Harckocsik harctéri alkalmazása

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

S

speziale

Guest
Na igen, de más megoldás is van a távolság meghatározására. Pl. a legtöbb optikában van vonásskála, ha tudod, hogy pl. egy bizonyos cél mekkora adott távolságból, meg lehet becsülni a távolságát. Nyilván nem egy pontos módszer, de ezt használták a II.Vh-ban és sokáig utána is. Pl. van a kalasnyikov.hu-n egy olyan dokumentum hogy "harckocsi fegyvereinek kezelése.pdf", találsz benne egy csomó tök jó ábrát ami elmagyarázza hogyan is lehet távolságot becsülni.

persze sok módszer van....egyik pontatlanabb mint a másik :D:D

de nem tudom, mintha pont ezt magyaráznád:

stadia%2Brangefinder%2Bprinciple%2Bof%2Boperation.png



ugye az itten a gond, hogy a hk-k (ifv-k, stb..) magassága kb. ismert....de azon célok magassága amikről most beszélünk az nemigazán ismert....mert elég sokféle lehet...vagy az is lehet, hogy alig van (látható) magasságuk
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 832
57 780
113

A BDD az lényegében egy NERA volt. A mai modern megfelelői az acél+gumi+acél lapok. (Bár már ennél is van jobb elvileg)
A lényeg, hogy a BDD egy elavult dolog mára.
(Persze ha ma akarsz BDD-t gyártani akkor jobb habok és sokkal jobb acélok állnak a rendelkezésedre. Ha erre vonatkozott a kérdés)
 

gorkamorka

Well-Known Member
2021. május 13.
1 299
2 218
113
Na már megint ez a "BDD" páncélzat. Ilyen nem létezik. Egyetlen szovjet vagy orosz dokumentum sem említ semmiféle "BDD"-t, mivel ez egy nyugati megnevezés, és senki nem tudja mit jelent. Hivatalos orosz megnevezése: Металлополимерный блок. Magyarul kb. Fém-polimer blokk.
Az volta a baj vele, hogy túl későn jött. Az a +120mm KE lőszerek ellen már semmit nem ért a 80-as évek közepén, ahogy a +200-250mm CE védettség kumulatív ellen sem.
 

gorkamorka

Well-Known Member
2021. május 13.
1 299
2 218
113
persze sok módszer van....egyik pontatlanabb mint a másik :D:D

de nem tudom, mintha pont ezt magyaráznád:

stadia%2Brangefinder%2Bprinciple%2Bof%2Boperation.png



ugye az itten a gond, hogy a hk-k (ifv-k, stb..) magassága kb. ismert....de azon célok magassága amikről most beszélünk az nemigazán ismert....mert elég sokféle lehet...vagy az is lehet, hogy alig van (látható) magasságuk
Nem a magasságra gondolok, a szélességre. Kb. erről van szó, egy kicsit precízebb formában. Töltsd le a pdf-t ott jól elmagyarázzák.
Mil_estimation.jpg
 
S

speziale

Guest
Nem a magasságra gondolok, a szélességre. Kb. erről van szó, egy kicsit precízebb formában. Töltsd le a pdf-t ott jól elmagyarázzák.
Mil_estimation.jpg
azért remélem te sem gondolod komolyan hogy ilyen módszerekkel a tűzvezetéshez kellően pontos becslés adható....mármint, hogy el is találj valamit....
 
  • Tetszik
Reactions: dudi

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
7 056
14 207
113
Na már megint ez a "BDD" páncélzat. Ilyen nem létezik. Egyetlen szovjet vagy orosz dokumentum sem említ semmiféle "BDD"-t, mivel ez egy nyugati megnevezés, és senki nem tudja mit jelent. Hivatalos orosz megnevezése: Металлополимерный блок. Magyarul kb. Fém-polimer blokk.
Az volta a baj vele, hogy túl későn jött. Az a +120mm KE lőszerek ellen már semmit nem ért a 80-as évek közepén, ahogy a +200-250mm CE védettség kumulatív ellen sem.

Nem a kérdés esetleges hibái érdekelnek hanem a válasz!
Az segít, lehet akár egy alkotó kritika is.
Ez még nem az!

...de jöhet! ;)


U.I: ...sokszor hallottam a BDD-t( a gyártóra hívatkozva is nevezik így nemzetközi fórumokon is), hogy egy NERA-előd a fejlődési vonalban.
...de mint írtam nem ez lenne a kérdésem lényege, hanem, hogy a modern/analóg/fejlesztett változatnak milyenek lennének a becsült paraméterei!!!
 

Filter

Well-Known Member
2021. január 7.
2 593
14 618
113
Ez a konkrét interjú bizony renkdívül érdekes!

Különösen ez:

"
7) When training, what is the maximum distance at which you open fire? And the maximum speed when firing on the move? What is the typical rate of fire? Was there any time you missed the human loader?

The “blue” shell is a little less efficient than the real one that is why we fire the exercise (blue) HEAT at 2300m (average). We don t have any blue APFSDS in the French army, we only fire real APFSDS, mainly in Al Hamra, Live firing range in UAE. This firing range is wide and we are able to fire APFSDS at 3800m (average). The only limitation, in term of speed and rate of fire, is the skills of the crew.

I personally fired an APFSDS at 3400m with a speed of more than 55KM/H with my most experienced crew.

This is the weirdest thing about this tank : the limitations come from the crew, not from the MBT by itself."
Erről tettem már be videót is korábban.
Először Kuwaitban lőttek nyilat a francia hk-sok, az ára miatt.
Tudták hogy létezik,de még nem is látták.
 

gorkamorka

Well-Known Member
2021. május 13.
1 299
2 218
113
Nem a kérdés esetleges hibái érdekelnek hanem a válasz!
Az segít, lehet akár egy alkotó kritika is.
Ez még nem az!

...de jöhet! ;)


U.I: ...sokszor hallottam a BDD-t( a gyártóra hívatkozva is nevezik így nemzetközi fórumokon is), hogy egy NERA-előd a fejlődési vonalban.
...de mint írtam nem ez lenne a kérdésem lényege, hanem, hogy a modern/analóg/fejlesztett változatnak milyenek lennének a becsült paraméterei!!!
Gyártó? NII Sztali? Mindegy, hidd el, BDD nem létezik. Kb. olyan mintha a 2Sz1 Gvozgyikát úgy neveznénk itt a fórumon mint M-1974. Nem ismerték nyugaton a valódi megnevezést, így valaki kitalálta, hogy legyen "BDD"... Ne kérdezd mit jelent, senki nem tudja már.

Mire gondolsz, hogy lehetne azt fejleszteni? Én legfeljebb arra tudok gondolni, hogy a poliuretánt mondjuk ki lehetne hagyni belőle teljesen, az 5mm-es lemezeket meg lecserélni NxRA- ra vagy SLERA-ra, de az egész blokk és a mögötte lévő alappáncél túl vékony ahoz, hogy modern lőszerek ellen bármit is érjen.
Sokkal egyszerűbb és hatékonyabb az egészet lecserélni reaktív páncélra. Az oroszok is ezt tették a T-55M5 esetén. Bár megrendelés arra sem érkezett.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány and dudi
S

speziale

Guest
na mit találtam:

wRX1xS1_bQY.jpg


ez alapján ha jól értem a Leo2 av, ami a leo2 proto lett később 25 fokos becsapódás mellett, ami a torony 35 fokos döntése miatt elég közel van a merőlegeshez, 1500m-ről ellenállt a 120mm-es dm13-nak aminek 2km-en merőleges becsapódás esetén 440mm az átütése
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 832
57 780
113
1500m-ről ellenállt a 120mm-es dm13-nak aminek 2km-en merőleges becsapódás esetén 440mm az átütése

Ezt miből sikerült levezetned? Már eleve a DM13 átütési értékét is... Ilyen nincs a táblázatban. Hova van írva a DM13?

115 mm-s "orosz" viszont van 1500 méterre....
Kíváncsi vagyok ott melyik típussal számoltak, mert a 3BM6-os volt akkoriban, 2 km-en 228 mm-s átütéssel.
A későbbi 3BM21-s tudott 330 mm-t....
 
S

speziale

Guest
persze hogy nincs odaírva, mivel ez egy 1974-es anyag amikor a dm13 még nem kapott jelölést...

ugyanakkor már régebben beraktam ide valahova egy dokumentumot ahol a leo2 tervezésénél a védelmet úgy írták le, hogy a "38mm-es lövedékkel szemben"

nézz akkor szépen utána, hogy mennyi a dm13 nyíl átmérője....

ugyanakkor igencsak érdekelne, hogy szerinted a németeknek milyen egyéb 120mm-es KE lövedéke lehetett akkoriban...
 

gorkamorka

Well-Known Member
2021. május 13.
1 299
2 218
113
Kíváncsi vagyok ott melyik típussal számoltak, mert a 3BM6-os volt akkoriban, 2 km-en 228 mm-s átütéssel.
A későbbi 3BM21-s tudott 330 mm-t....
Szimulált lőszerrel számoltak. Nyugaton abban tévedtek nagyot, hogy úgy hitték, az oroszok is monoblokk vagy legalábbis köpenyes nyíllövedékeket fejlesztenek. Ezért becsülték túl a 115 és 125mm-es lövegek átütését. Fogalmuk sem volt róla, hogy a 80-as évek elejéig menni fog a kínlódás a primitív kompozitnyilakkal.
 
  • Tetszik
Reactions: dudi
T

Törölt tag 1945

Guest
na mit találtam:

wRX1xS1_bQY.jpg


ez alapján ha jól értem a Leo2 av, ami a leo2 proto lett később 25 fokos becsapódás mellett, ami a torony 35 fokos döntése miatt elég közel van a merőlegeshez, 1500m-ről ellenállt a 120mm-es dm13-nak aminek 2km-en merőleges becsapódás esetén 440mm az átütése

Bár fogalmam sincs, a fenti doku forrásáról, de ez legalább összhangban van a @fip7 által korábban hozott torony illetve test homlokpáncél elrendezési rajzból kiszámítható védettségi értékekkel.
Ha azokat összeadod (korrekt szögeket használva) és a (szovjet NERA tényezőket alkalmazva), akkor a toronyra 550..650mmKE jön ki, HHS alkalmazásának függvényében, a test homlok páncélra meg 325mmKE.
 
  • Tetszik
Reactions: ogretankHU

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
6 994
19 289
113
Nem hiszem, hogy csak buta embereket válogattak volna harckocsizónak.
Az iskolázottság és az intelligencia külön dolgok!

Nem buta embereket válogattak, de nem mérnöki végzettségűeket. Kell például szerelő tudás a tank gépészének, de lehet, hogy nem tudna tervezni egy motort... egy mérnök meg lehet, hogy nem tudná megszerelni.
 

Avtomat

Well-Known Member
2018. október 30.
1 555
4 366
113
Csak 1000 darabos tételben dobták piacra, még kb 350 darab van belőle.

9zsmf8nKWfo.jpg
Azt mondják ismerősök, hogy egyedül egy helyen árulják - az UVZ múzeumban.
Szóval halandó embernek akinek nincsenek jó kapcsolatai Tagilban elég bajos a beszerzése.
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
48 113
82 847
113
Azt mondják ismerősök, hogy egyedül egy helyen árulják - az UVZ múzeumban.
Szóval halandó embernek akinek nincsenek jó kapcsolatai Tagilban elég bajos a beszerzése.
Lehet rendelni külföldről is. Hlopotov írta, hogy egész távoli országokból rendelnek.