Energiagazdálkodás, energiabiztonság, villamosenergia-termelés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

ozymandias

Well-Known Member
2013. június 4.
2 763
17 845
113
Így is kerekítési hiba és az árrról nem szólnak szinte semmit. Határtalan optimizmus a nagy semmire a német példa ellenére. Vicc az egész...
Persze, most jönnek a szép számok, mivel egyre többen támadják az Energiewende-t. És a legszebb az egészben, hogy olyan szinten döntenek egy ilyen kérdésrōl, akik az energia és az energetika szavakat sem tudják egymástól megkülönböztetni...
 

panoz

Well-Known Member
2011. szeptember 3.
1 464
142
63
Na ez jó hír hogy jön az LNG Közép-Európába, azt jelenti közelebb van az ország több lábon állása energiaügyileg mint gondoltam.
Legközelebb már nem zsarolhatnak fölényeskedve minket az oroszok, mi lehetünk alkupozícióban.

https://444.hu/2017/06/29/az-uj-was...eretne-amerikai-foldgazt-latni-magyarorszagon

Kicsit kínos számomra az összhang, de a kormány az én álláspontomon van.
Lehet mégis képesek néha a magyar érdekeket is képviselni?
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 133
26 808
113
Az LNG 200%-os gázáremelést jelentene a költsége miatt, ami durván kétszeres.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 787
30 561
113
Csak egy kérdés a cikkhez a hozzáértőkhöz. A cikkben a nehézvizet deutérium-dioxidként írja le. Én úgy tudtam, hogy a nehézvíz D2O, amit inkább di-deutérium-oxidként írnék le. Nos??????
A D2O a jó, a névnél valószínűleg túl pontosak akartak lenni, és vegül elcseszték. Az első hidrogéncsoportot általában hidrogénnek nevezik és kész, pl H2SO4 (kénsav) hidrogén-szulfát, nem dihidrogén-szulfát. Gondolom ez amiatt van, hogy atomi hidrogén nem nagyon van a természetben, mert összekapcsolódnak, kémiaórán is legtöbbször H2-ként írják le a hidrogént és nem csak úgy, hogy H. Ugyanígy a deutériumra is igaz kell legyen.
 
  • Tetszik
Reactions: vilmoci

laiki

Well-Known Member
2013. május 23.
3 922
13 143
113
http://www.portfolio.hu/ingatlan/la...csaladi_haz_epiteserol_3_ev_mulva.255089.html

http://www.portfolio.hu/ingatlan/la...yleg_megduplazodhat_a_lakasok_ara.252921.html

Ezek az elvadult számok nem magyar találmány, hanem egy EU-s irányelv magyar jogba való átütltetéséből származnak:

http://fmmk.hu/epuletgepeszet/wp-content/uploads/2016/08/01_Követelmények.pdf

A hőátbocsátási tényezőre vonatkozó előírások is határeset, hogy megnnyire "költséghetékonyak". A fal U értékére vonatkozó 0,24 W/m2K szigorítás azt jelentette, hogy egy korábban szigeteletlenül is megépíthető 38-as fal helyett leglább +8 cm hőszighetelést kellett rátenni, ami négyzetméterenként alsó hangon 1,5-2 ezer Ft-tal megdágította az építést, miközben négyzetméterenként 1,5-2 m3 földgázt spórolt csak meg egy téli szezonban. Ez a német árakhoz képest lehet, hogy költséghatékony, de a magyar gázárhoz mérve évtizedes a megtérülési idő. Az ablak esetében is az 1,15 W/m2K a teljes szerkezetre értendő. Ez vagy 1,0 W/m2K dupla üvegezést jelent, de akkor drága tokot, vagy esetleg tripla üvegezést. Tehát az ablakok is érdemben megdrágultak, miközben az 1,6 és az 1,15 W/m2K közti különbség közel sem jelent olyan sok többlet megtakarítást. Egy 150x180-as ablaknál 8-10 m3 gáz megtakarítás érhető el. Mire azon bejön a drágább ablak ára.... A tető szigetelésnél is +8-10 cm többlet vastagság kell és az nem csak szigetelőanyagban több, de faanygaban is vastagabb, masszívabb szerkezet kell hozzá.
A szigetelésnek van egy közgazdaságilag ésszerű határa. A szigetelőanyag vasatagságának növelése exponenciálisan csökeknő többlet megtakarítással jár minden egyes új cm-re, ahogy a vastagság nő. Vagy másként nézve exponenciálisan növekvő szigetelőanyag vastagság és költség (és a szigeteléssel kitöltött, vagy a szigetelést felfogató szerkezet vastagság és költség) növekeséssel jár minden egység újabb megtakarítás eléréséhez. Az EU egy picit túltolta az előírást a költséghatékony határon.

De még az U érékek jeletik a kidsebbik gondot. Legalább segít a gázfüggőségünk csökkentésében.

Ennél nagyobb gond, hogy a fajalgos hőveszteség tényező és összesített energetikai jelelmző előírás görbéjét a felület/térfogat arány függvényében ireálisan lelapították. Ezzel nagyon megdrágítják a családi házakat és ezen belül a kisebb méretű - amúgy mérete miatt minden szemppontból takarékosabb - családi házak építését és gépészeti felszerelését.

A minimum gépészeti (szabályozási) követelményekkel jó alaposan megdrágították a gépészetet és annak üzemeltetését (beszabályozási terv és annak ellenőrzése, időjárásfüggő szabályozás, időprogramozhatóság). Ezek megtakarításban mesze nem hoznak annyit a konyhára, mint amennyie kerülnek. Ugyanígy az alacsony hűmérsékletű/kondenzációs kazánok is annyival drágábbak lettek a hagyományos elődeikhez képest (2-3-szor drágábbak), hogy a hatásfok különbség soha napján kiskedden hozza be az árkülönbséget. Az alacsony hőmérsékletűvel elérhető +8 % iletve kondenzációssal +10-14 % hatásfok javulás egy szigetelt házikónál csak akkor hozza vissza az árkülönbséget, ha elég nagy az a ház. A szabályozás fő nyertesei a kazángyártók, energatikai vállalkozások és nem a lakosság.

A teljesen elvadult részt pedig a 25 % megújuló aránnyál kell keresni. Az aztán tényleg semmi más, mint a napelem, napkollektor, hűszivattyú gyártók lobbi tevékenyéségnek és az elborult politikus/bürokrata elmék katasztrofális találkozása.

Lehet hogy a németek elég gazdagok ahhoz, hogy az így felmerült többlet költségeket kifizessék és ott elég magas az áramár, gázár, ahhoz rádumálhatók legyennek: "megéri nekik a többlet beruházás", de nálunk nettó szívás ez a szabályozás. Mint látható csúnyán megugró új ház/lakás árakhoz és felújítási költségekhez vezet. Ezáltal pedig kontraproduktív, mert a költségek megugrása miatt kevesebben állnak majd nekik komolyabb felújításnak, vagy költöznek energiahatékonyabb épületbe.