Drónok, pilóta nélküli légi járművek (UAV/UCAV) elleni védekezés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 523
76 321
113
Elbit’s new Red Sky air defense system goes public with first customer...

The system includes a radar, as well as links to a 30mm gun and missile system for downing threats within ranges of seven kilometers and 15,000 feet, according to a company executive.

Elbit Systems announced today it was awarded a contract in an amount of approximately $50 million for its new air defense system, “Red Sky”™, by an international customer. The contract will be executed over a period of 2 years.

RedSky_Elbit-e1715110156467.png


 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 912
38 127
113
Mondjuk ez a gépágyú rendszer (TORC 3) konkrétan egy grafika szintjén létezik csupán - akár csak többi ott felsorolt "Hard kill" megoldás!
Szóval most inkább az ELBIT "rheinmetallkodik" kicsit: beígéri azt ami nincs és talán nem is lesz...
"Fake it until you make it!"


"Soft kill" része talán elemeiben már megvan....
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 230
113
Oké, szóval milyen légvédelmet lehet beszerezni ez ellen. Kiküldik és levadássza a rajodat automatán, anélkül, hogy vezérelni kellene. Swarm, rajokban támad, akár több tucat is indulhat az állásaid ellen egyszerre. Kicsi, kézifegyverekkel gyakorlatilag eltalálhatatlan. Egy jól képzett lövész esetében is fifti-fifti, hogy a kétméteres ölési zónán kívül egyáltalán el tudjon találni egy ilyen mozgó célt maroklőfegyverrel, nemhogy többet!

A következő háborúban már valószínűleg ez lesz, bár, ha még húzódik egy évig az ukrán akkor lehet, hogy ez is feltűnik az orosz drón-kelléktárban. És akkor három óra sem lesz az ukrán katona élettartama a fronton.

Nagyon úgy érzem ezt a videót látva, hogy a Zrínyi program a Hadtörténeti Múzeumnak vásárolt be.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 230
113
És Kínában végtelen kapacitással lehet ilyesmit gyártani robotizált futószalagon.

Nagyon el kell kezdeni mi lehet a jövő évek háborúja, mert ez itt van holnap. Már nem azok a drónok a kihívás, amire a magyar haderő fel sem készült, egyet sem szerzett be belőlük, hanem valami sokkal durvább és autonómabb megoldás: robotdrónok, akik maguktól keresik és semmisítik meg a célt. Már az sem kell, hogy vezéreljék. Ezekkel le lehet mészárolni egy rajt, szakaszt, századot, zászlóaljat pár perc alatt, ahogy elérik annak állásait. Olyan, mint egy pgm-kézigránát, csak magától csinálja. Zavarni sem tudod a kommunikációját EW-eszközzel.

EMP lenne a megoldás? Nem meglepő, hogy ezen is a kínaiak dolgoznak!

Skyranger. Még meg se rendeltük ezt XX. századi eredetű eszközt és már reménytelenül elavult, ellenben felfoghatatlanul drága. A rajszintű EMP EW az, amire pár éven belül szükség lehet a csapataid egyszerű lemészárlásának elkerülése érdekében.
 
  • Tetszik
Reactions: Veér Ispán

Luthero

Well-Known Member
2010. április 25.
1 747
2 591
113
És Kínában végtelen kapacitással lehet ilyesmit gyártani robotizált futószalagon.

Nagyon el kell kezdeni mi lehet a jövő évek háborúja, mert ez itt van holnap. Már nem azok a drónok a kihívás, amire a magyar haderő fel sem készült, egyet sem szerzett be belőlük, hanem valami sokkal durvább és autonómabb megoldás: robotdrónok, akik maguktól keresik és semmisítik meg a célt. Már az sem kell, hogy vezéreljék. Ezekkel le lehet mészárolni egy rajt, szakaszt, századot, zászlóaljat pár perc alatt, ahogy elérik annak állásait. Olyan, mint egy pgm-kézigránát, csak magától csinálja. Zavarni sem tudod a kommunikációját EW-eszközzel.

EMP lenne a megoldás? Nem meglepő, hogy ezen is a kínaiak dolgoznak!

Skyranger. Még meg se rendeltük ezt XX. századi eredetű eszközt és már reménytelenül elavult, ellenben felfoghatatlanul drága. A rajszintű EMP EW az, amire pár éven belül szükség lehet a csapataid egyszerű lemészárlásának elkerülése érdekében.
Szerintem, egyenlőre nem lesznek nagyon önállóan támadni képesek ezek mai drónók, túl nagy számítási kapacitás kell az önálló repüléshez és cél azonosításra, a mostani akku technológia még nem tud olyan nagy energia igényt ilyen kis méretben kielégíteni. De ha szintet ugrik az akku technológia akkor biztos megjelennek a okos (Ai vezérelt) manőverező "lőszerek". Viszont ezerrel lehetne egy automatizált platformú elhárító jármű szerűséget fejleszteni itthon is. Inkább nagyobb méretű sörétes lőszert használóra gondolok, ami önállóan halad együtt a saját csapatokkal.
 
  • Tetszik
Reactions: bel

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
6 994
19 289
113
Szerintem, egyenlőre nem lesznek nagyon önállóan támadni képesek ezek mai drónók, túl nagy számítási kapacitás kell az önálló repüléshez és cél azonosításra, a mostani akku technológia még nem tud olyan nagy energia igényt ilyen kis méretben kielégíteni. De ha szintet ugrik az akku technológia akkor biztos megjelennek a okos (Ai vezérelt) manőverező "lőszerek". Viszont ezerrel lehetne egy automatizált platformú elhárító jármű szerűséget fejleszteni itthon is. Inkább nagyobb méretű sörétes lőszert használóra gondolok, ami önállóan halad együtt a saját csapatokkal.
elég végfázisban, és meglepően jó megoldások vannak már most is "edge neural computingra".

Amúgy sem kell full realtime, mert sima kontúrkövetést csinálhatsz, és úgy ritkábban is elég a "nagy" felismerőt lefuttatni.

Párhuzamosítani is lehet: más más drónok más más "tárgyakat" (személyeket) ismernek fel.

Rengeteg lehetőség van trükkökkel sarokat levágni, már a 70-es/80-as években egyszerűbb változata ezeknek ment. Ma teljes linuxot futtatsz egy RaspberryPi Pico-n, egy erősebb procin mint amivel a mig29 repült! Meg dedikált céláramkörökkel lehet sokat optimalizálni az áramfogyasztáson. ~10k chip felett már megéri az egyedi gyártás, nem FPGA-zni meg általános CPU-n szoftverből feldolgozni kell. Jönnek a dedikált "neurális gyorsítók" szabványos interfészekkel, egyre olcsóbb és kommerszebb lesz ilyen feladadatokat is megcsinálni. Ha muníció akkor ellövöd, majd a frissített célpont csomag jön a következő batchben. A Stingereknél sem álltak neki firmware updatet flashelni, ellőtték, jobb mint a semmi felkiáltással az ukránok a régieket is...

Ráállítanak pár tízezer mérnököt és pár év múlva majd megnézem ahogy a sörétesrajongók leszedik őket (igen, ha nagyon jók talán az
első 2-3 drónt 100-ból). Jelentős része ezeknek a kihívásoknak nem forradalmi újítást igényel, csak rengeteg meló. Kína az ilyen jelleg kihívások leküzdésében különösen jó.

EMP, multispektrális személyi álcázás, autonóm ellen-killdrónok, hálós akadályok fognak kelleni, olcsó eldobható lőszer jellegű védekezés kell majd ezek ellen is, ahogy a drónok sem az RQ-1 szintű drága nagy cuccok már. Az csak visz párezret konténerben a célterületre és kiszórja, hogy a gyalogságod előtt megtisztítsák a terepet.
 

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
6 994
19 289
113
Cél azonosítás nélkül kiküldeni kihelyezni ezeket a szúnyogokat azért elég veszélyes könnyen visszanyalhat a fagyi és kezdheti a saját csapatokat pusztítani...
geofencing, iff jeladó, lehet limitálni a hatását. Kb úgy képzelem el mint a vérebek kihajtása.
 

bel

Well-Known Member
2020. augusztus 24.
1 721
4 099
113
Viszont ezerrel lehetne egy automatizált platformú elhárító jármű szerűséget fejleszteni itthon is. Inkább nagyobb méretű sörétes lőszert használóra gondolok, ami önállóan halad együtt a saját csapatokkal.
Szia,

Az elso felevel egyetertek, de a "soret szeru" loszernek nagyon kicsi a lotavolsaga, szerintem sokkal jobb az idozitett repeszlovedek. Ilyet mar a II. vilaghaborus Magyar Kiralyi Honvedseg is hasznalt, csak azota atneveztek, hogy dragabban lehessen adni, de szerintem a mai technologiai szint mellett pont, hogy nagyon olcsonak kellene lennie a vezerlo elektronikanak.

Nyilvan az idozitett repeszlovedeken belul is vannak nagy szorasok, a HV 40 mm-es granatok szerintem az alap: ezek fizikailag kepesek elrepulni boven 1 km feletti tavolsagig, de persze nem annyira ez szamit, inkabb az, hogy lassan manoverezo celt par szaz, intenziven manoverezo celt 100+ m tavolsagbol kepesek eltalalni. Ennek nagy elonye, hogy konnyu allvanyra rakhato, vagyis se az alapjarmuvet nem boritja fel, sem draga mechanika sem kell az allvanymozgatashoz.

Alacsony sebessegu 30 mm-es gepagyu (ami nyilvan sokkal-sokkal gyorsabb, mint a nagy sebessegu 40 mm-es granat) a sokkal nagyobb sebessegenek koszonhetoen sokkal nagyobb tavolsagbol kepes talalatra.

Nagy sebessegu 30 mm-es gepagyu (mint ami a Lynxen van), meg meg egy kicsit nagyobb tavolsagrol kepes talaltra (cserebe kell ala egy Lynx, tehat ez altalanos celra egytaltalan nem hasznalhato).

A csucs meg az Sz-60 lenne, a maga 57 mm-es urmeretevel es hatalmas kezdosebessegevel, de nyilvan ezt meg nehezebb lenne rogziteni.
 

Luthero

Well-Known Member
2010. április 25.
1 747
2 591
113
Szia,

Az elso felevel egyetertek, de a "soret szeru" loszernek nagyon kicsi a lotavolsaga, szerintem sokkal jobb az idozitett repeszlovedek. Ilyet mar a II. vilaghaborus Magyar Kiralyi Honvedseg is hasznalt, csak azota atneveztek, hogy dragabban lehessen adni, de szerintem a mai technologiai szint mellett pont, hogy nagyon olcsonak kellene lennie a vezerlo elektronikanak.

Nyilvan az idozitett repeszlovedeken belul is vannak nagy szorasok, a HV 40 mm-es granatok szerintem az alap: ezek fizikailag kepesek elrepulni boven 1 km feletti tavolsagig, de persze nem annyira ez szamit, inkabb az, hogy lassan manoverezo celt par szaz, intenziven manoverezo celt 100+ m tavolsagbol kepesek eltalalni. Ennek nagy elonye, hogy konnyu allvanyra rakhato, vagyis se az alapjarmuvet nem boritja fel, sem draga mechanika sem kell az allvanymozgatashoz.

Alacsony sebessegu 30 mm-es gepagyu (ami nyilvan sokkal-sokkal gyorsabb, mint a nagy sebessegu 40 mm-es granat) a sokkal nagyobb sebessegenek koszonhetoen sokkal nagyobb tavolsagbol kepes talalatra.

Nagy sebessegu 30 mm-es gepagyu (mint ami a Lynxen van), meg meg egy kicsit nagyobb tavolsagrol kepes talaltra (cserebe kell ala egy Lynx, tehat ez altalanos celra egytaltalan nem hasznalhato).

A csucs meg az Sz-60 lenne, a maga 57 mm-es urmeretevel es hatalmas kezdosebessegevel, de nyilvan ezt meg nehezebb lenne rogziteni.

Régóta agyalok egy viszonylag egyszerű eszközön. Az AHEAD lőszerek és fegyverek méregdrága árát kellene valahogy kiküszöbölni. Én arra jutottam , hogy lehetne egy egyszerű égő gyújtós repesz lőszert csinálni. A megoldást abban látom hogy egyszere kilőtt 6-12 -es rövid sorozattokat kellene lőni , de a sorozatban a lőszerek gyújtása eltérő lenne, így elég nagy területet letudna fedni a repeszhatása. És így csak a drón távolságát kellene megmérni, és csak akkor tüzelni rá ha berepül a fegyver megsemmisítési zónájába, csak megfelelően kellene hevederezni a lőszereket a fegyverben . Itt van az elvi vázlatóm én egy kétcsövű fegyverre gondoltam Max 500m es lőtávolsággal. De ez csak egy saját hasraütésszerű szám adatok amik szerintem ideális távolságok lennének.

 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 843
35 197
113
Régóta agyalok egy viszonylag egyszerű eszközön. Az AHEAD lőszerek és fegyverek méregdrága árát kellene valahogy kiküszöbölni. Én arra jutottam , hogy lehetne egy egyszerű égő gyújtós repesz lőszert csinálni. A megoldást abban látom hogy egyszere kilőtt 6-12 -es rövid sorozattokat kellene lőni , de a sorozatban a lőszerek gyújtása eltérő lenne, így elég nagy területet letudna fedni a repeszhatása. És így csak a drón távolságát kellene megmérni, és csak akkor tüzelni rá ha berepül a fegyver megsemmisítési zónájába, csak megfelelően kellene hevederezni a lőszereket a fegyverben . Itt van az elvi vázlatóm én egy kétcsövű fegyverre gondoltam Max 500m es lőtávolsággal. De ez csak egy saját hasraütésszerű szám adatok amik szerintem ideális távolságok lennének.

Jó gondolat de már kitalálták és azóta kikopott. De örülj ennek nem kell a spanyolviaszt kitalálni csak elővenni a fiókból
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány and blogen

bel

Well-Known Member
2020. augusztus 24.
1 721
4 099
113
Régóta agyalok egy viszonylag egyszerű eszközön. Az AHEAD lőszerek és fegyverek méregdrága árát kellene valahogy kiküszöbölni. Én arra jutottam , hogy lehetne egy egyszerű égő gyújtós repesz lőszert csinálni. A megoldást abban látom hogy egyszere kilőtt 6-12 -es rövid sorozattokat kellene lőni , de a sorozatban a lőszerek gyújtása eltérő lenne, így elég nagy területet letudna fedni a repeszhatása. És így csak a drón távolságát kellene megmérni, és csak akkor tüzelni rá ha berepül a fegyver megsemmisítési zónájába, csak megfelelően kellene hevederezni a lőszereket a fegyverben . Itt van az elvi vázlatóm én egy kétcsövű fegyverre gondoltam Max 500m es lőtávolsággal. De ez csak egy saját hasraütésszerű szám adatok amik szerintem ideális távolságok lennének.

Szia,

Ezzel az a gond, hogy 360 m-en belul hatastalan, es 520 m-en tul is az.

En abban latnam a megoldast (noha kicsit utopisztikus), hogy idozitett loszert sok gyartonak kellene kinalnia, es a piaci verseny leviszi az arakat realis osszegre.

Nem gondolom, hogy 1 EUR feletti osszeg lenne realis az idozitoert (nyilvan az elso darab kifejlesztese sokba kerul, egy gyartosor felepitese, amin le tudjak gyartani az elso sorozatgyartottat, az nagyon sokba kerul, de ha ezt az osszeget szetosztjuk az elso 10 millio loszer kozott, akkor mar nem olyan veszes az ara, a 2. 10 millio loszernel meg foleg olcso).