Harckocsik harctéri alkalmazása

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 484
79 554
113
Nem volt stabilizált, de mivel az egész szerkezet nagyon könnyen mozgatható, a parancsnok izomerővel "stabilizálhatta" az egészet. Bőven elég pontossággal, hogy az optika látómezejében tartsa a célt. Ez tökéletesen működött a T-54/55/62/72 esetén, egyedül a T-80-nál volt problémás az idiótán megtervezett dögnehéz kupola miatt.
Ezt most el sem olvastam. Én már használtam menet közben BTR parancsnoki optikát, hidd el, hogy semmit nem tudsz stabilizálni kézzel (a kettő pedig ilyentéren azonos).Lépésben haladó harckocsinál talán, te távolságot biztosan nem becsülsz vele csak ha áll a jármű.
 

gorkamorka

Well-Known Member
2021. május 13.
1 299
2 218
113
itt nem tudom mi akar lenni a mondanivaló lényege...igazából azt írja le amit mondtam, csak hosszabban kifejtve...a parancsnok periszkópja a toronytól függetlenül mozgatható, de szükség esetén a parancsnok a "periszkóphoz" forgathatja a tornyot....ennek nyilván csak akkor van értelme ha (az éppen aktuálisnál fontosabb) célt talált...
Igen, kb. erről van szó.
 
S

speziale

Guest
Igen, kb. erről van szó.

de akkor ez miben tér el a t62-től? ott is az történt, hogy amit a parancsnok észrevett arra odamozgatta a tornyot...a Leo-nál annyi a különbség, hogy a parancsnok periszkópja távmérőként is elég pontos volt a tűzkiváltáshoz, ezért akár ő is tüzelhetett
 

gorkamorka

Well-Known Member
2021. május 13.
1 299
2 218
113
Ezt most el sem olvastam. Én már használtam menet közben BTR parancsnoki optikát, hidd el, hogy semmit nem tudsz stabilizálni kézzel (a kettő pedig ilyentéren azonos).Lépésben haladó harckocsinál talán, te távolságot biztosan nem becsülsz vele csak ha áll a jármű.
Azért nem teljesen ugyanaz.
1, a harckocsi futása a terepen sokkal lágyabb mint egy kerekes járműé. Vezettem eleget BLG-t, tudom.
2, a BTR-nél az optikát kézzel kell forgatni. Ahogy írod, ezt nem tudod stabilizálni. A harckocsi tornyában viszont az optika oldalirányban fix, az egész kupolát forgatod, de nem kézzel, hanem az egész felsőtesteddel, sokkal stabilabb. Persze ezt sem úgy kell elképzelni, mint egy stabilizált panoráma periszkópot. Annyira azért lehet stabilizálni, hogy a célt ne veszítsd el, ez bőven elég arra hogy átadd a célt az irányzónak. És igen abban természetesen igazad van, hogy távolságot becsülni csak álló helyzetben lehet.
 

gorkamorka

Well-Known Member
2021. május 13.
1 299
2 218
113
de akkor ez miben tér el a t62-től? ott is az történt, hogy amit a parancsnok észrevett arra odamozgatta a tornyot...a Leo-nál annyi a különbség, hogy a parancsnok periszkópja távmérőként is elég pontos volt a tűzkiváltáshoz, ezért akár ő is tüzelhetett
Az, hogy a T-62-ben ezt mozgásból (nyilván nem max sebességnél, de olyan 20km/h-ig simán) is meg tudod csinálni, és villámgyors az egész folyamat.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 484
79 554
113
Azért nem teljesen ugyanaz.
1, a harckocsi futása a terepen sokkal lágyabb mint egy kerekes járműé. Vezettem eleget BLG-t, tudom.
2, a BTR-nél az optikát kézzel kell forgatni. Ahogy írod, ezt nem tudod stabilizálni. A harckocsi tornyában viszont az optika oldalirányban fix, az egész kupolát forgatod, de nem kézzel, hanem az egész felsőtesteddel, sokkal stabilabb. Persze ezt sem úgy kell elképzelni, mint egy stabilizált panoráma periszkópot. Annyira azért lehet stabilizálni, hogy a célt ne veszítsd el, ez bőven elég arra hogy átadd a célt az irányzónak. És igen abban természetesen igazad van, hogy távolságot becsülni csak álló helyzetben lehet.
Hidd el,hogy tök ugyanaz. Esélytelen vagy nem lépésben haladó harckocsinál érdemben használni az optikát.
 
S

speziale

Guest
Az, hogy a T-62-ben ezt mozgásból (nyilván nem max sebességnél, de olyan 20km/h-ig simán) is meg tudod csinálni, és villámgyors az egész folyamat.

nem kötekedni akarok...csak megérteni...csak mert onnan indultunk, hogy a T62-ben máshogy működött ez a dolog, mint a Leo1-ben...most meg ott vagyunk, hogy mégis ugyanúgy, csak ugye menetből meg gyorsabban...

kérdések:

1) miért gyorsabb a t62-ben átkapcsolni egy kapcsolót, mint a Leo-ban?

2) a másik dolog: a t62 még az egyszerűbb kialakítású dead track kialakítással rendelkezett, ami mondjuk terepen nem volt a legjobb...szóval lánctalp ide vagy oda tudott az is rázni....

viszont gondolom láttad a Leo1 periszkópját a berakott képen...na az egy valódi periszkóp kialakítás...ellenben a T62-ben a parancsnoknak kellett forgatnia a cuccot körbe....kérdésem az, hogy pontosan hogyan?

chieftain%2Bcommander%2Band%2Bgunner.png


hogyan mozgatta ki nagyobb szögben azt a periszkópot? ahhoz már neki magának is fordulnia kellett volna

3) ezt a stabilizálást továbbra sem teljesen értem...egyszer azt írod, hogy nem volt stabilizált, utána meg azt, hogy kézi erővel stabilizálhatta...
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 484
79 554
113
nem kötekedni akarok...csak megérteni...csak mert onnan indultunk, hogy a T62-ben máshogy működött ez a dolog, mint a Leo1-ben...most meg ott vagyunk, hogy mégis ugyanúgy, csak ugye menetből meg gyorsabban...

kérdések:

1) miért gyorsabb a t62-ben átkapcsolni egy kapcsolót, mint a Leo-ban?

2) a másik dolog: a t62 még az egyszerűbb kialakítású dead track kialakítással rendelkezett, ami mondjuk terepen nem volt a legjobb...szóval lánctalp ide vagy oda tudott az is rázni....

viszont gondolom láttad a Leo1 periszkópját a berakott képen...na az egy valódi periszkóp kialakítás...ellenben a T62-ben a parancsnoknak kellett forgatnia a cuccot körbe....kérdésem az, hogy pontosan hogyan?

chieftain%2Bcommander%2Band%2Bgunner.png


hogyan mozgatta ki nagyobb szögben azt a periszkópot? ahhoz már neki magának is fordulnia kellett volna

3) ezt a stabilizálást továbbra sem teljesen értem...egyszer azt írod, hogy nem volt stabilizált, utána meg azt, hogy kézi erővel stabilizálhatta...
Nem volt stabilizálva. Egy csuklós szerkezettel voltál képes kézzel mozgatni. Ebből következik,hogy valamennyire képs voltál kézzel kompenzálni a harckocsi mozgásából adódó elmozdulást.
 
T

Törölt tag 4082

Guest
Azért a T72-nél láthatóan nem ugyanonnan indul az időszámítás, mint a többinél.
A Leopard pedig egy Leo 1-es.
Ahogy írtam, nem a propaganda része az érdekes. Természetesen, a T-72-esen magát a töltést, ráadásul a legkisebb töltőállásnál mutatja, ennél hosszabb idő, és a többinél se mindig sietve töltenek, ennél lehet rövidebb idő. Viszont magát, a folyamatot szerintem szépen mutatja, és ezért raktam be. De akkor egyenként:
T-72
Leopard 2
Leopard 1 1 perctől
Abrams
Challaner 2
Merkava szintén 1 perctől
https://www.youtube.com/watch?v=AwYdwRalCTE
Leclerck
https://www.youtube.com/watch?v=n6nlvii-bP0
T-80
https://www.youtube.com/watch?v=qh_I71FBLE4
Így persze hosszabb :)
 

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 540
25 770
113
Ahogy írtam, nem a propaganda része az érdekes. Természetesen, a T-72-esen magát a töltést, ráadásul a legkisebb töltőállásnál mutatja, ennél hosszabb idő, és a többinél se mindig sietve töltenek, ennél lehet rövidebb idő. Viszont magát, a folyamatot szerintem szépen mutatja, és ezért raktam be. De akkor egyenként:
T-72
Leopard 2
Leopard 1 1 perctől
Abrams
Challaner 2
Merkava szintén 1 perctől
https://www.youtube.com/watch?v=AwYdwRalCTE
Leclerck
https://www.youtube.com/watch?v=n6nlvii-bP0
T-80
https://www.youtube.com/watch?v=qh_I71FBLE4
Így persze hosszabb :)
Nekem igazából csak annyi kérdésem a kézi töltésűekkel kapcsolatban , hogy az 6-7-töltés után is ugyan annyi az idő ? Mert a gépi az igen . Továbbá a szerelt lőszer hüvelye ami vissza hull a küzdőtérbe az hány darab után zavaró ?

Ha mozgásban van a tank terepen mennyire biztonságos kézzel tölteni ?
 
  • Tetszik
Reactions: fip7
T

Törölt tag 1945

Guest
Miután téma volt a töltés, csak érdekességképpen rakom be a videót. Nem a propaganda része az érdekes.

Kellene azért egy videót arról is berakni, amikor a töltőből már kifogyott a lőszer, hogy a maradék javadalmazást ami a lőszerek fele (!!) milyen gyorsan, és egyáltalán ki tölti? Egyszer az irányzó tölt, egyszer meg a parancsnok felváltva? :D

2021-10-08-09-48-31-MBTs-pdf-V-DETT-Adobe-Acrobat-Reader-DC-32-bit.jpg
 
  • Tetszik
Reactions: endre and Ocses
T

Törölt tag 4082

Guest
Kellene azért egy videót arról is berakni, amikor a töltőből már kifogyott a lőszer, hogy a maradék javadalmazást ami a lőszerek fele (!!) milyen gyorsan, és egyáltalán ki tölti? Egyszer az irányzó tölt, egyszer meg a parancsnok felváltva? :D

2021-10-08-09-48-31-MBTs-pdf-V-DETT-Adobe-Acrobat-Reader-DC-32-bit.jpg
Én kérek elnézést, hogy azt feltételezve, hogy az oldal olvasói hozzám hasonlóan nem szolgáltak az izraeli, olasz, orosz, francia, német, és amerikai hadseregben harckocsizóként (mindben egyszerre) és esetleg néhány videó segíthet abban, hogy könnyebben maga elé tudja képzelni azt, amiről az eszmecsere ment. Belátom, nem vagyok ehhez eléggé képzett ideológiailag, és a későbbiekben nem feltételezek ilyeneket.
 

Avtomat

Well-Known Member
2018. október 30.
1 555
4 366
113
2) a t62-nek pontosan melyik műszere volt alkalmasabb a célok felderítésére, mint a TRP5?
Ezt itt én már elég részletesen ecseteltem többször is az elmúlt pár hónapban. Nem tudom mi a tökért kell havonta megismételni, hogy a stabilizálatlan lövegű és optikájú harckocsi miért alkalmatlanabb a célfelderítésre, mint a stabilizált.
 
T

Törölt tag 1945

Guest
Én kérek elnézést, hogy azt feltételezve, hogy az oldal olvasói hozzám hasonlóan nem szolgáltak az izraeli, olasz, orosz, francia, német, és amerikai hadseregben harckocsizóként (mindben egyszerre) és esetleg néhány videó segíthet abban, hogy könnyebben maga elé tudja képzelni azt, amiről az eszmecsere ment. Belátom, nem vagyok ehhez eléggé képzett ideológiailag, és a későbbiekben nem feltételezek ilyeneket.

Nem kell besértődni. :rolleyes:
Van előnye meg hátránya is a szovjet automata töltőberendezésnek.

Előnye:
  1. gyors töltés, 6-8sec a kiválasztott lőszertől függően.
Hátrányai:
  1. csak a lőszer készlet felét kezeli, utána a töltés ideje nagyon hosszú
  2. lőszerek "szerteszét" hevernek a padlón, nincsenek elzárva a küzdőtértől
  3. az osztott lőszerek hossza, és ezáltal páncélátütésük limitált
  4. esetlegesen hibás lőszer eltávolítása a töltényűrből igencsak fájdalmas
Nyilván ha gyengébb a lőszered az ellenfélnél, akkor fontos hogy többet tudj lőni azonos idő alatt, hogy lebontsd az optikáját, lánctalpát, stb...
A túloldal meg a hangsúlyt inkább az első lövésből való megsemmisítő találatra helyezte.
 

Gungnir (F1End)

Well-Known Member
2021. március 24.
442
1 189
93
Kellene azért egy videót arról is berakni, amikor a töltőből már kifogyott a lőszer, hogy a maradék javadalmazást ami a lőszerek fele (!!) milyen gyorsan, és egyáltalán ki tölti? Egyszer az irányzó tölt, egyszer meg a parancsnok felváltva? :D

2021-10-08-09-48-31-MBTs-pdf-V-DETT-Adobe-Acrobat-Reader-DC-32-bit.jpg
Még amikor a T-90MSz kijött (ahol ugye a tartalék lőszert kihelyezték a torony mögé, elválasztva a küzdőtértől) volt egy interjú az egyik mérnökkel. Ő azt mondta, hogy a tapasztalatok alapján, ha kifogy a lőszer a harckocsi kiállt a harcból és védett helyen töltötték újra a karuzelt amúgy is. Ugye ez azért fontos ebben az esetben, mert a T-90MSz esetében csak úgy tudják újratölteni ha valaki kiszáll a járműből, mert belülről nem nyitható a tároló. Gondolom a régi módszer sem volt túl egyszerű.
T-90MS_main_battle_tank_Russia_Russian_army_defence_industry_military_automatic_ammunition_loading_system_details_001.jpg
 
  • Tetszik
Reactions: endre and Pogány
M

molnibalage

Guest
Nem kell besértődni. :rolleyes:
Van előnye meg hátránya is a szovjet automata töltőberendezésnek.

Előnye:
  1. gyors töltés, 6-8sec a kiválasztott lőszertől függően.
Hátrányai:
  1. csak a lőszer készlet felét kezeli, utána a töltés ideje nagyon hosszú
  2. lőszerek "szerteszét" hevernek a padlón, nincsenek elzárva a küzdőtértől
  3. az osztott lőszerek hossza, és ezáltal páncélátütésük limitált
  4. esetlegesen hibás lőszer eltávolítása a töltényűrből igencsak fájdalmas
Nyilván ha gyengébb a lőszered az ellenfélnél, akkor fontos hogy többet tudj lőni azonos idő alatt, hogy lebontsd az optikáját, lánctalpát, stb...
A túloldal meg a hangsúlyt inkább az első lövésből való megsemmisítő találatra helyezte.
Azért akkor sem hátrány a magas tűzgyorsaság 6-8 lövésig, ha pontos a löveged. Mert a távolság x pontosság x szórás x átütés egyenlet kimenete, hogy mennyi az időegységre jutó kill az még ettől is függ. Ha gyorsabban tüzelsz, akkor az ellenfél azonos idő többet tudó lőni hk mennyiség leépítésével csökken a ezredre eső tűzgyorsaság.
 
  • Tetszik
Reactions: bel and Pogány