Ennyi erővel minden csak egy if és for halmaz. A neurális háló lényegében épp ez: a neuron aktivációs függvénye egy összeadás a bejövő értékekre (súllyal szorozva), és egy if az aktivációs küszöbre.Amit eddig láttam az iparban - pl. képfeldolgozád szintjén, arra nyugodtan lehet mondank, hogy nagymintás IF függvényen végigmegy a FOR ciklus.
Amivel mi kísérleteztünk, azok hegesztési hibák voltak a röntgen felvételen. Először az kellett megírni, hogyan lásson a program. Fogtam a standard röntgenképet és rengeteg szektorra bontottam fel, majd minden szektort 0-100-ig (0 fehér, invertált szín, maximálisan fényelnyelő nehézfém, vagyis wolfram, míg a fekete szín - 100 - a levegő, ahol a röntgensugár elnyelődése zérus)
Ehhez csináltam egy fényerősség mérőt és hozzá egy x-y síkban mozgó letapogatást. A szektor mérete a léptetőmotortól függ, így sikerült 1024-640-es felbontást elérni, ennyi pontban fényerősséget mérni, vagyis lett 2 tömböm, egy mátrix és egy sorvektor.
Ezután jött a jellegzetes hibák - vagyis sorvektor sajátosságok bevitele, milyen egy repedés, salakzárvány, wolframzárvány, összeolvadási hiba, túlzott gyökátfolyás, stb.
Ezen kívül megírni az algoritmust, ami megtalálja a lemezt meg a varratot, mert nem mindig középen van a filmen.
Lényeg a lényeg, ezt el tudtam adni, mint "mesterséges intelligencia", holott a trükk annyi, hogy mennyi és milyen keresési feltételt, milyen letapogatási pontossággal tudok kiszánolni.
Ha mondjuk hullámhajtóművel csinálom, tovább reszelem az algoritmust, akkor egy tök jó cucc lett volna, de csak arra voltam kíváncsi, tudok-e ilyet csinálni.
Innentől fogva minden MI-t így nézek:
- milyen részletes adatbázisból milyen lekérdezéssel tesztelsz végig MINDEN kritériumot és hogyan értékelsz.
Vagyis sok IF/AND/OR meg pár FOR ciklus, némi hardware-rel...
Az algoritmusok is csak forok és ifek egymás heygén hátán. Ahogy az algoritmusban sem mindegy, hogy hol mi van, úgy a neurális hálóban sem.
Mármost az MI-nek, különleges eseteként a neurális hálóknak (mert csomó MI-nek nevezett dolog sima statisztika, vagy a döntési fák is nevezik MI-nek, meg a gépi tanulás teljes eszköztárát) is megvannak a maga "algoritmusai", építőkövek amikből aki járatos a témában gyorsan tud egy feladatra használható pontosságú eszközt építeni, az ilyen osztályozási problémákban elég jól teljesítenek ezek.
Amit leírtál az hagyományos algoritmikus képfeldolgozásnak hat, de MI-nek általában a gépi tanulásos megoldásokat nevezzük. Persze mi is eladtunk egy munkahelyen egy kéznűves szénnéoptimalizált és unit tesztelt kézzel írt döntési fát mint AI-t (Advanced If -nek csúfoltuk). Viszont az általad leírt feladatra egy felügyelt tanítással lehet valószínűleg elég nagy pontosságú megoldást összerakni nem túl nagy erőfeszítéssel, talán már egy kezdő is megoldja, ha a felcímkézett képeket odaadod neki. (nyilván a kép rögzítést kézműves kóddal kell lekódolni ugyanúgy).