Trophy és az Iron Fist harcolni fog a drónok ellen is...
Az izraeli védelmi minisztérium hivatalosan is megerősítette, hogy programot folytat az izraeli védelmi erőkben használt hard-kill járművek aktív védelmi rendszereinek fejlesztésére. A Trophy és Iron Fist rendszerek fejlesztési programon mennek keresztül. Képessé válnak a kis FPV drónok észlelésére, azonosítására és megsemmisítésére. A hard-kill aktív védelmi készletek modernizációs programja az izraeli szárazföldi erők sürgős műveleti szükségleteiből fakad.
(Nem találtam meg az eredeti közleményt. Ha valaki megtalálja, linkelje már be azt is.)
Teljesen logikus.APS rendszernek mindene megvan hozzá,hogy némi fejlesztéssel alkalmas legyen a feladatra (már Cifuval és Molnival vitázva ezt leirtam).Célfelderitő,célazonositó,elfogó rendszer egyben.Némi fejlesztés kell hozzá-de tulajdonképpen technikailag ezek már meg is vannak.(pl Iron Fist eredeti lokátora lecserélve,vagy kiegészitve az EL-3312 rendszerre,5+ km-re emeli a célfelderitési képességét a rendszernek).
Teljesen logikus a támadódronok következő fejlődési lépése is,az EFP töltetes támadódronok megjelenése (ehez is megvan már 30 éve a technológia,pl Bonus lőszerből átemelhető).
Trophy könnyebben,gyorsabban fejleszthető,de az elfogó működési módja miatt csak korlátozott hatótávú védelmet adhat,felülről támadó eszközök ellen meg semmilyet.
Hosszú távon az Iron Fist a jobb megoldás.Összetettebb,bonyorultabb,de jóval fejleszthetőbb.Ráadásul a fejlesztések tulajdonképpen megint csak késszen vannak,"csak" össze kell integrálni az elemeket.(Német-izraeli-dél afrikai közös fejlesztés eredetileg az Iron Fist.Német változat az AWiSS,dél afrikai a Mongoose-1/2/3(B).A német és dél afrikai szál fejlesztése azonban finanszirozás hiányában elhalt.De mindkét ország eljutott a sikeres kisérleti lövészetekig.Eredetileg felosztották egymás között a fejlesztést,németek a 20méterig,zsidók a 60 méterig,búrok a 300 méterig hatásos elfogóért felelt)
AWiSS kisérleti lövészet
Ráadásul az Iron Fist(Mongoose) összetett rendszer.Nem csak fizikai elfogó,hanem egyben soft kill,és egyfajta DIRCM rendszer is (van egy lézeres vakitó rendszer része is).Radar rendszeren kivűl EO/IR/UV körfigyelő rendszere is van,vagyis passziv módja is.Egyfajta harcjármű DAS is egyben.
Ennek persze ára van,mind pénzben,mind fejlesztési időben.De van lehetőség a már rendszeresitésre kész Iron Fist (mongoose-2) rendszert telepiteni,és a már szolgáló rendszer fejleszthető tovább a nagyobb hatótávú elfogók integrációjának elkészültével.
Teljes kiépitésben (Mongoose-3B elfogókkal) 2km dron ellenes elfogási távot lenne képes adni.A kisebb sima Mongoose-3 elfogó 300 méteres elfogási hatótávot (ezt egyszerűbb integrálni).De még pluszban ott lesz a soft kill (ködösités,vakitás+EW),illetve a már létező lehetőség egy dronelháritásra képes RCWS telepitésére,és az elháritórendszerbe integrálására
Technikailag a dronelháritás igazábol megoldott.Pénzügyileg problémás a dolog.Pénzt kell költeni a technikailag létező lehetőségek sorozatgyártásra és rendszeresitésre való vitelére.
A két lehetőségből az Iron Fist a drágább,de cserében a többet is nyújtó.Felfejlesztve nem csak dronok,hanem irányitott tüzérségi lőszerek,de hk sabot ellen is képes lenne védelmet nyújta