Beszélgető

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

nyugger

Well-Known Member
2012. szeptember 30.
6 663
27 828
113
Én pont fordítva emlékszem. Hogy úgy kezdték el, majd pénzhiány és lassú haladás miatt stop. Aztán fúrópajzsokkal fejezték be.
Én is hasonlóra tippelnék, mivel szegény megboldogult nagyapám is részt vett anno az 50-es évek felsőbb utasítással kivezényelt kommunista szombatjain a kettes építésében. Volt ott elvileg mindenféle ember az építkezésen, azt hiszem pont egy Eszterházyval dolgozott együtt
 
M

molnibalage

Guest
Szudánban korábban ment a klasszikus forma, csak aztán kétezer évig megint gyakorolni kellett?
Az ugye megvan, hogy kísérletképpen építettek a megtalált leletek alapján több ezer éves csónakot és Viking hajót is? Nem sikerült, mindkettő elsüllyedt. Mert már elfelejtettük, hogy ezeket hogyan kell.
https://www.dailymail.co.uk/news/ar...ng-boat-abort-maiden-voyage--begins-sink.html

De ugyanez van az Saturn V és holdkomppal is.
Erről is volt már szó. Anno trial and error volt és nem dokumentáltak mindent. Ezzel mára elveszett az akkor meglevő tudás. Úgy, hogy tudunk, képet, hangot és digitális adatot is sokszorosítani. Akkor meg a világ 99%-a írni és olvasni se tudott.

További szó személyeskedést...
 
  • Tetszik
Reactions: blitzkrieg

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 027
66 480
113
Az ugye megvan, hogy kísérletképpen építettek a megtalált leletek alapján több ezer éves csónakot és Viking hajót is? Nem sikerült, mindkettő elsüllyedt. Mert már elfelejtettük, hogy ezeket hogyan kell.
https://www.dailymail.co.uk/news/ar...ng-boat-abort-maiden-voyage--begins-sink.html

De ugyanez van az Saturn V és holdkomppal is.
Erről is volt már szó. Anno trial and error volt és nem dokumentáltak mindent. Ezzel mára elveszett az akkor meglevő tudás. Úgy, hogy tudunk, képet, hangot és digitális adatot is sokszorosítani. Akkor meg a világ 99%-a írni és olvasni se tudott.

További szó személyeskedést...

Gyerünk, kezdd a személyeskedést, miért hallgatnék el? Mert nem tetszik?
 

hunter85

Well-Known Member
2015. május 10.
1 841
5 037
113
Szerintem ezen össze ne vesszetek annyit nem ér :cool:

Az oké, valamilyen technikával megcsinálták ezeket az építményeket, de szerintem fontos ha nem fontosabb kérdés a miért!
 

notaricon

Well-Known Member
2016. január 7.
3 661
12 356
113
notaricon

Szerinted Michael Angello mivel faragta ki a márvány szobrait? Vagy Da Vinci? Lézerrel?
Pont ugyan úgy vésővel, mint az ókorban. Nem nevetni kellene, hanem elismerni az akkori emberek kitartását és tudását!

...
Michelangelo acélvésővel faragott márványt, ami egy puha kőzet. Itt gránitról beszélünk és rézszerszámokról.
Nem kell terelni. Simán elfogadom, ha ki mered mondani, hogy "sajnos a mai napig nem tudjuk".

Viszont, hogy ne kelljen bemondásra elfogadnod a kételyemet, egy apró kísérletre kérlek. Ha tudsz, szerezz egy réz vésőt és egy gránitdarabot, majd simítsd le a vésővel az egyik felét.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány
M

molnibalage

Guest
Gyerünk, kezdd a személyeskedést, miért hallgatnék el? Mert nem tetszik?
Senki nem mondta, hogy hallgass. Bár arra választ nem adtál, hogy játszod itt a hitetlen tamást, de hogy akkor mégis ki építette azokat és miért vannak rajta megmunkálás nyomok ésatöbbi...

Persze, gyönyörű iskolaszerűen felmondva az iskolás anyagot.
És akkor csodálkoznak egyesek, hogy milyen a "stílusom".
Ja persze, mert az csak nekem lehet...
 

hunter85

Well-Known Member
2015. május 10.
1 841
5 037
113
Nem akarok nagyon belefolyni, de szerintem semmit nem tudunk az ókor építészeti megoldásainak kivitelezéséről. Vegyük a legegyszerűbb alapot: a Római birodalom már ismerte a "betont", viszont ez valamiért kihalt és csak az újkorban valamikor 1700-ban "fedezték fel" újra.

És annak a betonnak ma sem ismerjük a pontos készítésének módját. A mai napig állnak a Rómaiak beton tárgyai.
Pedig a Római egy jól dokumentált korszak volt azért ( a többihez képest)
 
  • Tetszik
Reactions: blitzkrieg

silurusglanis

Well-Known Member
2012. augusztus 7.
7 501
5 591
113
Nem akarok nagyon belefolyni, de szerintem semmit nem tudunk az ókor építészeti megoldásainak kivitelezéséről. Vegyük a legegyszerűbb alapot: a Római birodalom már ismerte a "betont", viszont ez valamiért kihalt és csak az újkorban valamikor 1700-ban "fedezték fel" újra.

És annak a betonnak ma sem ismerjük a pontos készítésének módját. A mai napig állnak a Rómaiak beton tárgyai.
A kínaiak is ismerték a betont, de annak tudjuk a trükkjét: rizsből kiáztatott fehérjét kevertek bele.
 

hunter85

Well-Known Member
2015. május 10.
1 841
5 037
113
A kínaiak is ismerték a betont, de annak tudjuk a trükkjét: rizsből kiáztatott fehérjét kevertek bele.

Ezt a fehérje dolgot nem tudtam.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 135
53 737
113
Veér István

"Mi ez a réz mánia? Nem bronzot használtak?"

Amúgy van egy olyan feltételezés is mi szerint a bronz és a vaskor nem létezett egymás után, hanem egyszerre léteztek.
Az ok amiért nagyon régi bronz leletek vannak vas leletek pedig nincsenek az a korrózió. A bronz eléggé korrózió álló, ami ugye a vasról nem mondható el.
Amúgy is meglepő lenne az, hogy a földkéreg egyik leggyakoribb elemét a vasat nem ismerték, miközben a bronz az egy ötvözet.

Bronz kardok:

4630321_orig.jpg


8038790_orig.jpg


Fiatalabb vas kardok:
sc04hyhy__14249.1557261500.jpg


falcata-ancient-iron-sword-used-in-the-iberian-peninsula-in-ancient-times-2BE5BP9.jpg


Ez alapján sejthető, hogy mi marad egy 6000 éves vas eszközből....
De bronzzal is lehet követ megmunkálni.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 679
32 332
113
A mesz egeteset ismertek ez biztos. /egyebkent errol meg falfestmenyek is maradtak fent./ egetettmeszbol oltotmeszet kesziteni majd formara onteni nem nagy kunszt hamar ra lehet jonni. Homokko eseten az a kerdes hogy a vizuveget ismertek e nem lehetetlen hogy ismertek.de ugyanakkor arrol is lattam mar kepet ahogy labbal csiszoltak koveket bar nem volt odairva mit csinalnak de 100 % hogy ami a labukon volt csiszolasra alkalmaztak./ emellett erdemes megfigyelni a kezukbe leveo erdekes eszkozoket /nemeik mint egy gyemantal kirakott korfuro lenne...
 
M

molnibalage

Guest
megazez

A római beton se semmi, de például a Mínoszi civilizáció aszfaltozott is :D
Nem véletlen, hogy az aszfalt szó ógörög eredetű.
Ezt nem tudtam, erről hol lehet olvasni?

Amúgy egyébként sok olyan dolog, amit elfeledett az ipari forradalom alatt lett felfalva és egyből ipari szinten csinálva.
Lehet, hogy tartóssága nem éri el a rómait, de ugye azóta van az, hogy gyártási költség számít. Ócccón és sokat. Felesleges ma egy beton épületet 200+ évre tervezni néhány kivételtől eltekintve, mint mondjuk egy völgyzáró gát.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 135
53 737
113
molnibalage

Nem tudom már hol olvastam. Régen foglalkoztam az ókori civilizációkkal (nagyon ráfeküdtem a törire egykor).
Amennyire én tudom a mínosziak képesek voltak földrengés biztosan építkezni, ismerték a csatornázást és a padló fűtést is :)
Mind ezt kr. e. 2000-ben. :eek:
 
M

molnibalage

Guest
Pont ez jutott eszembe. Vajon 4000 évvel ezelőtt is ennyire tökéletesen illeszkedtek azok a kövek? A kőnek mennyi a viszkozitása?
A viszkozitás folyadékok esetén értelmezhető csak...
A legdurvább ezen a téren a nagyon sűrű kátrányszerű izé, de kő esetén ilyet szerintem nem tudsz megállapítani. A legtávolabbról sem hasonlít az anyagszerekezte a folyadékokéra.

Az aszfalt is megfolyik lassan a terhelés és nyári meleg miatt, de beton és hasonló anyagoknál ez értelmezhetetlen. Előbb törnek és vagy kompnak szépen lassan, mint alakváltozzanak.
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 632
113

Ezekkel a képekkel mit akarsz bizonyítani? Hogy miért mindenki piramist épített?
Valószínűleg azért, mert az a legstabilabb alakzat? Ezt már a kisgyerekek is tudják, amikor homokból minél magasabb tornyot építenének. A talapzat széles és felfele haladva egyre keskenyedik.
A boltíves ablakok? Boltívvel építkezve az egyes köveknél hosszabb nyílást is át lehet hidalni alátámasztás nélkül.