Akkor lássuk a medvét!
Történetünk az I. vh-ban kezdődik, amikor valamit ki kellett találni a géppuska és a mélyen tagolt árokrendszerek okozta problémára. Erre az angolok válasza volt a harckocsi volt. Roppant egyszerű volt az elv: a harckocsin volt páncél és tűzfegyver, így ellenállt az ellenséges fegyverek nagy részének és még a gyalogságot is védte a testével a géppuska és puskatűztől. Kész vége,meg is oldódott a probléma és kialakult az a nézet,hogy a harckocsi feladata a gyalogság támogatása,hisz semmi más nem volt, ami ezt meg tudta volna tenni.
Ugorjunk az időben pár évet egészen a német villámháborús elv kitalálásáig. Mi is ennek a lényege a mi szempontunkból? Az, hogy a harckocsikat nem szétszórva a gyalogság támogatására kell bevetni, hanem koncentrálva a támadások fő irányában támadó ékként kell alkalmazni. Igen ez szép és jó, de a németek látták, hogy kísérő gyalogság nélkül a harckocsi csupán préda, ezért kellett nekik valami amivel együtt tud haladni a gyalogság a harckocsikkal. Miután a német elég gyakorlatias fajta így azt gondolta, hogyha a harckocsi is páncélozott, akkor az őt kísérő gyalogságnak is páncélozottnak kell lennie, hisz enélkül leszakadnának az ellenséges tűzben a harckocsiktól. És bumm így megszületett az Sd.Kfz. 251 valamint a páncélgránátos. Ekkoriban még nem mint IFV-t hanem mint APC-t alkalmazták az Sd.Kfz-ket, tehát nem kísérte a jármű harcban a gyalogságot csupán hátulról adott neki tűzfedezetet. Ebben az időben (a 30-as évek közepe és vége) még a németek is gondolkoztak gyalogságot támogató harckocsiban!
Újabb utazás az időben 1941-1942 a dátum. A háborús tapasztalatok alapján a németek átgondolták a teljes harckocsi és páncélgránátos harcászatukat és a hozzájuk kapcsolódó eszközöket is. Arra jutottak, hogy harckocsi fő feladata a harckocsi elleni harc és a továbbiakban ebbe az irányba fejlesztették az új harckocsikat és a régi típusokat is igyekeztek páncéltörő ágyúval felfegyverezni. A páncélgránátos harcászatuk annyiban változott, hogy elkezdték IFV-ként használni az Sd.Kfz. 251-es járműveket és ennek megfelelően át is nevezték SPz-re (Schützenpanzer) és a gyalogság hatékonyabb támogatása érdekében megjelentek a páncélozott páncélgránátos zászlóaljak szervezetében a gépágyúval, nehéz-géppuskával, ágyúval stb felfegyverzett változatok. Mit eredményezett ez? A kettő egyben azt jelentette, hogy hadosztály szinten a harckocsi és páncélozott páncélgránátos zászlóaljakat együtt alkalmazták olyan formában, hogy a páncélgránátosok feladata a harckocsik támogatása a harcban velük együtt harcolva.
Mit jelentett az ellenség szemszögéből nézve a páncélozott páncélgránátos? Olyan gyalogos katonát, aki kvázi tankban ül! Nem, nem ment el az eszem, mindjárt el is magyarázom. Menjünk vissza a mondandóm elejére, mi is a gyalogságot támogató tank feladata? A testével védeni a gyalogságot és a fegyvereivel támogatni azt. Pontosan ugyanezt tudta az Sd.Kfz. 251 is azzal az extrával, hogy szállítani is tudta a páncélgránátosokat. Ami még fontos, az az, hogy bár lényegesen gyengébb a páncélzata, mint egy tanknak, annyira azért erős, hogy ugyanúgy, mint a tankot, csak páncéltörő fegyverekkel lehetett megsemmisíteni. Tehát teljesen mind1, hogy egy Sd.Kfz. 251 vagy egy Phanter jött szembe, páncéltörő eszköz kellett a megsemmisítéshez. Persze kukacoskodhatunk, hogy az csomóba kötött kézigránát, meg felpattanok és bedobok egy gránátot, de lássuk be, az ilyesmi az nem általános, hanem szabályt erősítő kivétel. Ami itt még felvetődhet az a páncéltörő-puska, amivel az oroszok tudták pusztítani az Sd.Kfz. 251-et épp csak az is páncéltörő fegyver.
És jöjjön az ígért felhomályosítás a kicsit hosszúra nyúlt bevezető után:
Az oroszok vagy a nyugatiak azért használtak tankot a gyalogság támogatására,hovatovább azért voltak gyalogságot támogató nehéz vagy egyéb harckocsijaik, mert semmi másuk nem volt erre a feladatra. Egész egyszerűen nekik nem állt rendelkezésre IFV, így azzal szembesültek mint amivel az I. vh. idején: a géppuska (amiből a németeknek volt bőven) gond nélkül lekaszál mindenkit. Nekik nem volt opciójuk,csak a harckocsit tudták a gyalogság védelmére és tűztámogatására bevetni. Felmerülhet a kérdés,hogy mi van a rohamlövegekkel mint pl az ISU-152. Köszönik szépen nagyon jól megvannak épp csak torony hiányában elképesztően macerás egyvonbalban alkalmazni őket a gyalogsággal, tehát a harckocsit nem tudták kiváltani.
A következő részben modernebb vizekre evezünk,de ha hiszitek ha nem a recept ugyan ez marad.