A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

vasszekely

Well-Known Member
2020. május 9.
4 568
8 165
113
Okés :)
Nem volt könnyű dolgod, a paraméter igen zavaros cikket írt...
  • Hallottál esetleg valamit a szlovákiai Lynx exportesélyeinkről?
  • a zalai cikkben szó se volt a korábban említett Lynx légvédelmi változatokról, az is + 40-50 db, ezekről tudsz valamit?
- az új géppuskáról lesz ebben az évben megállapodás?

Előre is köszönöm, ha bármit megírhatsz itt.
 

Koleszkaja

Well-Known Member
2020. szeptember 5.
1 917
7 617
113
  • Tetszik
Reactions: SilvioD

Green Leader

Well-Known Member
2020. szeptember 10.
176
2 234
93
Okés :)
Nem volt könnyű dolgod, a paraméter igen zavaros cikket írt...
  • Hallottál esetleg valamit a szlovákiai Lynx exportesélyeinkről?
  • a zalai cikkben szó se volt a korábban említett Lynx légvédelmi változatokról, az is + 40-50 db, ezekről tudsz valamit?
- az új géppuskáról lesz ebben az évben megállapodás?

Előre is köszönöm, ha bármit megírhatsz itt.
  • Nem hallottam semmi konkrétumot azon kívül, hogy a térségbeli országok az egyik elsődleges célpiac. De amúgy folyik a lehetőségek felmérése, először a gyártás beindítása a cél. Ez a Paraméter cikk szerintem csak egy vágyálom, mintsem konkrét tervellek kapcsolatos értesülés alapján íródott meg.
  • A légvédelmi változatokról nem tudok semmi újat azokhoz a dolgokhoz képest, amit már leírtam: lesz 30 (Lynxre) és 35 millis (statikus) Skyranger is, de még folynak az egyeztetések a gyártásról, a beszerzés konkrétumairól és a pontos darabszámokról. Érdekes, hogy amikor Papperger Orbánnal találkozott, nagyon úgy tűnt, hogy lesz valami nagy, átfogó bejelentés, tele konkrétumokkal, de ez még mindig nem történt meg valamiért.
  • Nem tudom, mi van a géppuskákkal. Történt egy nem hivatalos bejelentés az FN Herstallal kapcsolatosan még tavasszal, azóta semmi hír nincs erről a témáról.
Majd legközelebb, ha találkozom az illetékesekkel, utánakérdezek, de ezt a zalaegerszegi mulatságot sajnos most ki kellett hagynom.
 

vasszekely

Well-Known Member
2020. május 9.
4 568
8 165
113
  • Nem hallottam semmi konkrétumot azon kívül, hogy a térségbeli országok az egyik elsődleges célpiac. De amúgy folyik a lehetőségek felmérése, először a gyártás beindítása a cél. Ez a Paraméter cikk szerintem csak egy vágyálom, mintsem konkrét tervellek kapcsolatos értesülés alapján íródott meg.
  • A légvédelmi változatokról nem tudok semmi újat azokhoz a dolgokhoz képest, amit már leírtam: lesz 30 (Lynxre) és 35 millis (statikus) Skyranger is, de még folynak az egyeztetések a gyártásról, a beszerzés konkrétumairól és a pontos darabszámokról. Érdekes, hogy amikor Papperger Orbánnal találkozott, nagyon úgy tűnt, hogy lesz valami nagy, átfogó bejelentés, tele konkrétumokkal, de ez még mindig nem történt meg valamiért.
  • Nem tudom, mi van a géppuskákkal. Történt egy nem hivatalos bejelentés az FN Herstallal kapcsolatosan még tavasszal, azóta semmi hír nincs erről a témáról.
Majd legközelebb, ha találkozom az illetékesekkel, utánakérdezek, de ezt a zalaegerszegi mulatságot sajnos most ki kellett hagynom.
Nagyon köszönöm az infót! :)
Jó munkát Neked!
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 922
73 343
113
Érdekes, hogy amikor Papperger Orbánnal találkozott, nagyon úgy tűnt, hogy lesz valami nagy, átfogó bejelentés, tele konkrétumokkal, de ez még mindig nem történt meg valamiért.
Úgy tűnik, hogy mindenki államközi szerződéssel akar fegyvert venni. Akkor a Lynx és/vagy az új 8x8 rendelés esetén a magyar állam lesz a kockázatviselő és nem az RM/RM Hungary?
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 265
76 820
113
Nagyon jó, hogy mindketten jelen idejű igeidőt használtok.
De biztos vagy benne, hogy ugyan ez lesz a helyzet akkor is, amikor megérkezik a Lynx, és elkezdik kialakítani az új eljárásokat?
Mondjuk a fél herédet is rá mernéd tenni? :D
De különben amit írsz, az is működhet, amennyiben sokkal lazább kapcsolatba szervezik a harcjármű személyzetét, és a deszantot.
Ha leválasztod a harcjárműveseket, és közvetlen a szakasztörzs alárendelésébe kerülnek.

De pont erről a konfliktusról írt @Lator a francia haderő modernizálása kapcsán.
És mi lett a vége? Kiszáll a rajparancsnok...

Nem értesz hozzá, lehetnek ötleteid, de kb a passzátszelet fújod akarod itt fújni.

Nemhogy lazábbra kell venni a kapcsolatot a raj és a jármű között hanem szorosabbra. Ezt szolgálja minden adatkapcsolat ami a jármű és a deszant közt van. Régen csak a rádió volt (előtte még az sem) ma már vannnak okos eszközök datalinkkel. Ez pont azért van, hogy szorosabb legyen a kapcsoalt.
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby
W

Wilson

Guest
Nem tudom. Gondolom majd 2120-ban, amikor feloldják ezeknek a szerződéseknek a titkosítását, kiderül :D
Ne értsd félre, nem rosszindulatból vagy kötözködésből mondom (abszolút megértve a helyzetedet)

De szerintem ilyen esetekre rendszeresítsd ezt a sablon szöveget:

"Nem áll módonban sem megerősíteni sem megcáfolni semmilyen információt Marót Gáspár védelmi fejlesztésekért felelős kormánybiztos engedélye nélkül"

:):)
 

Shadow

Well-Known Member
2018. október 29.
1 323
4 506
113
Ne értsd félre, nem rosszindulatból vagy kötözködésből mondom (abszolút megértve a helyzetedet)

De szerintem ilyen esetekre rendszeresítsd ezt a sablon szöveget:

"Nem áll módonban sem megerősíteni sem megcáfolni semmilyen információt Marót Gáspár védelmi fejlesztésekért felelős kormánybiztos engedélye nélkül"

:):)
Szerintem ezt a dumát elsütöm a feleségemnél mikor legközelebb megkérdezi mikor érek haza…
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 265
76 820
113
Mesélnél nekünk pár mondatban egy még nem létező harcjármű nem létező harcászatáról? :cool:
Az egy IFV ami semmivel nem fog többet tudni mint bármelyik modern IFV. El vagy tévedve ha azt hiszed, hogy többet fog nyújtani mint egy modernizált PUMA vagy egy Readback vagy egy T-15. Nem tud többet nyújtani, mert nem is nyújthat. A fegyverzete géppuska, gépágyú és ATGM mint bármelyik modern IFV-nek. A szenzorai ugyan úgy optikai szenzorok mint bármelyik modern IFV-nek (ezen a téren a T-15 kilóg a sorból mert neki radarja is van). A páncélzata és mobilitása is nagyjából megegyezik, de annyira semmiképp nem tér el, hogy ez befolyásolja a harcászatát. A DATALINK, rendszere is ugyanolyan képessegű.

A Lyinx nem egy új IFV generáció első tagja ami változtat a harcászaton. Az a PUMA volt 10 évvel ezelőt.. A Lynx csak egy a sorban az újgenerációs IFV-közt.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 265
76 820
113
Ó, dehogy akarok én semmilyen szelet fújni.
Pont azt írtam le, hogy szurkolni kell a vezetőknek, hogy a lehetőségeiket a legjobban használják ki.
Kardoskodsz a butaságol mellett majd 2 napja úgy, hogy gyakorló katonák magyarázzák, hogy nincs igazad. Ezt te minek nevezed?
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 265
76 820
113
Miért, nálatok segédirányzó vezeti a tüzet?
Van segédirányzó az IFV-ben? :eek:
Az amerikaiaknal vezeti a segedirányzó a tüzet. A Magyar Honvédségben a géppuskairanyzó a főnök a az irányzó és segedirányzó viszonylatában. Az amerikaiaknál pont fordítva van.

Az IFV-be nem kell segédirányzó, ott az IFV parancsnoka. Az IFV tüzét sorrendben a szakasz pk, szakasz altiszt, raj pk, jármű pk és legvégső esetben az irányzó vezeti. De ezt is leírta már egyszer Krissz.
 
  • Tetszik
Reactions: Wilson and krisss