Ha már szóba került Grúzia.
Az "élcsapat" szerepe: miért szólította fel a NATO főtitkára Grúziát, hogy készüljön fel a szövetséghez való csatlakozásra
2020. szeptember 30., 01:22
Nadezhda Alekseeva, Alena Medvedeva
Grúziának folytatnia kell a közeledést a NATO-z, valamint fel kell készülnie a szövetséghez való csatlakozásra. Ezt Jens Stoltenberg, a katonai blokk főtitkára jelentette be Georgy Gakharia grúz miniszterelnökkel folytatott brüsszeli tárgyalásokat követően. Szakértők szerint ez a kijelentés annak köszönhető, hogy az Észak-atlanti Szövetség fenyegetőnek tartja Oroszország befolyását a régióban, amelyet a Krím elfoglalása után szerzett. Ugyanakkor a Grúziának címzett ígéreteknek nincs valós alapjuk: a megoldatlan területi vitákkal küzdő országoknak alig van esélyük NATO-taggá válni - emlékeztetnek elemzők. Szerintük a szövetség a transz-kaukázusi köztársaságot továbbra is fekete-tengeri hídfőként kívánja használni, támogatva Tbiliszi euro-atlanti törekvéseit.
Jens Stoltenberg, a NATO főtitkára felszólította a grúz hatóságokat, hogy tegyenek lépéseket a szövetséghez való közeledés, valamint a katonai tömbhöz való csatlakozás előkészítése érdekében. Stoltenberg ezt Giorgi Gakharia grúz miniszterelnökkel Brüsszelben folytatott tárgyalásokat követő sajtótájékoztatón jelentette ki.
„Javaslom, hogy továbbra is teljes mértékben használja ki a NATO-hoz való közeledés minden lehetőségét. És készüljön fel a csatlakozásra. Arra számítunk, hogy Grúzia biztosítja, hogy a (parlamenti) választásokat a legmagasabb nemzetközi normák szerint tartsák meg a következő hónapban. Ez fontos Grúzia és a NATO számára ”- mondta Stoltenberg.
- Giorgi Gakharia grúz miniszterelnök és Jens Stoltenberg NATO-főtitkár
Emlékeztetjük arra, hogy a grúziai parlamenti választást október 31-n tervezik megtartani . Az állampolgároknak 150 képviselőt kell választaniuk, ebből 120-t pártlisták alapjánválasztanak meg, további 30-t pedig egy mandátumú választókerületekben történő szavazással.
A brüsszeli tárgyalások során Grúzia és a NATO vezetői különös figyelmet fordítottak a szövetségi erők Fekete-tengeren való jelenlétének kérdésére.
„A mai találkozón is megjegyeztük a fekete-tengeri régió stratégiai fontosságát Grúzia és a NATO-országok számára. Ezért üdvözlök minden lehetséges közös lépést ezzel kapcsolatban ”- tette hozzá Stoltenberg.
Kifejtette, hogy a felek most vizsgálják az együttműködés bővítésének lehetőségét, ideértve a légi forgalomra vonatkozó adatcserét is.
Kay Hutchison, az Egyesült Államok NATO-állandó képviselője szerint a blokk tagjai nem szándékoznak megállítani az ukrán csatlakozás támogatására irányuló erőfeszítéseket ...
"Ez rendkívül fontos Grúzia és a NATO-országok érdekei szempontjából ebben a (Fekete-tenger. -
RT ) régióban, ahol az elmúlt években jelentősen megnőtt az orosz jelenlét" - hangsúlyozta a szövetség főtitkára.
Giorgi Gakharia beszédében kitért a fekete-tengeri térség biztonságának kérdésére is.
„Hangsúlyoztuk a Fekete-tenger biztonságának megerősítésére szolgáló gyakorlati mechanizmus létrehozásának fontosságát. A Fekete-tenger biztonsága egyre fontosabb aspektusává válik együttműködésünknek. Megvitattuk Grúzia szerepét a dél-kaukázusi régió korlátozott összefüggéseiben, és hangsúlyoztuk azon kívüli szerepünk fontosságát, a Fekete-tenger térségének tekintetében.
"Megoldatlan területi viták"
2020 augusztusában a grúz minisztertanács vezetője már bejelentette
, hogy a köztársaság vezetése minden bizonnyal be kívánja fejezni Grúzia NATO-integrációjának folyamatát. Hozzátette: ma Grúzia "teljesen felkészült a NATO-csatlakozásra".
"Partnereink látják és értékelik"ezt - mondta.
2020 áprilisában az Egyesült Államok NATO állandó képviselője, Kay Bailey Hutchison bejelentette, hogy a szövetség továbbra is erőfeszítéseket tesz Grúzia és Ukrajna elfogadására. Ezt a szövetségben részt vevő országok külügyminiszterei közötti tárgyalások előestéjén tartott sajtótájékoztatón nyilatkozta.
- Amerikai és grúz katonai személyzet a Noble Partner 2018 gyakorlaton Grúziában
- Reuters
- © David Mdzinarishvili