Harckocsik harctéri alkalmazása

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

beta

Well-Known Member
2011. október 26.
5 659
9 248
113
Miért korlátos az egyik, és miért nem a másik?

A kézi páncéltörő fegyverek legalapvetőbb paramétere a páncélátütés mértéke. Ez viszont függ a robbanófej tömegétől és méretétől. A többi fontos paraméter, mint a hatótávolság és irányíthatóság is jelentősen növeli ezeket. Az egyéb dolgok, mint a tandem robbanófej, éjjellátó a kilövőn is tovább növelik ezeket. Viszont ezeknél a fegyvereknél a katona a hordozóeszköz, akinek viszont felülről korlátos a képessége. Ráadásul nem csak az a kérdés, hogy tudja-e hordozni, hanem hogy mennyire macerás a használata. Az állványt igénylő eszközöknél már plusz súly, méret és előkészítési idő kell. Jól látszik ez a különböző eszközökön. Míg az RPG-7-nél egy kilövő+3 rakéta az vagy 20-25kg, addig a Javelinnél 50-60kg, a Kornetnél meg 100-120kg. Az már csak hab a tortán, hogy ráccsal, füsttel, aktív rendszerekkel is lehet védekezni.
A harckocsik meg - a kézi fegyverek szemszögéből - szinte korlátlanul fejleszthetők. A belső elrendezés, a meghajtás változtatása, a tömeg radikális növelése megoldható dolgok.
Ha egy éles verseny indulna a kézi páncéltörők és a harckocsik között, a harckocsik jól el tudnának húzni. Hiába okozna komoly logisztikai gondot az akár radikálisan megváltoztatott harckocsik használata, szükség esetén úgyis vállalnák. Támadni muszáj. Harckocsi nélkül meg szívás.
 

kelepisti

Well-Known Member
2010. május 5.
2 980
8 534
113
A kézi páncéltörő fegyverek legalapvetőbb paramétere a páncélátütés mértéke. Ez viszont függ a robbanófej tömegétől és méretétől. A többi fontos paraméter, mint a hatótávolság és irányíthatóság is jelentősen növeli ezeket. Az egyéb dolgok, mint a tandem robbanófej, éjjellátó a kilövőn is tovább növelik ezeket. Viszont ezeknél a fegyvereknél a katona a hordozóeszköz, akinek viszont felülről korlátos a képessége. Ráadásul nem csak az a kérdés, hogy tudja-e hordozni, hanem hogy mennyire macerás a használata. Az állványt igénylő eszközöknél már plusz súly, méret és előkészítési idő kell. Jól látszik ez a különböző eszközökön. Míg az RPG-7-nél egy kilövő+3 rakéta az vagy 20-25kg, addig a Javelinnél 50-60kg, a Kornetnél meg 100-120kg. Az már csak hab a tortán, hogy ráccsal, füsttel, aktív rendszerekkel is lehet védekezni.
A harckocsik meg - a kézi fegyverek szemszögéből - szinte korlátlanul fejleszthetők. A belső elrendezés, a meghajtás változtatása, a tömeg radikális növelése megoldható dolgok.
Ha egy éles verseny indulna a kézi páncéltörők és a harckocsik között, a harckocsik jól el tudnának húzni. Hiába okozna komoly logisztikai gondot az akár radikálisan megváltoztatott harckocsik használata, szükség esetén úgyis vállalnák. Támadni muszáj. Harckocsi nélkül meg szívás.

Érdekes észrevétel, de nem igaz. Akár a harckocsi, akár ATGM-ek, összfegyvernemi harcban vesznek részt. Az ATGM a gyalogság egyéni személyes védőfegyverzetének első vonala, a telepíthető aknák és kézigránátok, gyujtópalackok mellett. Az ATGM mellett nem asszimetrikus háború esetén van levegőből indítható pctörő rakéta, résztöltetekkel rendelkező páncéltörő rendszerek (akár levegőből, akár pld. MLRS-ről indítható), vannak a másik oldalon is harckocsik.Ugyanakkor a tankok oldalán is harcol légifedezet, és gépesített gyalogság aminek éppen a feladata az ATGM-sek kifüstölése, vagy legalábbis zavarása, van rakéta és csöves tüzérség, amellyel végigszánta a harcteret az ATGM-es ben kuksolt egy fedezékben, árokban, épületben, és nem tudja a tankokat nézegetni, pláne célozni, és indítani. Szóval a páncél és a páncéltörő fegyverzet folyamatosan harcol egymással, kb. 2 évtizede úgy nézett ki, hogy nincs olyan páncél amit nem lehet áttörni, és a páncéltörő fegyverek állnak nyerésre. A harckocsi fejlesztések egy része először a lopakodás, sebesség és kis méret felé indult el, majd inkább a kiegészítő páncélzat és aktív rendszerek felé vette az irányt a fejlesztés. A jelenlegi harccselekmények assszimetrikus körülmények között vannak, hiszen általában a harckocsikat bevető oldalán van a légi és tüzérségi fölény, de sok esetben a harckocsizók oldalán sincs meg komplex összfegyvernemi támogatás. Pld. tankoszlop PSZH-kal Szíriában, de nincs hozzá támogató tüzérség, levegőben harci helikopterek, vagy légifedezet. A másik oldalon páncéltörő rakéták és nagy semmi, csak egyéni fegyverekkel ellátott emberek (nem nevezem őket katonának).
Maga a verseny mindig is tart a harckocsik és a pctörő eszközök között. A tankok nem tudnak elhúzni, mert a kézi pctörő eszközök mellett az összfegyvernemi palettán elég sok más pctörő eszköz, komplexum létezik. A mostani modern ATGM-ek pedig jelenleg is ki tudnak gyakorlatilag lőni minden rendszeresített hk-t, kérdés, hogy milyen harcászati körülmények között..
 

nyugger

Well-Known Member
2012. szeptember 30.
6 756
28 633
113
Svájci Pz. 68 harckocsi gyártása, 1977 Thun (gondoltam itt elfér)
lEgrIqWwoII.jpg
 

Roni

Well-Known Member
2010. június 30.
16 466
19 050
113
Mikor azt mondtam hogy "lejár a harckocsi ideje" nagyot tévedtem.

Már a Merkava 4 trophy rendszere is hülyét csinált a a ATGM kornet rakétából

Hát ezt a videot megnézve szerintem majd pont hogy fel fog értékelődni a tankok jelentősége .


És a jövő aktív védelmi rendszerei még brutálisabbak lesznek engem már a trophy is lenyűgöz mely kivédi még az rpg-30-it

Szerintem míg ma kicsi könnyű gyors tankokról álmodoznak szerintem meg pont hogy minél nagyobbak lesznek

pl itt van ezhttp://callofduty.wikia.com/wiki/T-600_Titan

Irányított rakéták tömegeit tudja indítani az ellenségre járművekre egyszerre több célra.:p
 

ghostrider

Well-Known Member
2014. július 18.
9 320
26 498
113
Egy kis történelmi egyveleg, al'á Mo. 1956-ból.
Jobbról balra: Isz-3, T-34, PT-76
Budapest_VI.,_Andr%C3%A1ssy_%C3%BAt_a_Munk%C3%A1csy_Mih%C3%A1ly_utca_fel%C3%A9_n%C3%A9zve._Jobbr%C3%B3l_balra,_t%C3%ADpus_szerint-_egy_ISZ-3_neh%C3%A9z,_egy_T-34-85_k%C3%B6zepes_%C3%A9s_egy_PT-76_%C3%BAsz%C3%B3_harckocsi_l%C3%A1that%C3%B3_a_k%C3%A9pen._Fortepan_24349.jpg

ISz-3 roncs a Kilián laktanya előtt
fortepan_40293.jpg

T-34
ulloi_ut_kisfaludy_utca_sarok.jpg

T-54
fortepan_32791.jpg

és kiégve
fortepan_39837.jpg

T-10
03cc7bcf63ef9a29ce1208b96d198149.jpg

0895d501079512f029e9a920d4a68607.jpg

és egy kakukk tojás T-54-2
t-54-2-4540.JPG


A T-34 egy gyalogságot támogató közepes harckocsi volt, nagyon előre mutató megoldásokkal (futómű, öntött torony, diesel motor), az utána következő harckocsik úttörője. A később rendszeresített német nehéz harckocsik hiába voltak nagyobb harcértékűek, de még a régi harckocsi tervezés alapján készültek, valójában zsákutcát jelentettek.
Mindenesetre, ha a II. VH. tovább tartott volna, érdekes harckocsi összecsapások alakulhattak volna ki a német-szovjet, és a német-USA viszonylatban is.
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
12 163
15 831
113
Egy kis történelmi egyveleg, al'á Mo. 1956-ból.
Jobbról balra: Isz-3, T-34, PT-76
Budapest_VI.,_Andr%C3%A1ssy_%C3%BAt_a_Munk%C3%A1csy_Mih%C3%A1ly_utca_fel%C3%A9_n%C3%A9zve._Jobbr%C3%B3l_balra,_t%C3%ADpus_szerint-_egy_ISZ-3_neh%C3%A9z,_egy_T-34-85_k%C3%B6zepes_%C3%A9s_egy_PT-76_%C3%BAsz%C3%B3_harckocsi_l%C3%A1that%C3%B3_a_k%C3%A9pen._Fortepan_24349.jpg

ISz-3 roncs a Kilián laktanya előtt
fortepan_40293.jpg

T-34
ulloi_ut_kisfaludy_utca_sarok.jpg

T-54
fortepan_32791.jpg

és kiégve
fortepan_39837.jpg

T-10
03cc7bcf63ef9a29ce1208b96d198149.jpg

0895d501079512f029e9a920d4a68607.jpg

és egy kakukk tojás T-54-2
t-54-2-4540.JPG


A T-34 egy gyalogságot támogató közepes harckocsi volt, nagyon előre mutató megoldásokkal (futómű, öntött torony, diesel motor), az utána következő harckocsik úttörője. A később rendszeresített német nehéz harckocsik hiába voltak nagyobb harcértékűek, de még a régi harckocsi tervezés alapján készültek, valójában zsákutcát jelentettek.
Mindenesetre, ha a II. VH. tovább tartott volna, érdekes harckocsi összecsapások alakulhattak volna ki a német-szovjet, és a német-USA viszonylatban is.

1 - A T-10es kép szerintem 68-ból van (csíkok).

2 - szvsz a későbbi német tankok - gondolom itt a párducra és a kirlytigrisre gondolsz - egyáltalán nem jelentettek zsákutcát, a jelenlegi nyugati (és dél-koreai) nehéz MBT-k ugyanis szvsz valamennyire azok mai megfelelői/továbbgondolásai.
 
R

rejsz felügyelő

Guest
1 - A T-10es kép szerintem 68-ból van (csíkok).

2 - szvsz a későbbi német tankok - gondolom itt a párducra és a kirlytigrisre gondolsz - egyáltalán nem jelentettek zsákutcát, a jelenlegi nyugati (és dél-koreai) nehéz MBT-k ugyanis szvsz valamennyire azok mai megfelelői/továbbgondolásai.

A modern MBT-k őse a Panther és az M-26 Pershing.
 

Lucfenyő

New Member
2017. február 1.
6
0
1
Sziasztok!

Harckocsi fejlesztés koncepció változásával kapcsolatban lenne kérdésem. Nevezetesen, hogy a homlok géppuska/-ás ill. rádióssal kapcsolatban. Ha jól tudom a II. vh-ban a legtöbb harckocsiban (mondjuk '41-től) volt homlok géppuska és ennek kezelését rendszerint a rádiós végezte, majd szépen lassan eltünt. Elsőnek talán az oroszoknál (Is-2; T-44) végül az amcsiknál is (M-47-en még volt a 48-on már nem). Arra nem találtam infót, hogy ennek mi volt leginkább az oka, ill. miért tartották meg egyesek még mások "korán" elhagyták. Én kb ezeket tudom elképzelni:

- nem volt hatékony a h. géppuska (ez é)
- változtak a harceljárások, hk-k a gyalogsággal szorosan mozogtak, nem volt rá szükség
- a rádiók kezelése egyszerűbbé vált így nem terhelte túl a parancsnokot így nem kellett rá külön ember és +1 főt csak géppuskásnak nem tartottak meg
- a géppsuka gyengíti a homlok páncél szerkezetét és ezért elhagyták inkább
 

Lucfenyő

New Member
2017. február 1.
6
0
1
Sziasztok!

Harckocsi fejlesztés koncepció változásával kapcsolatban lenne kérdésem. Nevezetesen, hogy a homlok géppuska/-ás ill. rádióssal kapcsolatban. Ha jól tudom a II. vh-ban a legtöbb harckocsiban (mondjuk '41-től) volt homlok géppuska és ennek kezelését rendszerint a rádiós végezte, majd szépen lassan eltünt. Elsőnek talán az oroszoknál (Is-2; T-44) végül az amcsiknál is (M-47-en még volt a 48-on már nem). Arra nem találtam infót, hogy ennek mi volt leginkább az oka, ill. miért tartották meg egyesek még mások "korán" elhagyták. Én kb ezeket tudom elképzelni:

- nem volt hatékony a h. géppuska (ez érdekelne a legjobban, mármint h hatékony volt-e)
- változtak a harceljárások, hk-k a gyalogsággal szorosan mozogtak, nem volt rá szükség
- a rádiók kezelése egyszerűbbé vált így nem terhelte túl a parancsnokot így nem kellett rá külön ember és +1 főt csak géppuskásnak nem tartottak meg
- a géppsuka gyengíti a homlok páncél szerkezetét és ezért elhagyták inkább

Valakinek esetleg van pontosabb ismerete? Köszi.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 041
113
Sziasztok!

Harckocsi fejlesztés koncepció változásával kapcsolatban lenne kérdésem. Nevezetesen, hogy a homlok géppuska/-ás ill. rádióssal kapcsolatban. Ha jól tudom a II. vh-ban a legtöbb harckocsiban (mondjuk '41-től) volt homlok géppuska és ennek kezelését rendszerint a rádiós végezte, majd szépen lassan eltünt. Elsőnek talán az oroszoknál (Is-2; T-44) végül az amcsiknál is (M-47-en még volt a 48-on már nem). Arra nem találtam infót, hogy ennek mi volt leginkább az oka, ill. miért tartották meg egyesek még mások "korán" elhagyták. Én kb ezeket tudom elképzelni:

- nem volt hatékony a h. géppuska (ez érdekelne a legjobban, mármint h hatékony volt-e)
- változtak a harceljárások, hk-k a gyalogsággal szorosan mozogtak, nem volt rá szükség
- a rádiók kezelése egyszerűbbé vált így nem terhelte túl a parancsnokot így nem kellett rá külön ember és +1 főt csak géppuskásnak nem tartottak meg
- a géppsuka gyengíti a homlok páncél szerkezetét és ezért elhagyták inkább

Valakinek esetleg van pontosabb ismerete? Köszi.

Hogy mikor tünt el az jó kérdés, mert a szovjeteknél emberhiány miatt sokszor megesett, hogy oda már nem ültettek ember.
De a legfőbb ok szerintem az volt, hogy ahogy nőttek az úgyúk, úgy nőtt a lőszer mérete is. Ha kellő mennyiséget akartál bepakolni, már nem jutott hely a plusz embernek.
T-55 benne a lőszer elhelyezése.
28fb44fb831b623e48ff88b4303ddff8.jpg
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 583
79 774
113
Sziasztok!

Harckocsi fejlesztés koncepció változásával kapcsolatban lenne kérdésem. Nevezetesen, hogy a homlok géppuska/-ás ill. rádióssal kapcsolatban. Ha jól tudom a II. vh-ban a legtöbb harckocsiban (mondjuk '41-től) volt homlok géppuska és ennek kezelését rendszerint a rádiós végezte, majd szépen lassan eltünt. Elsőnek talán az oroszoknál (Is-2; T-44) végül az amcsiknál is (M-47-en még volt a 48-on már nem). Arra nem találtam infót, hogy ennek mi volt leginkább az oka, ill. miért tartották meg egyesek még mások "korán" elhagyták. Én kb ezeket tudom elképzelni:

- nem volt hatékony a h. géppuska (ez érdekelne a legjobban, mármint h hatékony volt-e)
- változtak a harceljárások, hk-k a gyalogsággal szorosan mozogtak, nem volt rá szükség
- a rádiók kezelése egyszerűbbé vált így nem terhelte túl a parancsnokot így nem kellett rá külön ember és +1 főt csak géppuskásnak nem tartottak meg
- a géppsuka gyengíti a homlok páncél szerkezetét és ezért elhagyták inkább

Valakinek esetleg van pontosabb ismerete? Köszi.
Ahogy helyesen írtad annyit fejlődtek a rádiók,hogy nem kellett hozzájuk külön kezelő.A géppuska meg ugye azért volt neki,hogy ha már ott van akkor harcoljon is ne csak üljön.
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed

32karakter

Well-Known Member
2011. február 21.
1 319
2 736
113
Sziasztok!

Harckocsi fejlesztés koncepció változásával kapcsolatban lenne kérdésem. Nevezetesen, hogy a homlok géppuska/-ás ill. rádióssal kapcsolatban. Ha jól tudom a II. vh-ban a legtöbb harckocsiban (mondjuk '41-től) volt homlok géppuska és ennek kezelését rendszerint a rádiós végezte, majd szépen lassan eltünt. Elsőnek talán az oroszoknál (Is-2; T-44) végül az amcsiknál is (M-47-en még volt a 48-on már nem). Arra nem találtam infót, hogy ennek mi volt leginkább az oka, ill. miért tartották meg egyesek még mások "korán" elhagyták. Én kb ezeket tudom elképzelni:

- nem volt hatékony a h. géppuska (ez érdekelne a legjobban, mármint h hatékony volt-e)
- változtak a harceljárások, hk-k a gyalogsággal szorosan mozogtak, nem volt rá szükség
- a rádiók kezelése egyszerűbbé vált így nem terhelte túl a parancsnokot így nem kellett rá külön ember és +1 főt csak géppuskásnak nem tartottak meg
- a géppsuka gyengíti a homlok páncél szerkezetét és ezért elhagyták inkább

Valakinek esetleg van pontosabb ismerete? Köszi.

Kb ez így egyszerre.
A homlokgéppuska hatékonysága valaho la kriminális és a nevetséges között mozgott, célkeresés borzalmas, megfigyelés borzalmas, kilövési szög iszonyat korlátozott - és mindezt teszi ott ,ahol a legerősebb a páncél. A gaz gyalogos meg oldalról/hátulról szereti megközelíteni a vasat. Nem is meglepő, hogy azokba a harckocsikba, amelyekbe alapvetően nem terveztek rádiót, jellemzően nem terveztek homlokgéppuskát sem (pl BT, T26 vagy a nagy ős, a Vickers, fejből kb az összes francia vas).

ÉRtelmeszerűen ahogy javult a rádiók minősége, a rádiókezelő pozíciója feleslegessé vált - és ez a nagy dolog: nem véletlen küzdöttek - és küzdenek - a mai napig az oroszok a töltőgéppel, minusz egy személyzet iszonyat nagy sűlymegtakarítást jelenthet, tonnákat a páncélban, köbmétereket a hasznos térben - szóval lehet súlycsökkenteni és mindefélét - lásd felntebb, lőszert- berakni a felszabadult helyre.

Az már csak hab a tortán, hogy a homlokpáncél szerkezetét így lehet erősíteni, nem is beszélve a megmunkálásáról - szép példa a pl a Párducok homloklemeze, amibe a géppuska miatt kellett bevágni, minden egyéb már a tetőn figyelt.