Folytatni fogják, mert lobbipénz. Kell a pénz az egyetemeknek is. Kismillió doktorit írnak ebből. 4 éve küldtem egy pályázatot Jüllich-be, mert ki volt írva egy doktori téma az ITER-ben beépített wolfram-karbid erősítésű wolfram-karbid lemezek fejlesztésére. Beszélgettünk a konzulenssel a témáról, de úgy a tizedik perc táján már a kezdeti lelkesedésem alább hagyott.
Igazából írtak már egy pár doktorit ebből a témából, meg igazából maga a kialakítás is idejét múlt - pont, amiket
@rudi belinkelt. A fasorban nem voltak még akkor azok a tekercsek, amikor az ITER-t elkezdték építeni és engedélyeztetni. Mivel ez egy kísérleti berendezés, nagyon nem volt előtte semmi, amihez hasonlítani lehet (A CERN-nél lehet mondani, hogy minden a föld alatt van, pl.) ezért az akkori ismeretek és számítási módszerek alapján kezdtek el mindent méretezni. Annyi lejött a beszélgetésből, hogy ez igazából egy jól hangzó valami, de igazából ez annyira ITER-specifikus tudás, amit csak ott lehet használni, de az lenne az elképzelés, hogy maradok és oktatok - közalkalmazotti bértáblán, bruttó 3500€-s kezdővel. Akkor ez ennyi is lett.
Munkám során járok ki egy-két céghez, akik nehéz reaktor-gyártásban utaznak. Amíg a nekünk készülő reaktorokat megnézem, mindig teszek egy kört az üzemekben. Nagyjából van 2 olasz, 2 holland meg 2 német cég, akik ebben a témában is szóba jönnek. Van, ahol lassan másfél éve van az üzem sarkába kitolva valami komolynak és kurva nehéznek tűnő berendezés az ITER-hez. Amikor rákérdezek, akkor mindig jön a válasz, hogy "nem tudják, hogy be lehet még építeni" vagy "elkezdtük gyártani, de kiderült, hogy nem stimmel itt-ott" (mondjuk egy ilyen komplex berendezésnél elhiszem, de hogy szinte mindenhol ez megy?). A gyártási/tárolási költségeket leszámlázzák. Az egyik ismerős minőségügyis embere mondta, hogy 4 éve gyártanak egy olyan argontároló tartályt (szinte minimális a belső nyomás, üzemi hőmérséklet úgy -200fok), ami igazából 6 hét alatt készen lenne, csak vitatkoznak a földrengésre méretezésnél használt horizontális gyorsulás értékén, de tipikus az is, hogy 3 havonta új projektmanáger jön.
Az egyetemi lobbi szinte mindent visz. Profok, tanszékek élnek lassan évtizede ezekből a kutatási pénzekből egész Nyugat-Európában - legalább is nagy részük, amelyek kiszorulnak a "megújulók+mobilitás+ippparnétyponytnéty+hidrogéngazdaság" bűvköréből.