[BIZTPOL] Szíriai helyzet

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

ghostrider

Well-Known Member
2014. július 18.
9 330
26 539
113
Az USA csak a saját érdekeit védi Szíriában is. A Kurdok csak azért kellenek nekik, hogy "legalizálják" a jelenlétüket, bitorolják egy "független" állam olajban gazdag területét, illetve még egy kis darabot. Hogy van az, hogy a törökök a kurd területeket, a kurdok pedig egy olyan területet birtokolnak, amihez semmi közük.
Wolfram.
Mi az, hogy az állam hadseregét a kurdok (mint a terület megszállói), USA fennhatóság alatt távol tartsák a saját területüktől? Ez szerinted rendben van? Mert ha igen, akkor nagyon nagy a baj.
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 165
6 697
113
Lehet hogy nem szúrt szemet senkinek, de két hatalmas gêpelési hibát is vétettem az elemzésben. (amire linkeltem a saját postom) Most javítom a számszaki hibákat.

Az első nagy hiba 2008-9 körül születhettek a tervek szíria eltörlésére, nem a 2010-es évek végén. Elírtam mert nem figyeltem oda. 2010-ben szíria még egyben volt, még nem kezdték szétlőni a városaikat. Bár jól tudtam az időpontokat, valamiért elírtam. Másra figyelhettem. Bocs.:)

A 2002-3 is egy fals szám. Itt sem figyeltem oda mit írok. Ez a szám helyesen 2012-3. Most hogy átolvastam meglepetten néztem, mekkora marhaságokat írtam a helyes számok helyett. Sajnos csak 5 perc az időablak a javításra még mindig.

Én szimplán elengedtem az évszámok követését, mert láttam, hogy valamiért nagyon belekeveredtél. De szerintem akik itt írogatunk, azok ismerték az elméleteket és a dátumokat legalább nagyjából. De elismerés, amiért ellenőrizted. :)
Wolfram.
Mi az, hogy az állam hadseregét a kurdok (mint a terület megszállói), USA fennhatóság alatt távol tartsák a saját területüktől? Ez szerinted rendben van? Mert ha igen, akkor nagyon nagy a baj.

Azért azt el kell ismerni, hogy bármennyire is nincs ez rendjén valakinek a morális érzelme alapján, de a cél viszont ténylegesen ez volt. A mai napig az Army jelenlétének célja, hogy a gazdaságilag fontos területeket a hozzájuk hű kurdok ellenőrizzék, kiszorítva ezzel az ország hivatalos hadseregét. Még akkor is, ha az érintett területen "igen ritkásan laknak" kurd nemzetűek. És Trump helyében bármelyik másik elnök beáldozta volna őket, hogy a YPG déli kontrollja mellett a törökök Rojava területeiből szállnak meg részeket. (Itt döntő kérdés volt, hogy Ankara rendelkezett azokkal a Kárpát-medence kapcsán minden országban hiányolt minőségi és mennyiségi jellemzőkkel, kombinációkkal, amik nem voltak kezelhetőek finom ellenhatásokkal. És ez párosult egy washingtoni befolyásnak ellenálló politikai vezetéssel, aki nem kér bocsánatot, ha rossz napja van az Elnök Úrnak.)

Moralizálni akkor lehetne ezen a történeten, ha a tengerentúlon lettek volna hajlandóak az elején figyelembe venni egy impozáns hadsereggel rendelkező NATO tagország legalább elemi szintű érdekeit, szempontjait.
Ehelyett kb ahány szereplő, mind futott a saját feje után. A jenkik átverték a kurdokat? És Erdogán Idlib iszlamistáit? Vagy korábban az ISIS-t, aki hordta hozzá az olajat. Egyszer mondjuk ki, és utána ne vitatkozzunk róla, hogy Aszad hatalmon maradása legalább annyira annak következménye, hogy az összes lázadót az összes pártfogója pofátlanul átverte sorozatban és egymást is; mint az a szegmens, hogy ezzel szemben Moszkva és Teherán megérkezett! A szülője sem szerette Aszadot. Még az apja is a másik testvérnek akarta a vezetést átadni. De sokkal korrektebb ajánlatokat tett az ellene felkelőknek és megbízhatóbban tartotta meg őket, mint azok hittestvérei meg amerikai barátai...
 
  • Tetszik
Reactions: Leonidas

Kim Philby

Well-Known Member
2020. december 16.
10 634
32 194
113
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 165
6 697
113
Damaszkusz Ebla al-Sham szálloda hétvégi Party. MIndez a szekuláris államvezetés(polgári társadalom) -Aszad elnöksége alatt. Iszlamisták uralma(alternatív vezetés) alatt ilyen nem volna lehetséges

https://vk.com/video-76669927_456250756

Csinosak a lányok. Szerinted ez jó vagy rossz?
Az iszlamistákkal szemben soha nem akartak egy másik vallási fanatikus rendszert létrehozni. Mindig abból kell kiindulni, hogy a lakosság 80%-a az elnyomott szunnita ághoz tartozik. 10% a mindenki által elnyomott keresztényekhez. És 10% a siítákhoz.
Miért fontos ez? Sosem maradtak volna ilyen kisebbségként hatalomban -és még Moszkva jóakaratát is kétséges, hogy be tudták volna-e zsákolni-, ha az országot arra építik, hogy mindenki rossz ember, aki nem buzgó alevita. A család ráadásul a hh időszakában tagozódott be a szovjet tanácsadók (önmagában furcsa szóösszetétel a tanácsok tanácsadó) rendszerébe. A status quo mindig is az volt, hogy éljél boldogan! A Korán maradjon meg a mecsetben! A gazdaságban vannak dolgok, aminek van értelmük. Más dolgoknak meg nincs értelmük. Ezt nem kell ideológiailag megmagyarázni.
Nézzük meg, hol volt a hibrid háború alatt végig erős a támogatottság! Latakia, a tengerparti rész és turista paradicsom. Ott nem igazán hallani, hogy szalafita mintára csak akkor mehetsz bele a vízbe, ha nyaktól bokáig (gumi)ruha fedi a testedet. A nagyvárosok, ahol a világra nyitottabbak.
Az iszlamisták ott voltak erősebbek, ahol sivatagi törzsek bezárkózó társadalma volt, ahol elszegényedett vidék esélyt nem látott arra, hogy ő ilyen partikra járjon és gondtalanul élne, ha nem lenne háború.

A háború tragédiája, hogy egy állami vezetés szétesett katonaság szempontjából félkatonai szervezetek és állami alakulatok kombinációjára. Aszad kiküldte a tiszteletre méltó szunnita családok gyermekeit is állami ösztöndíjjal külföldre tanulni, ahogy ő és a felesége is megkapta anno ezt a lehetőséget. Ezek tanulás és tudásszerzés helyett az európai nagyvárosokban tüntetéseket szerveztek. Nem csak a vérfürdő előtt kiküldöttek vesztek el és maradnak kint, de nem fog megbízni utána sem a lakosság 80%-ából kimazsolázható tehetségekben sem. A maradék 10+10-et fogja kiküldeni, akkor is, ha buta.
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 472
67 837
113
Csinosak a lányok. Szerinted ez jó vagy rossz?
Az iszlamistákkal szemben soha nem akartak egy másik vallási fanatikus rendszert létrehozni. Mindig abból kell kiindulni, hogy a lakosság 80%-a az elnyomott szunnita ághoz tartozik. 10% a mindenki által elnyomott keresztényekhez. És 10% a siítákhoz.
Miért fontos ez? Sosem maradtak volna ilyen kisebbségként hatalomban -és még Moszkva jóakaratát is kétséges, hogy be tudták volna-e zsákolni-, ha az országot arra építik, hogy mindenki rossz ember, aki nem buzgó alevita. A család ráadásul a hh időszakában tagozódott be a szovjet tanácsadók (önmagában furcsa szóösszetétel a tanácsok tanácsadó) rendszerébe. A status quo mindig is az volt, hogy éljél boldogan! A Korán maradjon meg a mecsetben! A gazdaságban vannak dolgok, aminek van értelmük. Más dolgoknak meg nincs értelmük. Ezt nem kell ideológiailag megmagyarázni.
Nézzük meg, hol volt a hibrid háború alatt végig erős a támogatottság! Latakia, a tengerparti rész és turista paradicsom. Ott nem igazán hallani, hogy szalafita mintára csak akkor mehetsz bele a vízbe, ha nyaktól bokáig (gumi)ruha fedi a testedet. A nagyvárosok, ahol a világra nyitottabbak.
Az iszlamisták ott voltak erősebbek, ahol sivatagi törzsek bezárkózó társadalma volt, ahol elszegényedett vidék esélyt nem látott arra, hogy ő ilyen partikra járjon és gondtalanul élne, ha nem lenne háború.

A háború tragédiája, hogy egy állami vezetés szétesett katonaság szempontjából félkatonai szervezetek és állami alakulatok kombinációjára. Aszad kiküldte a tiszteletre méltó szunnita családok gyermekeit is állami ösztöndíjjal külföldre tanulni, ahogy ő és a felesége is megkapta anno ezt a lehetőséget. Ezek tanulás és tudásszerzés helyett az európai nagyvárosokban tüntetéseket szerveztek. Nem csak a vérfürdő előtt kiküldöttek vesztek el és maradnak kint, de nem fog megbízni utána sem a lakosság 80%-ából kimazsolázható tehetségekben sem. A maradék 10+10-et fogja kiküldeni, akkor is, ha buta.
 

Capslock27

Well-Known Member
2017. október 30.
2 597
6 034
113
Damaszkusz Ebla al-Sham szálloda hétvégi Party. MIndez a szekuláris államvezetés(polgári társadalom) -Aszad elnöksége alatt. Iszlamisták uralma(alternatív vezetés) alatt ilyen nem volna lehetséges

https://vk.com/video-76669927_456250756
.
.
Pár évvel a háború előtt jártam Damaszkuszban, a cégünk kiment egy kiállitásra standdal. Akkor is voltak olyan éjszakai szórakozóhelyek, amik az állami vezetők érdekeltségébe tartoztak, és ott valamiért az iszlám semmiféle előirása nem számitott. Pl volt alkohol rogyásig, hasonló lányok táncoltak. Na ott viszont az volt azért, hogy sziriai nő ilyet nem csinál, igy bár a lányok arabnak voltak sminkelve, de kizárólag román, ukrán, belorusz lányok voltak! Egyébként az egész nagyon szürreális volt, és horror árak, kb fél óra után fizettünk, leléptünk, és őszintén szólva megkönnyebbültünk, amikor a nagyon sittes arcú szirek közül kijutottunk az utcára.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
Azt hiszem, néhány dolgot most már ideje lenne helyretenni a szíriai történésekkel kapcsolatban. Mert szerintem ez itt a HTKA és nem pedig a ki imádja jobban az oroszokat és aktuális szövetségeseiket, meg a ki utálja jobban a nyugatot/USA-t és aktuális szövetségeseit fanklub, ahol egymást hergelik, meg egymás vállát veregetik a klubtagok, amikor valamelyikük nagyobbnál nagyobb baromságot dob be saját kútfőből, vagy akár a sputniknews/orientalista/hídfő.ru, meg hasonló hazug agitprop oldalakról.
A kritikátlan nyugatfanokra azért nem térek ki, mert olyanokból akad összesen vagy 3-4 a HTKA-n és kollektívan szét is szokták szedni a hülyeségeiket, míg a másik oldalon leginkább csak az összekacsintgatás megy még akkor is, ha a többség számára világos, hogy marhaságot írt az adott klubbtag.

Természetesen, ha valamit rosszul tudok, akkor örömmel veszem, ha kijavít az, aki jól-jobban tudja. :)

Tehát, a mai Szíria egy alig száz éves műállam, ami az oszmán birodalomból vált ki. Aki műállamozza Romániát, Ukrajnát, Szlovákiát, stb. az ugyanúgy műállamozza Szíriát is, mert a kettős mérce csúnya neolibsi műfaj ám és gondolom, azok az emberkék nem tartják magukat neolibsinek.
Szíria, meg a szíriai lakosok nem egyenlőek Asszaddal és a rezsimjével. Szíriában élnek síita és szunnita arabok, jazidik, kurdok, türkök, asszírok, stb. Közülük akadnak keresztények, stb. is de jelenlegi lakosság többsége (kb. 70%) szunnita muszlim, ők nem nem túlságosan kedvelik a hatalmon lévő síita-alavita Asszadékat. A szíriai felkelők, akik meg akarták dönteni a kormányt, a szunniták közül kerültek ki (akik amúgy, tudomásom szerint, eléggé ki voltak zárva a kormányzatból és magasabb állami pozíciókból). És mivel pl. az ISIS is szunnita szervezet, ezért sokan közülük örömmel támogatták-támogatják az ISIS-t is (vagy a Nuszrát, vagy akármelyik kormányellenes szunnita szervezetet).
Persze nyilván nem minden szunnita utálja Asszadékat és nem minden síita szereti őket, de arányaiban elmondható, hogy a síiták támogatják, a szunnik meg inkább ellene vannak.
Mivel az alaviták jóval kevésbé radikálisok, mint a szunniták és békén hagyták a keresztényeket, ezért a keresztények a kisebb rossz elve mentén Asszadékat támogatják.
A kurdok Asszadék (apa, majd később a fia) regnálása idején sokadrendűként voltak kezelve, nagyon sokuknak még papírjai, állampolgársága sem volt. Így érthető módon nem túlzottan rajonganak Asszadékért. Ugyanakkor nagyon sok szíriai kurd nem muszlim, tehát a szunnita arabokat, Asszadék belső ellenségeit sem szeretik és ez az érzés kölcsönös.
A kurdok picit régebb óta (2-3000 éve) élnek a mai Szíria északi részén, mint a betelepült arabok.


Teljesseggel jogos es ertheto a kurdok reakcioja. Trump elarulta oket. Szemet huzas volt.

Akkor még egyszer, arabok "reakciója" és nem kurdoké.


Na de az, hogy az amerikaiak ennyi haditechnikát hagynak veszni ? Bocs, de hol is volt a hírszerzésük ? Csődöt jelentett ? Egy hordozóról azonnal csapást mérhettek volna, hogy elkerüljék az isis felfegyverzését. De NEM akarták ezt elkerülni !!! Vajon miért is NEM ? "Tervezve volt az isis zsákmányszerzése ?

Nem az övék volt a technika, hanem az irakiaké. Csapást mérni egy nagyvárosban, ahol azt sem lehet tudni, ki kicsoda? És pusztán a levegőből még nem nem nyert csatát senki. Ahhoz szárazföldi erők is kellenek. Ha bombáztak is volna, akkor sem értek volna vele túl sokat.
És még egyszer, 2014-ben az amerikaiak szárazföldi erőkkel nem voltak jelen arrafelé. Az ISIS 6 nap alatt lezavarta amúgy a moszuli bulit.
Jah, Palmyrát hogyan foglalhatta vissza az ISIS 2016-ban? Hiszen az is elég lett volna, ha az orosz légierő jól lebombázza őket, nem? Pedig ők (az oroszok) még szárazföldön is jelen voltak. És az ISIS mégis elfoglalta. Hát így.


De NEM akarták ezt elkerülni !!! Vajon miért is NEM ? "Tervezve volt az isis zsákmányszerzése ? Egy lényegeset kihagytam a rövid elemzésemből. A nyugat, szaudi, qatar részben a törökökön keresztül látta el fegyverrel utánpótlással lőszerrel az isist. Mindenki tudta, az amik is. Vagy megint csődöt mondott a hírszerzésük, műholdjaik, felderítő drónjaik ? Vagy eleve a stratégia része volt ? Csak suttyomban ? Azt is tudták, hogy a törökökkel bizniszelnek az olajjal. Ez a török préda volt az üzletből. Mindenki tudta ! Ahogy azt is, a Toyota iszonyatos forgalmat generál a törökökön keresztül, az isis "beszállítója" ! Tudta mindegyik, csak ment a svindli hogy senki nem tud semmit.

Ez azért lehet, mert a világ kicsit bonyolultabb annál, mint ahogy az egyesek fejében létezik, bonyolultabb, mint ahogy az úton-útfélen bábkormányozók, meg a "mindent is az USA, Izrael, stb. irányít" arcok hiszik.
Sokan tudtak sokmindent, de vagy nem tudtak ellene tenni, vagy szimplán többe került volna a leves, mint a hús, vagyis nem érte volna meg nagyon beleállni.
Szerintem te is tudod, a szíriai party (hogy mi lett belőle később, az már más tészta) kezdetén a nyugati támogatás az ellenzéknek főleg azért volt, mert nagyon nem akarták, hogy egy erős síita irányítású ország legyen ott, ami így Irán szövetségese és mint olyan, veszélyes Izraelre. A szunnita arab országok meg szerették volna kiterjeszteni a befolyásukat azáltal, hogy segítenek a szír szunnitáknak megbuktatni a síita kormányt.


Na és akkor beszéljünk a koalíció állítólagos isis bombázásáról, amikor naponta bombázták a nemzetközi gépek az üres sivatagot, jobb esetben üres romhalnaz házakat ! Mindezt Obama tudtával, az ami "hírszerzés" és "felderítés" adatai alapján ami vezetéssel. Hogy is volt ez ? Azért is Trump volt a hibás ? Meg a "koalíció"... :rolleyes::D:D:D Aztán mikor rájöttek erre a kisebb államok és szövetségesek, amikor híre ment mi folyik ott, akkor sorra kezdtek távozni a vadászgépeikkel a koalícióból ? Mert nem akarták megégetni magukat a blamázzsal és a hazudozással ? Hogy is volt ez ?

Hát persze. Csakis a jóságos oroszok bombázták az USA által létrehozott ISIS-t, nem? A koalíció csak az üres sivatagot, meg néha a szír kormányerőket. :D :D :D :D :D :D :D (Hogy meglegyen a sorminta :D )
Szerintem említettem már, hogy el kéne engedned azokat a vérgagyi fakenews oldalakat. :)

Szóval ne fárassz a hülyeségeiddel ha kérhetlek. Jó ? :p:D

Ugyan ezt én is elmondhatnám. ;)
Érdekes módon amúgy, Irán-Izrael relációban képes vagy tisztán látni azt, ami a többségnek nem esik le, mégpedig hogy Irán kezdte el fenyegetni Izraelt a muszlim "testvériségérzet", vagy mi miatt, vagyis tisztán vallási okból, merthogy "Izrael bántja a muszlim tesókat többezer kilométerre Irántól" és Izrael csak reagál erre. Hogy Izraelnek kb. semmi baja nem lenne Iránnal, már csak a távolság miatt sem, ha Irán nem támogatna Izraellel harcoló muszlimokat, illetve nem fenyegetné az eltörléssel...
Viszont Szíriával kapcsolatban már rendesen beszippantott a "mainstream" agitprop... :(

Tudom hogy elfogult ami barát vagy. Én viszont nem húzok senkihez !!! Érted ? :D:D:cool: Ja, és mi .IA azonosítód ? :D:p

Nem vagyok elfogult "ami barát". Viszont elfogult "ruszkiszipkázó", illetve elfogult "ami-, nyugat- vagy ruszkihater" sem (csak mivel már itt eléggé el van tolódva az egyensúly egy bizonyos irányba, ezért tolom alkalmankét a másik oldal "védelmét"). Viszont a muszlimokat tényleg nem nagyon csipázom.

Sajnos tiltja a szabályzat, hogy megadjam. :( Ha mégis megtenném, utána meg kéne, hogy... Ugye tudod? :cool::p:D
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
A kurdok más aspektusból kerültek szóba,a felvételen egyértelműen arabok vannak.

Egyezmények nélkül is át lehet verni és el lehet árulni egy népet és ezt nem csak én gondolom így:).

"For once, Republicans have forcefully spoken out against Mr. Trump. Graham said our Kurdish allies had been “shamelessly abandoned by the Trump administration.” Representative Liz Cheney of Wyoming, the third-ranking Republican in the House, said Trump’s decision is having “sickening and predictable” consequences. Representative Adam Kinzinger, an Air Force veteran, said on Face the Nation that “leaving an ally behind … is disheartening, depressing.” He added, “The Kurds found out on Twitter, for goodness’ sake. We have left them to the wolves. And the message this is sending to our allies around the world, I think, is really going to be bad.” Senator Mitt Romney, the Republican lawmaker who has been the most willing to speak the truth about Trump, declared on Twitter, “The President’s decision to abandon our Kurd allies in the face of an assault by Turkey is a betrayal.”
Recommended Reading"

(A republikánusok most az egyszer erőteljesen felszólaltak Trump úr ellen. Graham azt mondta, hogy kurd szövetségeseinket "szégyentelenül cserbenhagyta a Trump-kormányzat". Liz Cheney wyomingi képviselő, a képviselőház harmadik számú republikánusa azt mondta, hogy Trump döntésének "beteges és előre látható" következményei vannak. Adam Kinzinger képviselő, a légierő veteránja a Face the Nation című műsorában azt mondta, hogy "egy szövetséges hátrahagyása ... elkeserítő, lehangoló". Hozzátette: "A kurdok a Twitteren tudták meg, az isten szerelmére. A farkasokra hagytuk őket. És az üzenet, amit ez a szövetségeseinknek küld a világ minden táján, szerintem nagyon rosszul fog elsülni". Mitt Romney szenátor, az a republikánus törvényhozó, aki a leginkább hajlandó volt kimondani az igazságot Trumpról, a Twitteren kijelentette: "Az elnök döntése, hogy cserbenhagyja kurd szövetségeseinket a török támadással szemben, árulás".)

https://www.theatlantic.com/ideas/archive/2019/10/trump-betrayed-kurds-whos-next/600004/

Ezekkel tisztában vagyok. De nem volt árulás a szó valódi értelmében, mivel tudtommal soha szó nem volt arról, hogy majd a törökökkel szemben megvédik őket.
Csak szemen köpése a magasztos elveknek, na az volt. Ezért mondott le Mattis és ezért írt tiltakozást jópár, a kurdokkal együtt harcoló SF katona is.
A "szövetséges hátrahagyása" az tökéletes kifejezés.

Az USA csak a saját érdekeit védi Szíriában is. A Kurdok csak azért kellenek nekik, hogy "legalizálják" a jelenlétüket, bitorolják egy "független" állam olajban gazdag területét, illetve még egy kis darabot. Hogy van az, hogy a törökök a kurd területeket, a kurdok pedig egy olyan területet birtokolnak, amihez semmi közük.

A Közel-Kelet már csak ilyen...
És mindenki a saját érdekeit védi elsősorban. A kurdok, a szunniták, az alaviták, az oroszok, az amerikaiak, az izraeliek, az irániak, a hatalmon lévő rezsimek, a nagyoszmán birodalmi álmokat kergetők, stb.

Mi az, hogy az állam hadseregét a kurdok (mint a terület megszállói), USA fennhatóság alatt távol tartsák a saját területüktől? Ez szerinted rendben van? Mert ha igen, akkor nagyon nagy a baj.

Nem tudom, hogy ez mennyire van rendben. Nem tudom, hogy mennyire legitim Asszadék hadserege arrafelé. És hogy az Északkelet- és Délkelet-Szíriában élők mit akarnak, mennyire látnák ott őket szívesen.
Nem tudom, mennyire van rendben, hogy egy ország segít egy vallási, etnikai, kulturális csoportnak, népnek területet szerezni egy másik ország területén, vagy csak úgy annektál egy-egy területet egy másik országtól. Számít az ott élők véleménye? És kié, az (esetenként részben, vagy egészben elüldözött, kitelepített) "őslakosoké", vagy a (-z akár időközben többségbe került) betelepülőké, betelepítetteké? Krím, Donbassz, Kalinyingrád? Erdély? Koszovó? És ez csak a közelmúlt. Amúgy végtelen a lista...
Nem csak a Közel-Kelet, hanem a világ is ilyen ezek szerint...
Felforgató tevékenységet folytat és a szír állam olaját lopja.

Ejnye... Én úgy tudom, hogy segít az olajkitermelésben a helyieknek (persze nyilván a "segítő" cégek nem ingyen dolgoznak), de az olajbevétel a helyieké, vagyis a szíreké.
Így tehát elsősorban Asszadéktól "lophatnak" (persze Asszadék és kegyeltjeik=szír állam, legalábbis korábban így volt) maguk a szírek.
Vagy rosszul tudom?
 

kacsacsor

Well-Known Member
2015. március 15.
16 337
20 788
113
Természetesen, ha valamit rosszul tudok, akkor örömmel veszem, ha kijavít az, aki jól-jobban tudja.
Nem állítom, hogy "jobban" tudom, de 1-2 dolog nem stimmel.
Ugyanakkor nagyon sok szíriai kurd nem muszlim, tehát a szunnita arabokat, Asszadék belső ellenségeit sem szeretik és ez az érzés kölcsönös.
Nem tudom hogy érted azt, hogy "nagyon sok". A kurdok többsége szunnita muzulmán. A jelenlegi vezető csoport, nevezzük SDF-nek, nem vallásos (hanem marxista-szerű), de realista, békén hagyják a vallást.
Csapást mérni egy nagyvárosban, ahol azt sem lehet tudni, ki kicsoda? És pusztán a levegőből még nem nem nyert csatát senki. Ahhoz szárazföldi erők is kellenek. Ha bombáztak is volna, akkor sem értek volna vele túl sokat.
Moszul eleste nem a "derült égből villámcsapás" volt. Sinjar térségéből először az iraki erők léptek le, utána az iraki kurdok, Barzaniék, a pesmergák. Tudták, hogy jön az IÁ, napokkal előre. A Szíriából odáig vezető nagyrészt sivatagi terepen de jót bombázhattak volna az amcsik, ha akarnak. De nem akartak.

Az egyetlen aki nem elfutott Sinjarból, hanem odafutott, az az egyébként É-Irakban tanyázó PKK-volt, akik ugye szintén kurdok, az SDF "anyaszervezete".
Ők tartottak fenn a jezidik számára napokig menekülő folyosót, az IÁ ellen, Ekkor szálltak csak be az amcsik az ügybe helikopterekről ledobott étel/itallal, majd helikopteres kimenekítéssel.
 

zeal

Well-Known Member
2014. április 9.
8 032
23 019
113
Azt hiszem, néhány dolgot most már ideje lenne helyretenni a szíriai történésekkel kapcsolatban. Mert szerintem ez itt a HTKA és nem pedig a ki imádja jobban az oroszokat és aktuális szövetségeseiket, meg a ki utálja jobban a nyugatot/USA-t és aktuális szövetségeseit fanklub, ahol egymást hergelik, meg egymás vállát veregetik a klubtagok, amikor valamelyikük nagyobbnál nagyobb baromságot dob be saját kútfőből, vagy akár a sputniknews/orientalista/hídfő.ru, meg hasonló hazug agitprop oldalakról.
A kritikátlan nyugatfanokra azért nem térek ki, mert olyanokból akad összesen vagy 3-4 a HTKA-n és kollektívan szét is szokták szedni a hülyeségeiket, míg a másik oldalon leginkább csak az összekacsintgatás megy még akkor is, ha a többség számára világos, hogy marhaságot írt az adott klubbtag.
Neked is hiányzik Ulippo? :p
A kurdok Asszadék (apa, majd később a fia) regnálása idején sokadrendűként voltak kezelve, nagyon sokuknak még papírjai, állampolgársága sem volt.
Ez így nem igaz. Csak a NATO tag, szövetséges Törökországból elüldözött és Szíria északi részén menedéket talált talált kurdoknak nem volt szír állampolgársága. Ha kaptak volna papírokat, akkor most azzal vádolnák Assadot, hogy a NATO által terroristának minősített embereknek adott állampolgárságot... :rolleyes:
A korábban is Szíriában élő kurdoknak volt szír állampolgársága.
Szerintem te is tudod, a szíriai party (hogy mi lett belőle később, az már más tészta) kezdetén a nyugati támogatás az ellenzéknek főleg azért volt, mert nagyon nem akarták, hogy egy erős síita irányítású ország legyen ott, ami így Irán szövetségese és mint olyan, veszélyes Izraelre. A szunnita arab országok meg szerették volna kiterjeszteni a befolyásukat azáltal, hogy segítenek a szír szunnitáknak megbuktatni a síita kormányt.
Bele lehet magyarázni sok mindent.
A Nyugat (vagyis inkább az USA elnöke, Hussein Obama) elhatározta, hogy elviszi a demokráciát néhány k-keleti országba. Ez volt az arab tavasz. Szíriában még az ördöggel is szövetkeztek, csak hogy megdöntsék Assadot, most meg csodálkoznak, hogy valamiért nem sikerült kiépíteniük egy nyugati típusú demokráciát. Ehelyett a végeredmény az anarchia, a menekültáradat és a szélsőséges muzulmánok megerősödése lett. Mondjuk a szereplő országok közül fel lehet sorolni párat, akik számára ez győzelemmel ér fel. o_O
Hát persze. Csakis a jóságos oroszok bombázták az USA által létrehozott ISIS-t, nem? A koalíció csak az üres sivatagot, meg néha a szír kormányerőket. :D :D :D :D :D :D :D (Hogy meglegyen a sorminta :D )
Szerintem említettem már, hogy el kéne engedned azokat a vérgagyi fakenews oldalakat. :)
Fakenews oldalak, úgy mint CNN, NYTimes, Washington Post stb?
Ejnye... Én úgy tudom, hogy segít az olajkitermelésben a helyieknek (persze nyilván a "segítő" cégek nem ingyen dolgoznak), de az olajbevétel a helyieké, vagyis a szíreké.
Milyen rendesek, csak segítenek a helyieknek kitermelni az olajat. Hihetetlen vagy! :D:D:D
 

Leonidas

Well-Known Member
2019. október 16.
2 636
3 434
113
Azt hiszem, néhány dolgot most már ideje lenne helyretenni a szíriai történésekkel kapcsolatban. Mert szerintem ez itt a HTKA és nem pedig a ki imádja jobban az oroszokat és aktuális szövetségeseiket, meg a ki utálja jobban a nyugatot/USA-t és aktuális szövetségeseit fanklub, ahol egymást hergelik, meg egymás vállát veregetik a klubtagok, amikor valamelyikük nagyobbnál nagyobb baromságot dob be saját kútfőből, vagy akár a sputniknews/orientalista/hídfő.ru, meg hasonló hazug agitprop oldalakról.
A kritikátlan nyugatfanokra azért nem térek ki, mert olyanokból akad összesen vagy 3-4 a HTKA-n és kollektívan szét is szokták szedni a hülyeségeiket, míg a másik oldalon leginkább csak az összekacsintgatás megy még akkor is, ha a többség számára világos, hogy marhaságot írt az adott klubbtag.

Természetesen, ha valamit rosszul tudok, akkor örömmel veszem, ha kijavít az, aki jól-jobban tudja. :)

Tehát, a mai Szíria egy alig száz éves műállam, ami az oszmán birodalomból vált ki. Aki műállamozza Romániát, Ukrajnát, Szlovákiát, stb. az ugyanúgy műállamozza Szíriát is, mert a kettős mérce csúnya neolibsi műfaj ám és gondolom, azok az emberkék nem tartják magukat neolibsinek.
Szíria, meg a szíriai lakosok nem egyenlőek Asszaddal és a rezsimjével. Szíriában élnek síita és szunnita arabok, jazidik, kurdok, türkök, asszírok, stb. Közülük akadnak keresztények, stb. is de jelenlegi lakosság többsége (kb. 70%) szunnita muszlim, ők nem nem túlságosan kedvelik a hatalmon lévő síita-alavita Asszadékat. A szíriai felkelők, akik meg akarták dönteni a kormányt, a szunniták közül kerültek ki (akik amúgy, tudomásom szerint, eléggé ki voltak zárva a kormányzatból és magasabb állami pozíciókból). És mivel pl. az ISIS is szunnita szervezet, ezért sokan közülük örömmel támogatták-támogatják az ISIS-t is (vagy a Nuszrát, vagy akármelyik kormányellenes szunnita szervezetet).
Persze nyilván nem minden szunnita utálja Asszadékat és nem minden síita szereti őket, de arányaiban elmondható, hogy a síiták támogatják, a szunnik meg inkább ellene vannak.
Mivel az alaviták jóval kevésbé radikálisok, mint a szunniták és békén hagyták a keresztényeket, ezért a keresztények a kisebb rossz elve mentén Asszadékat támogatják.
A kurdok Asszadék (apa, majd később a fia) regnálása idején sokadrendűként voltak kezelve, nagyon sokuknak még papírjai, állampolgársága sem volt. Így érthető módon nem túlzottan rajonganak Asszadékért. Ugyanakkor nagyon sok szíriai kurd nem muszlim, tehát a szunnita arabokat, Asszadék belső ellenségeit sem szeretik és ez az érzés kölcsönös.
A kurdok picit régebb óta (2-3000 éve) élnek a mai Szíria északi részén, mint a betelepült arabok.




Akkor még egyszer, arabok "reakciója" és nem kurdoké.




Nem az övék volt a technika, hanem az irakiaké. Csapást mérni egy nagyvárosban, ahol azt sem lehet tudni, ki kicsoda? És pusztán a levegőből még nem nem nyert csatát senki. Ahhoz szárazföldi erők is kellenek. Ha bombáztak is volna, akkor sem értek volna vele túl sokat.
És még egyszer, 2014-ben az amerikaiak szárazföldi erőkkel nem voltak jelen arrafelé. Az ISIS 6 nap alatt lezavarta amúgy a moszuli bulit.
Jah, Palmyrát hogyan foglalhatta vissza az ISIS 2016-ban? Hiszen az is elég lett volna, ha az orosz légierő jól lebombázza őket, nem? Pedig ők (az oroszok) még szárazföldön is jelen voltak. És az ISIS mégis elfoglalta. Hát így.




Ez azért lehet, mert a világ kicsit bonyolultabb annál, mint ahogy az egyesek fejében létezik, bonyolultabb, mint ahogy az úton-útfélen bábkormányozók, meg a "mindent is az USA, Izrael, stb. irányít" arcok hiszik.
Sokan tudtak sokmindent, de vagy nem tudtak ellene tenni, vagy szimplán többe került volna a leves, mint a hús, vagyis nem érte volna meg nagyon beleállni.
Szerintem te is tudod, a szíriai party (hogy mi lett belőle később, az már más tészta) kezdetén a nyugati támogatás az ellenzéknek főleg azért volt, mert nagyon nem akarták, hogy egy erős síita irányítású ország legyen ott, ami így Irán szövetségese és mint olyan, veszélyes Izraelre. A szunnita arab országok meg szerették volna kiterjeszteni a befolyásukat azáltal, hogy segítenek a szír szunnitáknak megbuktatni a síita kormányt.




Hát persze. Csakis a jóságos oroszok bombázták az USA által létrehozott ISIS-t, nem? A koalíció csak az üres sivatagot, meg néha a szír kormányerőket. :D :D :D :D :D :D :D (Hogy meglegyen a sorminta :D )
Szerintem említettem már, hogy el kéne engedned azokat a vérgagyi fakenews oldalakat. :)



Ugyan ezt én is elmondhatnám. ;)
Érdekes módon amúgy, Irán-Izrael relációban képes vagy tisztán látni azt, ami a többségnek nem esik le, mégpedig hogy Irán kezdte el fenyegetni Izraelt a muszlim "testvériségérzet", vagy mi miatt, vagyis tisztán vallási okból, merthogy "Izrael bántja a muszlim tesókat többezer kilométerre Irántól" és Izrael csak reagál erre. Hogy Izraelnek kb. semmi baja nem lenne Iránnal, már csak a távolság miatt sem, ha Irán nem támogatna Izraellel harcoló muszlimokat, illetve nem fenyegetné az eltörléssel...
Viszont Szíriával kapcsolatban már rendesen beszippantott a "mainstream" agitprop... :(



Nem vagyok elfogult "ami barát". Viszont elfogult "ruszkiszipkázó", illetve elfogult "ami-, nyugat- vagy ruszkihater" sem (csak mivel már itt eléggé el van tolódva az egyensúly egy bizonyos irányba, ezért tolom alkalmankét a másik oldal "védelmét"). Viszont a muszlimokat tényleg nem nagyon csipázom.

Sajnos tiltja a szabályzat, hogy megadjam. :( Ha mégis megtenném, utána meg kéne, hogy... Ugye tudod? :cool::p:D
Nos egy kis idézet TŐLED !!! :D:D:p
. Mert szerintem ez itt a HTKA és nem pedig a ki imádja jobban az oroszokat és aktuális szövetségeseiket, meg a ki utálja jobban a nyugatot/USA-t és aktuális szövetségeseit fanklub, ahol egymást hergelik, meg egymás vállát veregetik a klubtagok, amikor valamelyikük nagyobbnál nagyobb baromságot dob be saját kútfőből, vagy akár a sputniknews/orientalista/hídfő.ru, meg hasonló hazug agitprop oldalakról.
Azt nemes egyszerűséggel kihagytad, hogy az amerikaiak feltétel nélküli seggnyalója, aki konkrétan TE VAGY !!! :rolleyes::D:D:p Ez itt a HTKA, nem az US seggnyalók fóruma !!! :eek::p:cool: Remélem így a saját nyelvezeteden elmondva VÉGRE MEGÉRTED !!! :rolleyes::cool:
Rám meg hiába is próbálod rámhúzni a szemenszedett hazugságod hogy én bárkit is "pártolnék" (úgy mint te az US-t és a nyugatot), lepereg rólam a hazug szó ! :) Te viszont most sokadjára kilállítottad magadról mindenki előtt a "bizonyítványod", ki is vagy te valójában ! Angol francia belga holland spanyol US gyarmatosítókhoz húzol, akik az elmúlt évszázadokban tönkretették és kiszipolyozták a világot ! Láttam hogy miket írtál eddig, a helyedben elsüllyednék szégyenemben.



Ezekkel tisztában vagyok. De nem volt árulás a szó valódi értelmében, mivel tudtommal soha szó nem volt arról, hogy majd a törökökkel szemben megvédik őket.
Csak szemen köpése a magasztos elveknek, na az volt. Ezért mondott le Mattis és ezért írt tiltakozást jópár, a kurdokkal együtt harcoló SF katona is.
A "szövetséges hátrahagyása" az tökéletes kifejezés.



A Közel-Kelet már csak ilyen...
És mindenki a saját érdekeit védi elsősorban. A kurdok, a szunniták, az alaviták, az oroszok, az amerikaiak, az izraeliek, az irániak, a hatalmon lévő rezsimek, a nagyoszmán birodalmi álmokat kergetők, stb.



Nem tudom, hogy ez mennyire van rendben. Nem tudom, hogy mennyire legitim Asszadék hadserege arrafelé. És hogy az Északkelet- és Délkelet-Szíriában élők mit akarnak, mennyire látnák ott őket szívesen.
Nem tudom, mennyire van rendben, hogy egy ország segít egy vallási, etnikai, kulturális csoportnak, népnek területet szerezni egy másik ország területén, vagy csak úgy annektál egy-egy területet egy másik országtól. Számít az ott élők véleménye? És kié, az (esetenként részben, vagy egészben elüldözött, kitelepített) "őslakosoké", vagy a (-z akár időközben többségbe került) betelepülőké, betelepítetteké? Krím, Donbassz, Kalinyingrád? Erdély? Koszovó? És ez csak a közelmúlt. Amúgy végtelen a lista...
Nem csak a Közel-Kelet, hanem a világ is ilyen ezek szerint...


Ejnye... Én úgy tudom, hogy segít az olajkitermelésben a helyieknek (persze nyilván a "segítő" cégek nem ingyen dolgoznak), de az olajbevétel a helyieké, vagyis a szíreké.
Így tehát elsősorban Asszadéktól "lophatnak" (persze Asszadék és kegyeltjeik=szír állam, legalábbis korábban így volt) maguk a szírek.
Vagy rosszul tudom?
Ebben is hangot adsz a kifosztó nézeteidnek, amiket már írtam honnan erednek. Az igazságos (és független) nézetektől kb. olyan messze állsz, mint ide a galaxisunk közepe ! Az nem fényévekben, hanem fény évszázadokban mérhető ! :eek::)

Nincs miről beszélnünk akkora a szakadék köztünk. Felőlem úgy magyarázod a szövetségeseid "bizonyítványát" ahogy akarod ! De másoknak és ne nekem tedd ! Mert engem NEM HAT MEG ! "Kapise" ? :eek::p:cool: Tudom amit tudok, az nekem elég ! Mások meg olyan hazugságokban hihetnek amilyenekben csak szeretnének ! Ennyi ! :)
 
  • Tetszik
Reactions: vata

Leonidas

Well-Known Member
2019. október 16.
2 636
3 434
113
Hogy Izraelnek kb. semmi baja nem lenne Iránnal, már csak a távolság miatt sem, ha Irán nem támogatna Izraellel harcoló muszlimokat, illetve nem fenyegetné az eltörléssel...
Viszont Szíriával kapcsolatban már rendesen beszippantott a "mainstream" agitprop... :(
Assad is eltörléssel fenyegeti izraelt. Ezt világosan el is mondta 2020 elején adott hosszú interjúiban. Azóta jeges a légkör nálam Assadot illetően. Szóval nincs "kivétel" a kritikámban, és ezt nem is titkoltam soha. A konkrét esetet sem.

Még egyetlenegy felvetésre válaszolok: Palmura eleste. (másodszor)
Az általam emlegetett koalíció aki az isis-t is támogatta NEM helyi erőkből építkezett !!! Sok tízezer muszlim harcost hoztak szíriába ! Ezekkel indult a háború, ők voltak a "lázadók" gerince. Nem a szírek ! Ismertek az ilyen forgatókönyvek, a "nagymester" ezekben az ami a brit és a francia titkosszolgálatok.
Egyébként pedig az isis támadását 6 orosz MI-24 tartotta fent, amíg visszavonultak a szírek.
 
  • Vicces
Reactions: formosa1

Leonidas

Well-Known Member
2019. október 16.
2 636
3 434
113
Sajnos tiltja a szabályzat, hogy megadjam. :( Ha mégis megtenném, utána meg kéne, hogy... Ugye tudod? :cool::p:D
:D:D:D:D
Nem kéne ezt így el dramatizálni. Nincs rá szükségem, nem érdekel. :D Felőlem oda vagy szerződve ahova szeretnéd. Ez a te dolgod. Én viszont mindig is független voltam, és az is maradok ! :):p
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 165
6 697
113
Természetesen, ha valamit rosszul tudok, akkor örömmel veszem, ha kijavít az, aki jól-jobban tudja. :)

A szíriai kurdok helyzete kicsit pontatlan.

-nem jelenteném ki azt, hogy ők nem muszlimok, ezért utálják az arabokat és fordítva
-a kurd egy nemzet, mint a szlovák, magyar, román -> szunnita, síita, keresztény vallás; a kurdok nagyon is nagy hangsúlyt fektetnek arra, hogy például egy település vezetésében lehetőleg egyenlő súllyal legyenek a három vallás képviselője, ahogyan közöttük is van mindegyikből
-az amerikai projekt lényege, hogy akkor tudok kimenni Rojavából, ha valahogy integrálni tudom a kurd függetlenségbe az ott élő arabokat; Mambij remek példa erre, elfoglalták az ISIS egyik bástyáját és jelenleg egy helyi arab erő intézi a dolgokat Aszaddal szemben és szinte naponta lövöldöznek a törökök által támogatott arabokkal összecsapva. (Erdogán figyelme miatt az SAA számottevő erőkkel bevonult és a múltkori tömegbelövések idején is még Rojavából kellett küldeni csapatokat a helyi kurd-barát arabok megerősítésére, de ténylegesen példaértékűen működik, mert az északi és a déli alternatíva a függetlenség teljes elvesztését jelentené.)
-A kurd-arab szembenállás nem vallási eredetű, hanem az olaj elfoglalására vezethető vissza; Damaszkusz által uralt területen élő arabok persze, hogy pofátlannak tartják, hogy nem kurd lakta olajvidéket leválasztanak a központi kormányról, mert bármennyire nem szeretik az uralkodó rétege, ez egy dél-nyugati arab számára azt jelenti, hogy magasabb lesz a benzin ára, drágább az étel, morálisan meg senki nem védte a lopást a fórumon sem
-a kérdéses olaj területeken élők álláspontja az, amit a legkevésbé látok át; az ISIS legkeményebb ideológiai hátországa, jelenleg is havi szinten akcióznak a háborút nem lezáró, csak a harcokat felfüggesztő sejtek ellen; viszont vannak hírek arról, hogy konkrétan a helyi lakosság a pénzt azt megkapta, hogy befogja a száját; plusz náluk is szempont, hogy ha a YPG kimegy, az SAA bevonul, két nem szeretem közül választhatnak, vagy meghalhatnak az ellenállásban.


Szeretném hangsúlyozni, hogy az összes sajtótermék -az egyik oldalon épp úgy, mint a másikon- pofátlan és gagyi egyszerű propagandát folytat. Sajnálatos, hogy a tulajdonosok ezt a célt határozzák meg a beosztottak számára. Én jobban örülnék, ha téged nem amerikai ügynököznének, és azért te sem becsmérlő szavakkal válaszolnál, mert így hajcibálás, nem konstruktív. Szvsz mélyre ható elemzések hiányában felszínes cikkeket tud itt bárki berakni. És arra kérném mind a két felet, hogy egymás véleményét tiszteletben tartva próbáljuk összerakni, hogy ezekből mit lehet valóságosan tudni az eseményekről.