A 200.000-es haderőhöz nem 32db támadó helikopternek kellene lennie, hanem MINIMUM 4-5x ennyinek!
Egy amerikai HCA brigade 48db AH-64-et számlál. Ez a dandár egy hadosztályt szolgál ki a műveletekben. Namost
Ez nekik pontosan ugyan az a kategória, mint ami miatt kevesled a 14 Gripent itthon.
Miért hasonlítod a görög haderő struktúráját az amerikiaihoz? Kell a görögnek a 200 ezres lélekszámú haderejükhöz 32 darabnál több támadóhelikopter, csak mert a US Army-nál mások az arányok? Tényleg minden hadseregnél az amerikai arányokat kell másolni? A US Army-nak, Air Force-nak, Navy-nek stb teljesen más dokrinális feladatai vannak.
Az F-16-os flotta modernizálásra kerül, de ez csak az utóbbi évek eredménye, mióta kicsit lazítottak a gyeplőn. Rafale-ból is csak használtra futotta, és abból is csak erősen korlátos mennyiségre.
Rafale F3R, azaz modernizált, a jelenleg megrendelhető legmagasabb technológia ez. Használt? Igen, mint minden F3R sárkány. Az F-16-os flotta pedig a gyeplő lazítása előtt épp elég modern volt, most meg modernizálják tovább. Mióta a görögöknek F-16-osokuk van, mindig az épp legmodernebb változatot szerezték be, államcsőd ide, vagy oda.
Hááát mindenesetre a potenciálisan abba a kalapba kerülünk. Csak mint a szerbek.
Értem. Tehát, ha a kilencvenes években nem lépünk be a NATO-csatlakozási folyamatba (amira tényleg csak azért kellettünk, hogy tőlünk bombázhassák a szerbeket és közelebb kerüljenek mégjobban az oroszokhoz), hanem semlegesek maradunk, akkor automatikusan szerbekké válunk és bombázni fog minket a NATO. És te ezeknek tapsolsz. Ezt a szemléletet hívják victimológiai esetnek.
Attól, hogy mi nem lennénk egyik tábor tagja sem, attól még az nem jelenti, hogy klasszikus semleges statuszunk lenne. Ehhez minimum a környező országoknak és a nagyhatalmaknak ezt el is kellene a semlegességünket. A fő probléma az lenne, hogy ezzel le kellene mondanunk a határon túli magyarokról. Addig nincs valódi semlegesség, amíg az ő problémáik folyamatos konfliktus forrásként jelentkeznének.
És most jobb? A NATO-n belül biztosítható a magyar kisebbségek helyzete? Még véletlenül sincs a VSz-hez hasonlóan agyonhallgatva a dolog, egy cseppet sem. Onnantól, hogy Szlovákia és Románia is NATO tag, ő kettőjük politikája a miénk ellenében Brüsszelben sokkal jobban van képviselve, mert szimplán többen vannak és együtt fontosabbak, mint mi.
Sőt, most még rosszabb is a helyzet, mert NATO-tagként a "barátaink" egy NATO-n kívüli diktatúrát támogatnak, ahol a kisebbségeinket folyamatos hátrányos megkülönböztetések érik, de minket, szövetségi tagokat állítanak ki bűnbaknak.
A németek a levedlett szarjaikat dobták volna át nekünk. Megintcsak Szerbiát hozom fel példának. Aki bőkezű adományokat kapott az oroszoktól. Erre most kidobja a Mig-29-eseket, és rámennek a Rafale-ra. Nyilván nem annyiba fog kerülni nekik sem a beszerzés, sem a fenntartás, mint annak idején a 29-esek.
Biztosan fenn fognak tudni tartani elegendő mennyiséget?
Kifejezetten hülye példa. Nagyvonalúan bánsz az idősíkokkal. A németek 1991-ben MiG-23ML-eket, Szu-22M4-eseket adatak volna át, darabszámra ezrednyi mennyiségben. 2001-ben pedig MiG-29-eseket, szintén egy ezrednyit. Ingyen. Alkatrészekkel együt. Munkát adtak volna a PG-nek. És semlegesen is "mélyebb lett volna a hangunk". Egész más lett volna a légierős struktúra, szemlélet, egész más politikai attitűd. A hadsereg és a légierő modernizációját e lehetett volna tolni, miközben a beszerzéseknél nem a MiG-21-esen szocializálódott, íróasztal mögé öregedett tábornoki kar adta volna meg a szemléletet.
Nem véletlen, hogy a Gripen-el még mostanra sem sikerült teljes mértékben újra feltalálni azt a melegvizet, amivel mellesleg már a 80-as években is főztünk. Iszonyatos mennyiségű kompetencia veszett el a kilencvenes években, "mert majd megvéd minket a NATO".
Ezzel szemben szerbia a beloruszok által modernizált, de nyolcvanas évek végén gyártott ex-szovjet 9.12-es és 9.13-as 29-eskeből kapott egy századnyit, 2019 és 2021 között.
Remélem, érzed a dátumok, a típusok és a darabszámok közti különbségek jelentőségét.
Mondjak egy igen szemléletes példát?
Mi jelenleg dacolunk a NATO döntéshozóival a NATO bővítésében. A szerbeknek meg lábujjhegyen kell lépkedniük az egyik tartományuk területén, és nagyon vigyázni kell, hogy nehogy félreértelmezhető pillantásokat vessenek a koszovói átkelőnél, mert pár napon belül Belgrádot is szarrá bombázhatják.
Mi több egyáltalán nem sajnálom le a szerbeket - sőt. Csak igen jó példa, hogy mire megy egy ország NATO és az EU nélkül.
Nyugi, a szerbeket nem azért fenyegeti a NATO, mert semlegesek. Svájc és Ausztria is vígan semleges, de őket nem nézte ki magának az amerikai imperializmus, hogy onnan tartsa sakkban az oroszokat. Ne feledd, Jugoszlávia az amerikaiak nagy barátja volt igen sokáig, mint el nem kötelezett, semleges ország. Csak akkoriban mág máshol volt a "front". Mióta a NATO keletebbre jött, Kis-Jugoszlávia a figyelem középpontjába került, mert nem volt elég "demokratikus". Értsd: Belgrád még az oroszok barátja volt.
Mégegyszer leírom, hogy megértsd. Nem a NATO szavatolja az európai államok önrendelekzését, biztonságát, mi több, több gondot okoz a kényszerházasság az USA-val, mint amennnyit megold. Lásd: az ukrán háború.
Az EU tagság az, ami miatt valakihez nem nyúlnak egy ujjal se, akár NATO-tag, akár nem. Ha szerbia EU-tag lenne, Koszovó máris Szerbia része lenne, hogy Belgrád szépen kontroll alatt tarthassa az albánokat és tartassa be rajtuk az "európai értékeket".
A NATO tisztán és világosan látszik, hogy teljesen elerrodálja az Európai Úniót, mivel "védelmi" kérdésekre hivatkozva teljesen felülírja az EU gazdasági érdekeit.