2014-l kezdődő időszakról beszélünk
2014 októberében 80 dollár volt az olaj hordónkénti ára 2016 januárjában 30 dollár ha jól emlékszem 2014-s orosz költségvetést 100 dolláros olajárhoz készítették.
De az az olajár csökkenés egyáltalán nem felelős a rubel árfolyamának 50%-s csökkenéséért, mivel a folyamat 2014 márciusában kezdődött el amikor a Standard & Poor’s leminősítés lehetőségére utaló módon
BBB-l
BBB–-a módosította Oroszország közepes befektetői államadós-besorolását. A nemzetközi hitelminősítő az EU és az Egyesült Államok gazdasági szankciói miatt a befektetések visszaesését, az emiatt bekövetkező tőkekivonást és az ezek miatt lassuló gazdasági teljesítményt vetítette előre márciusban.
Nyáron tovább esett az olaj ára amely gyengítette a rubel árfolyamát, amely októberre az év eleji 33 rubel/ 1 amerikai dolláros árfolyamról 41 rubel/ dolláros árfolyamra gyengült. Október 15-én, szerdán az orosz jegybank 1,7 milliárd dollárt költött az árfolyam stabilizálására. Október elejétől közepéig 37 alkalommal alkalmazott intervenciót az orosz jegybank. 2014 januárja és október 15-e közt összesen 50 milliárd dollárt költött a jegybank a rubel árfolyamának erősítésére.
Az orosz rubelt súlyosan gyengítő tényezők közé tartozik a nyugati hatalmak Oroszországgal szemben alkalmazott szankciói, a lakosság rubeltartalékának átváltása külföldi devizákra (elsősorban dollár és euró), valamint az a tény is, hogy 2014 utolsó negyedévében közel 50 milliárd dollárnyi adósságot kellett törlesztenie az orosz cégeknek. 2014 októberének utolsó hetében az orosz jegybank 8 százalékról 9,5 százalékra emelte a jegybanki alapkamatot.
2014-ben összesen 151,4 milliárd dollárnyi értékben áramlott ki tőke Oroszországból, elsősorban és a nyugati államok gazdasági szankcióinak következményei valamint a zuhanó olajárak miatt. A 2013-as 61 milliárd dollár több, mint kétszerese volt a 2014-es tőkekivonás. 2015-ben az orosz jegybank kimutatásai alapján akár 118 milliárd dollárnyi tőke is elhagyhatta az országot. Magyarul a csökkenő olajárak valóban szerepet játszottak a rubel gyengülésében de ettől még nem csökkent volna ekkora mértékben a rubel értéke az igazi mélyütést a rubel árfolyamának és az orosz gazdaságnak a nyugati szankciók és az azt követő tőkekivonás jelentették mind a rubel mind az orosz gazdaság számára.