Energiagazdálkodás, energiabiztonság, villamosenergia-termelés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Sunlight56

Well-Known Member
2022. március 1.
1 821
14 497
113
"Az ukránok és az oroszok közös üzlete látja el az Osztrák–Magyar Monarchia egykori területét olajjal és földgázzal. Úgy tűnt, hogy ennek jövőre vége lehet, de a legutóbbi híresztelések alapján mehet tovább minden, csak kicsit át kell alakítani a konstrukciót."
Azt is hozzá kellene tenni az íráshoz, hogy a földgáz és kőolaj tranzithoz, és annak engedélyezéséért, valamint hasznáért Ukrajnának semmi köze, ezért felelőssége sincs.
A vezetékeinek használati jogát és bevételeit Ukrajna az Exxon kezébe adta, mert 2014-ben megkapta az IMF hitelt (cserébe?).. Ez az az időszak, amikor a Nagy Fehér Fönökünk megszerzi a Burisma nevű ukrán gáz és olaj kitermelő céget, ami fel lett pántlikázva a szénhidrogén kitermelési koncesszióra Ukrajna területén.

Tehát az oroszok valójában az Exxon-al állnak üzleti kapcsolatban szénhidrogén szállításra, és nem a velük konfliktusban lévő Ukrajnával..
Így már érthető az az elmebajos állapot, hogy két egymás ellen harci cselekményeket folytató állam lövöldözés közben miért üzletel energiahordozókkal egymással. A látszat , mint mindíg , most is csak..

Meddig jön az oroszoktól olaj és gáz Európa felé, Ukrajnán át? Amíg Amerika így látja jónak.
 

rm40

Well-Known Member
2013. február 23.
1 616
3 274
113

Kim Philby

Well-Known Member
2020. december 16.
9 894
30 651
113
Bangladesh...Rosszatommm
 

Nber

Well-Known Member
2021. október 15.
1 536
6 642
113
Nekem kicsit zavaros a cikk. Olyan, mintha az első 1/3-a összefoglalója lenne a maradnék 2/3-nak.
Amit én leszűrtem:

Generáció
3+BN-800Belojarszkgyorsneutronosmüxikkiégett nukleáris üzemanyag újrafeldolgozásával készült kevert plutónium-urán-oxid (MOX) üzemanyaggal termel
4BN-1200Belojarszkgyorsneutronosépül
3+VVER-1200pl. Paks2termikus neutronosépül
4BRESZT-OD-300Szeverszkgyorsneutronosépülzárt ciklus: kiégett üzemanyagot feldolgozó üzem és üzemanyaggyár is egyben

2 komponensű működés:
VVER-1200 és BN-1200 párban épülnének, és egy újrafeldolgozó üzem és üzemanyaggyártó egység közbeiktatásával egymás kiégett üzemanyagát használják a működésükhöz. Ily módon a természetes urán legalább harminc százaléka hasznosul.

Azaz szerintem Paks2 mellé fel kellene húzni egy BN-1200-at vagy 4db OD-300-at a kétkomponensű működés miatt.

Amit nem értek, hogy mi a különbség a működésben az OD-300 és BN-1200 között. (A teljesítmény eltérést értem)
Van erről valakinek infója?
 

Sunlight56

Well-Known Member
2022. március 1.
1 821
14 497
113
Nekem kicsit zavaros a cikk. Olyan, mintha az első 1/3-a összefoglalója lenne a maradnék 2/3-nak.
Amit én leszűrtem:

Generáció
3+BN-800Belojarszkgyorsneutronosmüxikkiégett nukleáris üzemanyag újrafeldolgozásával készült kevert plutónium-urán-oxid (MOX) üzemanyaggal termel
4BN-1200Belojarszkgyorsneutronosépül
3+VVER-1200pl. Paks2termikus neutronosépül
4BRESZT-OD-300Szeverszkgyorsneutronosépülzárt ciklus: kiégett üzemanyagot feldolgozó üzem és üzemanyaggyár is egyben

2 komponensű működés:
VVER-1200 és BN-1200 párban épülnének, és egy újrafeldolgozó üzem és üzemanyaggyártó egység közbeiktatásával egymás kiégett üzemanyagát használják a működésükhöz. Ily módon a természetes urán legalább harminc százaléka hasznosul.

Azaz szerintem Paks2 mellé fel kellene húzni egy BN-1200-at vagy 4db OD-300-at a kétkomponensű működés miatt.

Amit nem értek, hogy mi a különbség a működésben az OD-300 és BN-1200 között. (A teljesítmény eltérést értem)
Van erről valakinek infója?
Ahogy ezt a cikkből értelmeztem:

A BN-1200 as ugyanaz a szerkezet lehet mint a BN-800 as, csak nagyobb blokkteljesítménnyel.
Ez a sorozat folyékony nátriumhűtésű, 3 hőcserélő körös, moderátor nélküli gyorsneutronos reaktor.

A BRESZT-OD-300 abban tér el, hogy folyékony ólom a mag hűtöközege.

Arra nem találtam leírást hogy ez hány egymás után kapcsolt hűtőkörös, de az biztos hogy a folyékony ólom azért jobban kezelhető (kevésbé idegesítő) anyag mint a folyékony nátrium..
 

minek

Member
2018. április 30.
17
37
13

imike

Well-Known Member
2013. január 29.
2 061
6 572
113
Helyes! Akkor ne az oroszokkal építtessük. Csak azért annak van egy oka, hogy a világon jelenleg építés alatt álló 58 atomerőműből 34-et az oroszok építenek. A többi pedig megoszlik az összes többi atomerőmű építő hatalom között(amerikai, francia, angol, kanadai, koreai, kínai). Az, hogy ebben a történetben jelenleg ők a legjobbak a világon. Ők járnak a legközelebb ahhoz, hogy zárják a nukleáris üzemanyag ciklust, a gyorsneutronos reaktoraik segítségével. A fő gond ugye a világban az, hogy az atomerőművek túlnyomó többsége úgynevezett lassú/termikus neutronos. A lassú termikus neutronossal pedig az a probléma, hogy a lassú neutron, csak az U235-öt tudja hatékonyan hasítani. Az U238-at nem igazán. Most, hogy ha nézzük Paksot, akkor adott egy átlagosan 4,7%-os dúsítású üzemanyag. Ami annyit jelent, hogy az üzemanyagban található uránizotópok aránya 4,7%. A többi pedig 238-as. Miért? Az ok egyszerű: a természetben lévő uránizotópoknak csak a 0,6%-a 235-ös. A többi 238-as. Ezt az arányt változtatják meg az üzemanyag dúsításkor, a jelenlegi paksi üzemanyag esetében úgy, hogy 4,7% legyen átlagosan az U235 izotópok aránya. Korábban kevesebb volt, de akkor még csak 12 hónapos kampányokkal dolgoztak, a jelenlegi 15 hónapos helyett. Ha eddig megvan, akkor tudhatod, hogy az üza majdnem 96%-a 238-as. Egy üzemanyag kazetta több kampányt is bent van a reaktorban, egyre beljebb kerülve az átrakások során, majd végül egyre kijebb kerülve, hogy amikor már nagyon ki van égve, akkor neutronreflektorként védje a reaktortartály falát a kiszökni kívánó neutronoktól, amik károsítanák a tartály falát. Aztán ezek átkerülnek a pihentető medencébe, majd ki a KKÁT-ba. Azért mert a cucc a kiégés után is nagyon radioaktív marad, még ha ezekben a termikus neutronos reaktorokban nem is tudnak már érdemben energiát termelni. Az ilyen nagy aktivitású "kiégett" üzemanyagok(ha jól tudom reprocesszálás után) elhasználására vannak szánva az oroszoknál a gyorsneutronos reaktorok. Mert ha ezeket ott tovább tudják használni,akkor az a cél, hogy annyira alacsony szintre vigyék a radioaktivitásukat, hogy az üza olyan állapotba kerüljön, hogy már annyira alacsony a radioaktivitása, hogy sokkal egyszerűbb legyen véglegesen tárolni. Erről szól az üzemanyagciklus zárása. A belojarszki BN-800-as pedig letolt egy egy éves kampányt ilyen kiégett üza-ból reprocesszált üzemanyaggal. Ez eddig másoknak nem sikerült sehol. Ha a program sikerrel jár, rengeteg nagy aktivitású "kiégett" üzemanyag végleges tárolásának gondja lesz majd megoldva. Tehát ez az egyik érv, ami az oroszok mellett szól. A másik érv pedig, hogy őket ha hagyják dolgozni, akkor időre megcsinálnak, jó minőségben mindent. A franciák támogató háttérben(ami a Paks2 estén az EU-nak "hála" itt nincs meg), szankciók nélkül toltak egy 14 éves késést és háromszoros költségtúllépést a finnországi EPR-1600 blokkok tekintetében. Mert annyi elbaszás volt az építés során. Az amerikaiak(Westinghouse) összesen egy db AP-1000-est tudtak átadni az elmúlt évtizedekben, azt is jelentős késéssel. A VVER-1200-nak ehhez képest van 6db jól működő referencia blokkja a világon.A NAÜ-től elsőnek kapta meg a 3+ generációs besorolást, amivel a termikus neutronos erőművek közt a legfejlettebb típusnak számít. Az egyik novovoronyezsi VVER-1200-as blokkban sikerrel végrehajtottak már egy 18 hónapos tesztkampányt is. A VVER-1200 a legolcsóbb a lehetőségek közül. Az üzemanyagról pedig annyit, hogy akár 6-7 évre előre is be tudnak tárolni a jelenlegi paksi blokkokhoz.
De rendben! Mondjuk fel a szerződést az oroszokkal a kedvedért, fizessük ki a 23 méter mély gödrökért, a gyártás alatt lévő zónaolvadék csapdákért a részleteket, plusz fizessünk nekik kötbért, annyit amiből egy blokk majdnem készre építhető. Majd a Karbantartó Gyakolró Központban tudnak mutogatni legalább zónaolvadék csapdát is, ami ugyan itt nem lesz, mert más típusú reaktor épül majd, de legalább ki van fizetve. Utána pedig négyszeres áron építtessünk egy "demokratikus" nyugati PWR erőművet. Amiből talán 20-22 év múlva lesz is valami. Közben a Paks-1, egyes blokkjának a jelen állás szerint 2032-ben lejár az üzemideje, de nem baj, mert -500MW,az semmi. Azt a "függetlenség jegyében", majd beszerezzük külföldről, amíg nem lesz valami Paks-1 helyett!
Szóval dudi, támogatom az ötletedet! Legyen Magyaroroszágnak végre egy demokratikus, nyugati atomerőműve!
Egy feltételem van: az összes ehhez kapcsolódó plusz költséget kizárólag a te és az ötleted támogatóinak számlájáról vonják le! Ha szabad akarsz lenni, fizesd meg a szabadság árát! Mert én egy forintot sem szeretnék abba beleadni, hogy előről kezdődjön egy folyamat már megint, ráadásul sokszoros áron, úgy, hogy közben a másik esetében pedig a semmit fizetjük tovább!
Ha ez neked megéri a plusz pénzt, akkor a támogatóiddal dobjátok össze a pénzt a szerződésbontásra, és egy nyugati erőműre, de úgy, hogy 2032-re induljon be az első blokk!

A VVER-1200, ha Termikus, akkor ezek szerin az U-235-öt használja?
 

Sunlight56

Well-Known Member
2022. március 1.
1 821
14 497
113
A BN-1200 as ugyanaz a szerkezet lehet mint a BN-800 as, csak nagyobb blokkteljesítménnyel.
Ez a sorozat folyékony nátriumhűtésű, 3 hőcserélő körös, moderátor nélküli gyorsneutronos reaktor.
Hát a szerkezetét nézve, ez nem a BN-800-as megnagyobbított testvére, hanem ennek továbbfejlesztett változata
A fő elv megmaradt, a folyékony nátrium hűtéses gyors neutronos reaktor.

Nézzük át akkor ezek fejlődését a múltba visszatekintve:

EA1Zucj.jpg


A BN-1200-as reaktor egy újratervezett konstrukció, amely elemeiben nem egyezik meg a BN-800 - as típussal, egyszerűbb lett a szerkezete, nátrium hűtőköre is. itt egy összehasonlítás:



A BN-1200-es nátrium csövezése:

tOGYcUT.jpg


A nemzetközi Atomenergia Ügynökség 2021-ben publikált egy anyagot mintegy 80 oldalon a paramétereket elemezve. Az új konstrukció számos paraméterében kedvezőbb mint a BN-800 as típus. Ott lehet látni bekerülési és üzemeltetési költségeket is.

Akit ez részletesen érdekel a IAEA-TECDOC-1959 anyaga:

 

Sunlight56

Well-Known Member
2022. március 1.
1 821
14 497
113
Friss Paks2 jelentés:
  • A zóna olvadék csapda kész van, (16db Airbus tömegű) idén nyáron már itt lesz.
  • A reaktor tartály építése 2024.ápr.13.-án kezdődik.

8:32 -nél jót somolyogtam ezen az indokon: "Ha nem akarjuk gyönyörű folyóinkat gátakkal elcsúfítani"... ebben a témában kellene egy kicsit gátak fényképeit nézegetni.
Pld az olaszokról mindent el el lehet mondani azt az egyet kivéve, hogy nincs szépérzékük..
Itt egy a San Martino város közepébe, 1917-ben telepített vizierőművük:

ahHS24A.jpg
 

jani22

Well-Known Member
2016. augusztus 31.
12 447
25 139
113
"A Mol-csoport csütörtökön átadta Kelet-Közép-Európa eddigi legnagyobb, 10 megawatt kapacitású zöldhidrogénüzemét Százhalombattán. A 22 millió eurós beruházás fenntarthatóbbá teszi az üzemanyaggyártást: az üzem 25 000 tonnával csökkenti a Dunai Finomító szén-dioxid-kibocsátását. A Mol évente 1600 tonna tiszta, karbonsemleges zöldhidrogén előállítására lesz képes, a technológia bevezetésével pedig új fejezetet nyit a hidrogéngazdaságban."

 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
6 968
19 288
113
8:32 -nél jót somolyogtam ezen az indokon: "Ha nem akarjuk gyönyörű folyóinkat gátakkal elcsúfítani"... ebben a témában kellene egy kicsit gátak fényképeit nézegetni.
Pld az olaszokról mindent el el lehet mondani azt az egyet kivéve, hogy nincs szépérzékük..
Itt egy a San Martino város közepébe, 1917-ben telepített vizierőművük:

ahHS24A.jpg
Bocs, de ez a kép energetikailag semmi.

Amúgy is a SZET-ek tájrombolása az ami legfőképpen kiveri a biztosítékot.
 

Sunlight56

Well-Known Member
2022. március 1.
1 821
14 497
113
Bocs, de ez a kép energetikailag semmi.

Amúgy is a SZET-ek tájrombolása az ami legfőképpen kiveri a biztosítékot.
Ahogy írtam, Szijjártó Péter, a folyóvizes erőmű gátrendszerére tette azt a megjegyzését hogy elcsúfítja a tájat. Én arra hoztam a példámat egy esztétikus működő városi folyóvizes erőművel, Szó nem volt a teljesítmény nagyságáról.

Elfogadnám ennek az olasz minivizi erőműnek az éves árbevételét az 1740 MWh termelt villamos energiájáért.

Itt egy osztrák tározós rendszer felső tava, a Kaprun Limberg II SZET létesítményen:

yumHENu.jpg


Ez szerinted ronda? Valahogy meg kell oldani a naponta feleslegesen keletkező zöldségenergia csúcstermelés tárolását. Az ottani létesítmények komplett több tárolósak, most már mintegy 1200 MW beépített teljesítménnyel.

Ha van jobb energia tárolási ötleted, írd meg..
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 288
33 894
113
Ahogy írtam, Szijjártó Péter, a folyóvizes erőmű gátrendszerére tette azt a megjegyzését hogy elcsúfítja a tájat. Én arra hoztam a példámat egy esztétikus működő városi folyóvizes erőművel, Szó nem volt a teljesítmény nagyságáról.

Elfogadnám ennek az olasz minivizi erőműnek az éves árbevételét az 1740 MWh termelt villamos energiájáért.

Itt egy osztrák tározós rendszer felső tava, a Kaprun Limberg II SZET létesítményen:

yumHENu.jpg


Ez szerinted ronda? Valahogy meg kell oldani a naponta feleslegesen keletkező zöldségenergia csúcstermelés tárolását. Az ottani létesítmények komplett több tárolósak, most már mintegy 1200 MW beépített teljesítménnyel.

Ha van jobb energia tárolási ötleted, írd meg..
ha a gát szabad oldala fel lenne töltve földel és be lenne fásítva aztmondanák gyönyörű hegyi tó