Harckocsik harctéri alkalmazása

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

szzsolt81

Well-Known Member
2020. október 24.
5 707
4 260
113
De ezeket nem szemből jövő talalat okozta.
Igazából a T-54 es homlokpáncélján, 100-mm ha jül emlékszem körülbelül minden IS átment. Más kérdés, hogy mit talált el benn, de nekem sokkoló volt látni a VSZ technika hatását, és olvasni szép sorban: megsemmisült volna, kiégett volna, azonnal meghalt volna a teljes személyzet, talán túlélhette volna egy, ha nyitott a búvófedél, stb...
 

papi

Well-Known Member
2017. április 22.
1 584
4 671
113
Amennyire én tudom 1978-ig nem volt a nyugatnak nyíllövedéke! Az M735 volt az első!
Miközben 1976-ban már gyártották a T-64B-t ami ellen hatástalan volt. Akárcsak a T-72A (1979) ellen!

Az előtt az L52-s volt a legjobb lövedékük. 1973-ban jött ki, 300 mm-s átütést tudott. A T-64A 1969 -ben jelent meg, az ellen már nem ért semmit.
Ha még korábbra nézünk akkor az L36A1-et látjuk 1961-ből. 270 mm-s átütéssel, ekkor volt utoljára esélyük a szovjetek ellen, ugyanis ez elegendő volt a T-62 és a T-55/54 ellen.
Ezzel szemben az T-55-nél a BM-8-as, (1968-tól) 300 mm RHA-t átlőtt. Vagyis ezek a tankok akkoriban simán kitudták egymást lőni. Csak a szovjeteknek tízszer annyi volt , mint a NATO-nak.
Aztán a 70's évektől folyamatos volt a NATO lemaradás, követő fejlesztésben voltak 1990-ig!

Nem látom tragikusnak a dolgot. Pár száz olyan harckocsija volt adott időben a szovjeteknek, amire esélytelen lett volna az arra az időszakra eső top lövedékkel az M68. Valahol a nyolcvanas évek végén értek a végére, ugye akkor kellett volna berakni az M60-ba az Abrams M68A1 ágyúját. Ezzel nőtt volna a löveg hossza, illetve emelkedett volna a nyomás is. Az M900 DU átütése 3 kilométeren 650 RHA lett volna. Erre az átfegyverzésre már nem kerül sor. Nem állítom, hogy a szovjet harckocsiknak ne lett volna jobb a páncélzata vagy az ágyúja, ugyanakkor tűzvezetésben, optikában olyan elmaradásban voltak, ami nem teszi fekete-fehérré a dolgot. Ilyen téren nappal is hátrányban voltak, de a TTS/TIS/EMES/TOGS miatt éjszaka gyakorlatilag már vakok voltak, ugyanakkor nappal is sokkal nehezebb volt a célpontok megtalálása a hőképalkotó rendszerek hiánya miatt. Ugye szovjet oldalon az AGAVA nem kerül be, csak a T80U parancsnoki változataiba. Eddigre csak az amerikaiaknak 5400 M60A3 TTS szintre modernizált, vagy frissen gyártott gépe lesz. Nem véletlen, hogy a Szovjetunió bukása után az oroszoknak az első harckocsi fejlesztésük az, hogy elmennek a francikhoz elektronikai cuccokat tanulmányozni meg vásárolni.
Ugyanígy le lehetne azt zongorázni, hogy a TOW rendszeren 1972-ben megjelenik az AN/TAS-4. A hetvenes évek végére egy sima TOW indító jobban lát éjszaka, mint a szovjet top harckocsik. Nem véletlen jelenik meg hamarosan a Shtora és nem véletlen tartottak a szovjetek a kicsi, gyorsan mozgó, nehezen felderíthető M151 MUTT szakaszoktól. 4 terepjáró, 3 indító, 16 rakéta.

Nem tudom nálam van-e a gond, de ha csak megemlítesz a hozzászólásban én nem kapok értesítőt.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 671
79 923
113
Igazából a T-54 es homlokpáncélján, 100-mm ha jül emlékszem körülbelül minden IS átment. Más kérdés, hogy mit talált el benn, de nekem sokkoló volt látni a VSZ technika hatását, és olvasni szép sorban: megsemmisült volna, kiégett volna, azonnal meghalt volna a teljes személyzet, talán túlélhette volna egy, ha nyitott a búvófedél, stb...

Nem atütő találatokról van szó.
 
T

Törölt tag 1945

Guest
Épp mostanában írogatok egy anyagot az MN egykori páncéltörő eszközeiről, korabeli manuálok alapján.
Össze lehet ugyan hasonlítani a Moszkva környéki gárda hadosztály páncélos technikáját az Aberdeen Proving Ground-ról szabadult aktuális urán páncélos M1 variációval, de még a 80-as évek végén is túlnyomó többségében T-55A, Leopard-1, illetve M-60 harckocsik vívták volna meg a harmadik világháborút.
Sőt tovább megyek, a dél-nyugati harcmezőn jellemzően alupáncélos M113, illetve Győri PSzH-k találkoztak volna többségében.
Érdekességként az 1970-es évek közepéig-végéig a szovjet páncéltörő ágyúk jellemzően 1km alatti távolságon tudtak pásztázott lövést leadni, ahol esélyük is volt az első lövés utáni találatra. Ez bőven elég Európában, az Arabok viszont szívtak emiatt a sivatagokban...
 
M

molnibalage

Guest
Épp mostanában írogatok egy anyagot az MN egykori páncéltörő eszközeiről, korabeli manuálok alapján.
Össze lehet ugyan hasonlítani a Moszkva környéki gárda hadosztály páncélos technikáját az Aberdeen Proving Ground-ról szabadult aktuális urán páncélos M1 variációval, de még a 80-as évek végén is túlnyomó többségében T-55A, Leopard-1, illetve M-60 harckocsik vívták volna meg a harmadik világháborút.
Sőt tovább megyek, a dél-nyugati harcmezőn jellemzően alupáncélos M113, illetve Győri PSzH-k találkoztak volna többségében.
Érdekességként az 1970-es évek közepéig-végéig a szovjet páncéltörő ágyúk jellemzően 1km alatti távolságon tudtak pásztázott lövést leadni, ahol esélyük is volt az első lövés utáni találatra. Ez bőven elég Európában, az Arabok viszont szívtak emiatt a sivatagokban...
Ez az 1980-as hadosztály lista alapján nem értem. A listában szereplő hadosztályok felében volt T-64/72/80. 1980-ban...
Az első lépcsős szovjet alakulatokban a '70-es években sem volt mát T-55/62. A VSz államokban a hh végén is T-55/62 volt, az tiszta sor.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 671
79 923
113
Ez az 1980-as hadosztály lista alapján nem értem. A listában szereplő hadosztályok felében volt T-64/72/80. 1980-ban...
Az első lépcsős szovjet alakulatokban a '70-es években sem volt mát T-55/62. A VSz államokban a hh végén is T-55/62 volt, az tiszta sor.

Az elsőlépcsős alakulatok mindenhol hamar elfogytak volna(nem csak keleten,nyugaton is).
 
  • Tetszik
Reactions: endre
M

molnibalage

Guest
Az elsőlépcsős alakulatok mindenhol hamar elfogytak volna(nem csak keleten,nyugaton is).
Szuper egy állítás, de ebből akkor az következik, hogy akkor az összes...

Csak pl. hogyan hozod előre a hátul levő dolgokat, ha a vasúti hidak nagy része mondjuk a folyó alján pihen még akkor is, ha nem atomháborúról van szó?
A FoFA kiemelt célpontjai lettek volna ezek...
És mivel a Vsz országok nemzeti infrastruktúrája egy rakás szar volt...

2+2 = 4

Szóval akkor ezek után felmerül a gyors kérdés, hogy ha mindkét oldalon (szerinted) hamar elfogy minden, akkor mivel harcoltak volna? Vagy majd pókerpartin döntik el a végét?
 
  • Tetszik
Reactions: endre

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 855
57 887
113
papi

Az értesítésről nem tudok mit írni. Viszont nézd meg az előző hozzá szólásomat. Az 1980-s állapot. Az nagyon nem pár száz modern harckocsi :D
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 671
79 923
113
Szuper egy állítás, de ebből akkor az következik, hogy akkor az összes...

Csak pl. hogyan hozod előre a hátul levő dolgokat, ha a vasúti hidak nagy része mondjuk a folyó alján pihen még akkor is, ha nem atomháborúról van szó?
A FoFA kiemelt célpontjai lettek volna ezek...
És mivel a Vsz országok nemzeti infrastruktúrája egy rakás szar volt...

2+2 = 4

Szóval akkor ezek után felmerül a gyors kérdés, hogy ha mindkét oldalon (szerinted) hamar elfogy minden, akkor mivel harcoltak volna? Vagy majd pókerpartin döntik el a végét?

Ha nem sikerült volna az elsőlépcsős alakulatokkal lerendezni a dolgot,akkor az lett volna mint a II.vh-ban:minden nagyobb offenzíva előtt több hónapos felkészülés,közben pedig max lokális harcok egy-egy uralkodó pont elfoglalásáért vagy megtartásáért.
 
  • Tetszik
Reactions: endre and bel
M

molnibalage

Guest
molnibalage

"Első lépcsős az, ahol 1980-ban T-64/80 volt."

Ahol a második lépcső a T-72 az nem gyenge hely. :)
T-64-ből 2998 db-ot számoltam
T-80-ból 4540 db-ot
T-72-ből 5154 db-ot.
Ez barátok között is 12,692 db első osztályú harckocsi.
Csak ezek alsó hangon 3 fő irányban biztosan szét voltak szórva.
  • Nyugat-Európa, kiemelt.
  • Skandinávia, második kiemelt.
  • Kína, oda olyan sok modern cucc nem kellett a T-55 kínai másolata ellen.
  • Kaukázus/Irán.
És mindent így kell nézni. De még ezzel számolva is a kiképzés és mindent a permanensen a Vsz államokban levő T-64/80 állomány 2-3 ezer között lehetett.
 
  • Tetszik
Reactions: endre and Bleroka

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 671
79 923
113
Csak ezek alsó hangon 3 fő irányban biztosan szét voltak szórva.
  • Nyugat-Európa, kiemelt.
  • Skandinávia, második kiemelt.
  • Kína, oda olyan sok modern cucc nem kellett a T-55 kínai másolata ellen.
  • Kaukázus/Irán.
És mindent így kell nézni. De még ezzel számolva is a kiképzés és mindent a permanensen a Vsz államokban levő T-64/80 állomány 2-3 ezer között lehetett.

Egy db főirány volt csak.Az igaz,hogy 3 támadási sáv volt de a főirány csak egy.Nem estek abba a hibába mint a németek a Barbarossa idején(Hitler zsenijének köszönhetően).
 
  • Tetszik
Reactions: fip7 and bel
M

molnibalage

Guest
Egy db főirány volt csak.Az igaz,hogy 3 támadási sáv volt de a főirány csak egy.Nem estek abba a hibába mint a németek a Barbarossa idején(Hitler zsenijének köszönhetően).
Bocs, de akkor itt fogalomzavar van, vagy nem értem. A csehek, németek és lengyelek mentek volna Párizs felé.
Mi a Pó-síkságot céloztuk volna meg. Ez hol egy fő irány...???? :confused::eek:
És akkor ott volt még Bulgária is, aki meg a görögökkel és törökökkel volt határos...
A VSz mindenhol támadást képzelt el.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 671
79 923
113
Bocs, de akkor itt fogalomzavar van, vagy nem értem. A csehek, németek és lengyelek mentek volna Párizs felé.
Mi a Pó-síkságot céloztuk volna meg. Ez hol egy fő irány...???? :confused::eek:
És akkor ott volt még Bulgária is, aki meg a görögökkel és törökökkel volt határos...
A VSz mindenhol támadást képzelt el.

Főirány az a mi a legfontosabb célod felé mutat.A fő irány az a kelet-németektől induló lett volna,a csehektől induló az csak ennek a szárnyát védte.Mi meg a Pó felé aztán tényleg nem tartoztunk a lényeghez akárcsak a bolgárok.
 
T

Törölt tag 1945

Guest
Ez az 1980-as hadosztály lista alapján nem értem. A listában szereplő hadosztályok felében volt T-64/72/80. 1980-ban...
Az első lépcsős szovjet alakulatokban a '70-es években sem volt mát T-55/62. A VSz államokban a hh végén is T-55/62 volt, az tiszta sor.

Délnyugati hadszíntérről beszéltem (Rubin előtt).
MN 8.gl.ho - 187db T-55A, 230db PSzH, 128db BMP
MN 9.gl.ho - 187db T-55A, 274db PSzH, 84db BMP
MN 11.hk.ho - 126db T-72M1, 221db T-55A, 128 BMP, 40db PSzH
MN 7.gl.ho - 187db T-55A, 358db PSzH
MN 4.gl.ho - 93db T-55, 94db T-55A, 258db PSzH
MN 15.gk.ho - 94db T-55, 93db T-54M, 115db PSzH
MN 27.t.gk.ho - 44db T-54M, 93db T-34M
DHDSCS 13.gá.hk.ho - 313db T-64, 134db BMP, 27db BTR
DHDSCS 19.gá.hk.ho - 319db T-64, 198db BMP, 24db BTR
DHDSCS 93.gá.gl.ho - 265db T-64, 146db BMP, 306db BTR
DHDSCS 254.gá.gl.ho - 215db T-64, 168db BMP, 252db BTR

megerősítésül jött volna még:
KKK 128.gá.gl.ho - 214db T-64, 132db BMP, 300db BTR
KKK 70.gá.gl.ho - 80db T-72, 140db T-55, 132db BMP, 162db BTR
KKK 17.gá.gl.ho - 220db T-55, 111db BMP, 299db BTR
 
M

molnibalage

Guest
Délnyugati hadszíntérről beszéltem (Rubin előtt).
MN 8.gl.ho - 187db T-55A, 230db PSzH, 128db BMP
MN 9.gl.ho - 187db T-55A, 274db PSzH, 84db BMP
MN 11.hk.ho - 126db T-72M1, 221db T-55A, 128 BMP, 40db PSzH
MN 7.gl.ho - 187db T-55A, 358db PSzH
MN 4.gl.ho - 93db T-55, 94db T-55A, 258db PSzH
MN 15.gk.ho - 94db T-55, 93db T-54M, 115db PSzH
MN 27.t.gk.ho - 44db T-54M, 93db T-34M
DHDSCS 13.gá.hk.ho - 313db T-64, 134db BMP, 27db BTR
DHDSCS 19.gá.hk.ho - 319db T-64, 198db BMP, 24db BTR
DHDSCS 93.gá.gl.ho - 265db T-64, 146db BMP, 306db BTR
DHDSCS 254.gá.gl.ho - 215db T-64, 168db BMP, 252db BTR

megerősítésül jött volna még:
KKK 128.gá.gl.ho - 214db T-64, 132db BMP, 300db BTR
KKK 70.gá.gl.ho - 80db T-72, 140db T-55, 132db BMP, 162db BTR
KKK 17.gá.gl.ho - 220db T-55, 111db BMP, 299db BTR
Pont ezért nem értem. A T-64 50% felett van. Hogy ebből hogyan született az, hogy "többségében" T-55 lett volna, nem értem.
 
T

Törölt tag 1945

Guest
Pont ezért nem értem. A T-64 50% felett van. Hogy ebből hogyan született az, hogy "többségében" T-55 lett volna, nem értem.

Összeadtam:
2020-12-23-19-44-26-Window.jpg

Gyakorlatilag szinte 1:1-ben van a BTR, BMP, PSzH, T-64, és a T-55, vagyis a harcjárművek 3:2 arányban állnak a T64 és T-55-höz képest.
T-72, és T-34 elenyésző.
 
M

molnibalage

Guest
Összeadtam:
2020-12-23-19-44-26-Window.jpg

Gyakorlatilag szinte 1:1-ben van a BTR, BMP, PSzH, T-64, és a T-55, vagyis a harcjárművek 3:2 arányban állnak a T64 és T-55-höz képest.
T-72, és T-34 elenyésző.
De mi a harckocsi típusok egymáshoz képesti arányát néztük. Teljesen nyilvánvaló, hogy több az APC/IFV, mint a hk, mert ez a gl. ho. alapvető felépítése...