Energiagazdálkodás, energiabiztonság, villamosenergia-termelés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

M

molnibalage

Guest
A kérdés jó meddig üzemelhet Paks 1? Még 10 -15 -20 évig? Mit változtat ezen a hatásfok? A rektor tartáj vész esetére van méretezve normál üzemben semmi baja.
A hatásfok arra vonatkozik, hogy ha Paks 1 és 2 együtt menne és megint kisvíz van, akkor kb. le lehet szarni a zöldek nyavajgását és akkor picit rosszabb hatásfokon mennek majd, hogy más teljesítményen megy az erőmű. Akkor is tiszta haszon az egész. Senki nem érdekel, hogy akkoer 33% helyett 32,5% a hatásfok és nem névleges teljesítményen megy. Már tavaly is ment -250MW-on Paks a naphülyülés miatt.
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed

DTheo

Well-Known Member
2020. augusztus 20.
1 157
3 434
113
A korábbi áramár összetétel szerint is az a 240 Ft-os áramár, amit piaciként hazudnak be nem lehet igaz.
Az áram ára amikor ezt meghozták a narancsos komm. szerint nőtt kb 6,5-szeresére.
Tehát akkor a 12*6,5 + 16,4 = 94 Ft, erre jön még az ÁFA ---> 120 Ft/kWh. Ez sem olcsó, de nagyon nem 240 Ft/kWh...
https://hupx.hu/hu/ - magyar áramtőzsde
Másnapi piaci árak

Zsinór ár aug28 aug 29 aug 30 aug 31 mWh / EUR
542,47 731,05 748,97 690,89
Csúcs ár
560,40 803,67 808,48 739,71

Magyarán a zsinór ár 54-69 cent között ingadozott, a csúcs ár 56-80 eurócent között ingadozott. 400as árfolyammal számolva: 216-276 forint, illetve 224-320 forintról beszélhetünk, de hirtelen fellépő (rendszer)problémák esetén akár nagyobb kilengések is láthatók (pl. valamiért kiesik egy nagyobb áramtermelő stb.), amikor "azonnali" beavatkozás szükséges (un. szabályozó áram).
Erre egy hírhedt eset:
"Egy rövid ideig egy nyugat-magyarországi erőmű kegyetlenül kihasználta az árampiac zavarait. A szabályozási piacon a megszokott *100 ezer forintos MWh-s áramár helyett 10 millió forintot tudott elkérni. Éljen a piac, de most még az energiakereskedők is valamilyen állami beavatkozást sürgetnek."
*Megj.: a téli áramfogyasztásunk magasabb, a cikk tavaly decemberben íródott, mikor is a 300 euró körüli áramárat extrém magasnak ítélték (az is volt, ahogy a mostani is egy őrület).
 
  • Tetszik
Reactions: megazez

DTheo

Well-Known Member
2020. augusztus 20.
1 157
3 434
113
https://hupx.hu/hu/ - magyar áramtőzsde
Másnapi piaci árak

Zsinór ár aug28 aug 29 aug 30 aug 31 mWh / EUR
542,47 731,05 748,97 690,89
Csúcs ár
560,40 803,67 808,48 739,71

Magyarán a zsinór ár 54-69 cent között ingadozott, a csúcs ár 56-80 eurócent között ingadozott. 400as árfolyammal számolva: 216-276 forint, illetve 224-320 forintról beszélhetünk, de hirtelen fellépő (rendszer)problémák esetén akár nagyobb kilengések is láthatók (pl. valamiért kiesik egy nagyobb áramtermelő stb.), amikor "azonnali" beavatkozás szükséges (un. szabályozó áram).
Erre egy hírhedt eset:
"Egy rövid ideig egy nyugat-magyarországi erőmű kegyetlenül kihasználta az árampiac zavarait. A szabályozási piacon a megszokott *100 ezer forintos MWh-s áramár helyett 10 millió forintot tudott elkérni. Éljen a piac, de most még az energiakereskedők is valamilyen állami beavatkozást sürgetnek."
*Megj.: a téli áramfogyasztásunk magasabb, a cikk tavaly decemberben íródott, mikor is a 300 euró körüli áramárat extrém magasnak ítélték (az is volt, ahogy a mostani is egy őrület).
54-74*cent, de kifutottam a szerkesztési időből, mire észleltem a hibát.
De, hogy mást is írjak.
Az üzemidő nem növelhető a végtelenségig, mert vannak nem cserélhető alkatrészek/elemek/részegységek (ezzel nem írtam újat sztm). Ma már beszélnek 80 éves üzemidőkről is egyes reaktorok esetében. Én csak műkedvelője vagyok ennek a témának is, fogalmam nincs maximum mennyivel kitolható Paks-I élettartama.

Régebben olvastam egy cikket, hogy süllyed Paks-I 4-es blokkja, tehát nem az egész erőmű. Ez a süllyedés minimális, s vélhetően meg is állhatott (nincs róla több infóm), ami kihatással lehet pl. a 4-es blokk üzemidő meghosszabítására is adott esetben, de ez is csak árnyékban tapogatózás a részemről.
Egyébként a 4-es tekinthető a legüzembiztosabb blokknak.
Ha az üzemidőt hangsúlyosabban vesszük, akkor az 1-es, mivel régebb óta üzemel, a "legproblémásabb", pedig a 2-es az oldal adatai alapján.
 

trojaiak

Active Member
2022. március 16.
254
232
43
A hatásfok arra vonatkozik, hogy ha Paks 1 és 2 együtt menne és megint kisvíz van, akkor kb. le lehet szarni a zöldek nyavajgását és akkor picit rosszabb hatásfokon mennek majd, hogy más teljesítményen megy az erőmű. Akkor is tiszta haszon az egész. Senki nem érdekel, hogy akkoer 33% helyett 32,5% a hatásfok és nem névleges teljesítményen megy. Már tavaly is ment -250MW-on Paks a naphülyülés miatt.
Minek ezen ennyit rugózni. Emberek vagy a halak a fontosak? (nem tudom ki, eszi meg a Dunából kifogott halat, mert mint szennyvíz csatorna használjuk)
 
  • Tetszik
Reactions: fip7 and cirqle

DTheo

Well-Known Member
2020. augusztus 20.
1 157
3 434
113
Most lehet egy kicsit őrült javaslattal fogok élni, de tegyük fel, hogyha a magyar állam - mivel jó kínai kapcsolatokkal rendelkezik - a lehető legmagasabb szinteken (kiiktatva az esetleges haszonleső köröket) egy állami szintű
  • napelem, s minden hozzá szükséges egyéb (pl. inverter, töltésszabályzó?)
  • hőszivattyú
beszerzésre utazna Kínába. Kína, legjobb tudomásom szerint a világ legnagyobb napelem előállítója, továbbá minél nagyobb a rendelési tétel - bármelyik esetben - kedvezőbb ár kapható. Mivel ilyen esetben (már csak Kína okán is) kicsiben nem szabad gondolkodni, minimum 3-5 milliárd dollárra gondolok, hangsúlyozottan első lépcsőben (legalábbis a tárgyalóasztalnál más nem mondható függetlenül attól, hogy így lesz vagy sem).

Milyen hatása lehetne egy ilyen beszerzésnek?
Egy átlagos 2,5kW-os rendszer, ami 11 ezer forintos villanyszámla kiváltására alkalmas - a régi árak szerint -, már túllépi a rezsicsökkentett "átlagfogyasztást". Egy ilyen rendszer ára, hozzávetőlegesen, úgy, hogy már itt van - mindenestől - 1500-2000 dollár (függ a napelem fajtájától - mono/polikristályos - és hatásfokától), ami 1 millió háztartás esetén ~2 millárd dollárt jelent, ha az általam használt maximummal számolok. Ez 2500 mW-os beépített kapacitást takar, ami bizonyosan több, mint a jelenlegi összkapacitás 70%-a, s körülbelül mondjuk 700mW többlettel számolhatunk a csúcs esetén (évszaktól függő - a ~jelenlegi augusztusi napenergia termelést vettem alapul).
Ezt a beszerzést részben pályázati formában biztosíthatná a lakosságnak, részint erre egy céget létrehozva (vagy meglévőt erre alkalmazva, de közvetítőket mindképpen kiiktatva), a teljeskörű költségek fedezése mellett árusíthatná a honi piacon, mivel így is jelentős a kereslet, ezzel fékezhetné a nyerészkedő és ezáltal káros piaci folyamatokat (nincs magyar napelem előállító cég legjobb tudomásom szerint, így a hazai gazdaságban kár nem keletkezne).
Ezzel részint munkát biztosítana (egyébként egy jelenleg is munkaerőhiányos területnek - specifikus állami képzések indítása vélhetően szükséges lenne), csökkentené az áramimportot, aminek számos pozitív hatása mellett (pl. folyófizetési mérleg javulna, ami a forintot is segíthetné) javítaná az átlagos fogyasztók helyzetét.
Amennyiben kombinálnák esetleg egy hőszivattyúval (melynek fogyasztását számos tényező befolyásolja, így erre nem kívánok példát írni), akkor az energiaimport jelentősebb része lenne kiváltható.

Itt minimum két fő és több kisebb probléma van. Ekkora méretű rendelés pénzügyi háttere csak ismételt devizakötvény kibocsátással lehetséges. Másik fontos probléma, hogy magát az áramrendszert megfelelő mértékben lenne szükséges fejleszteni, aminek a költsége számomra teljesen ismeretlen.
A rendelést hiába szakaszosan teljesítené a kínai fél, a tárolást meg kellene oldani. A beérkező első daraboknak is már egy tisztázott jogi környezetbe kellene érkezniük, hogy azok mihamarabbi beépítése elkezdődjön, viszont a teljesítés elkezdése valahol ~9-12 hónapos (lehet kevesebb) időintervallumban várható, így erre lenne elég idő.
Aztán még biztosan sok minden nem jutott eszembe, sőt, lehet butaságokat is írtam, ha így van javítsanak ki, csak úgy valamiféle 'vitaindítónak" szántam.
 

rm40

Well-Known Member
2013. február 23.
1 636
3 340
113
 

ozymandias

Well-Known Member
2013. június 4.
2 768
17 867
113
Hónapok óta ment az infó nemhivatalos vonalon, hogy valami lesz Japánban. Kellett volna mennem egy auditra - reaktor fedelek gyártása - a japánokhoz, de valahogy az egész projekt húzodott, mert "nagyobb állami megrendelést várnak, ami abszolút elsőbbséget élvez".

Ebből ki lehetett találni, hogy nem az orosz hidrocracker-hez fognak kovácsolt gyűrűket gyártani, hanem ez valami nukleáris cucc lesz. Így mindenki fut most az olaszokhoz - köztük én is, jövő héten. Nem nagyon közismert, de Észak-Olaszországban überbrutál kovácsoló üzemek van és azon kevés országok egyike, ahol házon belül le tudnák gyártani a komplett gépészetet a turbinasziget kivételével - noha az is lehetne olasz gyártmány (Nuovo Pignone), csak most éppen a GE színeiben versenyez.

Más tészta, hogy miből fognak üzemelni, ha tovább megy a gázhiány.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 829
30 915
113

Paks 2 megkapta a "legfontosabb" engedélyt. Mégis még mindig 2030-ról beszélnek és ott is feltételes módban. Valami baj van a munkamorállal, mert ez így kurvalassú. Nem kell jövőre felhúzni, de ettől a ponttól 4-5 évnél tovább nem értem mi tart.
 
M

molnibalage

Guest

Paks 2 megkapta a "legfontosabb" engedélyt. Mégis még mindig 2030-ról beszélnek és ott is feltételes módban. Valami baj van a munkamorállal, mert ez így kurvalassú. Nem kell jövőre felhúzni, de ettől a ponttól 4-5 évnél tovább nem értem mi tart.
Soha semmilyen atomerőmű nem készült el 4 év alatt, ami Paks 2 léptékű. Egyes fő berendezések gyártása a megrendeléstől tovább tart ennél.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 829
30 915
113
Soha semmilyen atomerőmű nem készült el 4 év alatt, ami Paks 2 léptékű. Egyes fő berendezések gyártása a megrendeléstől tovább tart ennél.
Nem kell ennek 4 év alatt elkészülnie csak mostantól 4 év alatt. Az engedélyek megvannak, legalábbis a fontosak a riport szerint. A szerződést évekkel ezelőtt aláírták, akkor már bizonyos részegységeket elkezdhettek gyártani, pl reaktort, ami ha valami miatt nem kell Paksra, akkor majd kell máshova, mert ennek azért van piaca és úgy néz ki, hogy még növekedni is fog. Terepmunkákat meg épületeket ha jól tudom nekiálltak felhúzni még ha nem is annyira számottevő az egészben. A fő berendezések közül még a turbinát tudom elképzelni, hogy sok idő, mert ott is van egy gyártási ütemezés, de most kérdéses, hogy a GE vagy a Siemens megkapja-e a rendelést, mert elég nagy a kockázata, hogy nem szállítják le az utolsó piallanatban, uh az is az oroszokra marad és foghatnak neki.
 

Shed

Well-Known Member
2016. október 7.
863
4 346
93
Most lehet egy kicsit őrült javaslattal fogok élni, de tegyük fel, hogyha a magyar állam - mivel jó kínai kapcsolatokkal rendelkezik - a lehető legmagasabb szinteken (kiiktatva az esetleges haszonleső köröket) egy állami szintű
  • napelem, s minden hozzá szükséges egyéb (pl. inverter, töltésszabályzó?)
  • hőszivattyú
beszerzésre utazna Kínába. Kína, legjobb tudomásom szerint a világ legnagyobb napelem előállítója, továbbá minél nagyobb a rendelési tétel - bármelyik esetben - kedvezőbb ár kapható. Mivel ilyen esetben (már csak Kína okán is) kicsiben nem szabad gondolkodni, minimum 3-5 milliárd dollárra gondolok, hangsúlyozottan első lépcsőben (legalábbis a tárgyalóasztalnál más nem mondható függetlenül attól, hogy így lesz vagy sem).

Milyen hatása lehetne egy ilyen beszerzésnek?
Egy átlagos 2,5kW-os rendszer, ami 11 ezer forintos villanyszámla kiváltására alkalmas - a régi árak szerint -, már túllépi a rezsicsökkentett "átlagfogyasztást". Egy ilyen rendszer ára, hozzávetőlegesen, úgy, hogy már itt van - mindenestől - 1500-2000 dollár (függ a napelem fajtájától - mono/polikristályos - és hatásfokától), ami 1 millió háztartás esetén ~2 millárd dollárt jelent, ha az általam használt maximummal számolok. Ez 2500 mW-os beépített kapacitást takar, ami bizonyosan több, mint a jelenlegi összkapacitás 70%-a, s körülbelül mondjuk 700mW többlettel számolhatunk a csúcs esetén (évszaktól függő - a ~jelenlegi augusztusi napenergia termelést vettem alapul).
Ezt a beszerzést részben pályázati formában biztosíthatná a lakosságnak, részint erre egy céget létrehozva (vagy meglévőt erre alkalmazva, de közvetítőket mindképpen kiiktatva), a teljeskörű költségek fedezése mellett árusíthatná a honi piacon, mivel így is jelentős a kereslet, ezzel fékezhetné a nyerészkedő és ezáltal káros piaci folyamatokat (nincs magyar napelem előállító cég legjobb tudomásom szerint, így a hazai gazdaságban kár nem keletkezne).
Ezzel részint munkát biztosítana (egyébként egy jelenleg is munkaerőhiányos területnek - specifikus állami képzések indítása vélhetően szükséges lenne), csökkentené az áramimportot, aminek számos pozitív hatása mellett (pl. folyófizetési mérleg javulna, ami a forintot is segíthetné) javítaná az átlagos fogyasztók helyzetét.
Amennyiben kombinálnák esetleg egy hőszivattyúval (melynek fogyasztását számos tényező befolyásolja, így erre nem kívánok példát írni), akkor az energiaimport jelentősebb része lenne kiváltható.

Itt minimum két fő és több kisebb probléma van. Ekkora méretű rendelés pénzügyi háttere csak ismételt devizakötvény kibocsátással lehetséges. Másik fontos probléma, hogy magát az áramrendszert megfelelő mértékben lenne szükséges fejleszteni, aminek a költsége számomra teljesen ismeretlen.
A rendelést hiába szakaszosan teljesítené a kínai fél, a tárolást meg kellene oldani. A beérkező első daraboknak is már egy tisztázott jogi környezetbe kellene érkezniük, hogy azok mihamarabbi beépítése elkezdődjön, viszont a teljesítés elkezdése valahol ~9-12 hónapos (lehet kevesebb) időintervallumban várható, így erre lenne elég idő.
Aztán még biztosan sok minden nem jutott eszembe, sőt, lehet butaságokat is írtam, ha így van javítsanak ki, csak úgy valamiféle 'vitaindítónak" szántam.
Pont múlt héten kértem árajánlatot 2,5kw-os rendszerre. Nyaralóra akartam telepíteni, szóval nincs állami támogatás, valamint 1 fázisom van csak. 1,3milliós ajánlatot kaptam, azzal a kitétellel hogy az árat csak 400 Ft/euro árfolyamig tudják garantálni, továbbá sanszosan idén nem lesz felrakva.

Típus Megnevezés Kód Egységár Darab Összesen
nettó nettó
1. Trina TSM 400Wp DE09.08 Vertex S Mono félcellás fekete 55 900 Ft 8 447 200 Ft
2. Szolár kábel 4mm2, fekete, piros 300 Ft 50 15 000 Ft
3. MC4 csatlakozó apa-anya 1 250 Ft 4 5 000 Ft
4. Rögzítéstechnika cserép tetőre 16 900 Ft 8 135 200 Ft
7. AC/DC VÉDELEM 110 000 Ft 1 110 000 Ft
8. Goodwe GW2500-XS 151 800 Ft 1 151 800 Ft
9. Munkadíj 170 000 Ft 1 170 000 Ft
Mindösszesen nettó: 1 034 200 Ft
Mindösszesen áfa: 0,27 279 234 Ft
Fizetendő bruttó: 1 313 434 Ft

A fenti árajánlat 30 napig, illetve 400 HUF/EUR OTP Bank kereskedelmi deviza eladási árfolyamig.


Ennek pedig két oka van. Az első hogy nincs elég inverter és napelem, a másik ok meg hogy a cégek is be vannak táblázva rendesen.

Lehet hogy megbánom, idén elengedtem az egészet, aztán meglátjuk a tavasz mit hoz. Azt akartam kihozni az egészből, hogy hiába az állami támogatás, ha az egész Európa napelemet akar, a mostani telet már baszhatja az emberek nagy része. Azzal kell kihúzni, ami van.

Ha nem lesz gáz idén vagy jövőre, akkor úgyis beszoptuk.
 
  • Tetszik
Reactions: ghostrider
M

molnibalage

Guest
Nem kell ennek 4 év alatt elkészülnie csak mostantól 4 év alatt. Az engedélyek megvannak, legalábbis a fontosak a riport szerint. A szerződést évekkel ezelőtt aláírták, akkor már bizonyos részegységeket elkezdhettek gyártani, pl reaktort, ami ha valami miatt nem kell Paksra, akkor majd kell máshova, mert ennek azért van piaca és úgy néz ki, hogy még növekedni is fog. Terepmunkákat meg épületeket ha jól tudom nekiálltak felhúzni még ha nem is annyira számottevő az egészben. A fő berendezések közül még a turbinát tudom elképzelni, hogy sok idő, mert ott is van egy gyártási ütemezés, de most kérdéses, hogy a GE vagy a Siemens megkapja-e a rendelést, mert elég nagy a kockázata, hogy nem szállítják le az utolsó piallanatban, uh az is az oroszokra marad és foghatnak neki.
Röviden. Nem.
A logisztikai láncok szétzuhanása előtt sem készült el még egy CCGT erőmű sem 3,5 évnél hamarabb nagyon. És akkor van próbaüzem is.
Maradjunk annyiban, hogy én láttam a tervek és határidők részét, te meg nem.
Innentől fogva meg szerintem a te egyéni szocproblémád, hogy mit hiszel és az, hogy mik a tények.
 
  • Tetszik
Reactions: DTheo

Ettore Fieramosca

Well-Known Member
2021. március 9.
1 029
2 918
113
Pont múlt héten kértem árajánlatot 2,5kw-os rendszerre. Nyaralóra akartam telepíteni, szóval nincs állami támogatás, valamint 1 fázisom van csak. 1,3milliós ajánlatot kaptam, azzal a kitétellel hogy az árat csak 400 Ft/euro árfolyamig tudják garantálni, továbbá sanszosan idén nem lesz felrakva.

Típus Megnevezés Kód Egységár Darab Összesen
nettó nettó
1. Trina TSM 400Wp DE09.08 Vertex S Mono félcellás fekete 55 900 Ft 8 447 200 Ft
2. Szolár kábel 4mm2, fekete, piros 300 Ft 50 15 000 Ft
3. MC4 csatlakozó apa-anya 1 250 Ft 4 5 000 Ft
4. Rögzítéstechnika cserép tetőre 16 900 Ft 8 135 200 Ft
7. AC/DC VÉDELEM 110 000 Ft 1 110 000 Ft
8. Goodwe GW2500-XS 151 800 Ft 1 151 800 Ft
9. Munkadíj 170 000 Ft 1 170 000 Ft
Mindösszesen nettó: 1 034 200 Ft
Mindösszesen áfa: 0,27 279 234 Ft
Fizetendő bruttó: 1 313 434 Ft

A fenti árajánlat 30 napig, illetve 400 HUF/EUR OTP Bank kereskedelmi deviza eladási árfolyamig.


Ennek pedig két oka van. Az első hogy nincs elég inverter és napelem, a másik ok meg hogy a cégek is be vannak táblázva rendesen.

Lehet hogy megbánom, idén elengedtem az egészet, aztán meglátjuk a tavasz mit hoz. Azt akartam kihozni az egészből, hogy hiába az állami támogatás, ha az egész Európa napelemet akar, a mostani telet már baszhatja az emberek nagy része. Azzal kell kihúzni, ami van.

Ha nem lesz gáz idén vagy jövőre, akkor úgyis beszoptuk.
Olcsó. Én nettó ennyiért ajánlom ki
 

DTheo

Well-Known Member
2020. augusztus 20.
1 157
3 434
113
Szia,

Ertem en, hogy a tozsden ennyi, de a valosagban meg 11 Ft-er veszik Pakstol az aramot.
Üdv!

Nem számít, hogy Pakson mennyiért állítják elő. Paks eladja, megveszi a szolgáltató, aki eladja a fogyasztónak, amire még további díjak rakódnak. A piaci ár és a fogyasztó által megfizetett ár különbözetét lenyeli a szolgáltató, ami állami kézben van, mivel már visszavásárolták.
Nincs közvetlen paks -> fogyasztó kapcsolat.

Pont múlt héten kértem árajánlatot 2,5kw-os rendszerre. Nyaralóra akartam telepíteni, szóval nincs állami támogatás, valamint 1 fázisom van csak. 1,3milliós ajánlatot kaptam, azzal a kitétellel hogy az árat csak 400 Ft/euro árfolyamig tudják garantálni, továbbá sanszosan idén nem lesz felrakva.

Típus Megnevezés Kód Egységár Darab Összesen
nettó nettó
1. Trina TSM 400Wp DE09.08 Vertex S Mono félcellás fekete 55 900 Ft 8 447 200 Ft
2. Szolár kábel 4mm2, fekete, piros 300 Ft 50 15 000 Ft
3. MC4 csatlakozó apa-anya 1 250 Ft 4 5 000 Ft
4. Rögzítéstechnika cserép tetőre 16 900 Ft 8 135 200 Ft
7. AC/DC VÉDELEM 110 000 Ft 1 110 000 Ft
8. Goodwe GW2500-XS 151 800 Ft 1 151 800 Ft
9. Munkadíj 170 000 Ft 1 170 000 Ft
Mindösszesen nettó: 1 034 200 Ft
Mindösszesen áfa: 0,27 279 234 Ft
Fizetendő bruttó: 1 313 434 Ft

A fenti árajánlat 30 napig, illetve 400 HUF/EUR OTP Bank kereskedelmi deviza eladási árfolyamig.


Ennek pedig két oka van. Az első hogy nincs elég inverter és napelem, a másik ok meg hogy a cégek is be vannak táblázva rendesen.

Lehet hogy megbánom, idén elengedtem az egészet, aztán meglátjuk a tavasz mit hoz. Azt akartam kihozni az egészből, hogy hiába az állami támogatás, ha az egész Európa napelemet akar, a mostani telet már baszhatja az emberek nagy része. Azzal kell kihúzni, ami van.

Ha nem lesz gáz idén vagy jövőre, akkor úgyis beszoptuk.
Ha a nettóból leveszi a munkadíjat, akkor vagyunk ~2 ezer dollárnál. A számításom szándékosan elnagyolt volt. A nagykerár ennél olcsóbb, s még az is csökken, ha azt nagy tételben vásárolják, főleg akkor, hogyha a vásárlás közvetlenül a gyártótól történik.

A napelem piacon sok év után egyébként most tapasztalható emelkedés, amit részint az előállításhoz szükséges alapanyagárak, részint a megnövekedett keserlet okoz. Az itthoni emelkedés nagyját a gyenge forint és az "éhség" adja.
 
  • Tetszik
Reactions: bel