Erre 3x annyi lesz! Ebben biztos lehetsz!Szerintem most egy ideig semmire sem lesz pénz...
Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.
Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.
Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.
Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.
--- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---
A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!
Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz
Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.
Erre 3x annyi lesz! Ebben biztos lehetsz!Szerintem most egy ideig semmire sem lesz pénz...
Soha semmilyen atomerőmű nem készült el 4 év alatt
Akkor most már mennyi az annyi? S ha láttad a terveket, akkor mi az a 3-5 év faszvakarás benne, ami miatt még 8 évet kell rá várni?A logisztikai láncok szétzuhanása előtt sem készült el még egy CCGT erőmű sem 3,5 évnél hamarabb nagyon.
Meglássuk, mennyi is lesz a csúszás, milyen lesz a közbiztonság, az egészségügyi ellátás, oktatás na meg az hadsereg új eszközeinek értelmes üzemeltetése.Erre 3x annyi lesz! Ebben biztos lehetsz!
2032-őt tartanak reálisnak, az hogy a kormány 2030-at tűzött ki, sportos, de céldátumnak jó.
Paks 2 megkapta a "legfontosabb" engedélyt. Mégis még mindig 2030-ról beszélnek és ott is feltételes módban. Valami baj van a munkamorállal, mert ez így kurvalassú. Nem kell jövőre felhúzni, de ettől a ponttól 4-5 évnél tovább nem értem mi tart.
A leghosszabb idejű long lead item ideje 1800 nap felett volt, ha jól emlékszem.Akkor most már mennyi az annyi? S ha láttad a terveket, akkor mi az a 3-5 év faszvakarás benne, ami miatt még 8 évet kell rá várni?
Én a helyedben nem engedném elPont múlt héten kértem árajánlatot 2,5kw-os rendszerre. Nyaralóra akartam telepíteni, szóval nincs állami támogatás, valamint 1 fázisom van csak. 1,3milliós ajánlatot kaptam, azzal a kitétellel hogy az árat csak 400 Ft/euro árfolyamig tudják garantálni, továbbá sanszosan idén nem lesz felrakva.
Típus Megnevezés Kód Egységár Darab Összesen
nettó nettó
1. Trina TSM 400Wp DE09.08 Vertex S Mono félcellás fekete 55 900 Ft 8 447 200 Ft
2. Szolár kábel 4mm2, fekete, piros 300 Ft 50 15 000 Ft
3. MC4 csatlakozó apa-anya 1 250 Ft 4 5 000 Ft
4. Rögzítéstechnika cserép tetőre 16 900 Ft 8 135 200 Ft
7. AC/DC VÉDELEM 110 000 Ft 1 110 000 Ft
8. Goodwe GW2500-XS 151 800 Ft 1 151 800 Ft
9. Munkadíj 170 000 Ft 1 170 000 Ft
Mindösszesen nettó: 1 034 200 Ft
Mindösszesen áfa: 0,27 279 234 Ft
Fizetendő bruttó: 1 313 434 Ft
A fenti árajánlat 30 napig, illetve 400 HUF/EUR OTP Bank kereskedelmi deviza eladási árfolyamig.
Ennek pedig két oka van. Az első hogy nincs elég inverter és napelem, a másik ok meg hogy a cégek is be vannak táblázva rendesen.
Lehet hogy megbánom, idén elengedtem az egészet, aztán meglátjuk a tavasz mit hoz. Azt akartam kihozni az egészből, hogy hiába az állami támogatás, ha az egész Európa napelemet akar, a mostani telet már baszhatja az emberek nagy része. Azzal kell kihúzni, ami van.
Ha nem lesz gáz idén vagy jövőre, akkor úgyis beszoptuk.
2036-2040 a reális. Hiábba lenne kész még nagyon sok mindent engedélyeztetni kell az "átadás" után is.2032-őt tartanak reálisnak, az hogy a kormány 2030-at tűzött ki, sportos, de céldátumnak jó.
Oszt uram emin ha az eu gazdasága beszűkűl mint a tyúk segge akkor jóska mondaná pénz lesz de 3x időd alattErre 3x annyi lesz! Ebben biztos lehetsz!
Szuper az üzemi étkező és a menü isNuovo Pignone
Itt annyit pontosítanék, hogy nem minden szolgáltató került állami kezekbe, amely lakossági ügyfelekkel van kapcsolatban. Van hazai szereplő is, illetve van ahol kisebbségi tulajdonos az állam.Üdv!
Nem számít, hogy Pakson mennyiért állítják elő. Paks eladja, megveszi a szolgáltató, aki eladja a fogyasztónak, amire még további díjak rakódnak. A piaci ár és a fogyasztó által megfizetett ár különbözetét lenyeli a szolgáltató, ami állami kézben van, mivel már visszavásárolták.
Nincs közvetlen paks -> fogyasztó kapcsolat.
A kérdés jó meddig üzemelhet Paks 1? Még 10 -15 -20 évig? Mit változtat ezen a hatásfok? A rektor tartáj vész esetére van méretezve normál üzemben semmi baja.
És akkor Paks minden nyári délelőtt lekapcsol majd, a sok visszaterhelés miatt a hátralevő élettartama a felére csökken, az MVM meg csődbe megy a jelenlegi működési feltételek mellett, jó kis tervek ezek.Most lehet egy kicsit őrült javaslattal fogok élni, de tegyük fel, hogyha a magyar állam - mivel jó kínai kapcsolatokkal rendelkezik - a lehető legmagasabb szinteken (kiiktatva az esetleges haszonleső köröket) egy állami szintű
beszerzésre utazna Kínába. Kína, legjobb tudomásom szerint a világ legnagyobb napelem előállítója, továbbá minél nagyobb a rendelési tétel - bármelyik esetben - kedvezőbb ár kapható. Mivel ilyen esetben (már csak Kína okán is) kicsiben nem szabad gondolkodni, minimum 3-5 milliárd dollárra gondolok, hangsúlyozottan első lépcsőben (legalábbis a tárgyalóasztalnál más nem mondható függetlenül attól, hogy így lesz vagy sem).
- napelem, s minden hozzá szükséges egyéb (pl. inverter, töltésszabályzó?)
- hőszivattyú
Milyen hatása lehetne egy ilyen beszerzésnek?
Egy átlagos 2,5kW-os rendszer, ami 11 ezer forintos villanyszámla kiváltására alkalmas - a régi árak szerint -, már túllépi a rezsicsökkentett "átlagfogyasztást". Egy ilyen rendszer ára, hozzávetőlegesen, úgy, hogy már itt van - mindenestől - 1500-2000 dollár (függ a napelem fajtájától - mono/polikristályos - és hatásfokától), ami 1 millió háztartás esetén ~2 millárd dollárt jelent, ha az általam használt maximummal számolok. Ez 2500 mW-os beépített kapacitást takar, ami bizonyosan több, mint a jelenlegi összkapacitás 70%-a, s körülbelül mondjuk 700mW többlettel számolhatunk a csúcs esetén (évszaktól függő - a ~jelenlegi augusztusi napenergia termelést vettem alapul).
Ezt a beszerzést részben pályázati formában biztosíthatná a lakosságnak, részint erre egy céget létrehozva (vagy meglévőt erre alkalmazva, de közvetítőket mindképpen kiiktatva), a teljeskörű költségek fedezése mellett árusíthatná a honi piacon, mivel így is jelentős a kereslet, ezzel fékezhetné a nyerészkedő és ezáltal káros piaci folyamatokat (nincs magyar napelem előállító cég legjobb tudomásom szerint, így a hazai gazdaságban kár nem keletkezne).
Ezzel részint munkát biztosítana (egyébként egy jelenleg is munkaerőhiányos területnek - specifikus állami képzések indítása vélhetően szükséges lenne), csökkentené az áramimportot, aminek számos pozitív hatása mellett (pl. folyófizetési mérleg javulna, ami a forintot is segíthetné) javítaná az átlagos fogyasztók helyzetét.
Amennyiben kombinálnák esetleg egy hőszivattyúval (melynek fogyasztását számos tényező befolyásolja, így erre nem kívánok példát írni), akkor az energiaimport jelentősebb része lenne kiváltható.
Itt minimum két fő és több kisebb probléma van. Ekkora méretű rendelés pénzügyi háttere csak ismételt devizakötvény kibocsátással lehetséges. Másik fontos probléma, hogy magát az áramrendszert megfelelő mértékben lenne szükséges fejleszteni, aminek a költsége számomra teljesen ismeretlen.
A rendelést hiába szakaszosan teljesítené a kínai fél, a tárolást meg kellene oldani. A beérkező első daraboknak is már egy tisztázott jogi környezetbe kellene érkezniük, hogy azok mihamarabbi beépítése elkezdődjön, viszont a teljesítés elkezdése valahol ~9-12 hónapos (lehet kevesebb) időintervallumban várható, így erre lenne elég idő.
Aztán még biztosan sok minden nem jutott eszembe, sőt, lehet butaságokat is írtam, ha így van javítsanak ki, csak úgy valamiféle 'vitaindítónak" szántam.
A Duna elég tiszta itthon, a rendszerváltás óta rengeteget tisztult. Megjelentek mellette új halak is, olyanok amik iránylik a tiszta vizet és eltűnőben voltak.Minek ezen ennyit rugózni. Emberek vagy a halak a fontosak? (nem tudom ki, eszi meg a Dunából kifogott halat, mert mint szennyvíz csatorna használjuk)
Ha nincs áram nem mennek a szivattyúk sem és akkor mehetsz köcsöggel merni a tiszta vizet a dunából sarkosan. Nem hiába találták ki a keleti és nyugati csatornákat, ha tetszik ha nem a szomszédoknak a több vízet kell vissza tartanunk.A Duna elég tiszta itthon, a rendszerváltás óta rengeteget tisztult. Megjelentek mellette új halak is, olyanok amik iránylik a tiszta vizet és eltűnőben voltak.
A légkondi a fontos és a 3 tonnás elektromos SUV vagy a természet? A Dunában nem csak hal él, rengeteg mikroorganizmus van ami folytatja a szennyvíztisztítók munkáját. Ha ez nem lesz, akkor viszlát parti szűrésű kutak Pakstól délre. Az áram a fontos, vagy az ivóvíz?
Ha kiirtod belőle az életet egy szakaszon, na akkor le belőle szennyvízcsatorna, ne legyünk már Kína.
Nem értem hogy jön ez ahhoz amit én írtam.Ha nincs áram nem mennek a szivattyúk sem és akkor mehetsz köcsöggel merni a tiszta vizet a dunából sarkosan. Nem hiába találták ki a keleti és nyugati csatornákat, ha tetszik ha nem a szomszédoknak a több vízet kell vissza tartanunk.
Ennek kb. annyi értelme van, mint a végbélen keresztül kivenni a manduládat.Most lehet egy kicsit őrült javaslattal fogok élni, de tegyük fel, hogyha a magyar állam - mivel jó kínai kapcsolatokkal rendelkezik - a lehető legmagasabb szinteken (kiiktatva az esetleges haszonleső köröket) egy állami szintű
beszerzésre utazna Kínába. Kína, legjobb tudomásom szerint a világ legnagyobb napelem előállítója, továbbá minél nagyobb a rendelési tétel - bármelyik esetben - kedvezőbb ár kapható. Mivel ilyen esetben (már csak Kína okán is) kicsiben nem szabad gondolkodni, minimum 3-5 milliárd dollárra gondolok, hangsúlyozottan első lépcsőben (legalábbis a tárgyalóasztalnál más nem mondható függetlenül attól, hogy így lesz vagy sem).
- napelem, s minden hozzá szükséges egyéb (pl. inverter, töltésszabályzó?)
- hőszivattyú
Milyen hatása lehetne egy ilyen beszerzésnek?
Egy átlagos 2,5kW-os rendszer, ami 11 ezer forintos villanyszámla kiváltására alkalmas - a régi árak szerint -, már túllépi a rezsicsökkentett "átlagfogyasztást". Egy ilyen rendszer ára, hozzávetőlegesen, úgy, hogy már itt van - mindenestől - 1500-2000 dollár (függ a napelem fajtájától - mono/polikristályos - és hatásfokától), ami 1 millió háztartás esetén ~2 millárd dollárt jelent, ha az általam használt maximummal számolok. Ez 2500 mW-os beépített kapacitást takar, ami bizonyosan több, mint a jelenlegi összkapacitás 70%-a, s körülbelül mondjuk 700mW többlettel számolhatunk a csúcs esetén (évszaktól függő - a ~jelenlegi augusztusi napenergia termelést vettem alapul).
Ezt a beszerzést részben pályázati formában biztosíthatná a lakosságnak, részint erre egy céget létrehozva (vagy meglévőt erre alkalmazva, de közvetítőket mindképpen kiiktatva), a teljeskörű költségek fedezése mellett árusíthatná a honi piacon, mivel így is jelentős a kereslet, ezzel fékezhetné a nyerészkedő és ezáltal káros piaci folyamatokat (nincs magyar napelem előállító cég legjobb tudomásom szerint, így a hazai gazdaságban kár nem keletkezne).
Ezzel részint munkát biztosítana (egyébként egy jelenleg is munkaerőhiányos területnek - specifikus állami képzések indítása vélhetően szükséges lenne), csökkentené az áramimportot, aminek számos pozitív hatása mellett (pl. folyófizetési mérleg javulna, ami a forintot is segíthetné) javítaná az átlagos fogyasztók helyzetét.
Amennyiben kombinálnák esetleg egy hőszivattyúval (melynek fogyasztását számos tényező befolyásolja, így erre nem kívánok példát írni), akkor az energiaimport jelentősebb része lenne kiváltható.
Itt minimum két fő és több kisebb probléma van. Ekkora méretű rendelés pénzügyi háttere csak ismételt devizakötvény kibocsátással lehetséges. Másik fontos probléma, hogy magát az áramrendszert megfelelő mértékben lenne szükséges fejleszteni, aminek a költsége számomra teljesen ismeretlen.
A rendelést hiába szakaszosan teljesítené a kínai fél, a tárolást meg kellene oldani. A beérkező első daraboknak is már egy tisztázott jogi környezetbe kellene érkezniük, hogy azok mihamarabbi beépítése elkezdődjön, viszont a teljesítés elkezdése valahol ~9-12 hónapos (lehet kevesebb) időintervallumban várható, így erre lenne elég idő.
Aztán még biztosan sok minden nem jutott eszembe, sőt, lehet butaságokat is írtam, ha így van javítsanak ki, csak úgy valamiféle 'vitaindítónak" szántam.
A hasonlatodra írtam víz kontra áram. Ahogy a jelentést olvastam a kifolyó oldalon 30 C0 fölé ment a hőmérséklet (31 C) Az engedélyezett max meg 29 fok ha jól emlékszem. Eközben a szemközti oldalon 26-27 fok okat mértek. Tehát beszélünk egyx pár napról és beszélünk egy vagy két fokos túl melegedésről lokálisan. A vízügyi embereknek ez nem egy olyan nagy kihívás szerintem, hogy ténylegesen megoldják ezt a problémát. Ez csak költség kérdése. (A főcsatornák csak egy példa hogy lehet plussz víztározót beiktatni a rendszerbe és ezt az 1 vagy 2 fokot nyáron azon a pár nehéz napon megoldani)Nem értem hogy jön ez ahhoz amit én írtam.
Nem lehet főzővizet csinálni a Dunából, mert abból természeti katasztrófa lesz.
Ha ehhez vissza kell venni Paksot, akkor vissza kell venni, ettől még nem lesz teljes áramhiány. eddig volt hogy vissza kellett venni a teljesítményéből, ezután is lesz ilyen, egyre többször.
Amúgy ez a jelenlegi "túlmelegedés" is akkora probélma, hogy a pecások tudtommal odajárnak, mert ott van a sok hal.A hasonlatodra írtam víz kontra áram. Ahogy a jelentést olvastam a kifolyó oldalon 30 C0 fölé ment a hőmérséklet (31 C) Az engedélyezett max meg 29 fok ha jól emlékszem. Eközben a szemközti oldalon 26-27 fok okat mértek. Tehát beszélünk egyx pár napról és beszélünk egy vagy két fokos túl melegedésről lokálisan. A vízügyi embereknek ez nem egy olyan nagy kihívás szerintem, hogy ténylegesen megoldják ezt a problémát. Ez csak költség kérdése. (A főcsatornák csak egy példa hogy lehet plussz víztározót beiktatni a rendszerbe és ezt az 1 vagy 2 fokot nyáron azon a pár nehéz napon megoldani)
Igen, télen a kifolyón nagyon sokan pecáznak, nyáron nem.Amúgy ez a jelenlegi "túlmelegedés" is akkora probélma, hogy a pecások tudtommal odajárnak, mert ott van a sok hal.
Vagy ez csak télen lenne?
Igen ha elég meleg a víz akkor a halak nem vermelnek el és egész évben lehet őket fogni.Amúgy ez a jelenlegi "túlmelegedés" is akkora probélma, hogy a pecások tudtommal odajárnak, mert ott van a sok hal.
Vagy ez csak télen lenne?