Energiagazdálkodás, energiabiztonság, villamosenergia-termelés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Raszputyin

Well-Known Member
2022. február 20.
1 582
4 824
113
Nekem errol az jut az eszembe, hogy meg a II. Vh elott kitermelt olaj kiserogazait egettek el faklyan, mivel akkor a foldgaz futes infrastrukturajanak a hianyaban tenyleg el kellett faklyazni az olaj kiserogazakent kitermelt foldgazt. Az oroszok, ezzel a mai mega faklyazasukkal a sajat nyersanyag keszleteijet fustoli el, a semmiert... Tenyleg csak a politijai celjaik miatt tartanak be az EU-nak....
Mi a gond. Az EU azt mondta, hogy az orosz gáz gonosz és ukrán vér tapad hozzá. Ezért az oroszok elégetik a gonosz orosz gázt, ami az EU-nak nem kellett. Mi mást csinálhatnának a felesleges gázzal, a kutakat mégse robbanthatják be.
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 427
7 987
113
Hűtőtó atomerőműhoz? És egy plussz hutotorony? Na, olcsó lesz. De afrikai harcsát biztosan lehetne benne tenyészteni.
A kisvizek 10-20szazalekanak elparologtatasa nem tudom nem sértene-e nemzetközi egyezményeket.
Az a gond hogy bárhová fognak tervezni erőművet a hűtőtornyokra szükség lesz. Pl hogy most alig tudtak hűteni paksot a nyári dunai vízállásnál.
 

Shadow

Well-Known Member
2018. október 29.
1 325
4 519
113
Hűtőtó atomerőműhoz? És egy plussz hutotorony? Na, olcsó lesz. De afrikai harcsát biztosan lehetne benne tenyészteni.
A kisvizek 10-20szazalekanak elparologtatasa nem tudom nem sértene-e nemzetközi egyezményeket.
Visontán Heller tornyokkal majd 1 GW-ot hűtenek. Az száraz zárt hűtőrendszer. A levegőbe adja le az elvont hőt nem a tóba vagy folyóba. Törököknél a Gebze 3X800 MW és Heller tornyokkal hűtik.
Jelenlegi áram áraknál sok minden megtérül… egyébként meg ellátás biztonság minden felülír. Nálunk ez a 30% import arány nem maradhat… és még át sem álltunk tömegesen villany autóra. Átlag választó ha nincs delej igen csak mérges lesz, aztán az nem magyarázat, hogy a hűtő torony drága. Műszakilag meg lehet oldani a hűtést, persze annál nincs olcsóbb hűtési mód mint ami Paksnál megy de ez sok helyen nem lehetséges aztán mégis épülnek erőművek.
Egyébként az ilyen folyó szabályozást államközi szerződésekkel szokták intézni amennyire én tudom. Tekintve, hogy a szerbek paks 2-be is be akartak szállni áramért cserébe nem biztos, hogy ne érdekelné őket egy erőmű a Tisza mellett mondjuk Szeged alatt. Már amennyiben geológiaiak lehetséges.
Már megint ott tartunk, egy olyan műszaki probléma van túlmisztifikálva amit a világon máshol több ezer helyen megoldottak. Aztán mégsem forrnak mindenhol a tavak meg folyók. Nekik vajon miért sikerül? Kiváncsi lennék egy számításra vajon hány db és mekkora heller torony kéne egy 1200 MW-os atomerőmű hűtésére. Még szerencse hogy a torony licensze ismét magyar kézbe került. Az MVM vette meg.
Most szállítanak hűtő tornyot Kinába egy 2GW-os szénerőműhöz.

Persze ez csak Belső Mongóliában lehetséges idehaza nem…
 

ozymandias

Well-Known Member
2013. június 4.
2 768
17 868
113
Nekem errol az jut az eszembe, hogy meg a II. Vh elott kitermelt olaj kiserogazait egettek el faklyan, mivel akkor a foldgaz futes infrastrukturajanak a hianyaban tenyleg el kellett faklyazni az olaj kiserogazakent kitermelt foldgazt. Az oroszok, ezzel a mai mega faklyazasukkal a sajat nyersanyag keszleteijet fustoli el, a semmiert... Tenyleg csak a politijai celjaik miatt tartanak be az EU-nak....
Wow, ez a hír, hogy egy lefáklyázás van felvéve és ebből jön a britek jóslása!?

Esetleg karbantartás/üzemzavar miatt fáklyáznak? Heti 2 ilyen van bent is, órák hosszat, ha a vezetékeket ki kell takarítani.

Amúgy ez nekem egy acetilén egységnek tűnik, ahol heti 3 katalizátor-pucoló üzem van, nem 5 perces meló.
 

ozymandias

Well-Known Member
2013. június 4.
2 768
17 868
113
Visontán Heller tornyokkal majd 1 GW-ot hűtenek. Az száraz zárt hűtőrendszer. A levegőbe adja le az elvont hőt nem a tóba vagy folyóba. Törököknél a Gebze 3X800 MW és Heller tornyokkal hűtik.
Jelenlegi áram áraknál sok minden megtérül… egyébként meg ellátás biztonság minden felülír. Nálunk ez a 30% import arány nem maradhat… és még át sem álltunk tömegesen villany autóra. Átlag választó ha nincs delej igen csak mérges lesz, aztán az nem magyarázat, hogy a hűtő torony drága. Műszakilag meg lehet oldani a hűtést, persze annál nincs olcsóbb hűtési mód mint ami Paksnál megy de ez sok helyen nem lehetséges aztán mégis épülnek erőművek.
Egyébként az ilyen folyó szabályozást államközi szerződésekkel szokták intézni amennyire én tudom. Tekintve, hogy a szerbek paks 2-be is be akartak szállni áramért cserébe nem biztos, hogy ne érdekelné őket egy erőmű a Tisza mellett mondjuk Szeged alatt. Már amennyiben geológiaiak lehetséges.
Már megint ott tartunk, egy olyan műszaki probléma van túlmisztifikálva amit a világon máshol több ezer helyen megoldottak. Aztán mégsem forrnak mindenhol a tavak meg folyók. Nekik vajon miért sikerül? Kiváncsi lennék egy számításra vajon hány db és mekkora heller torony kéne egy 1200 MW-os atomerőmű hűtésére. Még szerencse hogy a torony licensze ismét magyar kézbe került. Az MVM vette meg.
Most szállítanak hűtő tornyot Kinába egy 2GW-os szénerőműhöz.

Persze ez csak Belső Mongóliában lehetséges idehaza nem…
Építettünk ezzel a céget hűtőtoronyot az orosz távol-keletre, ventillátoros hűtés és társai - csak ott nem az volt a lényeg, hogy a lehető legkevesebb energiabefektetés mellett hűts le közeget, hanem úgy hűtsd le a közeget, hogy naponta 2 földrengés van...

Egy lakossági erőmű esetében a maximális kimenő teljesítményt akarjuk el érni. A toronyszegmensek gyártása egy hegesztési/szilárdságtani rémálom volt.

Azért van pár bemenő paraméter, amit be kell lőni
 

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 605
25 049
113
Lehet hogy hülyeség de én legszívesebben a Mátrai erőművet vagy a helyén létrehoznék kisebb kapacitású blokkokat. Nagyobbakat mint a moduláris de kisebbeket mint Paks 2. Tudom a beruházás megtérülése stb..... De nem vetném el az ötletet. Olyan 300-500 megawatt kapacitású blokkokal. 3-4 blokk
Ezek blokkok mehetnének nyugati távol keleti tervek szerint is.
Vélemény? Hülyeség lenne?
Mivel indokolod a kisebb kapacitást?
Ugyan annyi kezszem kell kb mint a "normálishoz" ... Aztán meg 4x500 vagy 2x1200 édes mind1.
 

anonim999

Well-Known Member
2016. március 19.
2 747
4 503
113
Ettől agyfaszt fogsz kapni. Reggel hallgattam az info rádiót és valami csóka bemondta hogy több 100 mw-os akku telepeket akarnak építeni idehaza , hogy betároljuk a napot. 2030-ig 1 GW tárolási kapacitásról beszélt. Majd próbálom nap közben előtúrni neked hogy meg tudd hallgatni.
Nem esetleg ez volt az??
 
  • Hűha
Reactions: Kim Philby

cirqle

Well-Known Member
2021. december 5.
8 830
48 521
113
De nem csak erről van szó. Ha átlapozol az Ukrajnai fegyveres konfliktus topikba, ott mindenki attól f..sik, hogy mi lesz, ha nukleáris baleset lesz a Zaporozsjei Atomerőműnél. Tehát háborús időkre is gondolni kell!

És egy másik szempont:
atomerőmű felett nem kellene biztosítani, hogy ne legyen légifolyosó? hogy repülőgépek, pl. kis motoros gépek se repülhessenek be föléje? ha igen, akkor hogyan biztosítanád ezt Budapest mellett, amikor a Liszt Ferenc Repülőtér (Ferihegy) miatt itt 5 percenként szállnak alacsonyan a gépek?
Rizikóanalíziseknél számolnak háborúval is. Meg azzal is, hogy mi történik, ha egy utasszállító rázuhan a reaktorblokkra.
 

Shadow

Well-Known Member
2018. október 29.
1 325
4 519
113
Nem esetleg ez volt az??
De igen. 33. percnél beszél erről.
Egyébként érdekes amit mond hogy aksival 98-99%-os menetrendtartás tud egy napelempark, gondomom napon belül érti. Ez is valami, hogy amit beigér azt tudja is adni. Csak azt nem tudom mi van akkor ha jön egy olyan hét,hogy nem termel semmit... akkor marad az import?
 
  • Tetszik
Reactions: Veér Ispán
M

molnibalage

Guest
De igen. 33. percnél beszél erről.
Egyébként érdekes amit mond hogy aksival 98-99%-os menetrendtartás tud egy napelempark, gondomom napon belül érti. Ez is valami, hogy amit beigér azt tudja is adni. Csak azt nem tudom mi van akkor ha jön egy olyan hét,hogy nem termel semmit... akkor marad az import?
Óóóóóóóóóóó, ez a menetrendtartás igen tágan értelmezett valami.
Ha csak 15 perces intervallumban nézi és egy adott napon és 1 napos előrejelzésre, akkor talán igaz lehet.
Bár az árát nem tette oda.

De sajnos ilyen hülyeségekkel jönnek.
Arra nem adnak választ, hogy tökmindegy hány GW van a gridben, hogy télen akkor mégis mi fog áramot termelni.
Mert ezek a vackok nem. És az akksijuk semmit nem hidal át és a tározós erőművek sem.

Ezekre a kellemetlen kérdésekre jelzős válasz érkezik, amikor az ember meg odateszi a számok, akkor meg kuss van, de nagy.
 
K

Kopi2000

Guest
Folyt.

Ha esetleg nem épül további reaktor, akkor is érdemes Paks I és Paks II kihasználatlan hulladékhőjét hasznosítani. A jelenlegi árszinten akár Budapestig is vezetni. Erre készült Főtáv tanulmány még akkor, amikor a gázár a jelenleginél 15-ször alacsonyabb volt. Ilyen távolságú hőszállításnál igen nagy a veszteség, de műszakilag megoldható és még a nagy veszteség és magas beruházási igény ellenére is megéri. Akkor azt számolták, hogy kb. 30%-kal lehetne csökkenteni a budapesti távhő árat. Igaz akkor nagyon alacsony kamatszinttel számoltak, de a gázár még többet emelkedett azóta mint a kamat.
https://docplayer.hu/68771355-Nagytavolsagu-hoellatas-lehetosege-a-paksi-atomeromubol.html

Egyébként ha nem Százhalombatta, akkor Győr alatt, Gönyű a második legjobb telepítési hely. Ott eleve van egy 433 MW-os nagy hatásfokú gázturbinás erőmű biztonsági háttérnek. Jó a vilamos hálózattal való összeköttetés. Távhővel elérhető Győr (ahol most nagyobb részben geotermikus fűtés van, de az évtizedes távlatban várhatóan ki fog merülni), Komárom, Tata, Tatabánya, Mosonmagyaróvár és akár Pápa, Zirc is. Az áramot is javarészt felszívná a bő 100 km-es környezet. A Kisalföld egy részét öntözni lehetne a mélyvölgy áramot hasznosítva megemelt vízzel és az árvízvédelmi célú vízkivét is a felső szakaszon a leghasznosabb. (Sokkal feljebb ezt nem tudnánk csinálni, mert Szapig csak a szigetközi vízpótlás a miénk, a Duna vízhozamának legnagyobb része a szlovák üzemvíz csatornán fut le.) Igaz hogy ott némileg nagyobb a földrengés veszély (a 6,3-as komáromi földrengés volt eddig a legnagyobb a jelenlegi Magyarország területén), de a 3+ generációs erőműveket alapból legalább 6,5 körüli, igény esetén nagyobb földrengésekre méretezik. Ha mondjuk oda már japán BWRX-300-as blokkokat építünk, akkor azok a természetes cirkulációjukkal, a forralóvizeseknél jellemző egyszerűbb felépítésükkel, egybeépített beton szerkezetükkel eléggé földrengés állóak, még az ilyen szempontból sokkal komolyabb elvárásokat támasztó japán ízlésnek is. Ráadásul ezek jelenleg a fajlagosan legolcsóbb kisblokkos reaktorok. Nagyából a legolcsóbb nagyblokkosak fajlagos árszintje körül építhetők (a marketing szöveg szerint az alatt, de a marketinget nem kell komolyan venni). A reaktormag leolvadási esélyük 100 millió reaktor évente bőven kevesebb, mint 10 (az ESBWR-nek 1,65 a 100 millió évhez és a BWRX-300-at abból fejlesztették). A lengyelek, svédek, észtek, kanadaiak már be is jelentkeztek rá.
Az igazi geotermikus futes nem energiaforrasa, mivel az maga a Fold anyaganak "atomeromuvebol" szarmazik, nem merul ki evtizedek alatt...
 
  • Tetszik
Reactions: DTheo

DTheo

Well-Known Member
2020. augusztus 20.
1 157
3 434
113
Óóóóóóóóóóó, ez a menetrendtartás igen tágan értelmezett valami.
Ha csak 15 perces intervallumban nézi és egy adott napon és 1 napos előrejelzésre, akkor talán igaz lehet.
Bár az árát nem tette oda.

De sajnos ilyen hülyeségekkel jönnek.
Arra nem adnak választ, hogy tökmindegy hány GW van a gridben, hogy télen akkor mégis mi fog áramot termelni.
Mert ezek a vackok nem. És az akksijuk semmit nem hidal át és a tározós erőművek sem.

Ezekre a kellemetlen kérdésekre jelzős válasz érkezik, amikor az ember meg odateszi a számok, akkor meg kuss van, de nagy.
Dr. Kaderják Péter a Magyar Akkumulátor Szövetség (HUBA) ügyvezetője, továbbá a Zéró Karbon Központ (BME) igazgatója (ezt csak azért írtam le, mert szerintem a szavai így más megítélés alá eshetnek az akkumulátoros energiatárolás kapcsán - ami jelenlegi formájában sztm se megoldás, de ez is egy viszonylag gyorsan fejlődő terület).
A videóban 34:26-tól van szó a hidrogénstratégiáról.

Ez a Magyarország Nemzeti Hidrégénstratégiája 2021 májusából.
Illetve Dr. Kaderják Pétertől találtam egy powerpoint-ot a hidrogénstratégiáról, különös tekintettel a távhőszektorra (2022 május).

Egyébként én a zöld-hidrogénben komoly potenciált látok, de csak akkor, ha az elsősorban az ipari szennyvízre összpontosítana. A kettő összekapcsolása hosszútávon - a végeredményét tekintve -, szerintem igen hasznos lehetne.
 

Flexus

Well-Known Member
2018. március 16.
1 442
5 184
113
Dr. Kaderják Péter a Magyar Akkumulátor Szövetség (HUBA) ügyvezetője, továbbá a Zéró Karbon Központ (BME) igazgatója (ezt csak azért írtam le, mert szerintem a szavai így más megítélés alá eshetnek az akkumulátoros energiatárolás kapcsán - ami jelenlegi formájában sztm se megoldás, de ez is egy viszonylag gyorsan fejlődő terület).
A videóban 34:26-tól van szó a hidrogénstratégiáról.

Ez a Magyarország Nemzeti Hidrégénstratégiája 2021 májusából.
Illetve Dr. Kaderják Pétertől találtam egy powerpoint-ot a hidrogénstratégiáról, különös tekintettel a távhőszektorra (2022 május).

Egyébként én a zöld-hidrogénben komoly potenciált látok, de csak akkor, ha az elsősorban az ipari szennyvízre összpontosítana. A kettő összekapcsolása hosszútávon - a végeredményét tekintve -, szerintem igen hasznos lehetne.
Egyrészt az már eleve egy eget verő baromság, hogy a FIEK az mint KAR van meghatározva a BME-n. Az nem egy kar, hanem egy kiegészítő szervezeti egység. Semmilyen oktatási tevékenységet nem végez, ennyi erővel a takarítókat is ki lehetne nevezni Kar-nak. Tisztasági Kar. A második, hogy Kaderják nem energetikai szakember. Egy közgazdász aki azt szajkózza vissza, amit éppen valaki mondott neki az egyetemen, vagy rosszabb, egy "hatalmas" ötlettel előálló befektető. Na ezért utálom a "szakértőket". A dolgot talán bízzuk a villamosmérnökökre, azért van abból diplomájuk. A mindenféle "hatalmas" ötletelés meg mehet, csak azt ne adjuk el úgy, hogy azzal támogatjuk meg, hogy mi vagyunk a fiszemfaszom egyetemi "központ" vezetője. Szervezze csak az ipar meg az egyetem együttműködését. Az a dolga. Komolyan mondom ész megáll, hogy mi mindenféle szart neveznek már ki karnak, tanszéknek, szakiránynak.
 

Flexus

Well-Known Member
2018. március 16.
1 442
5 184
113
Egyrészt az már eleve egy eget verő baromság, hogy a FIEK az mint KAR van meghatározva a BME-n. Az nem egy kar, hanem egy kiegészítő szervezeti egység. Semmilyen oktatási tevékenységet nem végez, ennyi erővel a takarítókat is ki lehetne nevezni Kar-nak. Tisztasági Kar. A második, hogy Kaderják nem energetikai szakember. Egy közgazdász aki azt szajkózza vissza, amit éppen valaki mondott neki az egyetemen, vagy rosszabb, egy "hatalmas" ötlettel előálló befektető. Na ezért utálom a "szakértőket". A dolgot talán bízzuk a villamosmérnökökre, azért van abból diplomájuk. A mindenféle "hatalmas" ötletelés meg mehet, csak azt ne adjuk el úgy, hogy azzal támogatjuk meg, hogy mi vagyunk a fiszemfaszom egyetemi "központ" vezetője. Szervezze csak az ipar meg az egyetem együttműködését. Az a dolga. Komolyan mondom ész megáll, hogy mi mindenféle szart neveznek már ki karnak, tanszéknek, szakiránynak.
Ja és ha már az egy egytemi központ aminek van ám vezetője, akkor legalább a honlapjuk ne egy wordpressben bejegyzett, de soha nem fejlesztett oldal legyen, nincs tartalma, ez az alap wordpress téma ha regisztrálsz. Legalább írja már ki rá valaki, hogy fejlesztés alatt.... https://zkk.bme.hu/ Ide mutat a FIEK-ről a link. Egy vicc az az egész szervezet.
 
  • Tetszik
Reactions: DTheo

DTheo

Well-Known Member
2020. augusztus 20.
1 157
3 434
113
Egyrészt az már eleve egy eget verő baromság, hogy a FIEK az mint KAR van meghatározva a BME-n. Az nem egy kar, hanem egy kiegészítő szervezeti egység. Semmilyen oktatási tevékenységet nem végez, ennyi erővel a takarítókat is ki lehetne nevezni Kar-nak. Tisztasági Kar. A második, hogy Kaderják nem energetikai szakember. Egy közgazdász aki azt szajkózza vissza, amit éppen valaki mondott neki az egyetemen, vagy rosszabb, egy "hatalmas" ötlettel előálló befektető. Na ezért utálom a "szakértőket". A dolgot talán bízzuk a villamosmérnökökre, azért van abból diplomájuk. A mindenféle "hatalmas" ötletelés meg mehet, csak azt ne adjuk el úgy, hogy azzal támogatjuk meg, hogy mi vagyunk a fiszemfaszom egyetemi "központ" vezetője. Szervezze csak az ipar meg az egyetem együttműködését. Az a dolga. Komolyan mondom ész megáll, hogy mi mindenféle szart neveznek már ki karnak, tanszéknek, szakiránynak.
Bocsánat, de én nem írtam, hogy kar, csak azt írtam, hogy a BME-hez köthető, ahogy a powerpoint-ban is feltüntetésre került, illetve a fenti adás elején is elhangzott, illetve annak leírásában is olvasható.

Egyébként egyetértek a megvalósítással kapcsolatban - mármint, hogy azt a villamosmérnökökre kell bízni -, bár a pénz ezen a területen sem másodlagos kérdés.
 

DTheo

Well-Known Member
2020. augusztus 20.
1 157
3 434
113
Ja és ha már az egy egytemi központ aminek van ám vezetője, akkor legalább a honlapjuk ne egy wordpressben bejegyzett, de soha nem fejlesztett oldal legyen, nincs tartalma, ez az alap wordpress téma ha regisztrálsz. Legalább írja már ki rá valaki, hogy fejlesztés alatt.... https://zkk.bme.hu/ Ide mutat a FIEK-ről a link. Egy vicc az az egész szervezet.
: D
Jogos!

Egyébként ez az oldaluk: