Beszélgető

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

migfun

Well-Known Member
2013. május 28.
2 263
4 668
113
ha a minőséget kifogásolod, az sokszor a tervezéstől van, vagy a munkaerő milyenségétől.
Esetleg a nem megfelelő technológia kiválasztásától.
Ezeknek a megfelelősége nem egy jó színvonalú vállalat ismérvei lennének? Mitől olyan nagyon jó egy cég, ha tervezési hibás, rossz technológiával elkészített, vagy nem megfelelően képzett munkaerőt alkalmazva hoz létre bármit? Ezek a fővállalkozó felelőssége kellene, hogy legyen, nem azzal védekezni, hogy én zseniális vagyok, de az alvállalkozóim elq...ták.
 

migfun

Well-Known Member
2013. május 28.
2 263
4 668
113
Ok, de akkor nem áll meg az első mondat: valamelyik haveri kör szarul dolgozik, még ha csak az alvállalkozók miatt is mondhatjuk ezt.
Van nyugaton is korrupció bőven a megrendelések leosztásánál, csak ott a végeredmény akkor is jó minőségben készül el (a jó és jobb közül lehet a jót is választani). Mert ezzel lehet megvédeni a döntést. Ha drágábban sz@rt kapunk, azt nem lehet elfogadni.
 

Hegylakó

Well-Known Member
2019. január 17.
1 552
4 734
113
Ezeknek a megfelelősége nem egy jó színvonalú vállalat ismérvei lennének? Mitől olyan nagyon jó egy cég, ha tervezési hibás, rossz technológiával elkészített, vagy nem megfelelően képzett munkaerőt alkalmazva hoz létre bármit? Ezek a fővállalkozó felelőssége kellene, hogy legyen, nem azzal védekezni, hogy én zseniális vagyok, de az alvállalkozóim elq...ták.
IMF szerkezetek a 70-es, 80-as években. Nagyon jó építőipari elgondolás volt (előregyártott feszített vb szerkezetek), amíg rá nem jöttek hogy a cloridok elmarják az acélt a betonszerkezetben. A technológiai fegyelem és egy un PU paszta miatt szinte minden épület megerősítésre szorult a legmagasabb lakóépület (pécsi Magasház) pedig bontásra.
A veszprémi kórház most készült és a homlokzati ragasztott burkolatot ki kellett hagyni és szégyen szemre levakolták, mert az Ytong nem mert a saját termékére garanciát adni, arra amit a tervezésnél még a terméke előnyeként hirdetett. Rengeteg termék és technológia nem olyan csoda, mint aminek eladják. De hát mennyi technikai vívmányról derült már ki rövid idő után, hogy zsákutca.
Persze nyugaton minden szuper, értem én. PDTDI, FSI motorok pl hol is vannak? :) És a mérnöki teljesítmény csúcsainak voltak hírdetve.
Hol a Microsoft mobil, vagy a Nokia?
 

Hegylakó

Well-Known Member
2019. január 17.
1 552
4 734
113
IMF szerkezetek a 70-es, 80-as években. Nagyon jó építőipari elgondolás volt (előregyártott feszített vb szerkezetek), amíg rá nem jöttek hogy a cloridok elmarják az acélt a betonszerkezetben. A technológiai fegyelem és egy un PU paszta miatt szinte minden épület megerősítésre szorult a legmagasabb lakóépület (pécsi Magasház) pedig bontásra.
A veszprémi kórház most készült és a homlokzati ragasztott burkolatot ki kellett hagyni és szégyen szemre levakolták, mert az Ytong nem mert a saját termékére garanciát adni, arra amit a tervezésnél még a terméke előnyeként hirdetett. Rengeteg termék és technológia nem olyan csoda, mint aminek eladják. De hát mennyi technikai vívmányról derült már ki rövid idő után, hogy zsákutca.
Persze nyugaton minden szuper, értem én. PDTDI, FSI motorok pl hol is vannak? :) És a mérnöki teljesítmény csúcsainak voltak hírdetve.
Hol a Microsoft mobil, vagy a Nokia?
Természetesen IMS akart lenni.
 
M

molnibalage

Guest
IMF szerkezetek a 70-es, 80-as években. Nagyon jó építőipari elgondolás volt (előregyártott feszített vb szerkezetek), amíg rá nem jöttek hogy a cloridok elmarják az acélt a betonszerkezetben. A technológiai fegyelem és egy un PU paszta miatt szinte minden épület megerősítésre szorult a legmagasabb lakóépület (pécsi Magasház) pedig bontásra.
A veszprémi kórház most készült és a homlokzati ragasztott burkolatot ki kellett hagyni és szégyen szemre levakolták, mert az Ytong nem mert a saját termékére garanciát adni, arra amit a tervezésnél még a terméke előnyeként hirdetett. Rengeteg termék és technológia nem olyan csoda, mint aminek eladják. De hát mennyi technikai vívmányról derült már ki rövid idő után, hogy zsákutca.
Persze nyugaton minden szuper, értem én. PDTDI, FSI motorok pl hol is vannak? :) És a mérnöki teljesítmény csúcsainak voltak hírdetve.
Hol a Microsoft mobil, vagy a Nokia?
És ez hogyan jön ahhoz, hogy a magyar építőipar a mutyizás és korrupció melegágya és olyan horror történeteket lát és hall az ember, hogy beszarik?
Szóval, mert az MS megbukott mobil téren vagy mert a Nokia gyengélkedik annak mi köze ahhoz, hogy itthon pénzmosoda az egész haveri körnek?

Eszemfaszom megáll.
 
  • Tetszik
Reactions: migfun

Hegylakó

Well-Known Member
2019. január 17.
1 552
4 734
113
Miért lenne? Szerinted egy ZÁÉV ma jobban mutyizik, mint mondjuk 2004-ben?
Csak tulajdonos váltás történt.

Ami drágította a rendszert az az, hogy mindenki ki is van fizetve. Az alvállalkozók, ha nincsenek kifizetve nem hívhatod le a következő részletet.
Biztosan hallottál a körbe tartozásokról. Na az ma szerencsére nincs. Sokkal mutyisabb ha alul vállalják és a munkát és a végén nem fizetik ki az alvállalkozókat.
Illetve ma az állam ruház be és azt drágállod. Mi volt a PPP beruházásokkal? Amikor 20 évre bérelte és cca 3x os áron fizetted ki a futamidő alatt és az ingatlan nem szállt az államra. És még arra sem volt garancia, hogy a kivitelezés ki lett fizetve.
És ha PPP-ben, vagy koncesszióban dolgozol, akkor a minőség is kérdésesebb, szerintem. Hiszen az állam csak egy bérlő és tulajdonos határozza meg a minőséget.

Visszatérve az "eszemfaszom megállra"... Itt is szabványok határozzák meg a minőséget. Meg a minőség sokszor a választott technológia, a tervezés, vagy a kivitelezési minőség elegye. Mondhatjátok, hogy a fővállalkozó felelőssége az alvállalkozó teljesítménye, de ez nyilván nem igaz. Legfeljebb leminősíti, vagy visszabontja, ha van mód a csúszásra. Amúgy xar minőségű alkatrészek miatt hányszor hívnak vissza pl autókat. Toyota fék problémái, elfüstölő BMW-k, ócska Bosch-os porlasztók, amik miatt az 1,6 CrTDI kb 200ezer km után kuka. Ott is a mutyi a gond nyilván...
 

Hegylakó

Well-Known Member
2019. január 17.
1 552
4 734
113
Pont ez a baj. Megépíti a sokadik alvállalkozó, kis pénzből szarul, a fővállalkozó meg széttárja a karját.
De azt értsd meg, hogy akkor is az alvállalkozó felelőssége. Ha nem azt adja, amit vállalt. Az más kérdés, ha eleve gyenge minőséget rendelek meg... de az meg csalás.
Egyébként a szabványok igen megengedőek. Pl a burkolatokra érvényes MSZ EN 14411 azt mondja hogy egyszeri ránézéssel másfél méterről 300 luxnál esztétikus burkolat. Na most akkor reklamálj!
Amikor élére állított papírlapot tolnak a burkolaton, acélgolyót gurítanak, stb. az nem a szabvány értéke, hanem az un elvárt minőség. Nyilván nem azt várod el egy Mercédesztől, mint egy Daciától, pedig ugyanazok a szabványok vonatkoznak mindkettőre. Legfeljebb az egyik házi szabványa szigorúbb.

Persze ez nehezen illeszthető a mindent ellopnak szemléletbe, de próbáljátok elfogadni, hogy nem azért keresnek pénzt, mert lopnak, hanem mert sok munkát kapnak, amin jól keresnek. Sokszor keresnek jól. Drága munkákat végeznek. Nem csak festenek, taknyolnak, hanem milliárdokért felújítják nagyon alaposan. Így mindenen lehet keresni.
De azt mondani, hogy szarul dolgoznak, szerintem nettó nem igaz.
Pont fordítva van. Úgy hasonlítanám, mint amikor egy autót újra fényezel, újra kárpitozol, amit lehet újra cserélsz, nem csak javítod. Persze így vehetnél akár egy új autót is, de az egy új autó, nem egy fullos Skoda Felícia pl a 70-es évekből.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
De azt értsd meg, hogy akkor is az alvállalkozó felelőssége. Ha nem azt adja, amit vállalt. Az más kérdés, ha eleve gyenge minőséget rendelek meg... de az meg csalás.
Egyébként a szabványok igen megengedőek. Pl a burkolatokra érvényes MSZ EN 14411 azt mondja hogy egyszeri ránézéssel másfél méterről 300 luxnál esztétikus burkolat. Na most akkor reklamálj!
Amikor élére állított papírlapot tolnak a burkolaton, acélgolyót gurítanak, stb. az nem a szabvány értéke, hanem az un elvárt minőség. Nyilván nem azt várod el egy Mercédesztől, mint egy Daciától, pedig ugyanazok a szabványok vonatkoznak mindkettőre. Legfeljebb az egyik házi szabványa szigorúbb.

Persze ez nehezen illeszthető a mindent ellopnak szemléletbe, de próbáljátok elfogadni, hogy nem azért keresnek pénzt, mert lopnak, hanem mert sok munkát kapnak, amin jól keresnek. Sokszor keresnek jól. Drága munkákat végeznek. Nem csak festenek, taknyolnak, hanem milliárdokért felújítják nagyon alaposan. Így mindenen lehet keresni.
De azt mondani, hogy szarul dolgoznak, szerintem nettó nem igaz.
Pont fordítva van. Úgy hasonlítanám, mint amikor egy autót újra fényezel, újra kárpitozol, amit lehet újra cserélsz, nem csak javítod. Persze így vehetnél akár egy új autót is, de az egy új autó, nem egy fullos Skoda Felícia pl a 70-es évekből.
Ácsi! A fővállalkozó felelősége,hogy a megrendelő mit kap.Azért is neki kell(ene) felelnie,hogy az alvállakozó milyen minőség munkát végez-a megrendelő irányában.Aztán a fővállalkozó rendezze le ahogy akarja az alvállalkozóval a dolgot egymásközt.De az nem a megrendelő dolga.
 
  • Tetszik
Reactions: Masztiff

Hegylakó

Well-Known Member
2019. január 17.
1 552
4 734
113
Ácsi! A fővállalkozó felelősége,hogy a megrendelő mit kap.Azért is neki kell(ene) felelnie,hogy az alvállakozó milyen minőség munkát végez-a megrendelő irányában.Aztán a fővállalkozó rendezze le ahogy akarja az alvállalkozóval a dolgot egymásközt.De az nem a megrendelő dolga.
Viszont a minőség a megrendelő és a fővállalkozó szerződése által van rendezve.
Hogy ott milyen szabványoknak, igényeknek kell megfelelnie, vagy hogy milyen jogorvoslatra van lehetőségük, az a szerződő felek szerződés által szabályozott ügylete.

Amúgy ezért vannak különféle visszatartások a szerződésekben, amiket évek múlva fizetnek ki, vagy éppen nem.

Az állandóság egyébként kedvez ennek, hiszen korábban az állami és önkormányzati megrendeléseket is projekt cégek (adott munkára, vagy időszakra létrehozott cégek) bonyolították le és utána bottal üthetted a nyomát. A mostani, legalább 12 éves ciklus kedvez ennek. Ezek a cégek nem tűnnek el, így nem is érdekeltek a rossz munkában.
Szerintem továbbra is abban érdekeltek, hogy sok, nagy-értékű munkát csináljanak meg. A rossz minőség pedig nem érdekük, mert a sok munkában , illetve azok elnyerésében gátolná őket.
 
  • Tetszik
Reactions: blitzkrieg

Masztiff

Well-Known Member
2018. július 4.
4 261
8 163
113
Pont ez a baj. Megépíti a sokadik alvállalkozó, kis pénzből szarul, a fővállalkozó meg széttárja a karját.
Nyilvánvalóan a fővállalkozónak jót kell állnia az alvállalkozó teljesítéséért, úgy, mint a sajátjáért. Látszik, hogy nem voltatok állami szerződések közelében (sem).
Mutyizás meg ott lehet, hogy túlárazzák a beszerzést, és visszaosztják a többletpénzt. Mint a tao pénzek esetében: megmondták az egyesületnek, hogy kapsz pénzt, de kérünk vissza zsebbe x%-ot.
 

migfun

Well-Known Member
2013. május 28.
2 263
4 668
113
De azt értsd meg, hogy akkor is az alvállalkozó
Bocs, de ha én kötök egy szerződést, amibe bevetetem, hogy alvállalkozót is igénybe vehetek a teljesítésnél, ott mindig szerepel, hogy én felelek azért, hogy az eredeti elvárásoknak megfelelően készüljön el a munka. És ezek men milliárdos szerződések. Ott kellene igazán, ha nem így van...
 

Masztiff

Well-Known Member
2018. július 4.
4 261
8 163
113
Szerintem továbbra is abban érdekeltek, hogy sok, nagy-értékű munkát csináljanak meg. A rossz minőség pedig nem érdekük, mert a sok munkában , illetve azok elnyerésében gátolná őket.
Hmmm.... Hallottam olyan igen nagy vállalatról, amelyik folyamatosan nagyértékű projekteket nyer, és mégis volt olyan "teljesítése", ami csak papíron létezik, fizikailag meg nem.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Hmmm.... Hallottam olyan igen nagy vállalatról, amelyik folyamatosan nagyértékű projekteket nyer, és mégis volt olyan "teljesítése", ami csak papíron létezik, fizikailag meg nem.
Éljen államunk és pártunk!Éljen a NER!
Erre az államszervezet felépitésének megváltoztatása a válasz.Ha a számonkérő szervezetek nem a megrendelő végrehajtó hatalom ellenőrzése alatt van
 
  • Tetszik
Reactions: migfun

Masztiff

Well-Known Member
2018. július 4.
4 261
8 163
113
Éljen államunk és pártunk!Éljen a NER!
Erre az államszervezet felépitésének megváltoztatása a válasz.Ha a számonkérő szervezetek nem a megrendelő végrehajtó hatalom ellenőrzése alatt van
Azt nem írtam, hogy mikorra datálható a "beszerzés".:confused: Egyébként (sajnos) nekem úgy tűnik, kormányoktól független ez a rendszer. Mint ahogy anno a Vegyépszer vezére megjegyezte arra a kérdésre, hogy hogyan nyerte el az egyik autópálya tendert (Medgyessy alatt) a cége, mikor Fidesz-párti: Egy vállalkozás mindig kormánypárti.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Azt nem írtam, hogy mikorra datálható a "beszerzés".:confused: Egyébként (sajnos) nekem úgy tűnik, kormányoktól független ez a rendszer. Mint ahogy anno a Vegyépszer vezére megjegyezte arra a kérdésre, hogy hogyan nyerte el az egyik autópálya tendert (Medgyessy alatt) a cége, mikor Fidesz-párti: Egy vállalkozás mindig kormánypárti.
Ezért irom,hogy ez nálunk az államszervezet rendszerhibála
 

Masztiff

Well-Known Member
2018. július 4.
4 261
8 163
113
Ezért irom,hogy ez nálunk az államszervezet rendszerhibála
Nem az a baj, hogy egy vállalkozás a mindenkori kormány megrendeléseit teljesíti (kiét másét, ha az állam az egyik megrendelője), hanem az, hogy egyes esetekben rákényszerülnek a visszaosztásra. Egy volt kollégám mesélte a következőket. A '90-es években, egy azóta megszűnt pénzintéztetnél dolgozott, ahol a beszerzési vezető minden beszerzésnél leült egyenként a meghívott pályázókkal, hogy közölje velük: kalkulálják bele az árba, hogy neki az ár 5%-a jár "jutalékként", viszont vegyék figyelembe, hogy ő a cég szármára legelőnyösebb, legjobb ajánlatot fogja választani, függetlenül az 5% nagyságától. Volt kollégám azt mondta, hogy mindenből tényleg a legjobbat kapták. Amikor elküldték a fickót, vissza is esett a színvonal.

Egyszer azt olvastam, hogy a cseheknél ugyanúgy vannak oligarcha csoportok és korrupció, csak azok tényleg vetélkednek az egyes megrendelésekért, és ebből a szempontból ugyanúgy működik a rendszer, mint a fenti hapsinál.
 

Hegylakó

Well-Known Member
2019. január 17.
1 552
4 734
113
Tényleg gátolja őket. Pl. közvilágítás projektek; balesetveszélyes kivitelezés, és sorra kapták a megbízásokat.
Ismered a kiírást? Mit vállaltak, stb...?

Én annyit tudok, hogy pályázatot szerveztek, az önkormányzatok az önerőt fizették hitelből többnyire, amit az energia megtakarításból tudtak törleszteni.
Mit vállaltak? Én nem tudom.

Ha lámpatest cserét energia takarékosra, akkor az ennyi volt. Én spec lecseréltem a xenon lámpás kocsinkat hagyományos fényszórósra, mert majd kigúvadt a szemem, de szarul láttam. Ezek a hideg fények nem mindenkinek jók a szeméhez.
Amúgy a fényszennyezést kérjük számon, amikor a lámpa maga mögé is világított, meg még szomszédos telkeket is bevilágított.
Itt nem nézték hogy milyen magasra kerül a fényforrás, milyen sűrűn vannak az oszlopok, stb.

De ez a megrendelői felelősséget is felveti. Sőt inkább azt. Jó e arra amire rendelem?
 
  • Tetszik
Reactions: blitzkrieg