[BIZTPOL] Magyarország

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Status
Not open for further replies.

bel

Well-Known Member
2020. augusztus 24.
1 723
4 108
113
Ha van NATO akkor minek EU erő?
Szia,

Szerintem cel lenne, hogy az EU minden teren erosebb legyen, mint most. Ennek az egyik szelete, hogy legyen valos katonai ereje, mert a kozos kulpolitikat ezzel lehet megalapozni.

Ennek egy lehetseges (eleg nagyravagyo) megoldasa, hogy letrehozni kozos EU katonai parancsnoksagot, ami ala bekerulnek EU finanszirozasu nemzeti egysegek (kisebb orszagokban foleg zaszloaljak, nagyobb orszagokban nyilvan nagyobbak is). Marmint a nagyravagyo resz meg csak most kovetkezik: a franciak meg EU penzbol felallitanak 1-2 uj vadaszbombazo szazadot, atomfegyverekkel felszerelve, EU parancsnoksag alatt.

Ez szerintem erdemi elorelepes lenne a csak NATO tagsaghoz kepest, ahol nem kerulnek ki USA fennhatosag alol az atomfegyverek.
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 353
11 314
113
  • Tetszik
Reactions: honved and Pogány

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 018
38 346
113
Szia,

Szerintem cel lenne, hogy az EU minden teren erosebb legyen, mint most. Ennek az egyik szelete, hogy legyen valos katonai ereje, mert a kozos kulpolitikat ezzel lehet megalapozni.

Ennek egy lehetseges (eleg nagyravagyo) megoldasa, hogy letrehozni kozos EU katonai parancsnoksagot, ami ala bekerulnek EU finanszirozasu nemzeti egysegek (kisebb orszagokban foleg zaszloaljak, nagyobb orszagokban nyilvan nagyobbak is). Marmint a nagyravagyo resz meg csak most kovetkezik: a franciak meg EU penzbol felallitanak 1-2 uj vadaszbombazo szazadot, atomfegyverekkel felszerelve, EU parancsnoksag alatt.

Ez szerintem erdemi elorelepes lenne a csak NATO tagsaghoz kepest, ahol nem kerulnek ki USA fennhatosag alol az atomfegyverek.
Itt az a gond, hogy a katonai erő bevetésénél egyszerűbb dolgokban sincs egység az EU-ban. Lásd olaj embargó.

Ez egyedül úgy működhetne, hogyha maga az EU toborozná a katonákat a nemzeti hadseregektől függetlenül amolyan össz-európai idegen légióként és az EU fegyverzné fel a és tartaná el őket.
Akkor is kérdéses, hogy mikor lehet bevetni és ki ellen. Ha 27 tagállam teljes egyetértése kell, akkor elég ritkán lenne dolguk...
 

Gari

Well-Known Member
2020. szeptember 13.
550
1 543
93
A NATO gyorsreagálású erő alatt mit értesz? Mert hogy létezik ilyen most is, több dd méretben Hazánkban is.

Újra fogalmazom, mert így valószínű nem mindenki érti. Amiről te beszélsz, annak semmi köze ahhoz, amivel Gari indította a vita ezen fonalát, vagyis közel lehetetlen értelmes következtetésekre jutni. Körülbelül így hangzik. Ellenzed a közös NATO gyorsreagálású haderőt? Buzi vagy? Nem tetszik neked amit Tatán csinálunk? Jó, akkor nem ellenzem. Buzi vagy? Egyetértesz Gari rémálmával a közös haderőről?

Közben mindenki elmondja, hogy egyetért azzal, ami most van. És ez nem a NATO ellenzése. És nem egy nemzeti haderő feloszlatása és egy közösbe olvasztás.



Ukrajna mikortól is vált NATO taggá? Odáig értettem, hogy Krímnél csődöt mondott az 5. cikkely, de sok dologban hiányosak az ismereteim, hogy megértsem, miért.



Azt ügye vágod, hogy a skót miniszterelnök továbbra sem tudna parancsolni a RAF Skóciában állomásozó bombázóinak, ha megalakul egy EU hadsereg? Itt megint én vagyok alul informálva vagy valaki más téved.
"Ukrajna mikortól is vált NATO taggá? Odáig értettem, hogy Krímnél csődöt mondott az 5. cikkely, de sok dologban hiányosak az ismereteim, hogy megértsem, miért."
Sosem írtam hogy Ukrajna NATO tag lenne, ez sosem volt valós opció, akármit is mond a ruszki propaganda. De ha egy balti államot (Ukrajna előtt) ugyanúgy támadott volna meg Putykó mint a szakadár kelet-ukrajnaiakat és a Krímet, akkor a NATO 5. cikkely alkalmazása nagy valószínűséggel atomháborúba torkollt volna. Ezt mérlegelte volna a NATO vezetés. Megér-e ennyit egy balti állam? És szerintem "nem" lett volna válasz. Lett volna mindenféle szankció, de a közvetlen katonai beavatkozást elkerülték volna azzal, hogy látszólag elfogadták volna a ruszkik állítását, hogy nem is külső támadásról van szó, hanem belső konfliktusról a helyi kormányerők és az orosz kisebbség között (akiknek egyszer csak lett orosz haditechnikájuk a kiképzett személyzettel együtt). Egy helyi vadászgép lelövése ugyanúgy belefért volna, mint a maláj gépé. Ellenben most a Baltic Air Policing keretében járőröző NATO gép egészen biztosan nem "lövődne le véletlenül", egy ilyen nyugati gép elrettentő ereje nagyobb mint egy teljes század litván vagy észt gépé, a fenntartása pedig a töredékébe kerül.
Pont azt írtam én is, hogy semelyik helyi kormány nem lenne képes önállóan parancsot adni a területén állomásozó EU alakulatnak. Ez sokkal erősebb biztosítékot jelentene a szomszéd tagok elrettentésére és egy belső háború elkerülésére, mintha a teljes költségvetést Leo tankokra költenénk.
 

Gari

Well-Known Member
2020. szeptember 13.
550
1 543
93
Tisztában vagy vele amúgy, hogy a közös központon felül mindenkinek megvan az itthoni saját légvédelmi irányítása ami bármikor tud magában is üzemelni?
Persze. Erre írtam, hogy lehetőség van leválni erről a közös rendszerről és önállóan működni. Csak ez semmilyen előnyt nem jelentene számunkra, viszont brutális hátrányt igen. De amíg a rendszer részeként működünk, addig nincs lehetőségünk eltérni az előírt eljárásoktól.
 
  • Vicces
Reactions: Aladeen

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 018
38 346
113
"Ukrajna mikortól is vált NATO taggá? Odáig értettem, hogy Krímnél csődöt mondott az 5. cikkely, de sok dologban hiányosak az ismereteim, hogy megértsem, miért."
Sosem írtam hogy Ukrajna NATO tag lenne, ez sosem volt valós opció, akármit is mond a ruszki propaganda. De ha egy balti államot (Ukrajna előtt) ugyanúgy támadott volna meg Putykó mint a szakadár kelet-ukrajnaiakat és a Krímet, akkor a NATO 5. cikkely alkalmazása nagy valószínűséggel atomháborúba torkollt volna. Ezt mérlegelte volna a NATO vezetés. Megér-e ennyit egy balti állam? És szerintem "nem" lett volna válasz. Lett volna mindenféle szankció, de a közvetlen katonai beavatkozást elkerülték volna azzal, hogy látszólag elfogadták volna a ruszkik állítását, hogy nem is külső támadásról van szó, hanem belső konfliktusról a helyi kormányerők és az orosz kisebbség között (akiknek egyszer csak lett orosz haditechnikájuk a kiképzett személyzettel együtt). Egy helyi vadászgép lelövése ugyanúgy belefért volna, mint a maláj gépé. Ellenben most a Baltic Air Policing keretében járőröző NATO gép egészen biztosan nem "lövődne le véletlenül", egy ilyen nyugati gép elrettentő ereje nagyobb mint egy teljes század litván vagy észt gépé, a fenntartása pedig a töredékébe kerül.
Pont azt írtam én is, hogy semelyik helyi kormány nem lenne képes önállóan parancsot adni a területén állomásozó EU alakulatnak. Ez sokkal erősebb biztosítékot jelentene a szomszéd tagok elrettentésére és egy belső háború elkerülésére, mintha a teljes költségvetést Leo tankokra költenénk.
Lehet hogy "nem értek volna ennyit a Balti államok", de egy ilyen erős szerződés be nem tartása történelmi léptékű hitelvesztéssel járna a NATO országoknak, amit sem gazdaságilag, sem biztonság politikailag nem engedhettek meg volna maguknak. Koreától Japánon át Szingapúrig mindenki figyeli, hogy mennyire lehet számítani az USA-ra. Ha azt látják hogy nem, akkor nagyon gyorsan kiszorulhat Amerika térségből. Ez nem engedheti meg magának. Az a térdég talán még fontosabb is neki mint Európa.
Szóval meg lennének védeve a Balti államok! Az orosz hadsereg eddigi teljesítményét elnézve nem is lett volna olyan nehéz feladat...

Amúgy ha a igen komoly haderővel rendelkező Finnország (64 F-35-ös nem piskóta!) csatlakozik, akkor a Balti-államok kicsit hátra dőlhetnek. Pláne, hogy Oroszország most jól kivérezteti magát Ukrajnában...
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 018
38 346
113
Persze. Erre írtam, hogy lehetőség van leválni erről a közös rendszerről és önállóan működni. Csak ez semmilyen előnyt nem jelentene számunkra, viszont brutális hátrányt igen. De amíg a rendszer részeként működünk, addig nincs lehetőségünk eltérni az előírt eljárásoktól.
nem kell leválni ahhoz hogy önállóan (is) működj! :)
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 934
123 464
113
Persze. Erre írtam, hogy lehetőség van leválni erről a közös rendszerről és önállóan működni. Csak ez semmilyen előnyt nem jelentene számunkra, viszont brutális hátrányt igen. De amíg a rendszer részeként működünk, addig nincs lehetőségünk eltérni az előírt eljárásoktól.
Csak arra reagáltam, hogy el se jut a nemzeti parancs a nato központba. Hát nem is kell eljutnia.
 
  • Tetszik
Reactions: honved and Vogon

Gari

Well-Known Member
2020. szeptember 13.
550
1 543
93
Itt az a gond, hogy a katonai erő bevetésénél egyszerűbb dolgokban sincs egység az EU-ban. Lásd olaj embargó.

Ez egyedül úgy működhetne, hogyha maga az EU toborozná a katonákat a nemzeti hadseregektől függetlenül amolyan össz-európai idegen légióként és az EU fegyverzné fel a és tartaná el őket.
Akkor is kérdéses, hogy mikor lehet bevetni és ki ellen. Ha 27 tagállam teljes egyetértése kell, akkor elég ritkán lenne dolguk...
"Ez egyedül úgy működhetne, hogyha maga az EU toborozná a katonákat a nemzeti hadseregektől függetlenül amolyan össz-európai idegen légióként és az EU fegyverzné fel a és tartaná el őket."
Pontosan így. Ilyen alakulatokat hoznának létre, ahova hosszú tömött sorokban jelentkeznének a helyi katonák, az EU-s fizetés és haditechnika elég vonzó lenne. Egyre több ilyen alakulat lenne, míg végül a helyi haderő egyfajta nehéz technika nélküli területvédelmi nemzeti gárdává válna.
A bevetését nyilván nem a Tanácsban ülő tagállami vezetők döntenék el, hanem a közös parancsnokság, ahol ugyanúgy dolgoznának magyar tisztek is, ahogy például a spanyol légi központban ma is dolgoznak.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 018
38 346
113
Egyre több ilyen alakulat lenne, míg végül a helyi haderő egyfajta nehéz technika nélküli területvédelmi nemzeti gárdává válna.
Ilyen sosem lesz. Egyelőre az európai integráció nem előre megy, hanem jó esetbe is stagnál...
Hogy egy klasszikust, Kissingert idézzek: "Kit kell hívnom ha Európával akarok beszélni?" - a kérdés költői...

Jó sokáig minden úgy marad ahogy most van...
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Persze. Erre írtam, hogy lehetőség van leválni erről a közös rendszerről és önállóan működni. Csak ez semmilyen előnyt nem jelentene számunkra, viszont brutális hátrányt igen. De amíg a rendszer részeként működünk, addig nincs lehetőségünk eltérni az előírt eljárásoktól.
Dehogynem!
A Zágrábban lezuhant drón pont erre a problémára világított rá. A német központból emelik alapvetően a Gripeneket.
Gondolom most rájuk hagyatkoztunk.
Ha megfigyeled, azóta már ha a kezelő rátüsszent a monitorra, mielőtt letörli, indítják "rá" a Gripeneket.
És pont ez a lényeg, hogy a szuverén Honvédelemben tudsz a NATO központtól függetlenül is működni.
Persze, ha valamire utasítást kapsz a NATO központtól, akkor az a közös védelem nevében meg kell tenni, de nem vész el a védelmünk szuverenitása.
 
  • Tetszik
Reactions: Aladeen

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 934
123 464
113
Dehogynem!
A Zágrábban lezuhant drón pont erre a problémára világított rá. A német központból emelik alapvetően a Gripeneket.
Gondolom most rájuk hagyatkoztunk.
Ha megfigyeled, azóta már ha a kezelő rátüsszent a monitorra, mielőtt letörli, indítják "rá" a Gripeneket.
És pont ez a lényeg, hogy a szuverén Honvédelemben tudsz a NATO központtól függetlenül is működni.
Persze, ha valamire utasítást kapsz a NATO központtól, akkor az a közös védelem nevében meg kell tenni, de nem vész el a védelmünk szuverenitása.
Spanyol, nem német.
 

eszena

Well-Known Member
2021. április 3.
901
3 245
93
Nekem nem az a bajom, hogy ott van a szovjet katonai emlékmű. Írtam már, kultúr nemzet nem áll bosszút halottakon. Az a szovjet kiskatona aki itt esett el, ugyanúgy hősi halott, mint az a magyar kiskatona. A bajom az, hogy reagen szobor van ott, de ez meg a Budapest védőinek szentelt emlékmű nincsen ott. És ami még jobban zavar, hogy most azok akarják eltakaríttatni azt az emlékművet, akik sikítófrászt kapnának ezért.
Én még nem hallottam azokat, akik 10-20 éve ,,sikitófrászt" kaptak amiatt, hogy az emlékművet ÁTHELYEZNÉK valahová máshová, most azért harcolni, hogy miért van ott még a Szabadság téren a szobor. Akik védik most, terelik a szavakat, gondolatokat és nem fogják fel szándékosan vagy nem akarják mert olyan f@szkalapok, hogy SENKI nem akarja lerombolni, elpusztítani csak az ÁTHELYEZÉSÉRT emel szót, szerintem azok védték az emlékművet 10-20-40 éve is.
Van emlékmű a szovjet temetőben(2.vh.+ 56. os is) Azok jó helyen vannak. Dicsőség nekik is, az ott nyugvó katonáknak.
Ez nem azért van a város közepén ami felé ti mindíg terelitek a szót. Persze ha valaki akkora hülye, hogy amikor azt írják le neki,hogy az emlékművet tisztelettel és megbecsüléssel kell szépen ÁTHELYEZNI a város szakrális pontjáról máshová, akkor az szerinte a halottak meggyalázása azzal nem lehet mit kezdeni. Magam részéről befejeztem.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 018
38 346
113

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 866
35 243
113
.
Kizárt! Ebből katonai puccs lesz azonnal akkor! Igaz @Szittya ? :p

Kinek van HVG előfizetése?!? Pont a lényeg már nem olvasható... :(
Puccs nem és ne játsz a munkámmal és a szabadságommal ha megkérhetlek.
de Fejvesztések és teljes strukturális átszervezés egészen biztos. (fentről lefele mindenki lecseréli a saját embereire aparancsnokokat ... nem alkalmas erre az idő)
ahogy az elindult irány is vátást fog szenvedni... mert tulbuzgóságba mindenki a saját gondolatait akaratát véleményét fogja érvényesíteni az új pk k közül (sokan csak azért is... szakmai véleméyeket mellőzve.)

ha jobban tetszik átmenetileg egész biztosan megrendül a sereg.... (kiör az általánosnál nagyobb káosz régi parancsok új parancsok ütik egymást visszavonás nincs stb...miért nincs végrehajtva kiadta.. de akinek kiadta már nincs a helyén stb...)
 
Status
Not open for further replies.