Itt válaszolok, mert ez nem igazán az ukrán topikba való.
Ezért is van az, hogy Magyarország számára az lenne a legkedvezőbb, ha Oroszország durván elbukná ezt a háborút.
Ezzel messzemenően nem értek egyet. Magyarország számára az lenne a kedvező, ha az EU beleszaladna egy olyan pofonba, amelytől felébred.
Ha Oroszország bukik, az "európai felsőbbrendűség" és a "tiszta európai gondolkozás" megerősítést nyer, és ennél károsabb dolgot sem helyileg, sem a teljes világ szempontjából nem tudok elképzelni.
Azért rettenetesen káros, mert végtelenül hazug. "Demokrácia" címszó alatt jelentős tömegeket kényszerít arra, amit nem szeretnének csinálni, azzal a felkiáltással, hogy "ezt akarja a többség".
Kedvenc példám a brexit. Tekintsünk el attól, hogy jó vagy rossz döntés. Nézzük meg inkább azt, hogy milyen arányú döntés: 52-48. Vagy az amerikai választások, ahol 100 szavazat 180 fokos változást jelenthet egy 330 milliós ország politikájában.
Nem véletlen, hogy a nyugati demokráciák részeg szamárként közlekednek. A határon billegő szavazások nem teszik lehetővé hosszútávú célok konzisztens követését.
Az egész nyugati berendezkedés az ellenállásra, forradalomra, feszültségre épül. Ez egy ideig nagyon hasznos volt, gondoljunk csak a tudományos fejlődésre.
Mostanra viszont visszájára fordult, akkor is véres forradalmat akarunk, amikor nincs rá szükség. Hosszú társadalmi folyamatokat akarunk belesűríteni 3-5 évbe, ráadásul úgy, hogy a másik oldaltól valami olyasmit várunk el, amit magunk nem adunk.
Nagyon jó példa erre a BLM, LGBT, nemek közötti egyenlőség. Alapvetően mindegyik célja jó (egy bizonyos pontig). De mindegyik forradalmat akar, itt és most. Meg akarják változtatni a világot azonnal, és amikor ez nem megy, akkor elkezdenek nagyon-nagyon hangosan kiabálni.
Az emberek tükörként működnek. Ha te kiabálsz, előbb-utóbb én is kiabálni fogok. Ha tesz személyeskedsz, előbb utóbb én is személyeskedni fogok.
De ez fordítva is igaz. Ha én kultúrált stílusban írok, akkor általában kultúrált választ kapok.
Ami nagyon-nagyon nehéz: az emberek kirántása egy már forgó hit és elvakultság spirálból.
És itt térek vissza az EU jelenlegi legnagyobb problémájához. Benne van egy mély hit és elvakultság spirálban. Benne van egy "megkérdőjelezhetetlen" felsőbbrendűségi érzésben: mindenki aki mást mond rossz, harcolnunk kell vele, el kell nyomnunk.
Reménykedem, hogy a jelenlegi ukrajnai válság kimenetele meg fogja döbbenteni az EU átlagembert. Sok esélyt sajnos nem adhatok neki, de reménykedem.