják azokat a körülményeket pontosan, pont emiatt mert nekik is fontos volt mivel az ő embereik is ezt a fegyvert használták afganisztánban? (spanyolok, litvánok )
És az ő tesztjeiken nem jött ki a hiba, értelmezd amit mondok légyszíves....
A tesztek nem a helyszinen mentek, hanem mestersegesen stresszelve, ha jol ertem.
Ezek szerint vagy nem ugyanazokat a teszteket csinaltak pontosan, van nem ugyanazzal, avagy mas naluk a szint. En arra tippelek, hogy nem voltak olyan rigorozusak...?

A német kézifegyver csere program is szintén korrupt bohózat... inkább volt ez egy tudatos támadás a HK ellen, hogy kitúrják őket az állami fegyverbeszállítói garantált helyről....

En erosen ketlem, hogy a Fraunhofertol a BW technologiai intezeteig mindenki resze lenne egy atfogo osszeeskuvesnek... :)
Azt inkabb elhiszem, hogy esetleg barmelyik mas fegyverrol ki lehetne ezt mutatni a megfelelo stressz-teszt soran es esetleg valoban, bizonyos politikai-ipari koroknek jol jott valamilyen okbol, ahogy mondod.
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 163
10 908
113
Én 12 percre emlékezem, de lehet hogy 13 volt, Utána kellene nézni, mik voltak az akkori normák. A lényeg, hogy akkor ezt a szintet teljesíteni tudta a katonák 98 %-a, saccra. Volt még más is, 50 fekvőtámaszt kellett lenyomni, szabályosan. Súlyt is kellett dobni, adott távolságra, de nem emlékezem már ennek részleteire. Korláton húzózkodás, stb, ilyenek voltak. Most nem tom mi a helyzet, a bevonuló fiatalokkal, milyen állapotban vannak. Más volt az akkori életvitel, más volt az emberek fizikai terhelhetősége is, ma eléggé elkényelmesedtünk, ez tény. Nem csak a fiatalok, az idősebb, de még aktív generációk is.

És mi volt, ha valaki az Istennek sem tudta teljesíteni?
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 937
18 426
113
És mi volt, ha valaki az Istennek sem tudta teljesíteni?

Hát nem örültek neki, az előljárók. Bíztatták, akinek nem sikerült, elég kemény hangvétellel. Az ilyen felmérés nem bevonuláskor volt azonnal. Emlékeim szerint én valamikor a rajparancsnoki szakkiképzésen találkoztam ezzel a felmérővel. Nem volt gond senkinél, hogy erre az időre lefussa a távot. Arra már megvolt a megfelelő erőnlét.
 

Kishuszár

Active Member
2019. június 19.
108
242
43
Amúgy tök jó lenne, ha ÖTT-ben is lenne legalább egy minimális fizikai elvárás alkalmasság iránt, mert a 0 követelmény nem hiszem, hogy jót tesz egy olyan tartalékos rendszernek, amit fejleszteni akarunk. Nehéz úgy fejleszteni ha sok katona nem üt meg egy bizonyos szintet.
 
  • Tetszik
Reactions: Filter and phaidros

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 357
77 036
113
Amúgy tök jó lenne, ha ÖTT-ben is lenne legalább egy minimális fizikai elvárás alkalmasság iránt, mert a 0 követelmény nem hiszem, hogy jót tesz egy olyan tartalékos rendszernek, amit fejleszteni akarunk. Nehéz úgy fejleszteni ha sok katona nem üt meg egy bizonyos szintet.
Akkor leszerelne az összes...
 
  • Vicces
Reactions: Filter

Busho3301

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2021. április 26.
2 355
9 943
113
Ja, tegnap mentem Körmendről Zalaegerszegre, a körgyűrűn kerültem a város nagyobb részét. A Lynx gyár ha jól lőttem be a területet, már látható némiképp. Már állnak a beton oszlopok. Nem tűnt olyan túl nagynak az épülő csarnok, az átlagos gyárakhoz képest, de futólag néztem rá az útról csak. A tesztpálya közelében van, amin szintén dolgoztak a munkagépek még mindig. Szerintem az akkora lesz, hogy sosem lesz teljesen kész. :) Az oszlopok elég sűrűn álltak, nagyon is. Arra gondoltam ,tele lesz híddaruval a csarnok, mai érthető, hisz tudjuk mi készül majd ott.
Toi-toi oszlop állt-e közte?
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 902
22 369
113
Csak mert jó kép:
ffb5ef0bf2cf0c9d4ee06f5214608937.jpg