[BIZTPOL] Szíriai helyzet

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

jani22

Well-Known Member
2016. augusztus 31.
12 604
25 936
113
"
Irányított rakétás fregattok csatlakoznak az orosz haditengerészet földközi-tengeri kötelékéhez.
Az Admiral Grigorovics és az Admiral Essen fregattok Szevasztopolból készülnek a távoli tengeri térségben való bevetésre való indulásra."

 

jani22

Well-Known Member
2016. augusztus 31.
12 604
25 936
113
A gátlástalanok civil utasszállítók mögül/mellől támadtak.

"MOSZKVA, október 14. /TASS /. Izraeli F-16-os sugárhajtású vadászgépek október 13-án támadtak meg egy célpontot a szíriai Homsz tartományban-jelentette be csütörtökön Vadim Kulit, az Orosz Szövetségért felelős Békéltető Központ Szíriáért vezető helyettes kontradmirális, és hozzátette, hogy a légvédelem nem vett részt a területen tartózkodó polgári repülőgépek miatt."

 

duckdodgers™

Well-Known Member
2012. március 5.
3 596
19 653
113
Minden Mrap típusú jármű a mennyezeten felfüggesztett üléseket használ a test belsejében, így amikor az energiaelosztásról van szó, a katonák érzik ezt az erőt a belső szerveikben, tehát igen, talán nem ismerem a kifejezéseket, de mérnökök igen, ugyanakkor ez nem török találmány az űrtechnika szintjén. az összes Mraps célját képviseli.
Persze, mindenki ismeri ezen járművek jó képességeit, azonban épp ebből adódóan az ellenük alkalmazott IED-k méretét és sok esetben kialakítását is ennek megfelelően módosítják. Például egy 200 literes gázolajos hordóból kialakított trotilágyú azért már csúnya pusztítást végez egy elsővonalas MRAP ellen is...
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

Vlad

Well-Known Member
2020. november 22.
1 893
7 166
113
Persze, mindenki ismeri ezen járművek jó képességeit, azonban épp ebből adódóan az ellenük alkalmazott IED-k méretét és sok esetben kialakítását is ennek megfelelően módosítják. Például egy 200 literes gázolajos hordóból kialakított trotilágyú azért már csúnya pusztítást végez egy elsővonalas MRAP ellen is...
Hozzászóltam ehhez a támadáshoz, ha végtelen energiaellenállásuk lenne, nem kellene 1000 -et gyártanunk.
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 165
6 697
113
A Béke -úgy tűnik- még mindig nem köszöntött be Szíriában.




Bara városa annyiból fontos, hogy nyári prognózisom egy délről jövő támadás egyik stratégiai célpontja volt, ha és amennyiben elindul és délről a szír támadás. (Ügye mástól volt egy keleti előrejelzés is.) Egyelőre a múltkori nagy lelkesedés ellenére jele sincs annak, hogy a szf-i csapatok elindultak volna.
Viszont szerény véleményem szerint jól látható, hogy az oroszok igyekeznek nehézzé tenni a török jelenlétet.
 
  • Szomorú
Reactions: formosa1

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 165
6 697
113
A síiták tűz alá vették rakétákkal az amerikai bázist Al-Tanf mellett.


Ez még az Iszlám Állam idejéből hátra maradt emlék. Hivatalosan elfoglalták a sivatag egy kis szögletét, hogy innen irányíthassák a terror kalifátus elleni légicsapásokat. 50 km-es biztonsági öv van körülötte, ahol minden idegen fegyveresre lőnek, hogy megvédhessék a bázist a váratlan támadásoktól.
A gyakorlatban ez a legforgalmasabb Damaszkusz-Bagdad útvonalon fekszik, sokáig elvágták teljesen Irán a szf-i fegyverszállítását a libanoni Hesbollahtól és Aszad vezette szír kormányerőktől, hogy modern fegyvereket és ellátmányt szállítsanak.
Már sok évvel ezelőtt erre válaszul az ISIS legyőzése után Abu Kamalnál az Eufrátesz-folyó partján kiépítettek egy B-útvonalat. Már akkor látszott, hogy ez nem lesz ugyan az a fajsúly. Két lehetséges útvonalat tudnának választani innen a Földközi-tenger partjáig. Az egyik az ISIS ma is létező zárványainak legkeményebb sivatagi része (Palmüra felé), ahol nem múlik el hét, hogy ne ölnének meg legalább fél tucat kormány katonát rajtaütésből. A másik útvonal a kurdok ellenőrizte terület (Rakka felé), ahol a jenkik röhögve megfigyelhetik a logisztikai konvojokat és adhatják le a drótot Izraelnek a jól ismert támadásokra, hogy hol kell egy-egy fejlett technikát átvétel közben megsemmisíteni.
Szóval nem egyszerű a helyzet és abszolút kedvezőbb lenne Teherán számára, ha ez a blokád megszűnne egy amerikai csapatkivonás következtében és ő a legrövidebb és legkézenfekvőbb útvonalon tudná ellátni az SAA-t és a többi vele szövetséges milíciát.
 

jani22

Well-Known Member
2016. augusztus 31.
12 604
25 936
113
Erdogan arra figyelmeztet, hogy Törökország nehézfegyvereket telepíthet a szíriai hadsereg ellen

"Jelenleg a régió kritikus fontosságú pontjain folytatódnak a műveleteink, egyáltalán nincsenek kompromisszumok. Folytatjuk ezt a folyamatot Szíriában. Jelenleg nem tudom, hogy [a nemzetközileg elismert szíriai elnök rezsimje milyen állásponton van Bashar Asssad – a szerk.] vállalni fogja, de továbbra is mindent megteszünk, különösen ez ellen az idlíbi megközelítés ellen, és továbbra is minden nehézfegyverünkkel válaszolunk. Nem hagyjuk úgy, ahogy van” – mondta a török vezető. – mondta csütörtökön újságíróknak – jelentette a Sputnik.

"Szintén a múlt héten Mevlut Cavusoglu török külügyminiszter azzal vádolta Oroszországot és az Egyesült Államokat, hogy nem tesznek eleget Szíriában vállalt kötelezettségeiknek, és azt állította, hogy mindkét ország osztozik a szíriai kurd támadásokért az ország török által megszállt területein. Cavusoglu megjegyzéseit Erdogan fenyegetése követte, miszerint Ankara türelme "túlcsordul" a török erők és szíriai szövetségeseik elleni folyamatos "terrortámadások" következtében, valamint figyelmeztetések arra vonatkozóan, hogy Törökország "hamarosan megteszi a szükséges lépéseket a Szíriából eredő fenyegetések megszüntetésére."

 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 165
6 697
113
Most látok esélyt arra, hogy komolyabb szf-i hadműveletek megindulnak a közeljövőben Szíriában.


Nem véletlenül kérdeztem @Szittya tól egy hónappal ezelőtt, hogy szerinte Tall Rif'at környékét meg tudják-e majd szerezni a törökök vagy van olyan jól kiépített védelmi vonala ott Aszadnak, hogy azon csak túl nagy vérveszteséggel tudnának átjutni. Ügye a prognózisom az, hogy a város és a tőle északra lévő katonai reptér hasznos bástyája SAA-nak Aleppótól északra, de a várostól délre 10 km-nyire már egy törökök által nem támadható terület van.
Nekem egyre inkább úgy tűnik, hogy az orosz idlibi előrenyomulásra válaszként nagyon is valószínű, hogy lesz itt egy török kb 10 km-es előrenyomulás.


Daraa városban és környékén is mozgásba jöttek egyre inkább a dolgok. Az itteni felkelést leverő jól képzett SAA csapatok északra átcsoportosításával teljesen logikus válasz lépés lett a törökök részéről, hogy valószínűleg Izrael hathatós támogatásával a déli részen elkezdik ismét visszanyomni Damaszkusz katonáit. A helyi területvédelmisek ügye lázadókból lettek verbuválva orosz közvetítéssel, szinte rutin szerűen eljátsszák az átállást.
Ez időben és térben is korlátozza a várható offenzívát Idlib tartományban. Míg török csapatoknak nagyobb időablak áll majd a rendelkezésükre. (Ahogy Szittya meg is jósolta, hogy Ankara részéről ő egy lassan kibontakozódó előrenyomulást vár, amit alátámasztja ez.)


Deir-ez-Zor környékén az Eufrátesz túloldalán a hivatalosan kurd ellenőrzésű területeken lángoló hangvételű beszédet mondott az egyik helyi fontos ember. Nem véletlenül szegeződik Szauron szeme a térségre. Továbbra is tartom azt a prognózist, hogy az elkövetkezendő rövid időben várhatóan nagyon színes, szagos beszámolók az orosz és török összecsapásról nem egymás kiszorításának szándékára megy Szíriából, csupán kevésbé fontos területek cseréje számukra előnyösebbekre, az igazi értelme az USA kiszorítása Szíriából és az ő befolyásának felosztása Moszkva és Ankara között.
Ennek része csupán az al-Tanfnál lévő amcsi bázis elleni minapi rakétatámadás. Viszont nem csak az lesz megszüntetve, hanem Deir-ez-Zortól keletre lévő óriási olaj kutakból is ki fogják várhatóan nyomni az amerikai cégeket és katonákat.

Az én gyanúm, hogy az elkövetkezendő 1-2 hónapban előre megírt forgatókönyv alapján le fogják zongorázni a területek átadását. Ez idő alatt rejtélyes okokból óriási izzás lesz Ukrajnában, névleg a gázszállítás miatt. Míg a szír erők meg lesznek osztva a déli Daraa és az északi Idlib tartomány között, az oroszok figyelme meg lesz osztva Szíria és Ukrajna között, amivel harcászatilag Erdogán nyer egy kis pluszt, hiszen Ankara ez idő alatt szinte kizárólag csak Szíriára és ottani terveire kell figyeljen.
Mondom másként. Nemzetközileg is inkább csak nyernek a törökök és az oroszok (mindketten) a kirobbanó egymásnak feszülésből. Moszkva növeli mérsékelten a gáz árát (nem lesz 1000 dollár, mint most, de a korábbinál picit magasabb). Ankara növelni fogja a fegyvereladásait Kijevnek. És mindezt egy olyan időszakra időzítve, ahol Németország még nem választott új kancellárt, ezért Európa szokás szerint lemarad a világ fontos történéseiről, USA épp Európával atomtengeralattjáró háborúzik, nem dolgozta fel az afganisztáni fiaskót, így bár reagálni próbál majd a Közel-Keletről való újabb kiszorulására, lényegében semmit nem fog tudni irányítani. Elszenvedője lesz a közel jövő történéseinek.
 

jani22

Well-Known Member
2016. augusztus 31.
12 604
25 936
113
"Az Egyesült Államok likvidálta Abdulhamid Al-Matar Al-Mahmudot, az Oroszországban betiltott Jahbat al-Nusra szervezet és a hasonlóan betiltott Khurras al-Din szervezet, Abdulhamid Al-Matar Al-Mahmud egykori hadvezérét a szíriai Rakka tartományban.

A csapást állítólag az MQ-9 Reaper pilóta nélküli légijármű hajtotta végre, a legújabb, 2019-ben bemutatott R9X kinetikus lőszerrel."

 
  • Tetszik
Reactions: fishbed

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 165
6 697
113
Ahogy a Biblia is írja, "mint kutya az okádékához, úgy tér vissza a bolond a maga hülyeségéhez". És hogy ez mennyire igaz rám!


A török csapatok összecsaptak Ain Isa kurd városnál az SDF csapataival. Ennek annyiban van csak jelentősége, hogy megint visszautalnék egy két hónappal korábbi beszélgetésemre Szittyával, szinte napra pontosan azt mondtam augusztusban, hogy 1-2 hónapig még biztosan nem várnék területszerzést törökök részről Szíriában. Majd ugyan csak majdnem napra pontosan 1 hónapja, szeptember 26-án ő felelevenítette ezt a beszélgetést és akkor ezt mondtam:


Igen. Én emlékeztem arra, hogy egy hónapja kérdezted. Idézni is akartam Boki által bemásolt cikkre, de megelőztél. És én azt mondtam akkor, hogy rövid távon nem várom a támadást tőlük. (Egészen pontosan azt, hogy 1-2 hónapon belül.)
A legvalószínűbb forgatókönyv számomra még mindig az, hogy Damaszkusz erői fognak kezdeményezni. A harcok első koncentrációját továbbra is délen Al-Barah-nál várom, ahogy nyáron jósoltam. Illetve az 56-os autóúton is mindenképpen előre akarnak haladni.
Idlibben továbbra is csak korlátozott török tevékenységre számítok, próbálkozásokra visszafoglalni néhány elveszített területet.


Komolyabb előkészítést én csak Mambij térségében, illetve Ayn Isa és Tall Tamr térségében látok. Erdogán inkább ezekre a stratégiai fontosságú városokra hajt. Ott Aszadnak és Putyinnak még érdeke is egy korlátozottabb török előrenyomulás, mert cserébe óriási területeken növekedne Damaszkusz hatalma a "kurd autonómia" ellenében. Mondom magyarul. Ha az Asztanai-formáció megdaráltatja a YPG-t (oké, csak a törökök, az oroszok és irániak hallgatólagos beleegyezésével), azok semmi tényleges magukat kormányozzák követelést nem fognak fenntartani a továbbiakban, hanem az országos választási rendszerbe betagozódnak és a közalkalmazottak a fővárosnak lesznek alárendelve. (És nem utolsó sorban a kurd és USA ellenőrzés alatt álló olajmezők átkerülnek a központ kezei alá, a jenkik itt is vonulhatnak ki, mint Afganisztánból.)

Összefoglalva: Én egy terület cserét várok, nem tétmérkőzést. Meglátjuk, hogy lesz-e Idlibben jelentősebb csapatmozgásuk. Szerintem ott tudatosan le lesznek gyengítve a törökök. És az említett három kurd város környékén fognak akciózni, ahol pedig az orosz erők fognak kámfort játszani. És első sorban kurd erők fognak védekezni ellenük tudatosan gyengének tervezett SAA és iráni egységek támogatásával.

És egy pénteki kommentem:


Bár pusztán a véletlen tippelés következtében és a beérkező hírmorzsákat szelektíven csak az agyamban létező képzelgések alátámasztására önkényesen összeollózva... De kísértetiesen hasonló forgatókönyv kezd kibontakozódni, mint amire poénból ötleteltem @Szittya augusztusi kezdeményezésére.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

Nemerson

Well-Known Member
2018. február 17.
9 255
37 148
113
A szíriai csapatok blokkolják az amerikai katonai konvojt, kényszerítik, hogy megforduljon
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 165
6 697
113
Megint én.



Színes, szagos háború. Nem tudom, hogy mennyire lesz jelentősége a kibontakozó folyamatokban. Ha az oroszok épp el akartak a múltban foglalni Idlibből egy újabb szeletet, Erdogan előszeretettel állapodott meg Putyinnal abban, hogy a határok sérthetetlensége fejében a török hadsereg és a vele legszorosabban együttműködő iszlamista milíciák maguk intézik el a lázadó területeken a HTS-t (Az Al-Kaida helyi szervezetét, korábban al-Nuszra Front néven).
Rossz jel a csillagokban ez a helyi pasának! Ilyenkor a múltban mindig szarrá verték az öbölbeliek támogatását élvező HTS a politikailag sem egységes Ankara támogatott csoportokat és gyorsan foglaltak el új területeket Idlib tartományban, akár magát a tartományi székhelyet is!
Ezek után a kudarc beismeréseként az Anatóliai-félsziget inkább kibékült és csak pár nap múlva megindult Aszad erőinek a támadása. Érdekes fejlemény.


Oroszok kitűzték a zászlajukat annál a kurd városnál, ahol én épp török csapatok áttörését várnám. Szeretnének valamit közelről szemmel tartani?
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 165
6 697
113
  • Tetszik
Reactions: fip7

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
48 113
82 847
113
A szíriai Lataki tartományban egymás közötti harcok törtek ki a Jund al-Sham csoport csecsen fegyveresei és a Hayat Tahrir Sham fegyveresei között.
A jelentések szerint a HTS fegyvereseinek legalább 2 csoportját csecsenek fogságba ejtették a Jebal Al-Turkman hegy környékén.

p.s. MIndig jó hár, ha terroristák egymást irtják.


 

jani22

Well-Known Member
2016. augusztus 31.
12 604
25 936
113
"Tegnap este kísérlet történt egy orosz katonai konvoj felrobbantására a szíriai Deraa tartományban - közölte Vadim Kulit ellentengernagy, a Szíriai Arab Köztársaságban működő orosz ellenséges megbékélési központ helyettes vezetője. Egy improvizált robbanószerkezet robbant fel a vezető jármű előtt. A katonák egyike sem sérült meg - jegyzi meg a TASZSZ."

Ezek szerint valamit jól csinált az orosz konvoj. :)

Fog növekedni a bombázógépek repült ideje.