Néhány gondolat a 20 db SA F-15 repülőgéppel kapcsolatosan. Egy tény, az F-15 az egyik legpotensebb repülőgépek egyike. De a SA által birtokolt gépek legfontosabb feladata bármilyen ellenséges légi tevékenység elleni hatásos fellépés, nem pedig egy erős légvédelmi rendszer kiiktatása, mert erre szerintem a jelenlegi képességei csak nagyon korlátozottan alkalmasak. Még az USA légi ereje is több típus egyidejű bevetésével oldja meg ezen feladatot, sokkal fejlettebb EW képességekkel és háttérrel felvértezve, mint a SA, vagy esetleg a török légierő.
Úgyhogy maximális célként maradna az orosz, szír gépek távol tartása a határ menti területektől és esetlegesen a légi támogatás az ellenzéki erőknek. Ezzel csak az lenne a baj, hogy a légvédelem érintetlenül jelen lenne, ami nem egy életbiztosítás.
Az S-300/400-t pedig nem egy komplexumként kell kezelni, hanem egy rendszerként, aminek a képességei sokkal nagyobbak. Hogy mik a rendszer elemei: Műholdas felderítés, A-50 AWACS, távolfelderítő lokátorok, zavaró rendszerek, maga az S-300/400 komplexumok, Pantsir komplexumok, Buk komplexumok, ismeretlen számú és helyen települő álcázott légvédelmi komplexumok egységes parancsnoki vezetési rendszerben és a hadihajók rendszereiről még nem is beszéltünk. A légierő pedig a tartalékként a háttérben. Az ott lévő "korlátozott" orosz légvédelmi képességeket azt hiszem nagyon sok ország megirigyelhetné! Senki se csak a médiában fellelhető fényképek, videók alapján próbálja az ott lévő orosz légvédelmet elképzelni, mert azok csak a civil lakosságnak szólnak. Úgy gondolom, hogy a szír légvédelem is kapott némi vérátömlesztést (ami nem publikus), ahogyan a többi fegyvernem is.
Véleményem szerint a nyugat, alkalmazkodva és lekövetve (még ha némi késéssel is), az éppen aktuális helyzetet, megfelelő higgadtsággal fogja kezelni a szíriai háborút, mert ez már régóta az. Marad viszonylagosan a háttérben és az arab és egyéb "lekötelezett, zsarolható" államokat hajtja a vágóhídra, amennyiben azok hajlandóak rá. Azt már mindenki kezdi kapisgálni, hogy a jelenlegi folyamatok alakulása szerint Asszad, csapatai és a szövetségesei állnak nyerésre, kérdés, hogy ki az, aki hajlandó még most is a tétet emelni ellenük akár bármi áron is.
Valószínűleg az USA és Oo. fognak majd a végén megállapodni, elosztani, hogy kinek mi jár! Utána hőbörgésnek helye nem lesz.
A legfontosabb kérdés addig is az, hogy a törököket mennyire tudják féken tartani, mert a nagy Oszmán birodalom és befolyás visszaállítása még Erdogánék szeme előtt lebeg! Az idő pedig fogy.