• Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

merleg

Well-Known Member
2021. március 12.
1 645
3 237
113
A kommunista Kína hírtévéje (CGTN) mindig hiteles forrás Kínai témában... :D Mintha az RT news-t kérdeznéd meg, hogy Putyin demokrata-e! :D
Szegény CCP-t mindig olyan csúnya dolgokra kényszerítik, pedig tele van jószívű humanistákkal... :)
Az újgurok koncentrációs táborai is külső nyomásra vannak vagy szerinted csak nyaralnak ott az emberek?
A Tiananmen térre is csak véletlen tévedtek a tankok, mi?

Szegény népi Kína - annyira szeretne jó lenni, de nem hagyják neki! :(

1. Nem vagyok Kína fan, amit leírtam az véleményem szerint az objektív igazság, amit nem elfogultsággal írtam, hanem azért mert szerintem úgy korrekt.
2. "Szegény CCP-t mindig olyan csúnya dolgokra kényszerítik, pedig tele van jószívű humanistákkal.."

Ezt nem tudom hova rakni, én nem írtam, hogy ezek jó szívű humanisták lennének, azt írtam, hogy azt tették amit az érdekeik diktáltak.

"Szegény népi Kína - annyira szeretne jó lenni, de nem hagyják neki!
:(
"

Nem szeretne jó lenni, de miért is szeretne az lenni? Az érdekeiket szeretnék képviselni, mint bármelyik másik ország/ember a világon.

"Az újgurok koncentrációs táborai is külső nyomásra vannak vagy szerinted csak nyaralnak ott az emberek?"
"A Tiananmen térre is csak véletlen tévedtek a tankok, mi?"

Lsd. a kettes pontot.
 
T

Törölt tag 4082

Guest
1. Nem vagyok Kína fan, amit leírtam az véleményem szerint az objektív igazság, amit nem elfogultsággal írtam, hanem azért mert szerintem úgy korrekt.
2. "Szegény CCP-t mindig olyan csúnya dolgokra kényszerítik, pedig tele van jószívű humanistákkal.."

Ezt nem tudom hova rakni, én nem írtam, hogy ezek jó szívű humanisták lennének, azt írtam, hogy azt tették amit az érdekeik diktáltak.

"Szegény népi Kína - annyira szeretne jó lenni, de nem hagyják neki!
:(
"

Nem szeretne jó lenni, de miért is szeretne az lenni? Az érdekeiket szeretnék képviselni, mint bármelyik másik ország/ember a világon.

"Az újgurok koncentrációs táborai is külső nyomásra vannak vagy szerinted csak nyaralnak ott az emberek?"
"A Tiananmen térre is csak véletlen tévedtek a tankok, mi?"

Lsd. a kettes pontot.
Akkor 56ban és 68ban a szovjetunio is csak azt tette amit az érdekei diktáltak, nem volt ott semmi látnivaló, a rothadó nyugat kényszerítette rá, hogy beavatkozzon.
 

merleg

Well-Known Member
2021. március 12.
1 645
3 237
113
Akkor 56ban és 68ban a szovjetunio is csak azt tette amit az érdekei diktáltak, nem volt ott semmi látnivaló, a rothadó nyugat kényszerítette rá, hogy beavatkozzon.

Igen, ha érzelmektől mentesem nézem a dolgokat, akkor a Szu a saját érdekeit képviselte. Bármennyire is gyűlölöm őket, de pancserek lettek volna hagyni, hogy Magyarország kiszakadjon az érdekszférájukból.
De nézheted onnan is, hogy mi van ha Magyarország egyik gyarmata lázad fel... Mi lett volna, ha annak a bizonyosnak nem a rossz oldalán lettünk volna, hanem a kellemesebbikén úgymond...Beavatkoztunk volna, mert Magyarországnak ez lett volna az érdeke.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 766
35 963
113
Az érdekeiket szeretnék képviselni, mint bármelyik másik ország/ember a világon.
Nem mindegy milyen áron, milyen módon!
Kína simán választhatta volna a Japán utat: betagozódik a nemzetközi rendbe és meggazdagszik. Ehelyett elkezdett kardot csörtetni, a komplett Dél-kínai tengerre bejelentett az igényét, leszarva más országok érdekeit. Ez a stílus, hozzáállás nem elfogadható.

Az USA sem szent, de ezerszer normálisabban intézi a dolgokat, mint Kína. Nagyon nem szeretnék egy olyan világot, ahol a kommunista Kína a meghatározó hatalom - egy olyan ország, aki halomra öli az állampolgárait, ha érdekei úgy kívánják. Mit várhatnak, hát akkor más ország lakói??!

Bocs, ha kicsit erősen reagáltam, de nagyon nem szeretem a "Kína-fanokat", akik oda meg vissza vannak a "csodás fejlődéstől", de azt nem hajlandók felfogni, hogy a külcsín mögött egy ezernyi belső társadalmi problémval terhelt ország és tömeggyilkos rezsim húzódik.
 
T

Törölt tag 2361

Guest
"Thousands asked the US president to ‘liberate’ their city as they press for more democratic freedom in the semi-autonomous Chinese territory."


Azért ne nézzük már egymást teljesen hülyének. A helyzet kezdett egyre inkább veszélyessé válni, Kína pedig azt tette amit tennie kellett. Semelyik épeszű ország nem cselekedett volna másképp mint amit ők, ha meg van hozzá a kellő erejük. Kínának pedig egyértelműen megvolt.
elobb tisztazuk mi tortent elobb?

1. kina megszegte a szerzodest
vagy
2. tuntetesek voltak

az hogy te beteszel egy reszletet a tortenet kozzeperol, amikor mar nagyban ment a cirkusz, az nem mutassa az egesz kepet, csak a reszletet ami neked tetszik (rohadt nyugat).
 
  • Tetszik
Reactions: L.O.B

merleg

Well-Known Member
2021. március 12.
1 645
3 237
113
1. Nem vagyok Kína fan, amit leírtam az véleményem szerint az objektív igazság, amit nem elfogultsággal írtam, hanem azért mert szerintem úgy korrekt.
2. "Szegény CCP-t mindig olyan csúnya dolgokra kényszerítik, pedig tele van jószívű humanistákkal.."

Ezt nem tudom hova rakni, én nem írtam, hogy ezek jó szívű humanisták lennének, azt írtam, hogy azt tették amit az érdekeik diktáltak.

"Szegény népi Kína - annyira szeretne jó lenni, de nem hagyják neki!
:(
"

Nem szeretne jó lenni, de miért is szeretne az lenni? Az érdekeiket szeretnék képviselni, mint bármelyik másik ország/ember a világon.

"Az újgurok koncentrációs táborai is külső nyomásra vannak vagy szerinted csak nyaralnak ott az emberek?"
"A Tiananmen térre is csak véletlen tévedtek a tankok, mi?"

Lsd. a kettes pontot.
Egy kis kiegészítés:
"A kommunista Kína hírtévéje (CGTN) mindig hiteles forrás Kínai témában... "

Nekem a kép abszolút hitelesnek tűnik. Egyébként nyugati hírforrást is linkeltem, konkrétan a brit metro-t. De mindegy is, mert a lényeg, hogy amerika zászlós tüntetők vonulgattak a szárazföldi Kínában, kérve a nyugat beavatkozását... ha ezt hagyják, akkor ők lettek volna az évszázad bohócai, senki sem vette volna őket komolyan, ha nem avatkoznak be. Stratégiailag tehát jó lépést tettek.
Nem mindegy milyen áron, milyen módon!
Kína simán választhatta volna a Japán utat: betagozódik a nemzetközi rendbe és meggazdagszik. Ehelyett elkezdett kardot csörtetni, a komplett Dél-kínai tengerre bejelentett az igényét, leszarva más országok érdekeit. Ez a stílus, hozzáállás nem elfogadható.

Az USA sem szent, de ezerszer normálisabban intézi a dolgokat, mint Kína. Nagyon nem szeretnék egy olyan világot, ahol a kommunista Kína a meghatározó hatalom - egy olyan ország, aki halomra öli az állampolgárait, ha érdekei úgy kívánják. Mit várhatnak, hát akkor más ország lakói??!

Bocs, ha kicsit erősen reagáltam, de nagyon nem szeretem a "Kína-fanokat", akik oda meg vissza vannak a "csodás fejlődéstől", de azt nem hajlandók felfogni, hogy a külcsín mögött egy ezernyi belső társadalmi problémval terhelt ország és tömeggyilkos rezsim húzódik.

"Kína simán választhatta volna a Japán utat: betagozódik a nemzetközi rendbe és meggazdagszik. Ehelyett elkezdett kardot csörtetni, a komplett Dél-kínai tengerre bejelentett az igényét, leszarva más országok érdekeit. Ez a stílus, hozzáállás nem elfogadható."

Nincs sok idejük hátra. Mármint az USA-nak. Ha nem gyengítik meg Kínát rövid időn belül, akkor túl erősek lesznek már. Ez az elkövetkező évek/évtizedek izgalmas kérdése lesz. Magyarország részéről azt remélem, hogy nem kerül kenyértörésre sor, és elkerüljük a háborút. Nekünk az lenne a legjobb.

"Az USA sem szent, de ezerszer normálisabban intézi a dolgokat, mint Kína."

Ebben a tekintetben én nem akarok relációs jelet tenni közéjük. Afganisztán, Irak stb. Mindkettőnek van a kontóján ez-az. Azt viszont elmondhatom, hogy én személy szerint nem szívesen élnék Kínában, mert meglehetősen individualista személyiség vagyok, tehát valószínűleg nem nagyon viselném jól az ottani rendszert.

"Bocs, ha kicsit erősen reagáltam, de nagyon nem szeretem a "Kína-fanokat", akik oda meg vissza vannak a "csodás fejlődéstől",

Szerintem nem volt erős, csak volt egy kis félreértés. Én a logikáját érteni vélem, hogy mit miért tesznek, de ez nem azt jelenti, hogy szimpatizálok is velük.

" de azt nem hajlandók felfogni, hogy a külcsín mögött egy ezernyi belső társadalmi problémval terhelt ország és tömeggyilkos rezsim húzódik.""

A tömeggyilkos jelzővel egyetértek, a belső társadalmi problémákkal már kevésbé, mert nekem az a társadalom jóval stabilabbnak tűnik, mint példának okáért az USA-é.
 

merleg

Well-Known Member
2021. március 12.
1 645
3 237
113
elobb tisztazuk mi tortent elobb?

1. kina megszegte a szerzodest
vagy
2. tuntetesek voltak

az hogy te beteszel egy reszletet a tortenet kozzeperol, amikor mar nagyban ment a cirkusz, az nem mutassa az egesz kepet, csak a reszletet ami neked tetszik (rohadt nyugat).

Lehetséges. Nem tudom, hogy mi volt konkrétan a szerződésben. Nem mondom, hogy rohadt nyugat. A nyugatiak is csak a saját érdekeiket képviselték ott. Csak annyit mondtam, hogy onnantól, hogy amerika zászlós tüntetők nyugati beavatkozást kérve vonultak, onnantól már kényszerhelyzetbe kerültek. De őszintén szólva a sorsukat így se, meg úgyse kerülhették el, mert egyszerűen rossz helyen voltak rossz időben. Rossz helyen, mert az Kína, rossz időben, mert Kína túl erős. Esélyük sem volt.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 766
35 963
113
Nekem a kép abszolút hitelesnek tűnik. Egyébként nyugati hírforrást is linkeltem, konkrétan a brit metro-t. De mindegy is, mert a lényeg, hogy amerika zászlós tüntetők vonulgattak a szárazföldi Kínában, kérve a nyugat beavatkozását... ha ezt hagyják, akkor ők lettek volna az évszázad bohócai, senki sem vette volna őket komolyan, ha nem avatkoznak be. Stratégiailag tehát jó lépést tettek.
A "time-line" nem stimmel! Még tüntetések sem voltak Kína ellen HK-ba, amíg nem kezdte szorosabbra húzni a pórázt. Mint egy normális demokráciában, ha csorbítják a jogaikat, függetlenségüket, az emberek tüntetnek. Kína vétójogot akart és erőszakolt ki HK vezetőjének személyét illetően leszarva a választók akaratát. Innen indult a buli, ez gyűrűzött be!
Ha nem ragaszkodnak ehhez, akkor semmi feszkó nem lett volna - leketyeg a 40 év (vagy mennyi volt leszerződve) aztán jogosan csináltak volna, amit akarnak. Morálisan az is gáz lett volna várhatóan, de legalább nem sértenek meg egy nemzetközi szerződést.
Mai hír, hogy 9 vagy 10 évet kapott valaki Hongkongban, mert részt vett egy békés megemlékezésen, ami Tiananmen téri eseményekről szólt. Ez Kína igazi arca!
Nincs sok idejük hátra. Mármint az USA-nak. Ha nem gyengítik meg Kínát rövid időn belül, akkor túl erősek lesznek már. Ez az elkövetkező évek/évtizedek izgalmas kérdése lesz. Magyarország részéről azt remélem, hogy nem kerül kenyértörésre sor, és elkerüljük a háborút. Nekünk az lenne a legjobb.
Kína messze nem olyan erős, mint amilyennek látszik, de ez lejjebb kifejtem egy másik pontban. USA-át is korai temetni.
(OFF - Hazánkban is nagyon dívik a "hanyatló nyugat" legendája, de ez már 100 éves toposz, ami még sosem vált be és ne is drukkoljunk ennek. A főni lánya Ráhel is Svájcban tanult, nem Pekingben - mégis a magyar oltáskártyához Üzbekisztánt ajánlgatja uticélnak Petike. ON)
Szerintem is fontos, hogy ne legyen háború - legalábbis Magyarország maradjon ki belőle. Ha amerikai területet nem ér támadás akkor nem is kell beszállnunk a buliba. Amerikai stratégiai érdek, hogy bent tartsa Kínát az első szigetláncon belül és ne legyen szabd kijárása az óceánra. Tehát oldják meg az amerikaik - Japán és Ausztrália majd segít nekik. Magyarországnak se flottája, se komoly légiereje nincs, szóval nem is tudnánk ebben részt venni - szerencsére!
Ebben a tekintetben én nem akarok relációs jelet tenni közéjük. Afganisztán, Irak stb. Mindkettőnek van a kontóján ez-az. Azt viszont elmondhatom, hogy én személy szerint nem szívesen élnék Kínában, mert meglehetősen individualista személyiség vagyok, tehát valószínűleg nem nagyon viselném jól az ottani rendszert.
Irak teljes baromság volt - óriási hiba. Afganisztán valamennyire indokolt volt, hogy az Alkaidát levadásszák. Értelmetlenül elhúzódott és céltalanná vált az egész - muszáj volt kivonulni, mert Kína ellensúlyozására kellenek az erőforrások.
Stratégiai értelemben nyertek a tálibok, de nem katonai eszközökkel - csupán kivárták míg az amerikaiak hazamennek és kitölthetik a hatalmi vákumot. Katonai vereségről szó sincs: ha az amerikaiak akartak volna még évtizedekig dekkolhattak volna Afganisztánabn - a tálibok maguktól sosem érték volna el, hogy az amcsik haza menjenek.
Az a háború nyerhető, aminek vannak egyértelmű és reálisan elérhető céljai vannak. Pl. Népi Kína ne tudjon sikeresen partra szállni Tájvan szigetén. Objektív, reálisan elérhető cél - még ha kőkövön nem is marad a szigetből.

A tömeggyilkos jelzővel egyetértek, a belső társadalmi problémákkal már kevésbé, mert nekem az a társadalom jóval stabilabbnak tűnik, mint példának okáért az USA-é.
Kínának ezer problémája van, csak a rendszer sajátossága, hogy kevesekhez jutnak el ezek. Rendszeresek a kisebb-nagyobb lázadások, milliókat érinő árvizek, ingatlan és tözsde buborék nő csak nő, magyar szemmel is felfoghatatlan mértékű a korrupció, egy gyerek poitika miatt rohamosan öregedő népesség illetve 5%-kal több a férfi mint a nő. (35-40 millió férfinek matematikailag nincs esélye nőt találni magának.) A nyugdíj rendszer szinte teljesen hiányzik: a gyerekek tartják el az örgeket, de egy gyereknél ez szinte lehetetlen hiszen a saját gyereke mellé 2 szülőt is el kell tartani - kínai bérekből. Hiába lazították az egy-gyerek politikát, ez már nem fog változni: ez lett a kultúrális main stream és szülők eltartása mellett sokan egy gyereket sem vállalnak már. Bevándorlás nincs: senki nem akar Kínában élni - ellenben az USA-ban igen. (A haderjük tele van lationókkal, mert zöldkártyáért cserébe lehúznak 4-5 évet militaryban.) Kína szinte mindenből importra szorul - még élelemből is. Ha blokád alá vonják, akkor éhezés lesz. Ezért kell neki Tájvan, hogy ezt meg tudja akadályozni. Kínának az USA-val ellentétben nincs jó földrajza: sok oldalról támadható (lásd: mongolok, nagyfal) és elszigetelhető, kevés a termőterülete - árvizek és éhínségek kísérték végig egész történetét. Ha nem öntött ki a Jangce, akkor éheztek - ha nagyon kiöntött, akkor milliókat mosott el.

Kína nem lesz a következő globális szuper hatalom.
Az alábbi videók összefoglalja, hogy miért:




Ajánlom a "szerző" más videóit is. Több mint 10 évig élt és dolgozott Kínában, kínai felesége van és ezáltal kínai családja. Anyanyelvi szinten beszél mandarinul - szóval nem az "újságból" olvassa, amit mond hanem saját tapasztalat. Doku filmes és youtuber volt: motorral bejárta Kína minden szegletét, látta az Igazi Kínát. Régóta követem a You Tube csatornáját - objektíven kritikus, de azt is elmondja, ami jó Kínában.
Miután Micimackó került hatalomra és jött a harcos nacionalizmus, rászálltak a külföldiekre úgy (pláne a YouTuberekre), hogy kalandos úton menekülnie kellett Kínából. A hivatalnokként dolgozó kínai apósa szólt neki, hogy fülest kapott: pár napon belül mennek érte...

Kína egy kívülről fényes, de belül repedezett ország. USA is látott már jobb napokat, de korai még temetni és ne is drukkoljunk ennek. Egyébként a két ország között olyan nagymértékű az összefonódás gazdaságilag, hogy teljesen irracionális lenne egy háború.
A baj az, hogy az első világháború előtt is ez volt az általános közvélekedés aztán meg csak egy pisztolylövés kellett Szarajevóban...
 

csibeszke

Well-Known Member
2015. február 12.
1 726
3 828
113
Nem mindegy milyen áron, milyen módon!
Kína simán választhatta volna a Japán utat: betagozódik a nemzetközi rendbe és meggazdagszik. Ehelyett elkezdett kardot csörtetni, a komplett Dél-kínai tengerre bejelentett az igényét, leszarva más országok érdekeit. Ez a stílus, hozzáállás nem elfogadható.

Az USA sem szent, de ezerszer normálisabban intézi a dolgokat, mint Kína. Nagyon nem szeretnék egy olyan világot, ahol a kommunista Kína a meghatározó hatalom - egy olyan ország, aki halomra öli az állampolgárait, ha érdekei úgy kívánják. Mit várhatnak, hát akkor más ország lakói??!

Bocs, ha kicsit erősen reagáltam, de nagyon nem szeretem a "Kína-fanokat", akik oda meg vissza vannak a "csodás fejlődéstől", de azt nem hajlandók felfogni, hogy a külcsín mögött egy ezernyi belső társadalmi problémval terhelt ország és tömeggyilkos rezsim húzódik.
Nem, mert Kína nem megszállt ország 45-öt óta. Így minden megállapításod/következtetésed fals, bizonytalan és téves Kínában kapcsolatban.
 

Kockás ing

Active Member
2020. február 10.
67
240
33
Ennek meg mi köze ahhoz, amit leírtam?
Ha nem vagy megszállva szarhatsz mindenkire és balhézhatsz az összes szomszédoddal? Politikai és etnikai alapon történő bebörtönzés és népirtás is tök oké?
Te miről beszélsz?!?
Szerintem arra gondolt, hogy Japánnak nem volt választása a világháború után, tekintve, hogy katonailag meglett szállva. Bár szerintem őket se érdekelte volna nagyon, hogy jól viselkedjenek. Legalábbis az előző birodalmi időszakuk alapján. Természetesen, amiket felvetettél az morálisan rossz és gonosz, de a lakosság bizonyos százalékán kívül ez nem sok mindenkit hat meg.
 
T

Törölt tag 4082

Guest
Hong Kong a világ 100%-a szerint kínai belterület, nem egy másik ország. Rossz a hasonlat.
Hong Kong a világ 100% szerint egy szerződés alapján a demokrácia szigete a kontinentális kínán belül. De kína szokása szerint szart a szerződésre, és elkezdett ott is diktatúrát kiépítését. A nép nem lájkolta tűntetgetett.
Magyarország a világ 100% szerint a keleti blokk része volt, a szovjeteket a regnáló hatalom jogosan hívta be a felforgató nyugatosok ellen, akik meg akarták dönteni az államrendet. Semmi hiba.
 
  • Szomorú
Reactions: formosa1

enzo

Well-Known Member
2014. augusztus 4.
12 997
32 357
113
Hong Kong a világ 100% szerint egy szerződés alapján a demokrácia szigete a kontinentális kínán belül. De kína szokása szerint szart a szerződésre, és elkezdett ott is diktatúrát kiépítését. A nép nem lájkolta tűntetgetett.
Magyarország a világ 100% szerint a keleti blokk része volt, a szovjeteket a regnáló hatalom jogosan hívta be a felforgató nyugatosok ellen, akik meg akarták dönteni az államrendet. Semmi hiba.

A Nyugat a busz alá lökte Tajvant és Hongkongot, amikor elismerte az egy Kína elvet és Kína jogát Hongkongra. Előbbit geopolitikai, utóbbit már inkább gazdasági okokból (bár azt a döntést is még a hidegháború alatt hozták, amikor a még mindig lesajnált Pekingre még mindig Moszkva elleni ütőkártyaként tekintettek, bár a SZU már a vakolat mögött igencsak roskadozott). Azt nehéz elndönteni, hogy Kína felhozása volt-e a Nyugat nagyobb stratégiai hibája, vagy az iszlám fundamentalizmus felhozása, mindkettőt elsősorban azért, hogy alátegyenek Moszkvának bosszúból azért, mert az USA-t ténylegesen gyakorlatilag irányító sok -stein, -berg, -owitz és egyéb hasonló eredeti nevű pereputtyát seggbe rúgta a SZU vezetése a Sztálin féle "doktor-összeesküvés" perelőkészületektől kezdve (illetve már korábban megkezdődött a harc a "kozmopolitizmus" ellen). Még most is ezt a háborút vívják Putyin ellen tulajdonképpen, ugyanezért, Hámánnak és fiainak pusztulniuk kell, na... de ez itt off. Csak talán józanabb lett volna a Nyugattól Gorbi idején elfogadni a békejobbot a roskadozó SZU-tól, és valamiféle kiegyezésre jutni mondjuk egy Marshall-segély szerűséget felajánlva további kölcsönös nukleáris leszerelésért stb. cserébe. De inkább hagyták szétrobbanni a válságba jutott SZU-t (Orosz Birodalmat). Mindenesetre attól kezdve, hogy Kína szuverenitását elismerték gyakorlatilag Tajvan és Hongkong felett, egy szuverén állam ügyeibe pofáznak bele, illetve egy szakadár tartományt fegyvereznek fel a központi kormányzat ellen. Semmiben sem különbözik ez jogilag mondjuk a donbászi "népköztársaság" orosz támogatásától.
 

merleg

Well-Known Member
2021. március 12.
1 645
3 237
113
Pl. Népi Kína ne tudjon sikeresen partra szállni Tájvan szigetén. Objektív, reálisan elérhető cél - még ha kőkövön nem is marad a szigetből.

Tajvan majdnem ugyanaz az eset, mint Hong Kong. Rosszkor van rossz helyen, évről évre egyre kevesebb esélyük van bármire is.
Kínának ezer problémája van, csak a rendszer sajátossága, hogy kevesekhez jutnak el ezek. Rendszeresek a kisebb-nagyobb lázadások, milliókat érinő árvizek, ingatlan és tözsde buborék nő csak nő, magyar szemmel is felfoghatatlan mértékű a korrupció, egy gyerek poitika miatt rohamosan öregedő népesség illetve 5%-kal több a férfi mint a nő. (35-40 millió férfinek matematikailag nincs esélye nőt találni magának.) A nyugdíj rendszer szinte teljesen hiányzik: a gyerekek tartják el az örgeket, de egy gyereknél ez szinte lehetetlen hiszen a saját gyereke mellé 2 szülőt is el kell tartani - kínai bérekből. Hiába lazították az egy-gyerek politikát, ez már nem fog változni: ez lett a kultúrális main stream és szülők eltartása mellett sokan egy gyereket sem vállalnak már. Bevándorlás nincs: senki nem akar Kínában élni - ellenben az USA-ban igen. (A haderjük tele van lationókkal, mert zöldkártyáért cserébe lehúznak 4-5 évet militaryban.) Kína szinte mindenből importra szorul - még élelemből is. Ha blokád alá vonják, akkor éhezés lesz. Ezért kell neki Tájvan, hogy ezt meg tudja akadályozni. Kínának az USA-val ellentétben nincs jó földrajza: sok oldalról támadható (lásd: mongolok, nagyfal) és elszigetelhető, kevés a termőterülete - árvizek és éhínségek kísérték végig egész történetét. Ha nem öntött ki a Jangce, akkor éheztek - ha nagyon kiöntött, akkor milliókat mosott el.

Vannak problémáik, de a lázadást én kihúznám ezek közül. Az európai embereket gyakran lebirkázzák, nos ha ők birkák, akkor a kínaiakra ez hatványozottan igaz. Ők nem fognak sosem úgy igazán fellázadni ahogy azt mi itt a Nyugaton értjük, akik lázadni tudtak volna azok az ujgurok voltak, mert ők nem kínaiak. Őket viszont elintézték. Te ajánlottál nekem egy videót, én ajánlok neked egy másikat, egy Kínában élő magyar készítette, most szántják be ott az angolt oktató magániskolákat, meg a magániskolákat úgy általában, senki sem tiltakozik:

A videó vége az igazán érdekes, azt a szót használja, hogy "sheepish".

"Ha blokád alá vonják"

Nincs annak reális lehetősége, hogy teljesen blokád alá vonják. Oroszországgal elég nagy határuk van, ők meg miért vonnák blokád alá? Ha jól értem a tengeri blokád is csak addig reális lehetőség, amíg meg nem szerzik Tajvant.
Kína nem lesz a következő globális szuper hatalom.
Az alábbi videók összefoglalja, hogy miért:

Nem tudom, hogy szuperhatalom lesz-e vagy sem. Azt tudom, hogy Magyarországnak az lenne a jó, ha lenne egy nem túl erős USA, egy nem túl erős Kína, és egy nem túl erős EU. Akkor viszonylag függetlenek lehetnénk.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7 and kétkedő

plushun

Well-Known Member
2014. augusztus 26.
6 465
17 801
113
"Thousands asked the US president to ‘liberate’ their city as they press for more democratic freedom in the semi-autonomous Chinese territory."


Azért ne nézzük már egymást teljesen hülyének. A helyzet kezdett egyre inkább veszélyessé válni, Kína pedig azt tette amit tennie kellett. Semelyik épeszű ország nem cselekedett volna másképp mint amit ők, ha meg van hozzá a kellő erejük. Kínának pedig egyértelműen megvolt.
Na de ennek volt előzménye. A történet ott kezdődött, hogy Kína elkezdte felrúgni az egy ország két rendszer elvet és elkezdte kurtítani a Hongkongnak adott különleges jogokat.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 766
35 963
113
"Ha blokád alá vonják"

Nincs annak reális lehetősége, hogy teljesen blokád alá vonják. Oroszországgal elég nagy határuk van, ők meg miért vonnák blokád alá? Ha jól értem a tengeri blokád is csak addig reális lehetőség, amíg meg nem szerzik Tajvant.
Szárazföldi szállítást "kimaxolod" vagyis tényleg egymást érik a vonatok, akkor kb. néhány kínai várost tudsz élelmezni.
Brutális különbség tengeri és a szárazföldi szállítási kapacitások között!

20-24 ezer konténeres hajók vannak ma már vagyis kb. 1-2 hét alatt ennyi árut tudsz bárhova eljuttatni egyetlen hajóval. Vasúton ezt lehetetlen hozni: ugyanez a mennyiség hetekig tart vasúton és akkor lefoglaltad az egész vonalat, amiből amúgy is csak néhány van Kína és szárazföldi szomszédai között.
Ezenkívül a Kína által importált kaja nagy része EU-ból, Amerikából és Ausztráliából érkezik - oroszok semmit nem tudnak tenni ennek kiváltására. Oroszországnak és a közép-ázsiai országoknak nincs akkora kaja feleslege, hogy etessék a közel másfél milliárdos Kínát - még ha nyilván az élelmiszer igény jelentős része saját termés továbbra is.

"China is already the world’s largest importer of food. Since 2014, the country’s grain imports have remained above 100 million tonnes."

“China’s grain supply and demand will still be in a tight balance in the medium and long term, and currently the structural contradictions are prominent,” Zhang Wufeng, head of the NFSRA, said in October 2020."


Ez csak az élelmiszer: számos ipari nyersanyagból importra szorul (például vasérc - ami nélkül semmi nincs, ami egy háborúhoz kell) - a szükséges mennyiség csak hajón biztosítható. Olajuk például szinte egyáltalán nincs és az összes haderő olajjal működik még hosszú évtizedekig.

Szerintem Kína sosem fogja elérni azt a hegemoniát, amit az USA élvezett a második világháború után és nagy részt élvez ma is. Ehhez igazi szoros szövetségesek, erős "soft power" kell - kardcsörtetés, keménykedés kontra produktív. Kínának Észa-Koreán kívül nincsenek szövetségesei, akik egy konfliktusban kiállnának mellette. Sőt, soha nem volt olyan rossz Kína megítélése mint napjainkban. A világ gazdaságilag meghatározó országainak lakosai több mint 70%-ban nagyon negatívan tekint Kínára, ami történelmi mélypont.
Regionális szinten lehet az első számú hatalom, de globálisan nem hiszem.

Egy ország sorsát nagyon nagy rész a földrajz határozza meg.
Az USA ebből a szempontból a legszerencsésebb a világon. Két óceán védelmezi és biztosít számára remek kereskedelmi lehetőségeket - szinte lehetetlen blokád alá venni: ennyi hadihajója senkinek nincs és nem is lesz. Mindkét szárazföldi szomszédja sokkal gyengébb, mint őmaga - nem jelentenek fenyegetést. Sőt puffer zónát alkotnak meglehetősen barátságtalan klímával nehezítve egy abból az irányból érkező támadást. Észak-Amerikából USA szerezte meg legjobb részeket. Hatalmas termőterületekkel bír, a nagy tavakban van a világ édesvíz készleteinek jelentős része. Olajból is önellátó már "fracking forradalom" miatt - a mostani olajár mellett nem éri meg ugyan, de ezzel a technológiával szükség esetén simán fedezik az ország igényeit, ha egy csepp olajat sem sikerülne importálni.
Kína ennek szinte ennek a teljes ellentetje.

Közép távon inkább egy fajta egyensúly fog beállni várhatóan - ha csak nem történik valamelyik oldalon földcsuszamlás szerű változás. (pl. Megbukik a CCP vagy kettészakad az USA a máig élő észak-dél törésvonal mentén - egyik sem valószínű egyelőre)
 

Rferi66

Well-Known Member
2020. február 14.
2 502
5 052
113
Szárazföldi szállítást "kimaxolod" vagyis tényleg egymást érik a vonatok, akkor kb. néhány kínai várost tudsz élelmezni.
Brutális különbség tengeri és a szárazföldi szállítási kapacitások között!

20-24 ezer konténeres hajók vannak ma már vagyis kb. 1-2 hét alatt ennyi árut tudsz bárhova eljuttatni egyetlen hajóval. Vasúton ezt lehetetlen hozni: ugyanez a mennyiség hetekig tart vasúton és akkor lefoglaltad az egész vonalat, amiből amúgy is csak néhány van Kína és szárazföldi szomszédai között.
Ezenkívül a Kína által importált kaja nagy része EU-ból, Amerikából és Ausztráliából érkezik - oroszok semmit nem tudnak tenni ennek kiváltására. Oroszországnak és a közép-ázsiai országoknak nincs akkora kaja feleslege, hogy etessék a közel másfél milliárdos Kínát - még ha nyilván az élelmiszer igény jelentős része saját termés továbbra is.

"China is already the world’s largest importer of food. Since 2014, the country’s grain imports have remained above 100 million tonnes."

“China’s grain supply and demand will still be in a tight balance in the medium and long term, and currently the structural contradictions are prominent,” Zhang Wufeng, head of the NFSRA, said in October 2020."


Ez csak az élelmiszer: számos ipari nyersanyagból importra szorul (például vasérc - ami nélkül semmi nincs, ami egy háborúhoz kell) - a szükséges mennyiség csak hajón biztosítható. Olajuk például szinte egyáltalán nincs és az összes haderő olajjal működik még hosszú évtizedekig.

Szerintem Kína sosem fogja elérni azt a hegemoniát, amit az USA élvezett a második világháború után és nagy részt élvez ma is. Ehhez igazi szoros szövetségesek, erős "soft power" kell - kardcsörtetés, keménykedés kontra produktív. Kínának Észa-Koreán kívül nincsenek szövetségesei, akik egy konfliktusban kiállnának mellette. Sőt, soha nem volt olyan rossz Kína megítélése mint napjainkban. A világ gazdaságilag meghatározó országainak lakosai több mint 70%-ban nagyon negatívan tekint Kínára, ami történelmi mélypont.
Regionális szinten lehet az első számú hatalom, de globálisan nem hiszem.

Egy ország sorsát nagyon nagy rész a földrajz határozza meg.
Az USA ebből a szempontból a legszerencsésebb a világon. Két óceán védelmezi és biztosít számára remek kereskedelmi lehetőségeket - szinte lehetetlen blokád alá venni: ennyi hadihajója senkinek nincs és nem is lesz. Mindkét szárazföldi szomszédja sokkal gyengébb, mint őmaga - nem jelentenek fenyegetést. Sőt puffer zónát alkotnak meglehetősen barátságtalan klímával nehezítve egy abból az irányból érkező támadást. Észak-Amerikából USA szerezte meg legjobb részeket. Hatalmas termőterületekkel bír, a nagy tavakban van a világ édesvíz készleteinek jelentős része. Olajból is önellátó már "fracking forradalom" miatt - a mostani olajár mellett nem éri meg ugyan, de ezzel a technológiával szükség esetén simán fedezik az ország igényeit, ha egy csepp olajat sem sikerülne importálni.
Kína ennek szinte ennek a teljes ellentetje.

Közép távon inkább egy fajta egyensúly fog beállni várhatóan - ha csak nem történik valamelyik oldalon földcsuszamlás szerű változás. (pl. Megbukik a CCP vagy kettészakad az USA a máig élő észak-dél törésvonal mentén - egyik sem valószínű egyelőre)
Kínának nagyon komoly természeti erőforrásai vannak. Csak a lakossághoz képest kevés. Ha az USA -hoz hasonló (300 - 350 millió) lakosa lenne, nem függene jobban az importtól, mint az USA.
 
  • Vicces
Reactions: formosa1