[BIZTPOL] A nagy sakktábla

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Status
Not open for further replies.

koppany

Well-Known Member
2010. július 16.
1 609
8 057
113
Az elmúlt hetekben páran temették az oroszokat és államcsődöt vizionáltak, sőt kamunak tartották az orosz tartalékokat. Na most az van hogy tévedtek, nem kicsit.
 

stendre

Active Member
2014. december 4.
409
198
43
Joker: Kanada már nagyobb gondban lehet. Állítólag 30% export bevételük olaj. És a károkat is helyre kell hozni. :http://kitekinto.hu/amerika/2013/11/15/meddig_folyik_a_kanadai_olaj/#.VJmuuaICI
 

stendre

Active Member
2014. december 4.
409
198
43
http://hu.tradingeconomics.com/canada/crude-oil-production
http://hu.tradingeconomics.com/canada/current-account-to-gdp
http://hu.tradingeconomics.com/canada/external-debt
még egy pár link, hátha más okosabb lesz tőle mint én,
 

stendre

Active Member
2014. december 4.
409
198
43
Bocs elfelejtettem, magyar vagy német linkeket küldeni. Kér valaki? Az ukránok persze egyértelműen maguk felé hajlanak.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 230
113
blogen!
Ja de a középosztály egy pillanat alatt eltűnik, ha a világ 6 milliárd embere nem használja a dollárt, vagy nem használják a mesterséges gazdasági központot. Marad neki munkanélküli aki 50 millió pénzügyi szektorban dolgozott.

Itt most egy epic facepalm szerepelne.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 831
30 927
113
Leminősítették az orosz bankokat.
http://www.origo.hu/gazdasag/20141223-leminositik-az-orosz-bankrendszert.html
Akinek nem tetszik a képe, azzal ezt mindig eljátsszák.
 

laiki

Well-Known Member
2013. május 23.
3 931
13 269
113
Joker: Kanada már nagyobb gondban lehet. Állítólag 30% export bevételük olaj. És a károkat is helyre kell hozni. :http://kitekinto.hu/amerika/2013/11/15/meddig_folyik_a_kanadai_olaj/#.VJmuuaICI

Ha az a kérdés, hogy a nagyobb exportőrök közül ki kerül először padlóra, akkor Irak. Náluk párhuzamosan fut az olajár esés hatása, a háború az ország északi részén és az erőltetett fegyverkezés. Most kértek haladékot Kuvaittól a háborús jóvátétel részletének fizetésére. Irak a világ 3. legnagyobb exportőre. Azután jön Venezuela az eleve ronda nagy deficitjével. Nekik az a szerencséjük, hogy kezelhetően alacsony az adósságuk. Utána jön Nigéria és Angola. Azután Irán és pár kisebb öböl menti arab ország. Az oroszokat pont e gyenge rubel védi. A szaúdiak bírják legtovább. Nekik az oroszoknál is nagyobbak a tartalékaik. Ezért nagy a szaúdi herceg szája (meg azért mert az amcsik állnak mögötte). De ezzel a módszerrel csak szétverni lehet az OPEC-et. A szaúdiaknak sem lenne köszönet a tartósan alacsony olajárban. De nem is kell eljutni az OPEC szétveréséig, elég csak belegondolni a szaúdiaknak a saját bevételeik csökkenése mellett abba, hogy szeretnének-e káoszt Irakban. Vagy szeretnék-e, hogy Irán alternatív eszközökkel kezdje el felverni az olajárat.

Amúgy 20 dolláros olajárnál már rég gazdaságtalan majdnem mindegyik tengeri kút is. Ezen az áron a szaúdiakon kívül nem sok helyen tudnak gazdaságosan termelni. Ha figyelembe vesszük az inflációt, akkor még '73 előtt sem volt mai áron számolva 20 dollár az olajár. Ez nyilatkozat nagyjából a ki tud nagyobbat mondani verseny pályaműveként értékelhető. Ennek megfelelően lehet komolyan venni.

Egyébként meg attól, mert a szaúdiak szinten tartják a kitermelésüket nem kell, hogy csökkenjen az olajár.

Valaki írta, hogy az amcsikat nem érdekli az olajár, mert nulla körüli olajból az export/import egyenlegük. Ez nem igaz. Alacsony áron Amerikán belül sem éri meg kitermelni és értékesíteni. Az olajár az alternatív kitermelési költségeket már nagyon bőven alulmúlja. Ha tovább csökkenne, akkor veszteségessé válnának a tengeri kutak és néhány alacsony hozamú szárazföldi kút.

Persze rövid távon a tőzsdén bármilyen realitásoktól elszakított árat ki lehet hozni. Csak kötnek párat olyan pénzügyi szereplők, akik életükben nem termeltek és használtak, de még csak látni sem láttak egy csepp nyersolajat sem.
 

misinator

Well-Known Member
2011. október 5.
4 459
11 494
113
Nekerdez, Montezuma!
Köszönöm tegnap esti válaszaitokat.
Bevallom, annak ellenére, hogy azt sugalltam, hogy Kína és India összefoghat Oroszország ellen, jelenleg számomra elképzelhetetlen.
Picit provokációnak szántam a soraimat, egyszerűen azért, hogy a saját véleményemen, elképzelésemen felül olyan szempontokat is olvashassak, amik vagy pillanatnyilag nem jutottak eszembe, vagy - és ez a több - egyáltalán nem jutottak eszembe.
Remélem ezt a "provokációt" elnézitek nekem.
Csak picit(?) kapcsolódik ehhez a következő gondolatsor.
Annak idején a HVG-ben olvastam talán a véleményrovatban, hogy mennyire eltolódik a hangsúly a vezérdemokráciák felé.
Konkrétan Tony Blair sikereiről írt akkor a szerző.
Egy párszor itt már szóba került, hogy egy ország legfőbb vezetője mennyire rendelkezik valódi hatalommal, illetve mennyire kirakati, vagy marionett bábu?
Nyilván lobbicsoportok, szervezetek s támogatók embere a mindenkori első ember, de azért feltűnő, hogy mennyire tud idézőjelben önfejű is lenni, s navigálni más irányokba egy ország szekerét, mint ahogy addig ment, miközben...
...miközben pl. az adott ország lakossága nem cserélődött ki, de igazából a szemlélete sem.
Lásd Erdogan Törökországa, Putyin Oroszországa, stb.
S pont emiatt látok kiszámíthatatlannak, s ideiglenesnek nehogy bármely hatalmi együttműködést, szövetséget., de még vetélkedést, ellenségeskedést is.
Erre is végtelen - akár közelmúltbeli példát lehet sorolni.

Kérdés, hogy egy ország, egy hatalom ereje, jövője szempontjából menyire számít az első ember, annak valóságérzékelése, döntései?
Szerintem nagyon, sőt megmerem kockáztatni, hogy mindent eldönt.
Csak lásd Hitlert. Mi lett volna /merthogy mondjuk meghal gyerekkorában egy mandulagyulladásban/, ha az NSDAP-t nem ő vezeti, amikor választások útján(!) hatalomra kerültek?
Biztos lett volna Akkor, és akkora kiterjedésű világháború?
S ha a Szovjetuniót mondjuk Trockij vezeti ugyanekkor?
Mi lesz, amikor Putyin elhalálozik?
Lesz olyan kvalitású az utódja, mint ő?
Vagy a pusztulás szélére sodorja Oroszországot, mint az elődje, Jelcin?
Jó, mondjuk azt, hogy Oroszország nem jó példa, mert nem elég demokratikus.
Legyen akkor az USA:
Ifjabb Bush helyett mást indít a konzervatív párt, az nyer s más tanácsadókkal veszi körbe magát:
Lett volna iraki háború?
Biztos???
Mi lesz Magyarországgal Orbán Viktor után, ha nem tud az addigra általa kiszemelt személy hatalomra jutni, vagy nem tudja megszilárdítani a hatalmát?
Vagy az jut: Tovább viszi O.V. politikáját, döntési logikáját?
Akkor újra a kérdés:
Egy ország legfőbb vezetője mennyire rendelkezik valódi hatalommal, illetve mennyire kirakati, vagy marionett bábu?
 

czulu

Well-Known Member
2014. február 1.
2 274
95
48
Egy ország legfőbb vezetője mennyire rendelkezik valódi hatalommal, illetve mennyire kirakati, vagy marionett bábu?

Az aktuális példákat figyelembe véve, szerintem a következő dolgok alapján lehet válaszolni a kérdésre:

1. Ki az illető
2. Melyik az ország (nem véletlenül külön)
3. Kik a szövetségesek
4. Kik az 'ellenségek'

Ha ezek megvannak akkor lehet a kérdésedre megközelítő válszt adni.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 850
57 845
113
misinator

Én úgy tudom, hogy hazánkban is a legtöbb államtitkárt lobbi csoportok nevezik ki. A párok pedig a világon mindenhol egyfajta oligarchiát jelentenek.
Van bőven korlátja egy politikai vezetőnek, <b>de</b> a vezető természetes módon mindig a saját hatalmának megszilárdítására törekszik. Szóval ez a dolog igen változó, sőt még adott ügyek esetén is lehet más és más a vezető tényleges hatalma.
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
48 117
82 868
113
Orbán Viktor magyar miniszterelnök kijelentette, hogy az USA „hidegháborút” szít az európai országok és Oroszország között, beavatkozva belügyeikbe.

"Az Egyesült Államok egy konfliktusba taszít minket, aminek rossz vége lehet számunkra. Az USA és Oroszország között "hidegháborús" helyzet alakul ki, és nem kellene részt vennünk ebben"- mondta, megjegyezve, hogy az amerikai-orosz konfliktust az ukrajnai események okozták. Viktor Orbán szerint "az USA nem csak beavatkozik, hanem aktívan részt vesz a közép-európai országok politikai életében." "Egy új korszakba léptünk be"- tette hozzá a miniszterelnök.
Teljes szöveg: http://hungarian.ruvr.ru/news/2014_12_24/Orban-Viktor-azzal-vadolja-az-USA-t-hogy-hideghaborut-sz-t-Europa-es-Oroszorszag-kozott-1794/
 

krokomach

Well-Known Member
2010. április 27.
10 729
11 461
113
http://hungarian.ruvr.ru/news/2014_12_24/Az-EU-mint-partner-megb-zhatosaga-nem-annyira-nyilvanvalo-0893/
"Vlagyimir Csizsov Oroszország állandó képviselője az EU-ban megkérdőjelezte a az EU mint partner megbízhatóságát, ennek okául az EU Oroszországgal szembeni politikai vonala szolgál..."

http://hungarian.ruvr.ru/news/2014_12_24/Az-USA-fenyegetozott-hogy-megeros-ti-a-nyomast-Oroszorszagra-8507/
"Marie Harf az amerikai Külügyminisztérium szóvivője kijelentette, hogy az USA meg fogja erősíteni a nyomást Oroszországra, ha nem változtatja meg ukrajnai politikáját..."
 

krokomach

Well-Known Member
2010. április 27.
10 729
11 461
113
http://www.washingtonpost.com/world/europe/putins-eurasian-economic-union-starts-in-2015-with-curtailed-ambitions/2014/12/23/313e7864-8a1b-11e4-ace9-47de1af4c3eb_story.html
Sajátságos hangvételű cikk az Eurázsiai Unió megalakulásáról, és Putyin törekvéseiről.
 

silurusglanis

Well-Known Member
2012. augusztus 7.
7 501
5 593
113
<i>Az előbbiek után ez talán idekívánkozik:</i>
Oroszország kiszáll ebből a játékból, emiatt Putyint buktatni kellene – ezért mozdultak rá Moszkvára. Már Irak és Líbia példája is
Kína sem engedi Putyint buktatni, mert látja, hogy nemcsak képes, de mer is szembemenni az USA-val. Ez egy kiváló stratégiai lehetőség/adottság Peking szempontjából.

</i>



Az elmúlt három évet nézve nem tudom, hogy ez a mondatod honnan jött :) Ha merne szembemenni az USA-val, akkor nem beszélhetnénk lassan saját zászló alatt harcoló amerikai zsoldosseregekről Oo. határainál.
 

Python

Well-Known Member
2010. augusztus 8.
26 879
8 631
113
A "játék" folytatódik:

Oroszország a piaci hullámzások ellenére folytatta az amúgy is gigantikus aranykészletek duzzasztását - közgazdászok egy komoly csoportja azt gondolja, emögött aranydeviza-standard bevezetésének szándéka áll, amely így bevezetés esetén elválasztaná a rubel árfolyamát a dollártól. Elemzések szerint Moszkva és Peking egy ideje tervezi már egy aranystandard rendszer bevezetését, amelyben az arany venné át a dollár helyét a nemzetközi kereskedelemben.
http://www.oroszhirek.hu/index.php/gazdasag/4250-orosz-aranydeviza-standardra-keszulnek-moszkvaban

Dmitrij Medvegyev orosz miniszterelnök aláírta a rendeletet, amely előírja Oroszország legnagyobb exportvállalatai számára, hogy értékesítsék külföldi devizakészleteik egy részét. Ezzel hozzájárulnak a rubel árfolyam-stabilizálásához . A Kommerszant gazdasági lap számításai szerint ennek eredményekét a következő két hónapban a cégek napi egymilliárd dollárral áraszthatják el a pénzpiacokat március 1.-ig.
http://www.oroszhirek.hu/index.php/gazdasag/4249-az-orosz-miniszterelnok-alairta-a-rendeletet-az-orosz-exportvallalatok-ertekesitik-devizakeszleteik-egy-reszet
 

ecso

Active Member
2014. szeptember 15.
1 201
0
36
http://www.hirado.hu/2014/12/25/orizetbe-vettek-tizenket-tuntetot-hongkongban/

Őrizetbe vettek a demokráciáért tüntető tizenkét embert a hatóságok Hongkongban csütörtökre virradó éjjel, miután a demonstrálók visszatértek az általuk korábban megszállva tartott egyik helyszínre.
 

ecso

Active Member
2014. szeptember 15.
1 201
0
36
http://bekialtas.blog.hu/2014/12/23/a_haborgo#more7007031

Békés ünnepket
– akartam írni a címben, de amiről alább szólok, a legkevésbé sem békés. A jegyzet végén található táblázatban szereplő több mint százhúsz poszt egyik része a főbb hazai eseményeket kísérő konfliktusokkal foglalkozik. Másik fele viszont a kijevi puccs előzményeit és következményeit taglalja. Halogatott kötelességemnek is eleget teszek végre. Sorba veszem azokat az újságírókat, akik az elmúlt hónapokban, Ukrajnában vesztették életüket. És sajnos, szintén szólnom kell arról, hogy az ukrajnai polgárháborúval kapcsolatos megtévesztésekkel, hamisításokkal, elhallgatásokkal szinte globális méreteket öltött maga a médiaháború is ebben a mögöttünk hagyott, háborgásokkal terhes, 2014-es esztendőben.
 
Status
Not open for further replies.