A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 787
75 831
113
Hát alapvetően megvàltoztatja a honvédség rendszerét ha mindent úgy fogadnak el ahogy én olvastam.

Mondjuk könnyebb lesz a hülyéktől megszabadulni, sàvos fizetés amiről a pk dönt. Vàltozik az előmeneteli rendszer, sokkal rugalmasabb lesz.

Van benne sok jó de szerintem néhàny rossz is.

Mondjuk a fizetést egyszerűsítik, egy csomó pótlék megszűnik állítólag beépül a fizetésbe.

Majd kiderül hogy ezt konkrétan hogyan valósul meg.
A sávos fizetés az a sógor koma jóbarátoknak kedvez... Ez nem a mi mentalitásunknak való.
 
T

Törölt tag 467

Guest
Teljesen butaság, hogy nem száll ki. Nem véletlen csinálja így a világ 99%-a. Vagy hogy gondolod? Parancsnokként zavarod ki az embereid te meg üldögélsz a páncél mögött és bentről okoskodsz, hogy mit csináljanak odakint?
d2ec6ede-9182-438d-ab61-26ff54ae6aae_text.gif
 
  • Imádom
Reactions: Kim Philby

Pista a hegyről

Well-Known Member
2018. április 4.
896
2 202
93
Hát alapvetően megvàltoztatja a honvédség rendszerét ha mindent úgy fogadnak el ahogy én olvastam.

Mondjuk könnyebb lesz a hülyéktől megszabadulni, sàvos fizetés amiről a pk dönt. Vàltozik az előmeneteli rendszer, sokkal rugalmasabb lesz.

Van benne sok jó de szerintem néhàny rossz is.

Mondjuk a fizetést egyszerűsítik, egy csomó pótlék megszűnik állítólag beépül a fizetésbe.

Majd kiderül hogy ezt konkrétan hogyan valósul meg.

Kíváncsi vagyok mit takar ez a sávos fizu amiről a pk dönt. Kb 1 éve már hallottam arról pletykát hogy behoznának vmiféle teljesítményalapú fizut, hogy ösztönözzék az állományt hogy aktívabb legyen meg ne kapjon ugyanannyit a lelkes katona mint aki a teljes megúszásra játszik, akkor ezek szerint tényleg lehet belőle valami. Hát nem tudom hogy lesz ez kivitelezve és hogyan kerülik el hogy ne a csókosok járjanak jól.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 349
35 202
113
Teljesen butaság, hogy nem száll ki. Nem véletlen csinálja így a világ 99%-a. Vagy hogy gondolod? Parancsnokként zavarod ki az embereid te meg üldögélsz a páncél mögött és bentről okoskodsz, hogy mit csináljanak odakint?
Mondjuk hőkamerával 2km-ről a nyúlat is kiszúrja a bokorban - ez nem egy rossz "szuperképesség" a helyzet átlátásához, irányításához...
Gondolom van neki egy "helyettese", aki kiszáll a többiekkel és rádión kapja az ukázt a toronyba ülő főnitől... :)

Igazából rendfokozatokhoz, alakulat-szervezéshez nem értek, de furcsának tűnik hogy a "kapitány elhagyja a hajót"...
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 869
113
Kíváncsi vagyok mit takar ez a sávos fizu amiről a pk dönt. Kb 1 éve már hallottam arról pletykát hogy behoznának vmiféle teljesítményalapú fizut, hogy ösztönözzék az állományt hogy aktívabb legyen meg ne kapjon ugyanannyit a lelkes katona mint aki a teljes megúszásra játszik, akkor ezek szerint tényleg lehet belőle valami. Hát nem tudom hogy lesz ez kivitelezve és hogyan kerülik el hogy ne a csókosok járjanak jól.
Szerintem jó lenne, ha azok több fizut kapnának, akiknek van missziós, és/vagy képzéses tapasztalata.
 

ssgtzlan

Well-Known Member
2020. május 10.
1 171
4 961
113
Kíváncsi vagyok mit takar ez a sávos fizu amiről a pk dönt. Kb 1 éve már hallottam arról pletykát hogy behoznának vmiféle teljesítményalapú fizut, hogy ösztönözzék az állományt hogy aktívabb legyen meg ne kapjon ugyanannyit a lelkes katona mint aki a teljes megúszásra játszik, akkor ezek szerint tényleg lehet belőle valami. Hát nem tudom hogy lesz ez kivitelezve és hogyan kerülik el hogy ne a csókosok járjanak jól.

Hàt erre van egy elképzelésem.

Ha egy okos parancsnok azt akarja hogy jól menjen az alakulata akkor azoknak ad többet akik húznak. Így próbàlhatja megtartani őket.

Ha egy nem okos parancsnok a sógor koma jóbarátnak adja akik nem dolgozik azt fogja elérni hogy a valamirevaló emberei lelépnek. Az alakulata pedig nem fog működni azért pedig őt rúgjàk seggbe.

Ergo a pk nak érdeke hogy ne szociális hanem racionàlis alapon döntsön.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 787
75 831
113
Mondjuk hőkamerával 2km-ről a nyúlat is kiszúrja a bokorban - ez nem egy rossz "szuperképesség" a helyzet átlátásához, irányításához...
Gondolom van neki egy "helyettese", aki kiszáll a többiekkel és rádión kapja az ukázt a toronyba ülő főnitől... :)

Igazából rendfokozatokhoz, alakulat-szervezéshez nem értek, de furcsának tűnik hogy a "kapitány elhagyja a hajót"...
Ez nem hajó.
És hogy gondoltad?Mint a bekötött szemű boxoló akit a szorítón kívülről iranyít az aki jól lát?
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 116
45 431
113
Teljesen butaság, hogy nem száll ki. Nem véletlen csinálja így a világ 99%-a. Vagy hogy gondolod? Parancsnokként zavarod ki az embereid te meg üldögélsz a páncél mögött és bentről okoskodsz, hogy mit csináljanak odakint?
Tulajdonképpen igen!
Ma már lassan ott tartunk, hogy egy modern IFV tud jobb situation awareness-t biztosítani, mintha odakintről kellene irányítani.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 787
75 831
113
Tulajdonképpen igen!
Ma már lassan ott tartunk, hogy egy modern IFV tud jobb situation awareness-t biztosítani, mintha odakintről kellene irányítani.
Látni tud jobban, de az érzekelés többi részében nulla. Egy 40 tonnas IFV-ben ülve soha semmilyen fogalmad nem lesz arról, hogy a kintlévők számára milyen erejű az ellenség tüze, milyen akadályt jelent a terep és még sorolhatnám eleg sokáig.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 678
32 327
113
Tulajdonképpen igen!
Ma már lassan ott tartunk, hogy egy modern IFV tud jobb situation awareness-t biztosítani, mintha odakintről kellene irányítani.
amit az ifv lát azt az ifv elpusztítja. amit az ifv nem lát oda kell a desszant.
ha ifv nél a raj pk lenne a kocsi pk. akkor a kocsival is és a desszantal is egyszere kellene foglalkoznia alsobb szinten.
tehát irányítani a vezetőt a toronylövészt. és a desszanatot 2 tüzcsoportal vagy akár 3 al.

Apc nél ez még egyértelműbb hogy miért nem a rajpk a kocsi pk.

a gép egy külön világ ahogy a kezszem is és ez így helyes.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 678
32 327
113
ha a pkh szálna ki olyan célra amit az ifv nem tud meggsemmísíteni valamiért.
de közbe bejönne hogy az ifv nek új pozíciót kell foglalni arrébb.
akkor a pkh utasítaná a pkt hogy tegye meg vagy ledumálnák a terveket hogy is javasolja a pkh a pk nak hogy hogy cselekedjen?
akkor megintcsak a desszant pkja mégha rajpkh is a pk...
ááá ne mennjünk bele
mindez ugye harchelyzetbe.
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 349
35 202
113
Ez nem hajó.
És hogy gondoltad?Mint a bekötött szemű boxoló akit a szorítón kívülről iranyít az aki jól lát?
Ő az "edző"! :D

Mint ma "kiderült": az IFV harcol, a bakák csak támogatják.
Hogy harcol a IFV ha a kulcsembere elment a dzsindzsásba a többiekkel?
Ki szól hogy arrébb kéne menni, mert jön pár MBT - ki fogja kiszúrni az MBT-ket ha senki nem keres célokat?
Az egészet ráhagyja a toronylövészre?

A parancsnok az agy, nála fut össze minden infó amit a jármű, a nagy hálózat és az emberei összegyűjtenek neki. A gyalogosok csak "csápjai" - ha már az IFV a harc középpontja. Ha valamit gyalogosan kell fellderíteni vagy egy épületek "kitakarítani", akkor kiküldi a gyalogosokat egy tapasztalt altiszt vezetésével (aki keni-vágja a gyalogos harcászatot, de toronyban nem tudná mit kell megnyomni), miközben a parancsnok távolabbról figyel, rádión irányít és ha kell odalő ha felbukkan valami veszélyforrás.
Én nyugodtabban merészkednék ki a páncél mögül bakaként, ha tudom hogy a "nagy testvér" mindent látó szeme figyel és vigyez brutális tűzerővel a kezében. Ha szar van, akkor percek alatt 155-ös záport vagy légi támogatást rendel, Spike esőt zúdít stb.
Ki fene dönt ezekről, ha parancsnok máshol kolbászol?
A modern IFV-kben egyébként is komolyabb szaktudás kell a sok cucc kezeléséhez - nem egy géppuska van rajta, hogy bárkit oda lehessen állítani aki elvégezte az alapkiképzést. A magasan képzett és tapasztalt parancsnokot nem szabadna kockáztatni azzal, hogy pl. beküldjük egy ellenséges lövészárokba vagy egy épültbe "hentelni" a bakákkal...

Szóval szerintem az, hogy a parancsnok a járműben marad, az logikus - én meg laikus. :)
Szóljon hozzá olyan is aki tényleg gyakorló katona... ;)
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 075
13 704
113
Ja tényleg, ott leragadtunk. Mindenesetre azt láthatjuk hogy mennyire leterhelt ma egy lövészkatona, gyakorlatilag nincs is olyan hogy szimplán csak lövész, mindenkinek van 1 vagy több rendeltetése pluszban. Továbbá a +1 géppuskák adta több tűzerő elég sok + teherrel jár, valamit valamiért.
De minden fejlett hadseregben ez a helyzet egy lövészrajnál, ha nem akarsz olyan szinten leragadni hogy szakaszonként legyen egy életmentő meg hasonlók.
Így hány épkézláb életmentő van?

Ki az?
A cg segédirányzó, vagy a gpu segédirányzó? Ki viszi a cls zsákot? Vagy marad max az amúgy jó ifak?
A 2 géppuska miatt a raj kb mozgás/manőverképtelen gyalog.

A két cls képzésen voltam itthon.
Az első az katasztrófális volt. Hasznos tudás kb 0.

Utánna voltam egy amcsik álltal szervezetten. Ami kiválló volt.
Félelmetes volt a különbség.

A második magyar már fényévekkel jobb volt mint az első.
De nem gondolom,hogy ez valós képességgel ruházza fel a honvédot.
Kb arra jó, hogy a valóban eü végzettségű katonának segédkezzen ne legyen teljesen vakon.

A 2 hét képzés alatt pl 1 alkalommal szúrtunk vénát.
Ami nem is sikerült mindenkinek!
Nem stresszhelyzetben!
A honvéd kórház egy nyugodt szobájában.
Nem egy kivérzett összesett vénájú emberen miközben lehet megy a hirig körülötted! o_O
Nem véletlenül volt az amcsiknak is a szegycsontba belövő cuccuk.

Vagy szívmasszázst 1 alkalommal gyakoroltunk 30an 1 bábun. 1 óránk volt rá.
Stb.

A képzés után semmiféle gyakorlás nem volt Tatán.
Nem tudom ez változott e.
Van e rendszeresítve egységes cls zsák?
Mi van benne?

Afgánba menet mi varrattunk rajonként zsákot.
Vettünk bele kötszert/stifnecet/literes braunolt/tourniquetet stbstb.
Egy mentős srác és a most Tatán lévő Pánczél Mátyás(itt is voltak fent fasza képei) volt ebben segítségünkre.
Ő is dolgozott mentősként és akkor egy másik fegyveres szervnél medicként.
Az ő zsákját koppintottuk nagyrészt. Meg oktatott is minket.

És most ez csak 1 + feladat a rajon belül.

A ma( @krisss) aktív katonákat kérdezem szoktatok gépről szállni tényleges javadalmazással?
Most gyaktérre is gondolok vaklőszerrel.

Bár itt pl egy rpg-s nem is tudta ezt elgyakorolni,hisz milyen gránátot cipel?
Pusz7-et mi nem vittünk gyaktérre, nem is volt annyi.
Cg-hez gondolom(remélem) van gyakorló gránát.

Csak mert az én időmben nem. Vagy max ha látványlövészet volt az elöljáróknak. De annak a realitáshoz semmi köze.
Ott csak az volt a lényeg sok fényjelzős legyen. :D

Olyan is volt táborfalván helikopteres desszantnál az RPG gránátokat órákkal elötte kivittük.
Lerakva a földre várták a mozzanatot.
Realitás.
:rolleyes:

Itt mindíg a súlyról beszélünk, de ennyi lőszernek/gránátnak a helyigénye is nagy.
5 rakasz a gpu-hoz térfogata sem kicsi.
Nem is tudja 1 ember hova tenni magára normálisan.
Még ahogy látjuk mellényvételnél sem gondolnak rájuk.

Kíváncsi leszek az új raj szerkezetre.
De a lynx 8 fős deszantja is orvostól valamit a helyzeten.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 116
45 431
113
Teljesen butaság, hogy nem száll ki. Nem véletlen csinálja így a világ 99%-a. Vagy hogy gondolod? Parancsnokként zavarod ki az embereid te meg üldögélsz a páncél mögött és bentről okoskodsz, hogy mit csináljanak odakint?
Azt sem nagyon csinálják úgy ahogy németek, hogy a géppuska megy elöl. Aztán te meg te is elismered, hogy attól még jó lehet. :)
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 787
75 831
113
Ő az "edző"! :D

Mint ma "kiderült": az IFV harcol, a bakák csak támogatják.
Hogy harcol a IFV ha a kulcsembere elment a dzsindzsásba a többiekkel?
Ki szól hogy arrébb kéne menni, mert jön pár MBT - ki fogja kiszúrni az MBT-ket ha senki nem keres célokat?
Az egészet ráhagyja a toronylövészre?

A parancsnok az agy, nála fut össze minden infó amit a jármű, a nagy hálózat és az emberei összegyűjtenek neki. A gyalogosok csak "csápjai" - ha már az IFV a harc középpontja. Ha valamit gyalogosan kell fellderíteni vagy egy épületek "kitakarítani", akkor kiküldi a gyalogosokat egy tapasztalt altiszt vezetésével (aki keni-vágja a gyalogos harcászatot, de toronyban nem tudná mit kell megnyomni), miközben a parancsnok távolabbról figyel, rádión irányít és ha kell odalő ha felbukkan valami veszélyforrás.
Én nyugodtabban merészkednék ki a páncél mögül bakaként, ha tudom hogy a "nagy testvér" mindent látó szeme figyel és vigyez brutális tűzerővel a kezében. Ha szar van, akkor percek alatt 155-ös záport vagy légi támogatást rendel, Spike esőt zúdít stb.
Ki fene dönt ezekről, ha parancsnok máshol kolbászol?
A modern IFV-kben egyébként is komolyabb szaktudás kell a sok cucc kezeléséhez - nem egy géppuska van rajta, hogy bárkit oda lehessen állítani aki elvégezte az alapkiképzést. A magasan képzett és tapasztalt parancsnokot nem szabadna kockáztatni azzal, hogy pl. beküldjük egy ellenséges lövészárokba vagy egy épültbe "hentelni" a bakákkal...

Szóval szerintem az, hogy a parancsnok a járműben marad, az logikus - én meg laikus. :)
Szóljon hozzá olyan is aki tényleg gyakorló katona... ;)
A jármű parancsnoka. Ezért ül ott...
 
  • Tetszik
Reactions: Ocses