Energiagazdálkodás, energiabiztonság, villamosenergia-termelés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

gafzhu

Well-Known Member
2019. június 15.
4 532
10 172
113
A kocsi nem rúg és nem harap meg...
És kissé gyorsabb, tartósabb, kényelmesebb, kisebb karbantasrtásigényű stb. mint egy lovaskocsi. Mondhatni megéri a váltást. Ellenben az elektromos nem előnyére változik használati érték szerint, hanem legjobb induattal is változatlan marad. Még tűzveszélyesebb is. De fő a tudat: zöld... :cool:
 
  • Tetszik
Reactions: nyugger

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
7 056
14 208
113
Ha a hidrogén-tárolási veszteségeket ( :a hidrogén nagynyomású sűrítése, a tartály többlet-tömege, (és ez a jelenlegi fosszilis üzemanyagú autóktól elvárt 4-500 km hatótávra vetítve), ezek miatt a többlet súly miatt becsült további tömegnövekedés, ...) akkor ez hány százalékos veszteséget jelenthet közelítőleg.

Egy -tól/-ig becslés???
 

ozymandias

Well-Known Member
2013. június 4.
2 768
17 866
113
Na, akkor nem leszünk tovább szankciózva a NS2 miatt... kérdés, mi kell ezért cserébe adni

Akkor az EU ezt adta cserébe és ezért volt a békülékenyebb hangnem az oroszokkal, plusz adtunk a ződeknek egy 2 GW-os szélerőműves háziprojektet 2030-ig az Északi tengerre...

Viszont ez az is jelenti, ha a ződek kerülnek Dójcslandon hatalomra, ők még erősebben az amcsi kottából fognak játszani - miközben a német ipar legfontosabb piaca Kína.

Most vagy az lesz, hintapolitikába megy a következő kancellár a kínai/amcsi vonalon, hogy kecske is egyen valamit, meg káposztából is maradjon, vagy direktben beáll az amcsi vonalba, és fordul az eddigi hozzáállás Kínához, közben az ipart bezsarolják a ződátmenet "finomhangolásával" meg némi engedményekkel a Kínából várható retorziók miatt. Ekkor a ződek meg beállítják magukat a német ipar megmentőinek és a szakszervezet az eddigi SPD/CSU/CDU tengelyről ződ lesz.

Az SPD megy a levesbe, a CDU/CSU vonal szétesik - mert a CSU most sem adhatott kancellár-jelöltet, a CDU-s díszfasz meg bukik..
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
Már megint olyan baromságot hozol fel mint egy ház ! Fixa ideád , hogy az alaperőművekkel akarod össze hasonlítani a naperőművet ! Egy vízerőműhöz hasonlítod ? Építs már ide haza csak még egyet légyszi ? Ja , hogy az idióták azt ami félig kész volt is megfúrták ?

De térjünk ki az idiotisztikus táblázatodra ! Mert fémen , üvegen és némi műanyagon kívül semmi más nem kell egy naperőműhöz ! Én az 1 bites IQ-mal nem tudom értelmezni ha már belökted ide . Kérlek segíts ó mester !

De mondok konkrétumot ! Paks II-t azt mondják megépítik 11 000mrd Ft-ból ! Az akkor 2.4 GW-lesz ugye ? Na most a fentebbi cikk szerint a 10 GW-os naperőmű 30 GWh kapacitású tározóval 800km nagy feszültségű légvezetékkel és 3700 km tengeralatti kábellel fog 5000 mrd Ft-nyi dodóba kerülni . Akkor hogy is van ez ?
Paks 4000 milliárd forint lesz, nem 11000.
Paks kiváltása kb 600 km2 területű napelempark lenne. Te építesz ilyeneket, egy 20 MW-os hány tonna acél, beton, panel, elektronika és kábelből áll? Én nagyjából a Paksi blokkok kiváltását olyan 1 millió tonnás napelemparknak saccolom. De ki lehet pontosan számolni, ha te tudsz pontos adatot azokról, amiket építesz.
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
A táblázat írja ugye a betont amiből szinte egy dekát se építenek be egy naperőműbe ! Egy naperőmű ha elbontódik az utolsó acélcölöpöt is ki lehet húzni és ellehet szállítani újrahasznosításra utána egy tárcsázás és újból szántó vagy legelő lehet megint ! Ezt egy Tisza I-el vagy Borsodi Hőerőművel mikor csinálják meg és kik ?
Ne akard már azt a faszságot egy 2015-ös idióta ábra alapján bemagyarázni , hogy bármelyik erőműnél nagyobb egy naperőmű ökológiai lábnyoma ! Menj le Berentére vagy Tiszapalkonyára és meglátod mi az az ökológiai lábnyom amit soha senki nem fog eltüntetni !
Amiket én láttam, azoknak a lábazata beton alapban van. Ti csak leszúrtok egy cölöpöt és kész? Nem süllyed még vagy dönti ki a vihar? Jah amúgy mi van a jégkárral, hogy bírja a jégesőt?
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
Azért a PAKS I bezárási költsége nem apró pénz lesz . Úgy , hogy az infrastruktúra úgy marad ott ahogy van egy letűnt kor ipari torzója ként !
Vérnyúl semmi újat nem mond ! Én is egyet értek vele kell az atomerőmű ez tény , de kellenek a csúcserőművek és bizony kellenek a naperőművek ! Én a szélenergiát nem erőltetném .

A borsodi szénvagyon még sok 100 évre elég lenne , eljön majd az ideje , hogy majd elgondolkodunk a hasznosításán !

A Német példa meg legyen elrettentő és kijózanító ! Tanuljunk belőle , ne kövessük el azt a hibát .
Nem tudom mit kell úgy túldimenzionálni ezt az atomerőmű bontást. Be kell betonozni a reaktor terem ajtaját és meg van oldva a probléma, oda soha senki be nem teszi a lábát. Kivontunk vagy egy hektárnyi földet a művelés alól, nagy kunszt.
 
M

molnibalage

Guest
Nem tudom mit kell úgy túldimenzionálni ezt az atomerőmű bontást. Be kell betonozni a reaktor terem ajtaját és meg van oldva a probléma, oda soha senki be nem teszi a lábát. Kivontunk vagy egy hektárnyi földet a művelés alól, nagy kunszt.
Ez az egész atomhulladék nevetségesen fújt zöldfaszság.
Nevetséges térfogatok és tömegekről van szó.
Az óceánok és vizek telikúrva műanyaggal, a mikroműanyag már ott tartunk, hogy lassan a termőtalajban is probléma, de azért sebaj, ez belefér...



-1x-1.jpg

WindmillBlades.jpg


Hamarosan PV cellákról is látunk ilyet, mert sok millió tonnás nagyságrendben nem csinálnak velük semmit...
 

gafzhu

Well-Known Member
2019. június 15.
4 532
10 172
113
Nem tudom mit kell úgy túldimenzionálni ezt az atomerőmű bontást. Be kell betonozni a reaktor terem ajtaját és meg van oldva a probléma, oda soha senki be nem teszi a lábát. Kivontunk vagy egy hektárnyi földet a művelés alól, nagy kunszt.
Mi problámásan radioaktív? A fűtőelemek, a reaktor meg a primer kör. Ez igen minimális tömeg az erőműhüz képest. Már ha jól tudom. Azér az irodaépületeket ugye senki sem tekinti veszélyesnek?
 

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 540
25 770
113
Paks 4000 milliárd forint lesz, nem 11000.
Paks kiváltása kb 600 km2 területű napelempark lenne. Te építesz ilyeneket, egy 20 MW-os hány tonna acél, beton, panel, elektronika és kábelből áll? Én nagyjából a Paksi blokkok kiváltását olyan 1 millió tonnás napelemparknak saccolom. De ki lehet pontosan számolni, ha te tudsz pontos adatot azokról, amiket építesz.
1Mw beépített anyag mennyisége kerítéssel mindennel úgy uszkve 150 t ! 2400Mw*150 t =360 000 t (csak szólok majd ennyi beton acél lesz beépítve paks II-be -200k t-, azt is tudom kik és hol fogják a szerkezeteket összeszerelni ) . A 4000mrd HUF honnan veszed nem tudom mert az Energia Klubos Pr anyagban is 4500mrd szerepel (ami azért vicc mert 10 évre titkosított anyag tehát fingjuk sincs ) amit terhel 2023-tól 30 évig 4-5% kamat + egyéb költségek , ez kb 200mrd HUF x 30 évvel az ugye még 6000mrd HUf ami így is 10.5 mrd HUF-ra rúg ! Ez a terv ! De egy ilyen beruházás sose jön ki a kalkulált összegből !

Atomerőmű párti vagyok nem értem a kirohanásodat . Amúgy rosszul saccolsz .
 

gafzhu

Well-Known Member
2019. június 15.
4 532
10 172
113
1Mw beépített anyag mennyisége kerítéssel mindennel úgy uszkve 150 t ! 2400Mw*150 t =360 000 t (csak szólok majd ennyi beton acél lesz beépítve paks II-be -200k t-, azt is tudom kik és hol fogják a szerkezeteket összeszerelni ) . A 4000mrd HUF honnan veszed nem tudom mert az Energia Klubos Pr anyagban is 4500mrd szerepel (ami azért vicc mert 10 évre titkosított anyag tehát fingjuk sincs ) amit terhel 2023-tól 30 évig 4-5% kamat + egyéb költségek , ez kb 200mrd HUF x 30 évvel az ugye még 6000mrd HUf ami így is 10.5 mrd HUF-ra rúg ! Ez a terv ! De egy ilyen beruházás sose jön ki a kalkulált összegből !

Atomerőmű párti vagyok nem értem a kirohanásodat . Amúgy rosszul saccolsz .
Transzformátor, távvezeték, karbantartóbázis? Na éa 0.11 loadfactor vs. 0.92?
 

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 540
25 770
113
Amiket én láttam, azoknak a lábazata beton alapban van. Ti csak leszúrtok egy cölöpöt és kész? Nem süllyed még vagy dönti ki a vihar? Jah amúgy mi van a jégkárral, hogy bírja a jégesőt?
A beton alapos az maga a kőkör és ostobaság , kisebb , gagyibb parkokban még megtalálható !

Statika ? Talajmechanika ? A cölöpölés megfelelő húzópróbákkal (nem becsült) kontrollálva ! Ha egy 35 milliós cölöpverőt végzett precíz munkát "leszúrásnak" nevezel akkor igen ! Amúgy 100+km/h-s széllökésekre vannak tervezve még nem volt probléma sehol . A jeget meglehetősen jól bírja egy egy nagy jégverésen már túl vagyunk pár %-os károsodás , a kötelező biztosítás amúgy fedezi a károkat !
 

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 540
25 770
113
Nem tudom mit kell úgy túldimenzionálni ezt az atomerőmű bontást. Be kell betonozni a reaktor terem ajtaját és meg van oldva a probléma, oda soha senki be nem teszi a lábát. Kivontunk vagy egy hektárnyi földet a művelés alól, nagy kunszt.
Azaz 1 ha kb vagy 1000ha ipari torzó , soha vissza nem állítható !

De én még mindig atomerőmű párti vagyok annak minden előnyével és hátrányával !
 

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 540
25 770
113
Ez az egész atomhulladék nevetségesen fújt zöldfaszság.
Nevetséges térfogatok és tömegekről van szó.
Az óceánok és vizek telikúrva műanyaggal, a mikroműanyag már ott tartunk, hogy lassan a termőtalajban is probléma, de azért sebaj, ez belefér...



-1x-1.jpg

WindmillBlades.jpg


Hamarosan PV cellákról is látunk ilyet, mert sok millió tonnás nagyságrendben nem csinálnak velük semmit...
Ezzel maxi egyetértek ! De az atomhulladék ügyét se lehet elbagatelizálni !
 

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 540
25 770
113
Paks 4000 milliárd forint lesz, nem 11000.
Paks kiváltása kb 600 km2 területű napelempark lenne. Te építesz ilyeneket, egy 20 MW-os hány tonna acél, beton, panel, elektronika és kábelből áll? Én nagyjából a Paksi blokkok kiváltását olyan 1 millió tonnás napelemparknak saccolom. De ki lehet pontosan számolni, ha te tudsz pontos adatot azokról, amiket építesz.
Amúgy nem kell nagyon turkálni !

"Az atomerőmű építése és szerelése mind a volumenek, mind a technikai színvonal tekintetében komoly erőpróbát jelentett a magyar építő- és szerelővállalatok számára. A csúcsidőszakban napi 1000 köbméter beton bedolgozása, a közel kétszeres térfogatsúlyú nehéz beton szigorú technológiája, a több ezer tonna rozsdamentes acél beépítése a legszigorúbb minőségi előírások betartásával, a több ezer kilométer kábel lefektetése, a fokozott tisztaságú szerelés mind olyan feladat, amelyek a tervezők, beruházók és a kivitelezők nagy fokú előkészülését, együttműködését igényelték. "


Ezzel szemben jó logisztikával és villanyszerelő csapattal gyakorlatilag "droidokkal" épülnek a solár parkok !

Szerintem nem lehet a 2 beruházást összehasonlítani !
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
1Mw beépített anyag mennyisége kerítéssel mindennel úgy uszkve 150 t ! 2400Mw*150 t =360 000 t (csak szólok majd ennyi beton acél lesz beépítve paks II-be -200k t-, azt is tudom kik és hol fogják a szerkezeteket összeszerelni ) . A 4000mrd HUF honnan veszed nem tudom mert az Energia Klubos Pr anyagban is 4500mrd szerepel (ami azért vicc mert 10 évre titkosított anyag tehát fingjuk sincs ) amit terhel 2023-tól 30 évig 4-5% kamat + egyéb költségek , ez kb 200mrd HUF x 30 évvel az ugye még 6000mrd HUf ami így is 10.5 mrd HUF-ra rúg ! Ez a terv ! De egy ilyen beruházás sose jön ki a kalkulált összegből !

Atomerőmű párti vagyok nem értem a kirohanásodat . Amúgy rosszul saccolsz .
Tényleg rosszul saccoltam, hisz akkor az adataidat használva, máris 3,5 millió tonna jön ki a napelemre, hisz a 2.4 GW beépített teljesítmény napelemben átlagosan 270 MW-ot ad le. De azt a 3,5 millió tonnát még meg kell szorozni minimum 2-vel, de inkább 3-al, ugyanis ennyiszer kell újjáépíteni az atomerőmű életkora alatt a napelemparkot. Egyébként nem rohantam ki, szeretem a napelemeket, tele van az udvaron mindenféle bizbasz napelemes világító ledekkel meg kerti törpékkel, meg ha nyaralóm lenne az isten háta mögött, oda is azt raknék. :)
 
M

molnibalage

Guest
Transzformátor, távvezeték, karbantartóbázis? Na éa 0.11 loadfactor vs. 0.92?
Kettőt találhatsz miért beépített teljesítményre és nem termelt áramra adta meg. ;)
A x8 szorzó miatt.
Az élettartamukat sem vizsgálnám. 20 és naperőművet nem nagyon látott még a világ. 50 évesnél fiatalabb atomerőművet se nagyon fog úgy tűnik.

Szóval így nézve a termelt áramba beépített tömeg között alsó hangon 2 nagyságrend eltérés van, de talán 3 is.

Ezzel maxi egyetértek ! De az atomhulladék ügyét se lehet elbagatelizálni !

Hát nem is teszik. Az épeszűség határán túlmenő biztosítás van. És még így is olcsó az áram.