Harckocsik harctéri alkalmazása

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 855
57 882
113
papi

Ez érdekes felvetés amúgy, mivel a nyugat a Leopárd 1 óta előnyben volt ezen a téren.
Mondjuk pont egy nagyságrenddel kevesebb tankra kellet ilyen rendszereket rakniuk.
De igen, éjjel jobban láttak a nyugatiak.
Bár amikor egy éjjellátóra megadják, hogy X kilométerig látni vele , akkor mindig kérdés, hogy mit?
Szerintem a szovjetek éjjel nem erőltették volna a harcot, vagyis jó eséllyel éjjelre beásták volna magukat.
Ha az M60 vagy a Leopárd 1 támad, akkor ők meg mozognak, vagyis több hőt bocsátanak ki.
Ha a szovjetek érzékelik a támadást, akkor esélyes, hogy tele lövik fáklyával az eget, hogy legyen elegendő szórt fény a számukra.
Mivel Európa nagy részén 2 km alatti a tipikus harci érintkezési távolság így nem olyan nagy a terület amit be kell világítani.
E mellet érdekelne, hogy az M60 például mivel lőtte volna ki a szovjet tankokat, ha nem sikerül őket oldalba kapni? o_O
 

arbalest

Well-Known Member
2011. január 11.
8 460
18 018
113
Kicsit több érvet várnánk, és ezen felül egy Roni hülyeségére reagálás volt.
A komment arra vonatkozott szerintem, hogy a T-14 projekt az pont olyan 20+ éves fázissal megvalósítása valaminek, mint az R-77-1 vagy az R-37.
Igen, köszönöm. A T-14 újításainak fontos elrmei már megvoltak. Személyzet a teknőben, elöl, maximális páncélzat védelmében, távirányított torony, X motor.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 669
79 914
113
Azt, hogy az orosz legrosszabb esetben visszavonul és kitér a harc elől. Aztán napközben meg szétrúgják a seggét.
Egészen elképesztő, hogy az 1978-as szovjet szemmel másodvonalas T-72M1 jobb tűzerővel és védettséggel bírt, mint a US elsővonalas M60A3...
Ez volt a VSz tagországok csúcs harckocsija.

Az M60 részben vitte tovább tudtommal az M48 örökségét is.
A 70-es évek végén a csúcs US harckocsi egy poszt II. vh-s cucc pimpelt változata volt erős túlzással.
Picit belepistultak a légierő imádatába no...


Na ez a másik fele. A T-72M1 frontpáncélját se lőtte volna át 2 km távolságból az M60A3 a '70-es évek végi csúcs lőszerével sem. Ez az, amit az M1 is megkapott. De annak legalább volt páncélvédelme.


Kicsit több érvet várnánk, és ezen felül egy Roni hülyeségére reagálás volt.
A komment arra vonatkozott szerintem, hogy a T-14 projekt az pont olyan 20+ éves fázissal megvalósítása valaminek, mint az R-77-1 vagy az R-37.

Te mérnök vagy,nagyon jól tudod,hogy kb semmi új nincs a nap alatt(vagy csak nagyon ritkán vannak igazán uj dolgok),mégsem mondja senki egy új konstrukcióra,hogy amúgy ez valami 30 éves dolognak a megvalósulása.Volt unmanned tornyos tank koncepció a T-14 előtt?Volt.Volt aktív vedelmi rendszer a T-14 előtt?Volt.(és még sorolhatnám) Ettől már nem is új konstrukció a T-14?Hát dehogynem az.Ilyen alapon az F-22 sem lenne új konstrukció mert nincs olyan eleme(belső fegyvertér,stealth,szupercirkálás és még sorolhatnám)ami már ne létezett volna előtte valamilyen formában.Aztán mégis egy korszakalkotó új konstrukció volt a maga idejében a Raptor.

Nem is értem,hogy ezt miért kell bárkinek magyarázni vagy egyáltalan hogy jut valakinek eszébe az,hogy a dolgok nem előzmény nélkül csak úgy egyik pillanatról a másikra keletkeznek.
 
M

molnibalage

Guest
Te mérnök vagy,nagyon jól tudod,hogy kb semmi új nincs a nap alatt(vagy csak nagyon ritkán vannak igazán uj dolgok),mégsem mondja senki egy új konstrukcióra,hogy amúgy ez valami 30 éves dolognak a megvalósulása.Volt unmanned tornyos tank koncepció a T-14 előtt?Volt.Volt aktív vedelmi rendszer a T-14 előtt?Volt.(és még sorolhatnám) Ettől már nem is új konstrukció a T-14?Hát dehogynem az.Ilyen alapon az F-22 sem lenne új konstrukció mert nincs olyan eleme(belső fegyvertér,stealth,szupercirkálás és még sorolhatnám)ami már ne létezett volna előtte valamilyen formában.Aztán mégis egy korszakalkotó új konstrukció volt a maga idejében a Raptor.

Nem is értem,hogy ezt miért kell bárkinek magyarázni vagy egyáltalan hogy jut valakinek eszébe az,hogy a dolgok nem előzmény nélkül csak úgy egyik pillanatról a másikra keletkeznek.
Ez a kommentet azért nem értem, mert nem tudom, hogy mit akar javítani, amit én mondtam. A T-14, mint termék egy teljesen új és egyedi dolog. Csak a Szu becsuklása miatt mostanra lett belőle legalább egy proto.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 669
79 914
113
TTS, kicsit több mint kétszeres távolságra tudott tüzet vezetni, mint az oroszok akkor, ha fel van kapcsolva a Luna.

Semmire nem mentél vele ha nem tudtad átlőni a tankot.Na jó,marha faszan lehetett vele mozizni,hogy mit csinál az ellen.Ez persze nagyon nagy előny.
 
  • Tetszik
Reactions: bel

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 669
79 914
113
Ez a kommentet azért nem értem, mert nem tudom, hogy mit akar javítani, amit én mondtam. A T-14, mint termék egy teljesen új és egyedi dolog. Csak a Szu becsuklása miatt mostanra lett belőle legalább egy proto.

Semmit nem akart javítani,csak megjegyezted,hogy több érvet várnál.Én meg kifejtettem,hogy eszembe sem jutott,hogy egy ilyen triviális dologot(nincsenek dolgok előzmény nélkül,minden ipari termék egy folyamat eredménye) magyarázni kelljen.

Nem proto szinten van már,folyik a sorozatgyártás előkészítése vagy már maga a gyártas is,jövőre el kell kezdeni átadni az első széria gépeket.
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
48 119
82 876
113
:D

Azért megnéztem volna mit művel néhány lesajnált M60A3 TTS éjszaka az egy lépéssel előrébb járó T72B hordával.

Ott volt a T-80U és UD is. Egyébként még 1986-ban kezdték fejleszteni az "Objekt 188" harckocsit (T-90), ami 1989-ben már elkészült(Stora, Reflex-5km hatótávú irányított rakéta...stb) és kész volt a sorozatgyártásra.
Épp a lényeget nem értetted meg. Mikor gyártani kezdtek egy tankot pl.1985-ben T-72b már fejlesztették az újat/jobbat(1986-T-90)
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 669
79 914
113
Az hogy az ,m1 verziók zárójelbe tették az orosz vasakat ? az hülyeség ? A szovjet vackok tornya elszállt egy fos RPG-től . Az m1 meg körbe lőtték irakban és a személyzet elsétált .

Tudod a világ nem olyan mint a fekvenyomas:vagy ki tudod nyomni vagy nem.
Bár az sem ennyire fekete fehér dolog.
 

arbalest

Well-Known Member
2011. január 11.
8 460
18 018
113
Semmit nem akart javítani,csak megjegyezted,hogy több érvet várnál.Én meg kifejtettem,hogy eszembe sem jutott,hogy egy ilyen triviális dologot(nincsenek dolgok előzmény nélkül,minden ipari termék egy folyamat eredménye) magyarázni kelljen.

Nem proto szinten van már,folyik a sorozatgyártás előkészítése vagy már maga a gyártas is,jövőre el kell kezdeni átadni az első széria gépeket.
Amire reagáltam, az koncepciókról, ötletekről szólt, hogy az oroszok nem tanultak, fejlődtek. Amit írtam, arra írtam, hogy milyen KONCEPCIÓK, ÖTLETEK voltak, és valósultak meg a 90-es évek elején, közepén. A T-14 ezekBŐL nőtt ki, nem azt mondtam, hogy maga nemében ne lenne új, újító.
Eszembe sem jutott, hogy a kommentem alapján ezt a triviális dolgot magyarázni kelljen.
 

papi

Well-Known Member
2017. április 22.
1 584
4 671
113
E mellet érdekelne, hogy az M60 például mivel lőtte volna ki a szovjet tankokat, ha nem sikerül őket oldalba kapni? o_O

Elsőnek lőjük be pontosan az évet, meg azt, hogy milyen típusról beszélünk.
A hetvenes évek végétől ott volt az M774, 2000 méteren ~400 RHA, ez vitte volna simán a 64A és Ural modelleket. A nyolcvanas évek elejétől jött az M883 ~490 mm RHA. Ennek 1500 méterről ment volna a T72B is.
 
  • Tetszik
Reactions: endre

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 669
79 914
113
Amire reagáltam, az koncepciókról, ötletekről szólt, hogy az oroszok nem tanultak, fejlődtek. Amit írtam, arra írtam, hogy milyen KONCEPCIÓK, ÖTLETEK voltak, és valósultak meg a 90-es évek elején, közepén. A T-14 ezekBŐL nőtt ki, nem azt mondtam, hogy maga nemében ne lenne új, újító.
Eszembe sem jutott, hogy a kommentem alapján ezt a triviális dolgot magyarázni kelljen.

Mindenki fejlődik,az első harckocsi óta mindenki csak fejlődik.Nincs új a nap alatt!A harckocsi alapvetően ma is ugyan az mint 1918-ban...
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 669
79 914
113
Elsőnek lőjük be pontosan az évet, meg azt, hogy milyen típusról beszélünk.
A hetvenes évek végétől ott volt az M774, 2000 méteren ~400 RHA, ez vitte volna simán a 64A és Ural modelleket. A nyolcvanas évek elejétől jött az M883 ~490 mm RHA. Ennek 1500 méterről ment volna a T72B is.

A teknő igen,a torony nem.Pont ez volt 82 tanulsága,kellett a teknőre a + nagykeménysegű páncellap(ami később bepépült a gyártás során).
 
  • Tetszik
Reactions: endre

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 855
57 882
113
Roni

"Az hogy az ,m1 verziók zárójelbe tették az orosz vasakat ? az hülyeség ? "

Ordenáré nagy hülyeség!

"A szovjet vackok tornya elszállt egy fos RPG-től ."

Ha oldalról találták el, és esetleg T-55/62/72 "Ural" nak hívták őket akkor igen.
Csecsenföldön volt olyan T-72B amelyik 22 db (!!) RPG találatot kapott és haza ment saját lábán....

"Az m1 meg körbe lőtték irakban és a személyzet elsétált ."

A "klasszikus" RPG-7 ellen valóban jól véd körkörösen. Mondjuk a tandemfejes RPG-7 meg az RPG-29 találat után már nem sétált el a személyzet.
Gondolod poénból került fel az ERA az M1 Abramsre? ;)
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 880
35 284
113
Roni

"Az hogy az ,m1 verziók zárójelbe tették az orosz vasakat ? az hülyeség ? "

Ordenáré nagy hülyeség!

"A szovjet vackok tornya elszállt egy fos RPG-től ."

Ha oldalról találták el, és esetleg T-55/62/72 "Ural" nak hívták őket akkor igen.
Csecsenföldön volt olyan T-72B amelyik 22 db (!!) RPG találatot kapott és haza ment saját lábán....

"Az m1 meg körbe lőtték irakban és a személyzet elsétált ."

A "klasszikus" RPG-7 ellen valóban jól véd körkörösen. Mondjuk a tandemfejes RPG-7 meg az RPG-29 találat után már nem sétált el a személyzet.
Gondolod poénból került fel az ERA az M1 Abramsre? ;)
Igen meg valoszinuleg az rpg csalad is azert van hogy combosodjon a katona mert maskulonben nem cipelne magaval eleg cuccot.
 
  • Tetszik
Reactions: bel

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 855
57 882
113
papi

Google fordító, elnézést érte:
"Az 1983-ban bevezetett M833 az Egyesült Államok hadseregének elsődleges háborús, 105 mm-es páncélellenes szakasza volt a hidegháború végéig. Nagyjából 11% -kal növekszik a teljes penetráció az M774-hez képest, az M833 képes behatolni a T-62 , T-64A és T-72 Ural frontális aspektusaiba 2000 m túllépésnél, és megfelelő (70. percentilis) a T -64B , T-72A és T-80A / B ugyanazon a tartományon. A kör marginális a T-72B frontális tornyával szemben, 1500 m -nél távolabb, és a későbbi Kontact 5 reaktív páncélkészlettel felszerelt Russo / Soviet harckocsik gyakorlatilag sérthetetlenek az M833 számára. A szélső teljesítmény céltól függetlenül továbbra is elfogadható."

A szovjetek erre adott válasza az volt, hogy a T-72A-ra 16 mm-s, a T-64 és T-80 harckocsik teknőjére 30 mm-s nagy szilárdságú acél előtét páncélzatot raktak.
A toronyhoz nem kellet nyúlni!
Az M833-nál régebbi lövedékek lényegében semmit sem tudtak kezdni a T-64B/T-72A/B/T-80A/B/U harckocsikkal.
 

papi

Well-Known Member
2017. április 22.
1 584
4 671
113
A teknő igen,a torony nem.Pont ez volt 82 tanulsága,kellett a teknőre a + nagykeménysegű páncellap(ami később bepépült a gyártás során).

Ja, itt jött elő, hogy kéne új 105 milliméteres lőszer, ez lett volna az M900, amihez jött volna az M68A1 löveg (Super M60 ), csak közben összedőlt a keleti blokk és feleslegessé vált az egész másodvonalas harckocsi.
 

papi

Well-Known Member
2017. április 22.
1 584
4 671
113
papi

Google fordító, elnézést érte:
"Az 1983-ban bevezetett M833 az Egyesült Államok hadseregének elsődleges háborús, 105 mm-es páncélellenes szakasza volt a hidegháború végéig. Nagyjából 11% -kal növekszik a teljes penetráció az M774-hez képest, az M833 képes behatolni a T-62 , T-64A és T-72 Ural frontális aspektusaiba 2000 m túllépésnél, és megfelelő (70. percentilis) a T -64B , T-72A és T-80A / B ugyanazon a tartományon. A kör marginális a T-72B frontális tornyával szemben, 1500 m -nél távolabb, és a későbbi Kontact 5 reaktív páncélkészlettel felszerelt Russo / Soviet harckocsik gyakorlatilag sérthetetlenek az M833 számára. A szélső teljesítmény céltól függetlenül továbbra is elfogadható."

A szovjetek erre adott válasza az volt, hogy a T-72A-ra 16 mm-s, a T-64 és T-80 harckocsik teknőjére 30 mm-s nagy szilárdságú acél előtét páncélzatot raktak.
A toronyhoz nem kellet nyúlni!
Az M833-nál régebbi lövedékek lényegében semmit sem tudtak kezdni a T-64B/T-72A/B/T-80A/B/U harckocsikkal.

Oké ezzel megint ott vagyunk, hogy minimum 1985. Jött volna ere is a válasz, csak közben összedőlt a Szovjetunió.