Az ok, hogy használnak buta bombákat, szerintem nagyon hatékony eszközök területcélok ellen, mint pl. egy járműkonvoj tartálykocsikkal, meg ilyenek. De precíziós bombázást nem nagyon látok és az is kéne. Blogennek ebben igaza van, poncélokat (főleg városban lévőket) magasból leoldott buta bombákkal csak véletlenül lehet eltalálni.
Egy FAB-250 nem csak akkor pusztít el egy épületet, ha telibe találja. Falazástól függően kb. 30 m (+/- 10 m) távolságról még bedönti a falát. De ezen a távolságon túl sem hatástalan, mert a nyomáshullám az ablakokon, ajtókon behatol és a bent lévőket ha nem is öli meg, de rendesen oda nyekkenti. A bent lévő érzékenyebb eszközöket összetöri, felborítja. Érdemes belegondolni, hogy például egy vegyi fegyver üzemben, vagy egy lőszer/bomba/IED/VBIED üzemben milyen ennek az utóhatása. A földben terjedő lökéshullám pedig szintén megrongálja a szerkezeteket.
Az OFAB-250-ből különböző súlyú repeszek képződnek. A nagyobbak a vékonyabb falon is átmennek. De ha a komolyabb falon nem is megy át, a nyílásokon akkor is bemegy. Az épületek közt tevékenykedőket pedig lekaszálja. 10-12 OFAB egy ekkora területet úgy terít meg repesszel, hogy ott sok esély nem marad. Egy ilyen bomba sorozatból sok százezer repesz képződik. Minden bomba tömör repeszhatás körzete egy 80-100 méter sugarú kör.
De elég megrongálni akár a falon kívül vezetett csöveket, az áram, gáz, víz ellátást, hogy az adott épületben folyó tevékenység egy időre leálljon.
Egy Tu-22M3-as 10-12 bombát dob kevesebb, mint 1 másodperc alatt. Ezek egy szórással együtt is max 250-300 méter hosszú és magasságtól függően 100-150 méter széles területen csapódnak be. Ha az épület ezen belül van, akkor valamilyen kár valószínűleg éri. Márpedig annyira még buta bomba szórása sem nagy, hogy ne tudnák acélt a beterített területet a célon tartani. Az épület méretétől függ, hogy mekkora az esély a találatra. A telitalálatra nem nagy, de ez a fentiek szerint nem is feltétlenül szükséges.
Ráadásul 6 db Tu-22M3-as megy és nem egy.
A ledobott buta bombák értéke jóval kevesebb, mint 1 db irányítotté. Ráadásul buta bombából igen nagy hidegháborús készlet van és annak lejár a tárolási ideje. Ha úgy vesszük szinte ingyen van, mert csak költeni kellene a megsemmisítésére. Ezzel szemben az irányított bombák és rakéták viszonylag újak, még jó ideig használhatók maradnának. Kár azokat pazarolni. Valamint az irányított bombák és rakéták száma eléggé véges. Még az amcsik is kifogytak falludzsa ostrománál az irányított bombákból.
Azért nem dobnak több bombát, mert a kis területen lévő célok ellen nincs sok értelme, hogy a bomba sorozat mondjuk 500 méter hosszú legyen. 6 gép meg minek forduljon rá a célra gépenként 2-3-szor?
Az orosz módszernek egy igazán nagy hátránya van: a járulékos veszteség, ha civilek is vannak a megszórt területen. Ezért óvatosan kell kiválasztani a célpontjaikat.
Amúgy meg dobnak precíziós is, ha szükséges, de csak módjával.
Azt azért érdemes látni, hogy az oroszok a cél értékéhez mért értékű fegyvert használnak. Az nyugatiak, meg mert több a pénzük és szeretnének a hadiipari cégeik megrendelést kapni, mindenre a drága cuccot szórják.