Beszélgető

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

W

Wilson

Guest
Nem tudom hova írjak erröl a témáról, hát itt teszem fel a kérdésem:szerintetek a bushcraft nak mennyire van létjogosultsága a hadseregben?
Csak mert volt egy beszélgetésem egy nem katonával, aki azt mondta hogy ez minden hadseregben kötelezö tananyag kéne legyen és hogy milyen hasznos a terepen.

Szerintem a bushcraft jó és hasznos,szeretk youtoube videokat nézni, mikor kimegyek túrázni imádok egy fasza kis menedéket építeni, de egy harcfeladatot végrehajtó rajnál, szakasznál, századnál egyáltalán nem prioritás, söt a végrehajtás rovására mehet. Felhoztam az ellenérveimet, az idöigényt, a diszkréció teljes hiányát, ezekböl fakadóan szerintem a haszna elég korlátozott.
Ha jól tudom te kaptál túlélő kiképzést a francia hadseregben bár nem tudom milyen mélységben és minőségben de így látatlanban úgy gondolom (ha tévedek javíts ki), hogy nem lehet rossz az ilyen típusú kiképzés a francia hadseregben, szerintem ennyi elégséges egy katonának.Ami a bushcraftot illeti az a része, hasznos lehet amely a növények és állatok ismeretét és felhasználását illeti, a többi részében igazat adok neked,kb 15 éve igen aktívan bushcraftoztam sok fele Magyarországon és Erdélyben is, a bushcraft gyakorlatilag arról szól, hogy tudsz kényelmesen eltölteni egy vagy több napot az erdőben/terepen lehetőleg minél egyszerűbben lehetőleg minél több az erdőben rendelkezésedre álló erőforrás segítségével, így ez pl egy rejtett mélységi katonai műveletben teljességgel kiesik.
 

Lator

Well-Known Member
2017. március 7.
2 454
10 542
113
Ha jól tudom te kaptál túlélő kiképzést a francia hadseregben bár nem tudom milyen mélységben és minőségben de így látatlanban úgy gondolom (ha tévedek javítás), hogy nem lehet rossz az ilyen típusú kiképzés a francia hadseregben, szerintem ennyi elégséges egy katonának.Ami a bushcraftot illeti az a része, hasznos lehet amely a növények és állatok ismeretét és felhasználását illeti, a többi részében igazat adok neked,kb 15 éve igen aktívan buschraftoztam sok fele Magyarországon és Erdélyben isbushcraft gyakorlatilag arról szól, hogy tudsz kényelmesen eltölteni egy vagy több napot az erdőben/terepen lehetőleg minél egyszerűbben, így ez pl egy rejtett mélységi katonai műveletben teljességgel kiesik.
A túlélö képzések általában kimerülnek annyiban, hogy bemutatják "átéltetik" veled a nehézségeket, kitolod a határaidat, menedéket építesz, hogy közlekedj nehéz terepen, megmutatják hogy kell megnyúzni egy állatot , tájékozódás ,a legegyszerübb alapvetö dolgok. Arra sosincs idö hogy faszán kiképezzenek arra hogy pl mi ehetö és mi nem, vagy hogy ürhajót építs édesburgonyából olyan mcgayver módra.
 
W

Wilson

Guest
A túlélö képzések általában kimerülnek annyiban, hogy bemutatják "átéltetik" veled a nehézségeket, kitolod a határaidat, menedéket építesz, hogy közlekedj nehéz terepen, megmutatják hogy kell megnyúzni egy állatot , tájékozódás ,a legegyszerübb alapvetö dolgok. Arra sosincs idö hogy faszán kiképezzenek arra hogy pl mi ehetö és mi nem, vagy hogy ürhajót építs édesburgonyából olyan mcgayver módra.
A tűzgyújtást megmutatják egy túlélő kiképzésen,de például egy mélységi műveletben vagy ha menekülni kell és üldözik a katonát akkor az biztosan nem fog tüzet gyújtani, ahogy ivócsanakot sem fog faragni vagy bot kenyeret csinálni, ami persze nem jelenti azt, hogy nem lehetnek hasznosak az ilyen ismeretek egy katonának aki a terepen teljesít szolgálatot,de a buschcraft ismeretek jó részét nem nagyon fogja tudni használni, az biztos ha én katona lennék és a terepen teljesítenénk szolgálatot, biztos lenne nálam egy bushcraft szempontok alapján elkészített kés (11-14 cm közti pengehossz, full tang kivitel a kés hátán kaparóéllel és konvex él kialakítással Sleipner acélból, egy rövid utas szikravető( Light my fire) és egy Wictorinox zsebkést Forester vagy Ranger modell), így ha mégis arra kerülne a sor akkor simán el tudnék lenni mint a terepen az erdőben a mérsékelt égövön.
Amúgy azért ha jobban belegondolok a francia hadsereg azon tagjai akik Francia Guyanaban teljesítenek szolgálatot,vagy akiket odavezényelnek túlélő kiképzésre azok valamilyen mértékben bizony buschraftolnak.....
 

Lator

Well-Known Member
2017. március 7.
2 454
10 542
113
A tűzgyújtást megmutatják egy túlélő kiképzésen,de például egy mélységi műveletben vagy ha menekülni kell és üldözik a katonát akkor az biztosan nem fog tüzet gyújtani, ahogy ivócsanakot sem fog faragni vagy bot kenyeret csinálni, ami persze nem jelenti azt, hogy nem lehetnek hasznosak az ilyen ismeretek egy katonának aki a terepen teljesít szolgálatot,de a buschcraft ismeretek jó részét nem nagyon fogja tudni használni, az biztos ha én katona lennék és a terepen teljesítenénk szolgálatot, biztos lenne nálam egy bushcraft szempontok alapján elkészített kés (11-14 cm közti pengehossz, full tang kivitel a kés hátán kaparóéllel és konvex él kialakítással Sleipner acélból, egy rövid utas szikravető( Light my fire) és egy Wictorinox zsebkést Forester vagy Ranger modell), így ha mégis arra kerülne a sor akkor simán el tudnék lenni mint a terepen az erdőben a mérsékelt égövön.
Amúgy azért ha jobban belegondolok a francia hadsereg azon tagjai akik Francia Guyanaban teljesítenek szolgálatot,vagy akiket odavezényelnek túlélő kiképzésre azok valamilyen mértékben bizony buschraftolnak.....
Igen, egyetértek. Persze , mikor több idöt töltesz kint az erdöben bushcraftolsz. Esöerdöben , ahol rohadtul nem tanácsos a földön aludni , ha nincsen függöágyad kénytelen vagy valami fekvöhelyet eszkábálni.De ha a katona járörben, megfigyelésen van akkor nincs tüz, nem vágja ki a fákat és a növényzetet, próbál diszkrét maradni. Ott alszik ahol kénytelen aludni, ahogy tud. Ezért is szükséges az évszaknak és az éghajlatnak megfelelö felszerelés, ezért van hogy néha vagy 40 kilót cipel a szerencsétlen baka.
(Nekem egy fallkniven F1 em van nagyon kedvelem):)
 
W

Wilson

Guest
Igen, egyetértek. Persze , mikor több idöt töltesz kint az erdöben bushcraftolsz. Esöerdöben , ahol rohadtul nem tanácsos a földön aludni , ha nincsen függöágyad kénytelen vagy valami fekvöhelyet eszkábálni.De ha a katona járörben, megfigyelésen van akkor nincs tüz, nem vágja ki a fákat és a növényzetet, próbál diszkrét maradni. Ott alszik ahol kénytelen aludni, ahogy tud. Ezért is szükséges az évszaknak és az éghajlatnak megfelelö felszerelés, ezért van hogy néha vagy 40 kilót cipel a szerencsétlen baka.
(Nekem egy fallkniven F1 em van nagyon kedvelem):)
Igen ez így van, egy katona bevetésen vagy járőrben nem buschraftolhat:).Amúgy a Fallkniven F1 egy nagyon jó már már ikonikus kés VG10 acélból alapból konvex élezéssel, nagyon jól lehet használni buschraftra is.De mivel ha jól tudom te a francia hadsereg tagja vagy és nem a svéd légierőnél szolgálsz:), ahol ez a kés a svéd pilóták felszereléséhez tartozik, így gondolom a kés saját beszerzés és nem a francia hadsereg biztosította a számodra....:)
 

Lator

Well-Known Member
2017. március 7.
2 454
10 542
113
Igen ez így van, egy katona bevetésen vagy járőrben nem buschraftolhat:).Amúgy a Fallkniven F1 egy nagyon jó már már ikonikus kés VG10 acélból alapból konvex élezéssel, nagyon jól lehet használni buschraftra is.De mivel ha jól tudom te a francia hadsereg tagja vagy és nem a svéd légierőnél szolgálsz:), ahol ez a kés a svéd pilóták felszereléséhez tartozik, így gondolom a kés saját beszerzés és nem a francia hadsereg biztosította a számodra....:)
Ha jó felszerelést akarsz, meg kell venned, sajna ez mindenhol így van, elment vagy 2000 Eurom a cuccaimra:rolleyes:
 
T

Törölt tag 008

Guest
A túlélö képzések általában kimerülnek annyiban, hogy bemutatják "átéltetik" veled a nehézségeket, kitolod a határaidat, menedéket építesz, hogy közlekedj nehéz terepen, megmutatják hogy kell megnyúzni egy állatot , tájékozódás ,a legegyszerübb alapvetö dolgok. Arra sosincs idö hogy faszán kiképezzenek arra hogy pl mi ehetö és mi nem, vagy hogy ürhajót építs édesburgonyából olyan mcgayver módra.
Magyarországon bármilyen irányba elindulsz gyalog egy órán belül településbe ütközöl.
Nem sok surviving skill kell :)
 

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 613
26 010
113
Magyarországon bármilyen irányba elindulsz gyalog egy órán belül településbe ütközöl.
Nem sok surviving skill kell :)
Sihederként sokszor megcsináltuk , hogy pénteken a suli után kimentünk a Bükkbe és ott aludtunk ahová elértünk a fennsíkon ! Sokszor tüzet se raktunk csak leterítettük a sátorlapot a fenyőgallyakra (akkor még sok volt nem volt tájidegen ) rá a hálózsákot és alvás ! Sose aludtam olyan jókat azóta se ! Egy hátizsákban elfért mindenem ! Csak a mínuszok fogtak meg mert ahhoz akkor még nem volt megfelelő hálózsák idehaza ! Azóta is svájci katonai hálózsák van átalakítva leszsáknak -15 fokig tuti !
 
W

Wilson

Guest
Sihederként sokszor megcsináltuk , hogy pénteken a suli után kimentünk a Bükkbe és ott aludtunk ahová elértünk a fennsíkon ! Sokszor tüzet se raktunk csak leterítettük a sátorlapot a fenyőgallyakra (akkor még sok volt nem volt tájidegen ) rá a hálózsákot és alvás ! Sose aludtam olyan jókat azóta se ! Egy hátizsákban elfért mindenem ! Csak a mínuszok fogtak meg mert ahhoz akkor még nem volt megfelelő hálózsák idehaza ! Azóta is svájci katonai hálózsák van átalakítva leszsáknak -15 fokig tuti !
Irigylem is tôletek (jó értelemben), hogy csak kiléptek az ajtón és ott van a Bükk:).
 
  • Tetszik
Reactions: ogretankHU
W

Wilson

Guest
Sajnos most már nem az mint 30 éve , szétkúrták , kultúrerdő lett belőle sok idióta műtúristával !
Ez a felkapottság sajnos vagy nem ki ki döntse el magában szinte minden magyar középhegységi erdőre jellemző pl a Zemplén is az elmúlt 15 évben sokat változott sokkal több lett például benne pl a "műtúrista"....Ahogy én látom a Cserehát és a Cserhát az terület Észak Magyarországon amit még nem árasztottak el a "műtúristák" és még viszonylag "érintetlen" a tömegtúrizmustól...
 

Leonidas

Well-Known Member
2019. október 16.
2 636
3 434
113
Szerbiában az F-16 lelövése után napokig próbálták elfogni a pilótát a szerbek esélye sem buschcraftolni a pilótának. Ivóvíz szerzés, éjjeli tájékozódás és lopakodás, rejtőzködés, alvási lehetőségek, minimális élelem szerzés ismeretek (ehető füvek, bogyók, gombák) ismeretére volt szüksége maximum. Ez egy példa, miért nem segít egy frontvonalak mögé került katonán a részletes buschcraft ismeretek.

Nagyon jó dolog az a buschcraft, akik amúgy az egyszerű dolgokat sem ismerik ha a vadonban rekednek pár napra. Én nagyjából tudok mindent, sokat voltam erdőben, természetben.

Hogy mennyire nem ismerik az alapvető dolgokat az emberek, arra mesélek egy példát. Sok család köztük a miénk is elmentünk majálisozni egy tóhoz. Legtöbben a srácok horgásztak, én is. A csajok elvileg bográcsban főztek... volna. 2 egész óra att sem voltak képesek többnyire vizes pudvás botfán kívül (ami rohadtul füstölt, csak főzni nem lehetett rajta :D) összeszedni. A tó hatalmas erdőségekkel volt körbevéve, csak a két tó körül volt gondozott vágott gyep, azon kívül csak hatalmas erdő. Viszont az erdő is művelt, a száradék / letört ágaktól kipucolt volt. (egyébként fokozott természetvédelmi terület az egész, ez a Váralja melletti tavak az erdőben, azon túl több km erdő több 10 km-en. A környékről a tó melletti tűzrakóhelyen elhasználták a száradt ágakat fákat, a többit elhordták a falubeliek, a csajok meg bóklásztak körbe a tó mellett az erdőben, fát azt nem hoztak.

Hát én meguntam, mert délben enni szerettem volna. Kisfűrész, mondom nekik mostantól összesen 10 perc, és itt annyi száraz fa lesz, amivel estig főzhetnek ha akarnak. Úgy is volt. Kivágtam egy lábon száradtat amit még egyben elbírtam vállon. Az volt a trükk, hogy beljebb kellett menni +150 métert, és rögtön volt száraz fa. :) Persze én azt is meg tudtam becsülni (az alapos erdő és faismeretem miatt) mekkora az a száraz fa amit még egyedül ki is tudok vinni a tisztásig. Hát elég nehéz volt, én 80kg-ra saccoltam az egészet. Megnéztem az órám, 11 perc volt összesen. Ahogy ígértem. Levágtam 6-7 darabot nekik a törzsből, amiket indián módra egyik végüket összedugva szabályozhatóan kör alakban a tűzre raktam. Mondtam nekik ha széthúzzák a hasábokat azza csökken a tűz intenzitása. Még egy pár vékony ágat dobtam a közepére hogy gyorsan beinduljon és ne füstöljön, tudják használni mielőbb, mert parázs is alig volt.

Mindenki falusi család volt, mégsem tudtak semmit, ez a tanulság. Iskolában kötelezővé tenném az alapvető buschcraft ismeretek oktatását, gyakorlattal együtt, tűzkezelési szabályokkal hogy soha ne gyújtsanak fel semmit, természeti és természetvédelmi alap gyakorlati ismeretekkel, amelyekből vizsgázni is kéne. Akit érdekelne az alapokon felül kaphatna szakkörben profi buschcraft ismereteket is, de csak az alap oktatását tenném kötelezővé.
 
  • Tetszik
Reactions: gergo55
M

molnibalage

Guest
Iskolában kötelezővé tenném az alapvető buschcraft ismeretek oktatását, gyakorlattal együtt, tűzkezelési szabályokkal hogy soha ne gyújtsanak fel semmit, természeti és természetvédelmi alap gyakorlati ismeretekkel, amelyekből vizsgázni is kéne.
Minek? Az emberek 99,9% százalékának nincs erre szüksége. Soha.
Ennél sokkal fontosabb alap dolgokat nem tanítanak, amit a valódi életben való boldoguláshoz kéne.
Pl. hogy a kibaszott államigazgatás faszságait hogyan viseljék el vagy mi a búbánattal jár az, ha csak egy szutyok YT csatornánál akarnak adót bevallani, számlázni, vagy csak vállalkozni akarnak. Bármivel.

Ennek lenne értelme.
Ehelyett nekem 40 felé is fizetni kell azért az alapvető tudásért, amit az állam feladata lenne ingyen adni. Szerintem.
Mert, ha elvárja az adózást, akkor mutassa is meg, hogy hogyan kell.
 
K

kamm

Guest
Sihederként sokszor megcsináltuk , hogy pénteken a suli után kimentünk a Bükkbe és ott aludtunk ahová elértünk a fennsíkon ! Sokszor tüzet se raktunk csak leterítettük a sátorlapot a fenyőgallyakra (akkor még sok volt nem volt tájidegen ) rá a hálózsákot és alvás ! Sose aludtam olyan jókat azóta se ! Egy hátizsákban elfért mindenem ! Csak a mínuszok fogtak meg mert ahhoz akkor még nem volt megfelelő hálózsák idehaza ! Azóta is svájci katonai hálózsák van átalakítva leszsáknak -15 fokig tuti !
Ez arra emlekeztet, mint amikor anno a Balcsin nyaranta reggel 9 utan meg minden masodik susnya aljaban bebaszarintott huszeveseket latsz horkolni teljes parti diszben... :D
 
K

kamm

Guest
Szerbiában az F-16 lelövése után napokig próbálták elfogni a pilótát a szerbek esélye sem buschcraftolni a pilótának. Ivóvíz szerzés, éjjeli tájékozódás és lopakodás, rejtőzködés, alvási lehetőségek, minimális élelem szerzés ismeretek (ehető füvek, bogyók, gombák) ismeretére volt szüksége maximum. Ez egy példa, miért nem segít egy frontvonalak mögé került katonán a részletes buschcraft ismeretek.

Nagyon jó dolog az a buschcraft, akik amúgy az egyszerű dolgokat sem ismerik ha a vadonban rekednek pár napra. Én nagyjából tudok mindent, sokat voltam erdőben, természetben.

Hogy mennyire nem ismerik az alapvető dolgokat az emberek, arra mesélek egy példát. Sok család köztük a miénk is elmentünk majálisozni egy tóhoz. Legtöbben a srácok horgásztak, én is. A csajok elvileg bográcsban főztek... volna. 2 egész óra att sem voltak képesek többnyire vizes pudvás botfán kívül (ami rohadtul füstölt, csak főzni nem lehetett rajta :D) összeszedni. A tó hatalmas erdőségekkel volt körbevéve, csak a két tó körül volt gondozott vágott gyep, azon kívül csak hatalmas erdő. Viszont az erdő is művelt, a száradék / letört ágaktól kipucolt volt. (egyébként fokozott természetvédelmi terület az egész, ez a Váralja melletti tavak az erdőben, azon túl több km erdő több 10 km-en. A környékről a tó melletti tűzrakóhelyen elhasználták a száradt ágakat fákat, a többit elhordták a falubeliek, a csajok meg bóklásztak körbe a tó mellett az erdőben, fát azt nem hoztak.

Hát én meguntam, mert délben enni szerettem volna. Kisfűrész, mondom nekik mostantól összesen 10 perc, és itt annyi száraz fa lesz, amivel estig főzhetnek ha akarnak. Úgy is volt. Kivágtam egy lábon száradtat amit még egyben elbírtam vállon. Az volt a trükk, hogy beljebb kellett menni +150 métert, és rögtön volt száraz fa. :) Persze én azt is meg tudtam becsülni (az alapos erdő és faismeretem miatt) mekkora az a száraz fa amit még egyedül ki is tudok vinni a tisztásig. Hát elég nehéz volt, én 80kg-ra saccoltam az egészet. Megnéztem az órám, 11 perc volt összesen. Ahogy ígértem. Levágtam 6-7 darabot nekik a törzsből, amiket indián módra egyik végüket összedugva szabályozhatóan kör alakban a tűzre raktam. Mondtam nekik ha széthúzzák a hasábokat azza csökken a tűz intenzitása. Még egy pár vékony ágat dobtam a közepére hogy gyorsan beinduljon és ne füstöljön, tudják használni mielőbb, mert parázs is alig volt.

Mindenki falusi család volt, mégsem tudtak semmit, ez a tanulság. Iskolában kötelezővé tenném az alapvető buschcraft ismeretek oktatását, gyakorlattal együtt, tűzkezelési szabályokkal hogy soha ne gyújtsanak fel semmit, természeti és természetvédelmi alap gyakorlati ismeretekkel, amelyekből vizsgázni is kéne. Akit érdekelne az alapokon felül kaphatna szakkörben profi buschcraft ismereteket is, de csak az alap oktatását tenném kötelezővé.
FYI az bushcraft, mert bush + craft (kb bozot+keszseg/kepesseg/ugyesseg/szakma/tudas) es a bush szoban nincs c angolul.
 

deze75

Well-Known Member
2010. április 25.
1 088
3 017
113
Szerbiában az F-16 lelövése után napokig próbálták elfogni a pilótát a szerbek esélye sem buschcraftolni a pilótának. Ivóvíz szerzés, éjjeli tájékozódás és lopakodás, rejtőzködés, alvási lehetőségek, minimális élelem szerzés ismeretek (ehető füvek, bogyók, gombák) ismeretére volt szüksége maximum. Ez egy példa, miért nem segít egy frontvonalak mögé került katonán a részletes buschcraft ismeretek.

Nagyon jó dolog az a buschcraft, akik amúgy az egyszerű dolgokat sem ismerik ha a vadonban rekednek pár napra. Én nagyjából tudok mindent, sokat voltam erdőben, természetben.

Hogy mennyire nem ismerik az alapvető dolgokat az emberek, arra mesélek egy példát. Sok család köztük a miénk is elmentünk majálisozni egy tóhoz. Legtöbben a srácok horgásztak, én is. A csajok elvileg bográcsban főztek... volna. 2 egész óra att sem voltak képesek többnyire vizes pudvás botfán kívül (ami rohadtul füstölt, csak főzni nem lehetett rajta :D) összeszedni. A tó hatalmas erdőségekkel volt körbevéve, csak a két tó körül volt gondozott vágott gyep, azon kívül csak hatalmas erdő. Viszont az erdő is művelt, a száradék / letört ágaktól kipucolt volt. (egyébként fokozott természetvédelmi terület az egész, ez a Váralja melletti tavak az erdőben, azon túl több km erdő több 10 km-en. A környékről a tó melletti tűzrakóhelyen elhasználták a száradt ágakat fákat, a többit elhordták a falubeliek, a csajok meg bóklásztak körbe a tó mellett az erdőben, fát azt nem hoztak.

Hát én meguntam, mert délben enni szerettem volna. Kisfűrész, mondom nekik mostantól összesen 10 perc, és itt annyi száraz fa lesz, amivel estig főzhetnek ha akarnak. Úgy is volt. Kivágtam egy lábon száradtat amit még egyben elbírtam vállon. Az volt a trükk, hogy beljebb kellett menni +150 métert, és rögtön volt száraz fa. :) Persze én azt is meg tudtam becsülni (az alapos erdő és faismeretem miatt) mekkora az a száraz fa amit még egyedül ki is tudok vinni a tisztásig. Hát elég nehéz volt, én 80kg-ra saccoltam az egészet. Megnéztem az órám, 11 perc volt összesen. Ahogy ígértem. Levágtam 6-7 darabot nekik a törzsből, amiket indián módra egyik végüket összedugva szabályozhatóan kör alakban a tűzre raktam. Mondtam nekik ha széthúzzák a hasábokat azza csökken a tűz intenzitása. Még egy pár vékony ágat dobtam a közepére hogy gyorsan beinduljon és ne füstöljön, tudják használni mielőbb, mert parázs is alig volt.

Mindenki falusi család volt, mégsem tudtak semmit, ez a tanulság. Iskolában kötelezővé tenném az alapvető buschcraft ismeretek oktatását, gyakorlattal együtt, tűzkezelési szabályokkal hogy soha ne gyújtsanak fel semmit, természeti és természetvédelmi alap gyakorlati ismeretekkel, amelyekből vizsgázni is kéne. Akit érdekelne az alapokon felül kaphatna szakkörben profi buschcraft ismereteket is, de csak az alap oktatását tenném kötelezővé.
Leo...kérlek írd át a neved MacGyver-re :D :D :D ...újabb terület ahol 1/1 vagy....sorry bro ez magas labda volt...amúgy komolyan hány éves vagy?
 

enzo

Well-Known Member
2014. augusztus 4.
12 962
32 246
113
Mindenki falusi család volt, mégsem tudtak semmit, ez a tanulság. Iskolában kötelezővé tenném az alapvető buschcraft ismeretek oktatását, gyakorlattal együtt, tűzkezelési szabályokkal hogy soha ne gyújtsanak fel semmit, természeti és természetvédelmi alap gyakorlati ismeretekkel, amelyekből vizsgázni is kéne. Akit érdekelne az alapokon felül kaphatna szakkörben profi buschcraft ismereteket is, de csak az alap oktatását tenném kötelezővé.

Az ilyenek megtanulására a cserkészet való. Már, akit érdekel.
 

Leonidas

Well-Known Member
2019. október 16.
2 636
3 434
113
Ez a felkapottság sajnos vagy nem ki ki döntse el magában szinte minden magyar középhegységi erdőre jellemző pl a Zemplén is az elmúlt 15 évben sokat változott sokkal több lett például benne pl a "műtúrista"....Ahogy én látom a Cserehát és a Cserhát az terület Észak Magyarországon amit még nem árasztottak el a "műtúristák" és még viszonylag "érintetlen" a tömegtúrizmustól...
Itt nálunk a Mecsekben van egy hatalmas "kerekerdőnek" becézett (tényleg nagyjából kerek :)) hatalmas természetvédelmi terület. Több város és falu határolja körbe, Bonyhád, Mecseknádasd, Zengővárkony, Pécsvárad, Hosszúhetény, Zobákpuszta, Magyaregregy, Kárász, Vékény, Szászvár, Máza, Váralja. Hatalmas területen fekszik. Kb. kör alakja van, szinte csak erdő az egész. 3 elnéptelenedett majd pestiek által felvásárolt (de a nagyon tollas pestiek) falu van benne: Püspökszentlászló, Kisújbánya és Óbánya. Ennek a hatalmas erdőségnek szoktam a közepe felé mászkálni. Itt nagyon ritkán lehet valakivel találkozni a középső részen. Az autók évtizedek óta ki vannak tiltva kettő út kivételével, többször azok is le vannak zárva. Főként erdészek, az erdőművelésben résztvevők, vadászok, kevés elvetemült turista akivel néha lehet találkozni.
Minek? Az emberek 99,9% százalékának nincs erre szüksége. Soha.
Ennél sokkal fontosabb alap dolgokat nem tanítanak, amit a valódi életben való boldoguláshoz kéne.
Pl. hogy a kibaszott államigazgatás faszságait hogyan viseljék el vagy mi a búbánattal jár az, ha csak egy szutyok YT csatornánál akarnak adót bevallani, számlázni, vagy csak vállalkozni akarnak. Bármivel.

Ennek lenne értelme.
Ehelyett nekem 40 felé is fizetni kell azért az alapvető tudásért, amit az állam feladata lenne ingyen adni. Szerintem.
Mert, ha elvárja az adózást, akkor mutassa is meg, hogy hogyan kell.
Részben igazad van. De azért hogy ne hülyüljön el a társadalom, az emberek, indokoltnak látom az alap oktatását a fiataloknak erre is.
 
  • Tetszik
Reactions: gergo55 and Wilson