Egyetlen forrás sincs arra hogy másképp is tudna kommunikálni.
Azért egy pár mégis csak van:
"The relay of video imagery will aid the operator in assessment of the battlefield through a
satcom data link."
https://www.airforce-technology.com/projects/haroploiteringmuniti/
https://firangionindia.wordpress.com/2012/10/07/indian-air-force-to-induct-first-killer-drones/
"A
satcom data link enables the selection of targets throughout the 6h endurance of the Harop,"
https://www.flightglobal.com/israel-special-iais-harop-ups-the-stakes-on-sead-missions/78681.article
"Harop (Harpy 2) / Israel Aerospace Industries / SEAD / Undernose EO/IR turret was deemed to be an IAI Tamam POP-200. A
satcom datalink is reported to be fitted." (49. oldal)
https://www.openbriefing.org/docs/Remote-Control-War.pdf
Amúgy nem zárom ki hogy pl.az Izraeliek tudnak a LOS on kívül másképp is (pl. relé drónok), csak visszatérve az eredeti kérdéshez (miért nem látjuk végig a videókat?) a válasz az hogy az Azeriek csak LOS módban tudnak a Haroppal kommunikálni
Haladunk egymás megértése felé. Ennek örülök. Nem zárod ki, hogy az izraeliek tudnak átjátszással, vagy műholddal kommunikálni a Haropjaikkal. De valamiért kizárod, hogy az azeriek is tudnák ezt. Miért?
- Polgári műholdas kapcsolata bárkinek lehet, aki kifizeti az eszközt és a csatornát.
- Katonai műholdas csatornát adhat a gyártó Izrael terméktámogatásként. Ráadásul az izraeliek eladtak jó pár egyéb, műholdas csatornát használó drrónt is az azerieknek. Vagy csak úgy, szeretetből, az azeriek segítésére.
- Adhatnak a törökök is műholdas csatornát. (Nem kifejezetten török műholdról beszélünk, hanem NATO szerkezetről.).
- Ember vezette, kommunikációs csatornákat is biztosítani képes gép az azerieknél sem zárható ki, mivel se szeri se száma az e célra (kommunikációs és vezetési pontnak) átalakított polgári kis utasszállítóknak. De tegyük fel, hogy az Azerieknek nincs ilyen. A törököknek viszont van és röptetik is őket a térségben. Az adatkapcsolat pedig NATO szabványos.
- Drónon keresztül pedig végképp megoldható az azerieknek is. Akár egy másik Harop is tud átjátszóként működni. De hát van az azerieknek szintén izraeli Heron 450 és Heron 900, amik egyik alapfeladata átjátszóként működni. Még a sima Heron, vagy Searcher is el tudja játszani ezt a szerepet
Nem, félreérted.
Ezt a szerkentyűt NEM konkrét célra küldik rá.
Ez a szerkentyű -.mint ahogy a neve is mutatja - EGY ADOTT KÖRZETBEN ŐRJÁRATOZIK.
Ha a kezelője a videó jel alapján talál valami célt akkor azt befogja és a Harop.meg rázuhan.
Már írtam, hogy ne a fegyver kategória megnevezéséből indulj ki!
Butaság lenne a vakvilágba elindítani egy ilyen elég drága, egyszer használatos, öngyilkos drónt, hogy hátha talál valamit, miközben gyakorló célpontot repül a légvédelemnek, amikor fel-le korzózik a célterület felett. Ezt a szerkezetet konkrét, nagy értékű célok megsemmisítésére találták ki. Nem vakon indítják, hanem ha kisugárzás alapján, drónos, vagy műholdas felderítéssel, illetve a lövedékek röppályája alapján bemérték egy radar, légvédelmi eszköz, mobil vezetési pont, ballisztikus rakéta indító, nagy hatótávolságú tüzérségi eszköz, stb... hozzávetőleges, vagy pontos helyzetét, akkor konkrétan arra a célra indítják. Azért "loitering" a kategória neve, mert nem az előre betáplált földrajzi koordinátába (fix célpontba) csapódik be, mint a korábbi robotrepülő típusok, és nem csak egyszeri rárepülésből való célbefogásra van lehetősége, mint az irányított rakétáknak és bombáknak, hanem a célkörzetben meg tudja keresni az esetleg korlátozott mértékben elmozdult, mobil célpontot is. De ehhez még mindig tudni kell, hogy ott van az adott cél, amit keresnek, egy szűk területen belül.
A Haropnak való, kiemelten értékes, de a kis méretű repesz fejjel megsemmisíthető, érzékeny célok ritkák. Ha valaki konkrét cél nélkül, csak úgy bele a vakvilágba indítja, hogy menjél öcsém, keressél magadnak célt az alatt pár óra alatt, ameddig az üzemanyag tart, akkor az igen drága drónok nagy részét értelmetlenül pazarolná el. Ezt még az azeriekhez képest kő gazdag Izrael sem engedheti meg magának. Az azeriek a meglehetősen véges drón készletükkel pedig pláne nem.
Nem a Harop semmilyen tekintetben nem csökkentett radarkeresztmetszetű.
Az hogy a radar keresztmetszete nem túl nagy az elsősorban a carbon építőanyagának és a csupaszárny kialakításnak köszönhető, de a Harop ettől ettől még nem egy STEATLH gép. Alapvetően egy légcsavaros.meghajtású valami soha nem lesz alacsony észlelhetőségű (az nálam valahol 0,1 m2 alatt kezdődik...)
"It has been designed to minimize its radar-signature through
stealth (low-observability).This anti-radiation drone is designed to target enemy air-defense systems in a first line of attack, as the small drone
(with its small radar cross-section) can evade SAMs and radar detection systems which are designed to target much larger aircraft or to intercept fixed-trajectory missiles."
https://en.wikipedia.org/wiki/IAI_Harop
"It has been designed to have a minimal radar-signature allowing it to perform
stealth operations.
HAROP drones are designed to target enemy"
https://www.defenseworld.net/news/24254/India_Approves_Purchase_Of_54_Israeli_Harop_Drones
"The
Harop drone, which has
stealth capability, uses its own body as a warhead"
https://books.google.hu/books?id=vO...BEQAg#v=onepage&q=harop drone stealth&f=false
"Basically, the Harop—which has
the radar signature of a small bird and virtually no infrared signature"
https://www.thedrive.com/the-war-zone/4760/meet-israels-suicide-squad-of-self-sacrificing-drones
A gyártója csak annyit ír, hogy "Low RCS: <0.5m2" (
https://www.iai.co.il/p/harop) mivel a pontos adatot értelemszerűen nem közlik. De minden valószínűség szerint messze az általad önkényesen elvárt 0,1 m2 alatt van szemből, deciméteres és centiméteres hullámhossz esetén. Ha kifordul az egyenes megközelítési irányból sétaröpködni, az persze már más eset.