[BIZTPOL] Oroszország (a Szovjetunió utódállama)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

cirqle

Well-Known Member
2021. december 5.
8 839
48 568
113
A brit külügyminisztert gúnyolta Oroszország a földrajzi baki után
Liz Truss elmondta, hogy az Egyesült Királyság "Balti szövetségesei" a Fekete-tengeren találhatók, annak ellenére, hogy több mint 1000 km távolságra vannak egymástól
Hasonlóan eszes alakok dolgoztak a közel-keleti “megoldásaikon” is.
Vonalzóval :confused:
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 857
47 392
113
Leiskolázta az idióta libsi műsorvezetőt! :cool:
Őt se fogják többet meghívni, de sírva röhögtem mikor az irányítottnak gondolt beszélgetést kitekerte 180-fokban :D. Ez legalább akkora média történeti jelenet volt számomra, mint amikor Schiffert próbálta csibészelni a Turul szobor kapcsán a független - objektív Kálmán Olga :p !
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 857
47 392
113
Jól beszél az öreg. De biztos nem hívják meg többször a libsi médiákba.
Ugyan ez volt az első gondolatom a műsor közepénél. Nem a szokásos Tálas vagy Tarjányi féle okosságot mondta fel, szóval muszáj lesz valamelyik megbízható kádert behívni helyette a jövőben, ez nem jött be nekik, hisz ez a manus tényleg értett ahhoz amiről kérdezték :p !
 
W

Wilson

Guest
Ennyi szart egy pávián nem termel egy hét ringló diéta után mint itt ebben a topikban! :cool: :rolleyes:
Vannak itt azért értékes információk is.....

A fehérorosz állami televízió bemutatta egy ukrán drón útvonalát, amely a breszti lőtér közelében végzett felderítést. A repüléssel kapcsolatos információkat az UAV memóriamoduljából nyertek ki és ott 228 fényképet találtak, amelyek az útvonal mentén készültek. A drón körülbelül egy órát töltött a levegőben, és több mint 40 kilométert repült Fehéroroszországon keresztül.


316.png


Az UAV memóriamoduljában GPS-címkével ellátott útvonal-információk voltak. Az útvonal mentén készült 228 fényképet is találtak, köztük az ukrán oldalon készülteket is. Az UAV körülbelül egy órát töltött a levegőben.


Mielőtt a drón átlépte a fehérorosz határt, több felvételt is készített ukrán területről.

1 fotón az ukrán katonaság látszólag a készülék teljesítményét ellenőrizte, a földön. A dátum január 24, idő - 10:58.

6461042_900.jpg


A következő 4 kép Ukrajna területe (idő - 11:47-11:48).
.
6461504_900.jpg

6461902_900.jpg

6462017_900.jpg

6462329_900.jpg


6. kép - a Fehérorosz Köztársaság államhatára.

6461328_900.jpg


Február 3., Minszk /BELTA/. Egy ukrán UAV-nak több mint 200 felvételt sikerült készítenie a határon - közölte Szergej Shuka, a breszti állami határbizottság műszaki szakértői osztályának vezetője a Belarusz 1 televíziós csatorna adásában, tájékoztat a BelTA.

"A pilóta nélküli légi járművel való fényképezéshez a törzsét nagy látószögű objektívvel ellátott fényképezőberendezéssel szerelték fel. A számítógépes törvényszéki vizsgálat részeként megvizsgálták a fényképezőgép memóriáját. Ennek eredményeképpen több mint 200 olyan képet találtak, amelyek a terepről készült képeket tartalmaznak. Meg kell jegyezni, hogy a pilóta nélküli légi jármű útvonala, valamint a fényképfelvételek tanulmányozásának eredményei a breszti lőtérre összpontosítottak" - mondta Szergej Shuka.

Amint arról a védelmi minisztérium korábban beszámolt, január 24-én a határőrök a légierővel és a Belarusz Köztársaság Fegyveres Erőinek légvédelmi egységeivel együttműködve a légtérben Belarusz államhatárának megsértését regisztrálták egy pilóta nélküli légi jármű által, amelyet ezt követően a Belarusz Köztársaság Fegyveres Erőinek légvédelmi egységei leszállásra kényszerítettek. Az UAV-ban található információk elemzése megerősítette, hogy az UAV-t Ukrajnából indították.

Megállapítást nyert, hogy az UAV-t január 24-én 10.58-kor indították a Volinyi terület Kovelszki járásában található Pishcha falu közelében, 1,7 km-re a fehérorosz határtól. Miután az UAV elérte az utazó magasságát, a Malorit körzetben lévő Hmelische falu közelében átlépte a Belarusz Köztársaság államhatárát. Ezután a repülési feladatnak megfelelően az UAV a bresti lőtér területére repült.

Az incidenssel kapcsolatban Szerhij Katsuba ezredes, Ukrajna fehéroroszországi nagykövetségének katonai védelmi attaséja ma bekérették a fehérorosz védelmi minisztériumba, hogy átvegye a fehérorosz államhatár Ukrajna általi egyre gyakoribb megsértésével (2021 novembere óta már a harmadik) kapcsolatos tiltakozó jegyzéket, valamint bejelentette, hogy ki kell vizsgálni az incidenst, és az eredményekről tájékoztatni kell a fehérorosz felet.

Ihor Kizim ukrán nagykövetet is bekérették ma a fehérorosz külügyminisztériumba. A diplomata határozottan tiltakozott egy pilóta nélküli repülőgép Ukrajnából Fehéroroszország területére történő célzott küldése ellen.

A szakértők megerősítik, hogy ez nem baleset volt.

"A gép memóriában lévő fényképek és a beprogramozott útvonalból származó információk alapján a feldolgozás után lehetőség van a terület részletes térképének elkészítésére, a rajta található objektumok geodéziai referenciájával" - mondta Maxim Chizhik, a pilóta nélküli repülőgép-rendszerek tesztjeinek vezető mérnöke az "558 Repülőgépjavító üzemben".

A drón vizsgálata során megállapították, hogy a drónt úgy programozták, hogy egy bizonyos útvonalat kövessen. Az útvonal kezdetben a memóriájába került elmentésre.

A drón munkáját Fehéroroszország légterében megtervezték, és megjelölték, hogy hol kell lefényképeznie a konkrét területet.Az tény, hogy a készülék 15 másodperc alatt 1 fényképet készített, de ez 50 percnyi repülés alatt több mint 200 fotót jelent.

Az útvonal szerint nagyon alaposan le kellett fényképeznie a területet - minden egyes négyzetét. Ez jól látható a mentett útvonalon.

Colonelcassad
 

gergo55

Well-Known Member
2014. július 16.
4 198
10 762
113
Igazad van, a nem ismert összetételű marhatrágya teljesen ugyanolyan pontosan adagolható, mint a műtrágya. Ha mégsem így van, és nekem van igazam, akkor gondolkodjunk el, miért lesz olcsóbb a spanyol paradicsom mint a hazai.
Tudtad, hogy a talaj az nem egy kémiai retorta, hanem ÉLŐlények milliardjainak élettere?
A műtrágya azoknak méreg.
 
W

Wilson

Guest
A Varsó által Kijevnek küldött MANPADS "harmadosztályú szemét"....

6adc8efcc07e890ec49ed92d981d7.jpeg

Roman Polko lengyel tábornok. Illusztráció: powerspeech.pl

A Lengyelország által Kijevnek küldött "Grom" (Grom-M, jelenlegi nevén Piorun) MANPADS "harmadosztályú szemét". Roman Polko, a lengyel különleges erők egykori parancsnoka a Fakt.

Lengyel katonai elemzők a Lengyelországban gyártott Grom-M (jelenlegi nevén Piorun) hordozható ultrarövid hatótávolságú légvédelmi rakétarendszerek Kijevnek történő átadásáról tárgyalnak. Egy ismert varsói nyugalmazott tábornok, Roman Polko bírálta az ilyen fegyverek szállítását.

"Úgy vélem, hogy a Gromnál modernebb rendszerek is léteznek a repülőgépek elleni harcra" - mondta. - Jó felszerelést kell küldeni, mert csak így lehet sikeres kapcsolatot és bizalmat építeni.

Remélem, senki sem fogja engedélyezni a másod- vagy harmadosztályú fegyverek szállítását, mert egy ilyen lépés egyenlő lenne azzal, hogy kéz a kézben járunk Putyinnal."
A lengyel tábornok felidézte, hogy a korábbi missziók során nem egyszer találkozott már ilyen hozzáállással a katonai szövetséges partnerekkel szemben.

"Néhány humanitárius szervezet a "legigazibb" szemetet küldte segélyként. Nem fegyverezhetjük fel az embereket gyanús fegyverekkel, amelyeknek lassan lejár a szavatossági idejük, mert meghalnak, és megátkozzák a jóakarókat" - mondta Polko. - Szeretném, ha elküldenénk azokat a modern felszereléseket, amelyekre az ukránoknak szükségük van".
Korábban Roman Polko tábornok sajnálatát fejezte ki azzal kapcsolatban, hogy az USA által Lengyelországba küldött további 1700 katona csak "szimbolikus"jelentőségű.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 857
47 392
113
Azért annyit megjegyeznék, hogy nála 56 ellenforradalom. Egy utolsó vérbeli hithű komcsi. Nem tudok neki tapsolni, bármit is mond.
Igazság az igazság, bárki mondja!

1956-ról bár engem kommunizmussal vádolni ritka nagy hülyeség lenne (aki ismer az tudja ezt, maradjunk csak gyorsan ennyiben), viszont az én dédnagyapám/dédnagyanyám/nagymamám gyerekként meg megélte, és kisgyerekként rengeteget volt még lehetőségem mindenkivel beszélni. Ahogy ŐK nekem elmesélték (s itt szögezzük le, 100%-ban NEKIK hiszek, a saját családomnak), 1956 kurvára nem volt fekete vagy fehér. Ők saját elmondásuk szerint a hirtelen fegyverhez jutott 12 éves gyerekektől, a sok szabadlábra került köztörvényes és szintén fegyverrel grasszáló bűnözőtől féltek, nem a Szovjtektől. Csúnya - nem csúnya, mikor vége lett annak az "őrületnek" ahogy ők hívták, utána tudtak menni úgy ki - ki dolgozni a gyárba/tanulni az iskolába, hogy rend volt, nyugalom. Dédnagyanyám saját elmondása szerint, mikor kenyérért állt sorba jeggyel, kiskölkök verettek feléjük láthatóan MINDEN OK nélkül géppisztollyal, alig bírt elmenekülni.

Szóval '56-ot nekem NE ideologizáljuk meg, hogy csodálatos forradalom volt, mert akárki akármit mond, a saját családomnak hiszek.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 857
47 392
113
A Varsó által Kijevnek küldött MANPADS "harmadosztályú szemét"....

6adc8efcc07e890ec49ed92d981d7.jpeg

Roman Polko lengyel tábornok. Illusztráció: powerspeech.pl

A Lengyelország által Kijevnek küldött "Grom" (Grom-M, jelenlegi nevén Piorun) MANPADS "harmadosztályú szemét". Roman Polko, a lengyel különleges erők egykori parancsnoka a Fakt.

Lengyel katonai elemzők a Lengyelországban gyártott Grom-M (jelenlegi nevén Piorun) hordozható ultrarövid hatótávolságú légvédelmi rakétarendszerek Kijevnek történő átadásáról tárgyalnak. Egy ismert varsói nyugalmazott tábornok, Roman Polko bírálta az ilyen fegyverek szállítását.

"Úgy vélem, hogy a Gromnál modernebb rendszerek is léteznek a repülőgépek elleni harcra" - mondta. - Jó felszerelést kell küldeni, mert csak így lehet sikeres kapcsolatot és bizalmat építeni.

Remélem, senki sem fogja engedélyezni a másod- vagy harmadosztályú fegyverek szállítását, mert egy ilyen lépés egyenlő lenne azzal, hogy kéz a kézben járunk Putyinnal."
A lengyel tábornok felidézte, hogy a korábbi missziók során nem egyszer találkozott már ilyen hozzáállással a katonai szövetséges partnerekkel szemben.

"Néhány humanitárius szervezet a "legigazibb" szemetet küldte segélyként. Nem fegyverezhetjük fel az embereket gyanús fegyverekkel, amelyeknek lassan lejár a szavatossági idejük, mert meghalnak, és megátkozzák a jóakarókat" - mondta Polko. - Szeretném, ha elküldenénk azokat a modern felszereléseket, amelyekre az ukránoknak szükségük van".
Korábban Roman Polko tábornok sajnálatát fejezte ki azzal kapcsolatban, hogy az USA által Lengyelországba küldött további 1700 katona csak "szimbolikus"jelentőségű.
Na ezért tartok a lengyelektől... Ezzel a mentalitással lehet összehozni olyan történelmet, mint ami nekik van, folyamatosan meg vannak bombázva keletről, nyugatról, vagy egyszerre mindkét irányból ha a világtörténelem épp nem a békekorszakában van. Tipikus példa rá Lengyelország, hogy hogy NEM SZABAD külpolitikát csinálni úgy, hogy lehetőleg a térség két legkomolyabb hatalmába szállsz bele páros lábbal, miközben a világ túloldalon lévő barátodtól várod a segítséget, aki egyébként menetrend szerint cserben szokott hagyni.

Ezzel a mentalitással hamar elintézhetik a jövőben, hogy megint pár évtizedre/évszázadra ne lehessen Lengyel államiságról beszélni. Valahol sajnálom őket, hogy nem igazán érzik hogy VALÓJÁBAN hányas a kabát...
 
W

Wilson

Guest
Igazság az igazság, bárki mondja!

1956-ról bár engem kommunizmussal vádolni ritka nagy hülyeség lenne (aki ismer az tudja ezt, maradjunk csak gyorsan ennyiben), viszont az én dédnagyapám/dédnagyanyám/nagymamám gyerekként meg megélte, és kisgyerekként rengeteget volt még lehetőségem mindenkivel beszélni. Ahogy ŐK nekem elmesélték (s itt szögezzük le, 100%-ban NEKIK hiszek, a saját családomnak), 1956 kurvára nem volt fekete vagy fehér. Ők saját elmondásuk szerint a hirtelen fegyverhez jutott 12 éves gyerekektől, a sok szabadlábra került köztörvényes és szintén fegyverrel grasszáló bűnözőtől féltek, nem a Szovjtektől. Csúnya - nem csúnya, mikor vége lett annak az "őrületnek" ahogy ők hívták, utána tudtak menni úgy ki - ki dolgozni a gyárba/tanulni az iskolába, hogy rend volt, nyugalom. Dédnagyanyám saját elmondása szerint, mikor kenyérért állt sorba jeggyel, kiskölkök verettek feléjük láthatóan MINDEN OK nélkül géppisztollyal, alig bírt elmenekülni.

Szóval '56-ot nekem NE ideologizáljuk meg, hogy csodálatos forradalom volt, mert akárki akármit mond, a saját családomnak hiszek.
Egy forradalom sohasem rózsaszínű cukros lével nyakon öntött tündérmese, bizony ott mindig jelen van az erőszak és sokszor az ártatlan hétköznapi emberek lesznek benne az áldozatok....
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 857
47 392
113
Egy forradalom sohasem rózsaszínű cukros lével nyakon öntött tündérmese, bizony ott mindig jelen van az erőszak és sokszor az ártatlan hétköznapi emberek lesznek benne az áldozatok....
Így van. S mostanra úgy hogy láttam néhány színes forradalmat Líbiában, láttuk és láthatjuk hogy mi történt Szaddam után Irakban, hogy mi ment Szíriában, azért az is tény hogy volt Szabad Európa ami bár tüzelte a tömeg arra fogékony részét sunyiban, de a nyugat marhára nem segített a SZU ellen valójában semmit, ÉÉÉS ami a legfontosabb, hogy a családom 3 tagja is egybehangzóan nekem azt monda egyértelműen amit, én magam a mai napig nem tudom mit kezdjek '56-al, megrágjam, vagy kiköpjem, de az minden volt csak egyértelmű nem, ebben biztos vagyok.
 
W

Wilson

Guest
Na ezért tartok a lengyelektől... Ezzel a mentalitással lehet összehozni olyan történelmet, mint ami nekik van, folyamatosan meg vannak bombázva keletről, nyugatról, vagy egyszerre mindkét irányból ha a világtörténelem épp nem a békekorszakában van. Tipikus példa rá Lengyelország, hogy hogy NEM SZABAD külpolitikát csinálni úgy, hogy lehetőleg a térség két legkomolyabb hatalmába szállsz bele páros lábbal, miközben a világ túloldalon lévő barátodtól várod a segítséget, aki egyébként menetrend szerint cserben szokott hagyni.

Ezzel a mentalitással hamar elintézhetik a jövőben, hogy megint pár évtizedre/évszázadra ne lehessen Lengyel államiságról beszélni. Valahol sajnálom őket, hogy nem igazán érzik hogy VALÓJÁBAN hányas a kabát...
Én megértem, hogy a lengyelek a történelmi tapasztalataik okán tartanak az oroszoktól, de szerintem már nagyon túltolják az oroszoktól való rettegést.Azt meg egyenesen ostobaságnak tartom, hogy teljesen alárendelik magukat az USA-k egy olyan nagyhatalomnak amelyiket több ezer km és az Atlanti-óceán választ el tőlük.....
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 564
93 954
113
Igazság az igazság, bárki mondja!

1956-ról bár engem kommunizmussal vádolni ritka nagy hülyeség lenne (aki ismer az tudja ezt, maradjunk csak gyorsan ennyiben), viszont az én dédnagyapám/dédnagyanyám/nagymamám gyerekként meg megélte, és kisgyerekként rengeteget volt még lehetőségem mindenkivel beszélni. Ahogy ŐK nekem elmesélték (s itt szögezzük le, 100%-ban NEKIK hiszek, a saját családomnak), 1956 kurvára nem volt fekete vagy fehér. Ők saját elmondásuk szerint a hirtelen fegyverhez jutott 12 éves gyerekektől, a sok szabadlábra került köztörvényes és szintén fegyverrel grasszáló bűnözőtől féltek, nem a Szovjtektől. Csúnya - nem csúnya, mikor vége lett annak az "őrületnek" ahogy ők hívták, utána tudtak menni úgy ki - ki dolgozni a gyárba/tanulni az iskolába, hogy rend volt, nyugalom. Dédnagyanyám saját elmondása szerint, mikor kenyérért állt sorba jeggyel, kiskölkök verettek feléjük láthatóan MINDEN OK nélkül géppisztollyal, alig bírt elmenekülni.

Szóval '56-ot nekem NE ideologizáljuk meg, hogy csodálatos forradalom volt, mert akárki akármit mond, a saját családomnak hiszek.
Igen, de ő a kádári terror és leszámolás híve. Tapsol az 56os szovjet megszállásnak. Ettől viszont kifordul a belem.

Ha nem vagyunk naivak, akkor azt is tudjuk, hogy egy forradalom sem tiszta.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 564
93 954
113
Így van. S mostanra úgy hogy láttam néhány színes forradalmat Líbiában, láttuk és láthatjuk hogy mi történt Szaddam után Irakban, hogy mi ment Szíriában, azért az is tény hogy volt Szabad Európa ami bár tüzelte a tömeg arra fogékony részét sunyiban, de a nyugat marhára nem segített a SZU ellen valójában semmit, ÉÉÉS ami a legfontosabb, hogy a családom 3 tagja is egybehangzóan nekem azt monda egyértelműen amit, én magam a mai napig nem tudom mit kezdjek '56-al, megrágjam, vagy kiköpjem, de az minden volt csak egyértelmű nem, ebben biztos vagyok.
Anyám 56-ban látta az apját utoljára. Amire láthatta volna, már meghalt Kanadában. Nagyanyámnak külön kellett kérelmezni az MSZMP-nél, hogy anyám a suli után munkát kaphasson. Ő dolgozhatott takarítónőként.

Nálunk ezt hozta a család 56-ból.
 

kriss02

Well-Known Member
2021. szeptember 13.
1 224
2 373
113
Igazság az igazság, bárki mondja!

1956-ról bár engem kommunizmussal vádolni ritka nagy hülyeség lenne (aki ismer az tudja ezt, maradjunk csak gyorsan ennyiben), viszont az én dédnagyapám/dédnagyanyám/nagymamám gyerekként meg megélte, és kisgyerekként rengeteget volt még lehetőségem mindenkivel beszélni. Ahogy ŐK nekem elmesélték (s itt szögezzük le, 100%-ban NEKIK hiszek, a saját családomnak), 1956 kurvára nem volt fekete vagy fehér. Ők saját elmondásuk szerint a hirtelen fegyverhez jutott 12 éves gyerekektől, a sok szabadlábra került köztörvényes és szintén fegyverrel grasszáló bűnözőtől féltek, nem a Szovjtektől. Csúnya - nem csúnya, mikor vége lett annak az "őrületnek" ahogy ők hívták, utána tudtak menni úgy ki - ki dolgozni a gyárba/tanulni az iskolába, hogy rend volt, nyugalom. Dédnagyanyám saját elmondása szerint, mikor kenyérért állt sorba jeggyel, kiskölkök verettek feléjük láthatóan MINDEN OK nélkül géppisztollyal, alig bírt elmenekülni.

Szóval '56-ot nekem NE ideologizáljuk meg, hogy csodálatos forradalom volt, mert akárki akármit mond, a saját családomnak hiszek.
Egyrészt az sem egyértelmű 1956-tal kapcsolatban, hogy forradalom vagy népfelkelés volt e (erről Puzsér is beszélt valahol valamikor...)... A száraz tény az, hogy a Rákosista hatalom ellen lázadó emberek egy része volt csak forradalmár, egy része akart csak teljes szerkezetváltást és csatlakozást a nyugati blokkhoz. Egy része viszont egy megreformált, kevésbé autokrata/diktatórikus, Kádár-rendszerhez hasonló berendezkedést szeretett volna (ami többé kevésbé 1959 után teljesült is), a jugoszláv úthoz hasonlóan, függetlenedve a Szovjetuniótól (ez utóbbi viszont nem teljesült)... Ami egységbe forrasztotta az emberek egy meghatározó részét, az: 1. egy totalitárius/diktatórikus rendszer zsarnoki uralma. 2. Szovjetunió befolyása. A közös nevező kb. csak ezen kettő oknál értelmezhető. :)