Egyéb 5. generációs vadászbombázók

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Roni

Well-Known Member
2010. június 30.
16 428
18 847
113
Nem mindenki fog lopakodót venni. A 60 millió dolláros Szu-30 vagy a 80 millió dolláros Szu-35 nagyon jó áron van. 10-15 évig simán exportképesek még.


Az f-35 terjedésével alig ha fognak már venni szu-35 gépet ! Ugyan minek vegyek 80 milcsiért szu-35 gépet mikor ()120?) millió dollárért j-31 veszek ! és közelebb kerül az f-35- höz mint szu-35?o_O

PESA/AESA radarjuk elvileg már van, csak kicsit vissza kell butítani, meg méretben kisebb antenna kell.

Majd lesz 2020 után és nincs kész az export verzió
Az új rakéták elkészülnek már a PAKFA-hoz is.

Szintén
"Majd lesz 2020 után és nincs kész az export verzió"

EOTS nincs a 4 gen gépekre + JHMCS sem lesz az orosz 4 gen gépekre + csökkentett észlehetőség

Ennyi előnnyel akkor már nem mindegy? És 25 évre biztosítva vagy!
:rolleyes:

OLSZ IR érzékelőjük már van.

OLS-35 a szu-35 gépnek! a pakfa újat kap OLS 50-est ami nagyobb távolságból derít fel (radar nélkül) gépet

Ha van esze az oroszoknak szimplán csak legóznak egyet és nem fognak bele egy "új MIG-29-be" vagy egy agyonbonyolított F-35-be.


Hát sok sikert nekik a 15 éves legózáshoz :D
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 121
53 697
113
Roni

"Az f-35 terjedésével alig ha fognak már venni szu-35 gépet ! Ugyan minek vegyek 80 milcsiért szu-35 gépet mikor ()120?) millió dollárért j-31 veszek ! és közelebb kerül az f-35- höz mint szu-35?o_O"

Mert a 60-80 millió dollár nem 120-150 millió :)
A világ országainak nagy része full csóró. Nem telik mindenhol 5. gen gépre. És ha egy nagy hatótávolságú, nagy teherbírású modern gép kell nekik, akkor Szu-30/35-öt vagy F-15/F-18SH-t fognak venni.

"EOTS nincs a 4 gen gépekre + JHMCS sem lesz az orosz 4 gen gépekre + csökkentett észlehetőség"

Sisakcélzó most is van az orosz gépeken. Már az R-73 is tudta ezeket a funkciókat. Egy csomó Dél-Amerikai , Afrikai vagy Csendes-óceáni vásárlónak ez is elegendő.


"Hát sok sikert nekik a 15 éves legózáshoz :D"

A PAKFA-val azért haladnak ilyen lassan mert ez az első 5. gen gépük. Ha az egyhajtóműves gépük a már meglévő elemekből épül fel akkor 5 éven belül akár repülhet is, 10 éven belül szolgálatba is állhat. A lényeg az, hogy ne sok mindent keljen hozzá kifejleszteni és, hogy olcsó legyen. Ugyanis képességek terén tuti nem érik majd el az F-35-öt. Viszont nem is kell olyan képességű gép sok helyre. Ellenben olcsó 5. gen gépre lenne igény a világpiacon.
 

Roni

Well-Known Member
2010. június 30.
16 428
18 847
113
Ellenben olcsó 5. gen gépre lenne igény a világpiacon.

A j-31 pedig pont egy ilyen gép lesz! És nagyon rövid időn belül elérhető is lesz Akár igen komoly bvr fegyverrel . https://tiananmenstremendousachieve...inas-new-pl-15-long-range-air-to-air-missile/


Lásd a kínai drón eladásokat az Isztán országok és a gazdag arabok már viszik őket és jön majd a sugárhajtású drón is amit be is mutattak és kapható .
Ha az oroszok már nem rúgnak labdába még ezen a téren sem akkor pont a j-31-nek tudnának keresztbe tenni?o_O
Mert a 60-80 millió dollár nem 120-150 millió

Én csak saccoltam de kizárt hogy ennyi lesz a j-31 ára.

Elég baj az hogy a pakfa nem lesz export .:(
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 121
53 697
113
Nem biztos, hogy nem lesz export PAKFA. Ez csak az én tippem az infók alapján. A Szu-35-öt is már csak akkor exportálták amikor volt nála jobb gép.

A J-31 érdekes repülőgép. Én nem merném azt mondani, hogy minden téren jobb lenne, mint egy orosz 5.gen gép. De nekik legalább van ilyen export gépük.
Viszont az oroszoknak nincs is akkora gazdasági potenciálja, mint Kínának.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 187
13 458
113
Nem biztos, hogy nem lesz export PAKFA. Ez csak az én tippem az infók alapján. A Szu-35-öt is már csak akkor exportálták amikor volt nála jobb gép.

A J-31 érdekes repülőgép. Én nem merném azt mondani, hogy minden téren jobb lenne, mint egy orosz 5.gen gép. De nekik legalább van ilyen export gépük.
Viszont az oroszoknak nincs is akkora gazdasági potenciálja, mint Kínának.

Igen, pont erre gondoltam én is. A kínaiak nagyon bekavarhatnak a J-31-el. Egy létező gép amiből már van két példány.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7 and Roni

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 121
53 697
113
Amúgy ha már egyéb 5. generációs repülőgépek topik. Rajzoltam most painten egy "Silent EF-2000-et" :)
Silent_EF.png

Link: http://www.mediafire.com/view/xgf7u8m058b3644/Silent_EF.png

Az elgondolásom szerint úgy kellene áttervezni a gépet, hogy egy kompozit plusz alsó szekciót kellene beiktatni a szívócsatorna alá. Itt elvileg 4 db BVR rakéta elfér egymás mellet, és 2-2 kisebb IR még egymás mögött a két szélen. A hajtómű egyszerű szervizelhetősége miatt nem kerül egymás mögé BVR rakéta alulra, hanem csak egymás mellé. Hasonló a megoldás a CFT üzemanyag tartályokhoz.
Valamennyire persze át kellene tervezni a sárkány részleteit is, meg fejleszteni a bevonatokat és akkor egy relatív alacsony észlelhetőségű gép lenne az EF-ből is.
A Trache 3B elektronikája szerintem amúgy is megüti az 5. generációs szintet. A hajtóműnél pedig amúgy is terveznek egy +10 kn tolóerőt adó módosítást.
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Amúgy ha már egyéb 5. generációs repülőgépek topik. Rajzoltam most painten egy "Silent EF-2000-et" :)
Silent_EF.png

Link: http://www.mediafire.com/view/xgf7u8m058b3644/Silent_EF.png

Az elgondolásom szerint úgy kellene áttervezni a gépet, hogy egy kompozit plusz alsó szekciót kellene beiktatni a szívócsatorna alá. Itt elvileg 4 db BVR rakéta elfér egymás mellet, és 2-2 kisebb IR még egymás mögött a két szélen. A hajtómű egyszerű szervizelhetősége miatt nem kerül egymás mögé BVR rakéta alulra, hanem csak egymás mellé. Hasonló a megoldás a CFT üzemanyag tartályokhoz.
Valamennyire persze át kellene tervezni a sárkány részleteit is, meg fejleszteni a bevonatokat és akkor egy relatív alacsony észlelhetőségű gép lenne az EF-ből is.
A Trache 3B elektronikája szerintem amúgy is megüti az 5. generációs szintet. A hajtóműnél pedig amúgy is terveznek egy +10 kn tolóerőt adó módosítást.
Azt hiszem a hangsúly a "relatív" szón van..
Mondjuk sikerülne csökkenteni - némi küszködéssel - a radarkeresztmetszetet 50%-kal (legyünk jóindulatúak és mondjuk 1 m2-ről 0.5-re)
Ezzel annyit érnél el hogy az orosz radarok nem 200 km hanem csak 170 km-ről észlelnék...:(
Ahhoz hogy tényleges STEALTH gépet építs (ami valahol 0.01-nél kezdődik) ahhoz a 4. gen gépekhez képest a radarkeresztmetszetet a század részére - vagy inkább még ennél is nagyobb mértékben - kell csökkentened. (Szerintem ezért nincs jövője az Advanced Hornetnek sem)
Ha valaki STEALTH gépet akar akkor azt szerintem nem lehet megúszni teljesen új konstrukció nélkül.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 121
53 697
113
rudi

A 0.01 az már egy kis madár RCS értéke. Meglepne ha ez alá tudnának menni. (-20DBSM) Egyszerűen nem reális, csak valamilyen nagyon speciális szögből, nagyon speciális frekvencia tartományban.
Az X-45 az X-47 és az ehhez hasonló személyzet nélküli csupa szárny gépek RCS-je feltehetőleg jobb, mint egy hagyományos 5. gen gépé. Ezekről nemrég ezt találtam egy elemzésben:
image32.jpeg

image33.jpeg


A -20 DBSM az kb. 0.01 RCS. A -10 DBSM az kb. 0.1 RCS. A 0 DBSM meg 1 RCS és így tovább...
Még ezeknek a nyomi tök lapos cuccoknak is szinte alig megy az RCS érték 0.01 alá, úgy , hogy a rálátási szög kb. 0 fok. (függőlegesen)

De van elméleti modell MIG-29-re meg B-2-re is, akárcsak F-35-re:
gh.png

attachment.php

f_35_metal_rcs.png


Számomra úgy tűnik, hogy csak 0 fokos horizontális betekintési szög mellet, nagyon szűk vízszintes rálátási szög mellet érik el ezek a gépek a 0.01 körüli RCS értéket.
Persze ez fantasztikus dolog, de valós körülmények között inkább a 0.1 körüli érték lehet inkább reális, szemből.
Ha az EF-2000 RCS-jét az általam fent lerajzolt módszerrel és még pár aprósággal sikerülne szemből levinni valósan 0.5 RCS-re az egy nagyon komoly dolog lenne szerintem.
Nem lenne F-35/F-22 szintű a gép, de nem is kellene komoly pénzt ölni a fejlesztésbe. Egyszerű és relatív olcsó evolúció lenne csupán.
Az F-15 és az F-18SH esetén is hasonlóan gondolkodtak a Boeing mérnökei a "Silent" széria kidolgozása során, csak ugye az EF-2000 észlelhetősége eleve alacsonyabb, mint ezen amerikai kiinduló gépeké.
Persze amit rajzoltam az csak egy elméleti lehetőség, egy ötlet. Ugyanis úgy néz ki, hogy az EU nem fog 5. gen gépet fejleszteni, de lemaradni meg mégsem kéne a világtól, szerintem.

A radarok észlelési képességeinél leírt értékekről pedig mindig az jut az eszembe, hogy a papír mindent elbír. Egy repülőgép fedélzeti rádiólokátornak egy 0.1 RCS-ű légi cél szerintem már alig követhető. Túl sok hasonló reflexiójú "zaj forrás" lehet a légkörben. Itt jön be az a rész, hogy milyen egy radar jel/zaj szűrő képessége.
 
  • Tetszik
Reactions: wolfram
M

molnibalage

Guest
Számomra úgy tűnik, hogy csak 0 fokos horizontális betekintési szög mellet, nagyon szűk vízszintes rálátási szög mellet érik el ezek a gépek a 0.01 körüli RCS értéket.
Persze ez fantasztikus dolog, de valós körülmények között inkább a 0.1 körüli érték lehet inkább reális, szemből.
Kis spoiler.

Az F-35 modellezett RCS értéke radar elnyelő festék nélkül az egész gépet teljesen visszaverő felületnek tételezve fel 10 GHz frekvencián. A bal oldali kördiagramon körkörös irányban azonos magasságból nézve látható a számolt RCS. Jobb oldali diagramon 0-180 fok között 20 fokos [1] irányban felfelé nézve, ezen túl szimmetrikus az ábra. Mindkét esetben azt olvasható le a diagramokról, hogy 30 fokig egész jó stealth képességgel bír a gép, de azon a tartományon kívül a -10 és -20 dBsm környékén van az RCS, ami már jelentősen nagyobb érték. 60 fokon túl a gép kb. a hagyományos repülőgépek szemből mérhető RCS értékével bír.

Az F-22 Raptor modellezett radar keresztmetszete az F-35-nél is kedvezőbb értéket mutat. Szemből egyes irányokban -40 dBsm (!) érték alá is megy és némileg szélesebb tartományban, kb. 40 fokig marad igen alacsony az RCS. (Ide kép kéne, most nem teszem be.)

A harmadik a MiG-21 modellezett radar keresztmetszete. Figyelemreméltó, hogy a semmilyen szinten nem erre tervezett formánál is a legkedvezőbb – de csak igen szűk tartományban – irányban 0 dBsm alatti értékek is adódtak. Csökkentett észlelhetőségű ettől a MiG-21? Természetesen nem. Oldalról nézve 30 dB-t meghaladó a felület nagyság adódik ki. Ez 1000 m2. Természetesen itt is vannak elhanyagolások pl. nincs függesztmény és a frekvenciát sem adtak meg. Ami nagyon fontos az RCS irányfüggősége.

[1] Szerintem ez egy elég rosszul megválasztott érték. Földi radar esetén 10 km-en repülő célnál ez 30 km-es ferde távolságot jelent. Ez már kb. a minimális távolság az, ahol a stealth értelmezhető a korszerű radarok ellen. 10 fokos értéknél célszerűbb lett volna a vizsgálat, ahol kb. 55 km-es ferde távolság adódik.


A hagyományos gépek tehát a legjobb esetben tudnak kb. olyan RCS értéket egy igen szűk szögtartományban felmutatni, ami a stealth gépeknél a legrosszabb esetnek tekinthető.

Igen, ezek modellezett esetek, ezért a kapott értékeket nem kell egyáltalán szentírásnak tekinteni, ahhoz viszont elég jó alapot adnak ahhoz, hogy legalább elmélkedni lehessen és ne csak a levegőbe beszélni. Egy a B-2-ről készült RCS ábra a ’80-as években történt modellezést és a mért eredményeket mutatja számszerű érték nélkül, de jellegre helyesen. A mért eredmények a tesztek során az előrejelzéseknél kisebb értékeket adott és az abszolút érték és jelleg is szépen egyezett. A diagramon szereplő értékek nem tűpontosak, de minimum használhatóak valamiféle elemzéshez. Amilyen irányban nagyságrendi RCS eltérést láthatunk rajta, ott lehet vitatkozni, hogy akkor 8-szoros vagy 10-szeres a valódi differencia, de azon nem nagyon, hogy ott kezd a stealth képesség elveszni vagy megjelenni.
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Semmi értelme egy ilyen kéthajtóműves kisebb gépnek, ezt a 29-es pontosan megmutatta már.
Basszus... Akkor lehet hogy az indusok is elb..ták.:)
Épp most véglegesítették saját 5.gen fejlesztésüket (AMCA) két hajtóművel.
http://aviationweek.com/defense/ind...m=email&elq2=960d3231881d47f6814c7e3454832555
amca.jpg

Állítólag 2009 óta reszelgetik a koncepciót és már túl vannak a szélcsatorna teszteken...
AMCA_1.jpg

...meg az RCS méréseken...
AMCA_2.jpg

...és most tartanak a hajtómű kiválasztásánál.
A fent linkelt Aviation week cikk azt írja hogy az amiktól kapnak 26.000 lb (115.6 KN) tolóerőre felpiszkált F-414-eseket és a legvalószínűbb hogy ezekből lesz kettő a gépben.
 
M

molnibalage

Guest
Basszus... Akkor lehet hogy az indusok is elb..ták.:)
Épp most véglegesítették saját 5.gen fejlesztésüket (AMCA) két hajtóművel.
http://aviationweek.com/defense/ind...m=email&elq2=960d3231881d47f6814c7e3454832555
amca.jpg

Állítólag 2009 óta reszelgetik a koncepciót és már túl vannak a szélcsatorna teszteken...
AMCA_1.jpg

...meg az RCS méréseken...
AMCA_2.jpg

...és most tartanak a hajtómű kiválasztásánál.
A fent linkelt Aviation week cikk azt írja hogy az amiktól kapnak 26.000 lb (115.6 KN) tolóerőre felpiszkált F-414-eseket és a legvalószínűbb hogy ezekből lesz kettő a gépben.
Hát, a hatósugara akkor lehet, hogy vicces lesz.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 852
4 132
113
rudi

A 0.01 az már egy kis madár RCS értéke. Meglepne ha ez alá tudnának menni. (-20DBSM) Egyszerűen nem reális, csak valamilyen nagyon speciális szögből, nagyon speciális frekvencia tartományban.
Az X-45 az X-47 és az ehhez hasonló személyzet nélküli csupa szárny gépek RCS-je feltehetőleg jobb, mint egy hagyományos 5. gen gépé. Ezekről nemrég ezt találtam egy elemzésben:
image32.jpeg

image33.jpeg


A -20 DBSM az kb. 0.01 RCS. A -10 DBSM az kb. 0.1 RCS. A 0 DBSM meg 1 RCS és így tovább...
Még ezeknek a nyomi tök lapos cuccoknak is szinte alig megy az RCS érték 0.01 alá, úgy , hogy a rálátási szög kb. 0 fok. (függőlegesen)

De van elméleti modell MIG-29-re meg B-2-re is, akárcsak F-35-re:
gh.png

attachment.php

f_35_metal_rcs.png


Számomra úgy tűnik, hogy csak 0 fokos horizontális betekintési szög mellet, nagyon szűk vízszintes rálátási szög mellet érik el ezek a gépek a 0.01 körüli RCS értéket.
Persze ez fantasztikus dolog, de valós körülmények között inkább a 0.1 körüli érték lehet inkább reális, szemből.
Ha az EF-2000 RCS-jét az általam fent lerajzolt módszerrel és még pár aprósággal sikerülne szemből levinni valósan 0.5 RCS-re az egy nagyon komoly dolog lenne szerintem.
Nem lenne F-35/F-22 szintű a gép, de nem is kellene komoly pénzt ölni a fejlesztésbe. Egyszerű és relatív olcsó evolúció lenne csupán.
Az F-15 és az F-18SH esetén is hasonlóan gondolkodtak a Boeing mérnökei a "Silent" széria kidolgozása során, csak ugye az EF-2000 észlelhetősége eleve alacsonyabb, mint ezen amerikai kiinduló gépeké.
Persze amit rajzoltam az csak egy elméleti lehetőség, egy ötlet. Ugyanis úgy néz ki, hogy az EU nem fog 5. gen gépet fejleszteni, de lemaradni meg mégsem kéne a világtól, szerintem.

A radarok észlelési képességeinél leírt értékekről pedig mindig az jut az eszembe, hogy a papír mindent elbír. Egy repülőgép fedélzeti rádiólokátornak egy 0.1 RCS-ű légi cél szerintem már alig követhető. Túl sok hasonló reflexiójú "zaj forrás" lehet a légkörben. Itt jön be az a rész, hogy milyen egy radar jel/zaj szűrő képessége.


Két hozzáfűznivalóm van.
Az egyik, ez adott frekvencián és pusztán geometriai stealth. A radarabszorbens cuccok (és azok a legtitkosabbak) ezt még bőven megváltoztathatják.
A másik és ez már felmerült máshol is itt, a B-2 radarkeresztmetszete kevésbé növekszik meg a VHF-tartományban (méteres radar), a gép méretei miatt, mint akár az F-22-esé, vagy bármelyik fightergépé, pusztán geometriai szempontból.

Az F-35 modellezett RCS értéke radar elnyelő festék nélkül az egész gépet teljesen visszaverő felületnek tételezve fel 10 GHz frekvencián.

Hát ez az! Hogy innentől nem sokat ér... Nagyon, de nagyon durva közelítés max.




Az F-22 Raptor modellezett radar keresztmetszete az F-35-nél is kedvezőbb értéket mutat. Szemből egyes irányokban -40 dBsm (!) érték alá is megy és némileg szélesebb tartományban, kb. 40 fokig marad igen alacsony az RCS. (Ide kép kéne, most nem teszem be.)

X-sávban, az elérhető infók szerint F-22<B-2-F-35<F-117. VHF-en meg B-2<F-22, meg a többi és passz.
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 121
53 697
113
Wolfram

Itt van egy jó kép a felhasznált anyagok szimulált hatásáról adott geometria mellet:
J-20-Ni-Zn-Ferrite-Epoxy-RCS-Beam-Aspect.png


Szerintem a szimulált modelleknél figyelembe vették azt, hogy az adott gépek nem fém borításúak. Pusztán a sima szénszálas burkolat is komoly reflexió csökkentést eredményez.
 
  • Tetszik
Reactions: wolfram
M

molnibalage

Guest
Wolfram

Itt van egy jó kép a felhasznált anyagok szimulált hatásáról adott geometria mellet:
J-20-Ni-Zn-Ferrite-Epoxy-RCS-Beam-Aspect.png


Szerintem a szimulált modelleknél figyelembe vették azt, hogy az adott gépek nem fém borításúak. Pusztán a sima szénszálas burkolat is komoly reflexió csökkentést eredményez.
0 dBsm = 1m2.
Ez alapján pusztán az anyagnak akkora jelentősége nincs, a festésnek már annál inkább, de 10 dBsm-nél nagyobb eltérés sehol nincs, tehát legfeljebb 1 nagyságrendet javít.
Mondjuk ez az alapján érdekes, hogy az F-22 és F-35-ről a neten fent levő kevés elméleti mat. modell teljesne tömör fém géppel számolva hozott ki -30 és -40 dBsm táji RCS-t, ha azn a festés még lehúz 6-10 dBsm-et, akkor elég vicces észlelési távolságok jönnek ki...