[BIZTPOL] Szíriai helyzet

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Leonidas

Well-Known Member
2019. október 16.
2 636
3 434
113
Egy igen régi esemény emléke a szír háborúból - 2015 novembere: a SU-24 lelövésére adott orosz válasz egy része. Miután az életben maradt pilótát és az ehunyt holtestét deszantos csoportok kihozták mélyen a frontvonalak mögül, elkezdődött a "számla" benyújtása. Ez nem az eredetileg feltöltött felvétel hanem egy másolat. Azt legalább félmillióan látták mielőtt a youtube valamiért törölte. De a kilövési pozícióból is töltöttek fel róla felvételt. A gép lelövésével az oroszokat akarták anno elrettenteni a szír háborútól. Nem jött be. Amúgy a videon látható pusztítást ismerem, mi lőttünk ennél nagyobbat is gyakorlaton, úgy kb. 30 tonna lőszert egyetlen rövid és gyors csapásra. Csak azt sokkal közelebbről láttam. Füstöl és ég még a föld is. (a 30 tonna az csak kilőtt malacoknak a súlya) Az is ilyen volt.

 
  • Tetszik
Reactions: Venom85

Venom85

Well-Known Member
2020. augusztus 20.
6 658
19 018
113
Egy igen régi esemény emléke a szír háborúból - 2015 novembere: a SU-24 lelövésére adott orosz válasz egy része. Miután az életben maradt pilótát és az ehunyt holtestét deszantos csoportok kihozták mélyen a frontvonalak mögül, elkezdődött a "számla" benyújtása. Ez nem az eredetileg feltöltött felvétel hanem egy másolat. Azt legalább félmillióan látták mielőtt a youtube valamiért törölte. De a kilövési pozícióból is töltöttek fel róla felvételt. A gép lelövésével az oroszokat akarták anno elrettenteni a szír háborútól. Nem jött be. Amúgy a videon látható pusztítást ismerem, mi lőttünk ennél nagyobbat is gyakorlaton, úgy kb. 30 tonna lőszert egyetlen rövid és gyors csapásra. Csak azt sokkal közelebbről láttam. Füstöl és ég még a föld is. (a 30 tonna az csak kilőtt malacoknak a súlya) Az is ilyen volt.

Jelenleg mennyire tevékenykedik az Orosz Szíriába?
 
  • Szomorú
Reactions: formosa1

Leonidas

Well-Known Member
2019. október 16.
2 636
3 434
113
Jelenleg mennyire tevékenykedik az Orosz Szíriába?
Úgy hírlik képzik ki a szíreket az irányított precíziós tüzérségi lőszerek (krasznopol) és a célkijelölő és felderítő drónok használatára. Azzal vertek oda tavaly tavasszal a "lázadóknak" meg a törököknek, persze akkor orosz irányítással. De folytatnak az oroszok légicsapásokat is Palmuratol keletre a sivatagban isis sejtek ellen. Mostanában keveset foglalkozok szíriával. Idlibben viszont szerintem szír offenzíva lesz hamarosan, ha még nem is Idlib felszabadításáért, de érzésem szerint 20-25 kilométerrel arrébb fogják tolni nyugatra Idlibben a frontvonalat. (a mostani helyétől)
 

Venom85

Well-Known Member
2020. augusztus 20.
6 658
19 018
113
Úgy hírlik képzik ki a szíreket az irányított precíziós tüzérségi lőszerek (krasznopol) és a célkijelölő és felderítő drónok használatára. Azzal vertek oda tavaly tavasszal a "lázadóknak" meg a törököknek, persze akkor orosz irányítással. De folytatnak az oroszok légicsapásokat is Palmuratol keletre a sivatagban isis sejtek ellen. Mostanában keveset foglalkozok szíriával. Idlibben viszont szerintem szír offenzíva lesz hamarosan, ha még nem is Idlib felszabadításáért, de érzésem szerint 20-25 kilométerrel arrébb fogják tolni nyugatra Idlibben a frontvonalat. (a mostani helyétől)
Akkor nem csitulnak a kedélyek egy kicsit sem! Köszi az infót! Amúgy amikor az Izraeli-Palesztin balhé ment májusban is olvastam a hozzászólásaidat! Látom nagyon otthon vagy a témában! Kérdezhetem, hogy szakmád vagy csak hobbi a biztonságpolitika?!
 
  • Tetszik
Reactions: Leonidas

gorkamorka

Well-Known Member
2021. május 13.
1 299
2 218
113
de érzésem szerint 20-25 kilométerrel arrébb fogják tolni nyugatra Idlibben a frontvonalat. (a mostani helyétől)
Reméljük úgy is lesz!
Amúgy a szultán sem szólhatna bele elvileg, mivel az egyezmény arról szólt, hogy az M4 autópálya 6 kilométeres körzetében kell lennie a két felet elválasztó "biztonsági zónának". Ezzel szemben a valódi frontvonal ennél jóval délebbre van.
 

Leonidas

Well-Known Member
2019. október 16.
2 636
3 434
113
Akkor nem csitulnak a kedélyek egy kicsit sem! Köszi az infót! Amúgy amikor az Izraeli-Palesztin balhé ment májusban is olvastam a hozzászólásaidat! Látom nagyon otthon vagy a témában! Kérdezhetem, hogy szakmád vagy csak hobbi a biztonságpolitika?!
Nem szakmám, de nagyon régóta csinálom. Viszont itt nem voltam régebben reggelve, de ismertem a topicokat. Korábban másfelé írtam.
 

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 540
25 770
113
Azt hiszem, néhány dolgot most már ideje lenne helyretenni a szíriai történésekkel kapcsolatban. Mert szerintem ez itt a HTKA és nem pedig a ki imádja jobban az oroszokat és aktuális szövetségeseiket, meg a ki utálja jobban a nyugatot/USA-t és aktuális szövetségeseit fanklub, ahol egymást hergelik, meg egymás vállát veregetik a klubtagok, amikor valamelyikük nagyobbnál nagyobb baromságot dob be saját kútfőből, vagy akár a sputniknews/orientalista/hídfő.ru, meg hasonló hazug agitprop oldalakról.
A kritikátlan nyugatfanokra azért nem térek ki, mert olyanokból akad összesen vagy 3-4 a HTKA-n és kollektívan szét is szokták szedni a hülyeségeiket, míg a másik oldalon leginkább csak az összekacsintgatás megy még akkor is, ha a többség számára világos, hogy marhaságot írt az adott klubbtag.

Természetesen, ha valamit rosszul tudok, akkor örömmel veszem, ha kijavít az, aki jól-jobban tudja. :)

Tehát, a mai Szíria egy alig száz éves műállam, ami az oszmán birodalomból vált ki. Aki műállamozza Romániát, Ukrajnát, Szlovákiát, stb. az ugyanúgy műállamozza Szíriát is, mert a kettős mérce csúnya neolibsi műfaj ám és gondolom, azok az emberkék nem tartják magukat neolibsinek.
Szíria, meg a szíriai lakosok nem egyenlőek Asszaddal és a rezsimjével. Szíriában élnek síita és szunnita arabok, jazidik, kurdok, türkök, asszírok, stb. Közülük akadnak keresztények, stb. is de jelenlegi lakosság többsége (kb. 70%) szunnita muszlim, ők nem nem túlságosan kedvelik a hatalmon lévő síita-alavita Asszadékat. A szíriai felkelők, akik meg akarták dönteni a kormányt, a szunniták közül kerültek ki (akik amúgy, tudomásom szerint, eléggé ki voltak zárva a kormányzatból és magasabb állami pozíciókból). És mivel pl. az ISIS is szunnita szervezet, ezért sokan közülük örömmel támogatták-támogatják az ISIS-t is (vagy a Nuszrát, vagy akármelyik kormányellenes szunnita szervezetet).
Persze nyilván nem minden szunnita utálja Asszadékat és nem minden síita szereti őket, de arányaiban elmondható, hogy a síiták támogatják, a szunnik meg inkább ellene vannak.
Mivel az alaviták jóval kevésbé radikálisok, mint a szunniták és békén hagyták a keresztényeket, ezért a keresztények a kisebb rossz elve mentén Asszadékat támogatják.
A kurdok Asszadék (apa, majd később a fia) regnálása idején sokadrendűként voltak kezelve, nagyon sokuknak még papírjai, állampolgársága sem volt. Így érthető módon nem túlzottan rajonganak Asszadékért. Ugyanakkor nagyon sok szíriai kurd nem muszlim, tehát a szunnita arabokat, Asszadék belső ellenségeit sem szeretik és ez az érzés kölcsönös.
A kurdok picit régebb óta (2-3000 éve) élnek a mai Szíria északi részén, mint a betelepült arabok.




Akkor még egyszer, arabok "reakciója" és nem kurdoké.




Nem az övék volt a technika, hanem az irakiaké. Csapást mérni egy nagyvárosban, ahol azt sem lehet tudni, ki kicsoda? És pusztán a levegőből még nem nem nyert csatát senki. Ahhoz szárazföldi erők is kellenek. Ha bombáztak is volna, akkor sem értek volna vele túl sokat.
És még egyszer, 2014-ben az amerikaiak szárazföldi erőkkel nem voltak jelen arrafelé. Az ISIS 6 nap alatt lezavarta amúgy a moszuli bulit.
Jah, Palmyrát hogyan foglalhatta vissza az ISIS 2016-ban? Hiszen az is elég lett volna, ha az orosz légierő jól lebombázza őket, nem? Pedig ők (az oroszok) még szárazföldön is jelen voltak. És az ISIS mégis elfoglalta. Hát így.




Ez azért lehet, mert a világ kicsit bonyolultabb annál, mint ahogy az egyesek fejében létezik, bonyolultabb, mint ahogy az úton-útfélen bábkormányozók, meg a "mindent is az USA, Izrael, stb. irányít" arcok hiszik.
Sokan tudtak sokmindent, de vagy nem tudtak ellene tenni, vagy szimplán többe került volna a leves, mint a hús, vagyis nem érte volna meg nagyon beleállni.
Szerintem te is tudod, a szíriai party (hogy mi lett belőle később, az már más tészta) kezdetén a nyugati támogatás az ellenzéknek főleg azért volt, mert nagyon nem akarták, hogy egy erős síita irányítású ország legyen ott, ami így Irán szövetségese és mint olyan, veszélyes Izraelre. A szunnita arab országok meg szerették volna kiterjeszteni a befolyásukat azáltal, hogy segítenek a szír szunnitáknak megbuktatni a síita kormányt.




Hát persze. Csakis a jóságos oroszok bombázták az USA által létrehozott ISIS-t, nem? A koalíció csak az üres sivatagot, meg néha a szír kormányerőket. :D :D :D :D :D :D :D (Hogy meglegyen a sorminta :D )
Szerintem említettem már, hogy el kéne engedned azokat a vérgagyi fakenews oldalakat. :)



Ugyan ezt én is elmondhatnám. ;)
Érdekes módon amúgy, Irán-Izrael relációban képes vagy tisztán látni azt, ami a többségnek nem esik le, mégpedig hogy Irán kezdte el fenyegetni Izraelt a muszlim "testvériségérzet", vagy mi miatt, vagyis tisztán vallási okból, merthogy "Izrael bántja a muszlim tesókat többezer kilométerre Irántól" és Izrael csak reagál erre. Hogy Izraelnek kb. semmi baja nem lenne Iránnal, már csak a távolság miatt sem, ha Irán nem támogatna Izraellel harcoló muszlimokat, illetve nem fenyegetné az eltörléssel...
Viszont Szíriával kapcsolatban már rendesen beszippantott a "mainstream" agitprop... :(



Nem vagyok elfogult "ami barát". Viszont elfogult "ruszkiszipkázó", illetve elfogult "ami-, nyugat- vagy ruszkihater" sem (csak mivel már itt eléggé el van tolódva az egyensúly egy bizonyos irányba, ezért tolom alkalmankét a másik oldal "védelmét"). Viszont a muszlimokat tényleg nem nagyon csipázom.

Sajnos tiltja a szabályzat, hogy megadjam. :( Ha mégis megtenném, utána meg kéne, hogy... Ugye tudod? :cool::p:D
1."Tehát, a mai Szíria egy alig száz éves műállam, ami az oszmán birodalomból vált ki." Na ez így hülyeség az Oszmán birodalom gyakorlatilag a XX.századra megroppant és az I. világháború egyik fejleményeként elindult folyamatban gyakorlatilag szétrobbant és helyét különböző újonnan megalakult (igen sokszor nyugati/antant segítséggel) országok vették át . De ha Szíria "műállam" akkor Izrael micsoda ?

2.Igen Szíria sok nemzetiségű és sok vallású ország ahol a határok meghúzásánál sokszor nem a józan ész hanem egy szimpla vonalzó dominált annak minden előnyével és hátrányával ! De mégis a kevésbé fanatikus , elfogadó alaviták által lett a közel-kelet legélhetőbb arab/muszlim országa . Assadékat lehet diktátorozni meg elnyomózni de gyakorlatilag arra felé mindenki csak rosszabb volt !

3.Nem Assad és az alavitizmus volt ott a baj hanem a nyugat(főleg USA) és szövetségesei (Izrael és az öböl monarchiák) érdekeinek nem felelt meg az Orosz és Iráni elkötelezettség . Plusz ehhez / ebből következően útban voltak az öböl béli olaj/gáz eljuttatásának Európába !

4. Ezért jó pénzért exportálták oda az arab tavaszt és lángba borítva a közel-keletet létre hozva és pénzelve az ISIS-t aminek létére még több pénzt tudtak összeharácsolni !

5.Amúgy mindent faszán látsz ! LOL
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 165
6 697
113
Úgy hírlik képzik ki a szíreket az irányított precíziós tüzérségi lőszerek (krasznopol) és a célkijelölő és felderítő drónok használatára. Azzal vertek oda tavaly tavasszal a "lázadóknak" meg a törököknek, persze akkor orosz irányítással. De folytatnak az oroszok légicsapásokat is Palmuratol keletre a sivatagban isis sejtek ellen. Mostanában keveset foglalkozok szíriával. Idlibben viszont szerintem szír offenzíva lesz hamarosan, ha még nem is Idlib felszabadításáért, de érzésem szerint 20-25 kilométerrel arrébb fogják tolni nyugatra Idlibben a frontvonalat. (a mostani helyétől)

Ez konkrét infó?
Mármint nyugati irányba fogják eltolni vagy északi irányba?

(Ténylegesen teljesen mindegy, mert a cél ugyan az lesz vélhetőleg. Ahogy leírtad, egy kisebb területre korlátozó, rövid ideig tartó offenzíva.)
 

Leonidas

Well-Known Member
2019. október 16.
2 636
3 434
113
Ez konkrét infó?
Mármint nyugati irányba fogják eltolni vagy északi irányba?

(Ténylegesen teljesen mindegy, mert a cél ugyan az lesz vélhetőleg. Ahogy leírtad, egy kisebb területre korlátozó, rövid ideig tartó offenzíva.)
Ha néztél mostanában térképet, a szírek tartják mostanában is az aleppói autópályát, amit elvileg egyezmény is garantál hogy az övék, de a ”lázadók" Saraqrib körül kb. egy 30 km-es szakaszon folyamatosan támadják. Szóval ezt az elvileg békeszerződéssel garantált határt fogják nyugat felé tolni.

Erre nincs garancia, de úgy 80-90% az esélye. Persze a jövőt én sem tudom megmondani, de a szíreket képzik a preciziós tüzérségi lőszerek használatára, ami nagyon ütőképes.

Egyébként hamarosan az egész világon bevezetik a továbbfejlesztett irányított tüzérségi lőszerek új generációját. 120 km az előirányzott hatótávolság. Évek óta ezen dolgozik mindenki, amik, britek, németek, oroszok, svédek, franciák, stb. szerintem a kínaiak is. Mindenki hallgat róla, de a tesztek állítólag sikeresek és jól haladnak. Néhány rövid video fent van a youtube-on is az excaliburra lábrázásnak. A célravezetés drónnal vagy vadászgéppel kijelölve, de van GPS/GLONASS irányzású is, sőt azt csiripelték régebben, hogy lesz dupla fejes is, tehát koordináta és IR vezérlésű lövedék is. Ez azért jó, mert ha kiesik az IR (vagy lézeres) célkijelölés, akkor sem megy mellé statikus célnál.

Az oroszok szerintem ha adnak a szíreknek krasznopolokat (drónokkal együtt persze), akkor a régebbi krasznopolokat kaphatják, amik talán max. 40km-es hatótávúak. De az is tökéletes volt 1 éve a "lázadók" és a törökök kifüstölésére. Nem találtak az ellen sem ellenszert a törökök.
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 165
6 697
113
Oké, elhiszem!

Bár nekem Saraqib nem logikus. Mármint értem, hogy mit mondasz és követhető érvelés. De nekem egyelőre valószínűbbnek tűnik dél.
 

Leonidas

Well-Known Member
2019. október 16.
2 636
3 434
113
Oké, elhiszem!

Bár nekem Saraqib nem logikus. Mármint értem, hogy mit mondasz és követhető érvelés. De nekem egyelőre valószínűbbnek tűnik dél.
Elhiszem, mert ezek csak pletykaszintű információk, hogy hol lesz csetepaté, ez soha nem biztos. A többit meg majd az idő megmondja.
 

Leonidas

Well-Known Member
2019. október 16.
2 636
3 434
113
Jelenleg mennyire tevékenykedik az Orosz Szíriába?
Nem nagyon szoktam figyelni mit művelnek mostanában, de azért szoktak dolgozni. Itt van két hír hogy isis gócokat támadnak a sivatagban vadászgépekkel, a szírek légi támogatása.


 

kacsacsor

Well-Known Member
2015. március 15.
16 337
20 788
113
Napjaink Szíria térképe (HD)
E4B7bDyVcAIQb8p
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 472
67 837
113
Nos egy kis idézet TŐLED !!! :D:D:p

Azt nemes egyszerűséggel kihagytad, hogy az amerikaiak feltétel nélküli seggnyalója, aki konkrétan TE VAGY !!! :rolleyes::D:D:p Ez itt a HTKA, nem az US seggnyalók fóruma !!! :eek::p:cool: Remélem így a saját nyelvezeteden elmondva VÉGRE MEGÉRTED !!! :rolleyes::cool:
Rám meg hiába is próbálod rámhúzni a szemenszedett hazugságod hogy én bárkit is "pártolnék" (úgy mint te az US-t és a nyugatot), lepereg rólam a hazug szó ! :) Te viszont most sokadjára kilállítottad magadról mindenki előtt a "bizonyítványod", ki is vagy te valójában ! Angol francia belga holland spanyol US gyarmatosítókhoz húzol, akik az elmúlt évszázadokban tönkretették és kiszipolyozták a világot ! Láttam hogy miket írtál eddig, a helyedben elsüllyednék szégyenemben.




Ebben is hangot adsz a kifosztó nézeteidnek, amiket már írtam honnan erednek. Az igazságos (és független) nézetektől kb. olyan messze állsz, mint ide a galaxisunk közepe ! Az nem fényévekben, hanem fény évszázadokban mérhető ! :eek::)

Nincs miről beszélnünk akkora a szakadék köztünk. Felőlem úgy magyarázod a szövetségeseid "bizonyítványát" ahogy akarod ! De másoknak és ne nekem tedd ! Mert engem NEM HAT MEG ! "Kapise" ? :eek::p:cool: Tudom amit tudok, az nekem elég ! Mások meg olyan hazugságokban hihetnek amilyenekben csak szeretnének ! Ennyi ! :)
26000 fényév. kb.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
Nem állítom, hogy "jobban" tudom, de 1-2 dolog nem stimmel.

Nem tudom hogy érted azt, hogy "nagyon sok". A kurdok többsége szunnita muzulmán. A jelenlegi vezető csoport, nevezzük SDF-nek, nem vallásos (hanem marxista-szerű), de realista, békén hagyják a vallást.

Talán szerencsésebb lett volna a "jelentős számban" kifejezés. Egyébként pontoshoz közelítő számokat sajna nem tudok. Valamikor megpróbálok majd utánanézni. Meg a szíriai kurdok általában sem tűnnek túl vallásosnak, elég csak bármilyen általuk elkövetett járműkilövésről, stb. a videókat megnézni, ahol nem nagyon hangzik ám el az arrafelé szokásos Allah Akbar, meg a többi rizsa.

Moszul eleste nem a "derült égből villámcsapás" volt. Sinjar térségéből először az iraki erők léptek le, utána az iraki kurdok, Barzaniék, a pesmergák. Tudták, hogy jön az IÁ, napokkal előre. A Szíriából odáig vezető nagyrészt sivatagi terepen de jót bombázhattak volna az amcsik, ha akarnak. De nem akartak.

Az egyetlen aki nem elfutott Sinjarból, hanem odafutott, az az egyébként É-Irakban tanyázó PKK-volt, akik ugye szintén kurdok, az SDF "anyaszervezete".
Ők tartottak fenn a jezidik számára napokig menekülő folyosót, az IÁ ellen, Ekkor szálltak csak be az amcsik az ügybe helikopterekről ledobott étel/itallal, majd helikopteres kimenekítéssel.

Még a Pentagonnak is van reakcióideje és nem tehet meg csak úgy bármit bárhol. Elnöki jóváhagyás, diplomáciai egyeztetések, tököm tudja... Meg azért az is egyértelmű, hogy az ISIS tevékenysége nem feltétlenül volt minden pillanatban ellenükre (más szavakkal, a hasznukra volt adott esetekben), szóval lehet, hogy ezért sem törték magukat túlzottan akkor.


Neked is hiányzik Ulippo? :p

Hahaha, azt hiszem, hogy igen. ;) Néha ugyan a fejem tudtam volna a falba verni, akkora hülyeségeket tolt, de sokszor kifejezetten vicces dolgokat produkált, meg párszor azért valóban jó anyagokat is hozott, még, ha azok nem is nagyon illettek bele a ruszkifancsikák álomvilágképébe. :rolleyes:

Ez így nem igaz. Csak a NATO tag, szövetséges Törökországból elüldözött és Szíria északi részén menedéket talált talált kurdoknak nem volt szír állampolgársága. Ha kaptak volna papírokat, akkor most azzal vádolnák Assadot, hogy a NATO által terroristának minősített embereknek adott állampolgárságot... :rolleyes:
A korábban is Szíriában élő kurdoknak volt szír állampolgársága.

Nos, én ezt a sztorit úgy tudom, hogy persze voltak ugyan Törökországból elüldözött és a már létező Szíriába menekült kurdok is az ottaniak között, de Asszadék agitpropja az volt, hogy a szíriai kurdokat úgy en bloc kéretlen bevándorlóknak tekintették. Rosszul tudnám ezt is?
Amúgy voltak kurd nemzetiségű magasabb rangú tisztviselők, képviselők, miegyebek Asszad kormányában? Illetve voltak magasabb rendfokozatú kurdok a hadseregében?

Bele lehet magyarázni sok mindent.
A Nyugat (vagyis inkább az USA elnöke, Hussein Obama) elhatározta, hogy elviszi a demokráciát néhány k-keleti országba. Ez volt az arab tavasz.

Nem ez volt az arab tavasz. Ez az arab tavasznak a gyökkettők részére szánt olcsó nyugatellenes agitpropos narrációja. Pont olyan, mint az, hogy minden oroszbarát, vagy a nyugattal/amcsikkal nem túl jóban lévő kormány elleni tüntetéseket-lázongásokat az amcsik/nyugatiak szervezik. Éééérdekes módon, olyankor valahogy mélységesen hallgat ez az agitprop szervezet, amikor nyugat/amcsibarát kormányok ellen vannak tüntetések-lázongások, pl. Chile, Kolumbia...

Az arab tavasz ennél sokkal bonyolultabb dolog volt, amit aztán próbált minden komolyabb fél úgy felhasználni, ahogy tud.

Szíriában még az ördöggel is szövetkeztek, csak hogy megdöntsék Assadot, most meg csodálkoznak, hogy valamiért nem sikerült kiépíteniük egy nyugati típusú demokráciát. Ehelyett a végeredmény az anarchia, a menekültáradat és a szélsőséges muzulmánok megerősödése lett. Mondjuk a szereplő országok közül fel lehet sorolni párat, akik számára ez győzelemmel ér fel. o_O

Mivel, mint írtam, szerintem a nyugati és öböl menti arab beavatkozás (a kormányellenes erők támogatása) legfőbb oka az Iránnal történő erősebb szövetség létrejöttének akadályozása volt, természetesen a demokráciára való, szintén a gyökkettőknek szánt hivatkozás mögé bújtatva (amiben annyi igazság persze volt, hogy az lett volna a lehető legjobb nekik, mármint a nyugatiaknak, ha egyszerre megvalósul mindkettő, meg úgy jobban eladható is lett volna), így max a reménytelenül széplelkek csodálkoznak a végeredményen.

Fakenews oldalak, úgy mint CNN, NYTimes, Washington Post stb?

Eeegen, azokban is sok baromság jelenik meg. Érdekes amúgy, hogy amikor az ezeket az oldalakat amúgy fakenews oldalazó emberkék számára kedves dolog jelenik meg ott, akkor azon hír, cikk, akármi erejéig valahogy a korábbi "faknews oldal" kategóriából egyből átkerülnek a "megbízható, hivatkozási alap" szintre. Röhej...

Milyen rendesek, csak segítenek a helyieknek kitermelni az olajat. Hihetetlen vagy! :D:D:D

Ez nem rendesség kérdése. Nyilván érdekükben áll egy olyan csoportot (ami ugye most az SDF és a polgári vonala) támogatni, segíteni, akikkel jobban szimpatizálnak, mint a többi lehetséges opcióval. Segítenek az olajkitermelésben, a bevétel meg az általuk favorizált csoportnak, illetve rajtuk keresztül megy az ottaniaknak. Így erősítik azt a csoportot, akik viszont így az ő érdekeiket (már az amcsikét) is figyelembe veszik és képviselik.

Szerintem meg nem én vagyok hihetetlen, hanem azok, akik szerint a jelenlegi szír nép csakis Asszaból, meg a 15-20%-nyi alavitájából áll.

Nos egy kis idézet TŐLED !!! :D:D:p

Azt nemes egyszerűséggel kihagytad, hogy az amerikaiak feltétel nélküli seggnyalója, aki konkrétan TE VAGY !!! :rolleyes::D:D:p Ez itt a HTKA, nem az US seggnyalók fóruma !!! :eek::p:cool: Remélem így a saját nyelvezeteden elmondva VÉGRE MEGÉRTED !!! :rolleyes::cool:
Rám meg hiába is próbálod rámhúzni a szemenszedett hazugságod hogy én bárkit is "pártolnék" (úgy mint te az US-t és a nyugatot), lepereg rólam a hazug szó ! :) Te viszont most sokadjára kilállítottad magadról mindenki előtt a "bizonyítványod", ki is vagy te valójában ! Angol francia belga holland spanyol US gyarmatosítókhoz húzol, akik az elmúlt évszázadokban tönkretették és kiszipolyozták a világot ! Láttam hogy miket írtál eddig, a helyedben elsüllyednék szégyenemben.

Egy darabig még vicces volt a minősítgetésed, de már kezdem unni, azt meg pláne, hogy hazugozol. Ehelyett talán inkább kicsit talán magadba szállhatnál a múltkori Szu-24-es ügy óta, ahol én hoztam bizonyítékot arra, hogy amit te állítottál (jóhiszeműen feltételezve csupán azért, mert valami gagyi agitprop oldalról tájékozódtál), az nem felelt meg a valóságnak. Te meg csak engem minősítgettél ott is és kibújtál a kérdésem alól.

Assad is eltörléssel fenyegeti izraelt. Ezt világosan el is mondta 2020 elején adott hosszú interjúiban. Azóta jeges a légkör nálam Assadot illetően. Szóval nincs "kivétel" a kritikámban, és ezt nem is titkoltam soha. A konkrét esetet sem.
Meg előtte sem voltak barátok. Pedig, ha cimbik (vagy legalábbis nem még mindig egymással hadiállpotban állók) lettek volna, akkor az egész szíriai balhé talán teljesen másképp alakult volna...


Még egyetlenegy felvetésre válaszolok: Palmura eleste. (másodszor)
Az általam emlegetett koalíció aki az isis-t is támogatta NEM helyi erőkből építkezett !!! Sok tízezer muszlim harcost hoztak szíriába ! Ezekkel indult a háború, ők voltak a "lázadók" gerince. Nem a szírek ! Ismertek az ilyen forgatókönyvek, a "nagymester" ezekben az ami a brit és a francia titkosszolgálatok.
Egyébként pedig az isis támadását 6 orosz MI-24 tartotta fent, amíg visszavonultak a szírek.

De, főleg helyi erőkből, de voltak nemzetköziek is, Európából is sok másod-harmadgenerációs muszlim ment oda harcolni teljesen magától, vagy a toborzás miatt (pl. az ISIS a mai napig próbál toborozni több-kevesebb sikerrel, mert népszerű a brutalitása és a könnyen értelmezhető fanatizmusa a helyüket a világban, pláne a nyugati világban nem találó muszlimok között).
 
  • Tetszik
Reactions: Venom85 and gergo55

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
-nem jelenteném ki azt, hogy ők nem muszlimok, ezért utálják az arabokat és fordítva

-A kurd-arab szembenállás nem vallási eredetű, hanem az olaj elfoglalására vezethető vissza;
Nem feltétlenül vallási eredetű, de a radikálisabb szunnik nem csípik a kurdokat és viszont. Ezért is volt az, hogy a kurd erők bezárattak pár radikális vallási iskolát Rojavában, meg elpateroltak pár radikális bandát. Amit aztán a szokásos agitprop banda szépen fel is kapott, hogy "hát ezek az ártatlan bociszemű kurdok nem is olyan ártatlanok, mert hát etnikaitisztogatják a szegény arabokat". És még a keresztényeket is sikerült belekeverni, hogy őket is üldözik ott kollektívan a kurdok...

A többivel egyetértek, illetve én is úgy tudom.

1."Tehát, a mai Szíria egy alig száz éves műállam, ami az oszmán birodalomból vált ki." Na ez így hülyeség az Oszmán birodalom gyakorlatilag a XX.századra megroppant és az I. világháború egyik fejleményeként elindult folyamatban gyakorlatilag szétrobbant és helyét különböző újonnan megalakult (igen sokszor nyugati/antant segítséggel) országok vették át . De ha Szíria "műállam" akkor Izrael micsoda ?
A mai Izrael egy ugyanolyan műállam, mint Szíria, vagy Irak, vagy Libanon, stb. Távolról oda bevándorlók gründolták össze 75 éve és élnek most ott többségben (vagy legalábbis a legnagyobb befolyással rendelkezve).


2.Igen Szíria sok nemzetiségű és sok vallású ország ahol a határok meghúzásánál sokszor nem a józan ész hanem egy szimpla vonalzó dominált annak minden előnyével és hátrányával ! De mégis a kevésbé fanatikus , elfogadó alaviták által lett a közel-kelet legélhetőbb arab/muszlim országa . Assadékat lehet diktátorozni meg elnyomózni de gyakorlatilag arra felé mindenki csak rosszabb volt !

Ebben jócskán van igazság. De a belső etnikai-vallási és az esetenként emiatti egzisztenciális feszültség egy ilyen országban mindig parázslani fog és lángra kap, ha alkalom lesz rá. Most volt, be is gyulladt, aztán már minden ottani csoport próbálja a számára lehető legtöbbet kihozni a helyzetből.

3.Nem Assad és az alavitizmus volt ott a baj hanem a nyugat(főleg USA) és szövetségesei (Izrael és az öböl monarchiák) érdekeinek nem felelt meg az Orosz és Iráni elkötelezettség . Plusz ehhez / ebből következően útban voltak az öböl béli olaj/gáz eljuttatásának Európába !

Találkozott a belső feszkó felizzása a külső érdekekkel. Mindkettő baj volt. De ha nem lett volna a külső támogatás, akkor valószínűleg úgy elhal a dolog, mint Bahreinben is. De persze ez sem biztos.

4. Ezért jó pénzért exportálták oda az arab tavaszt és lángba borítva a közel-keletet létre hozva és pénzelve az ISIS-t aminek létére még több pénzt tudtak összeharácsolni !

Az arab tavaszt nem kellett exportálni, az magától terjedt az egész afrikai és közel-keleti muszlim térségben. Hogy hol mennyire volt aztán sikeres, az sok dologtól függött. A külső támogatástól, vagy annak hiányától, az adott kormány-rendszer erejétől és valós társadalmi támogatottságától, stb.
Az ISIS-t nem hozták létre a szó szoros értelmében. Főleg hajdani iraki szunnita katonákból jött létre, akiket a 2003-as amcsi invázió és győzelem után kirúgtak az iraki hadseregből és így, munka és a korábbi megbecsültség hiányában, radikalizálódtak, különböző terroristacsoportokat hoztak létre, illetve léptek be ilyen csoportokba, majd a korábbi al-kaidás Bagdadi vezetésével végül megalakult az ISIS. Ennél persze hosszabb a sztori, de röviden ez volt az előzménye.

5.Amúgy mindent faszán látsz ! LOL

Köszi. LOL