Harckocsik harctéri alkalmazása

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

T

Törölt tag 1945

Guest
Azt mondják ismerősök, hogy egyedül egy helyen árulják - az UVZ múzeumban.
Szóval halandó embernek akinek nincsenek jó kapcsolatai Tagilban elég bajos a beszerzése.

És miben különbözik a Солянкин А.Г., Желтов И.Г., Кудряшов К.Н. - Отечественные Бронированные Машины ХХ век című sorozat utolsó 3. részétől, ami ugyanezt a húsz évet tárgyalja? Eredetileg a fenti sorozatban ugye részt vett М.В. Павлов, И.В. Павлов, ennek a műnek az írói is, de menet közben szétváltak az utak a 3. rész nélkülük készült el, és most erre ők is kihozták ugyanarról az időszakról, ugyanazt?
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
48 113
82 847
113
Azt mondják ismerősök, hogy egyedül egy helyen árulják - az UVZ múzeumban.
Szóval halandó embernek akinek nincsenek jó kapcsolatai Tagilban elég bajos a beszerzése.
Ne legyen akadálya a könyv beszerzésének.

Для всех желающих получить книгу по почте предлагаю свои посреднические услуги. Стоимость по почте 3500 руб (это дешевле чем стоил 3 том Солянкина-Желттова, выпущенный в 2010 году) + почта (в среднем по России ок. 450 руб с учетом веса и упаковки). Заказ присылайте на alexeykhlopotov@mail.ru.
Так же готов эту книгу отправлять в ближнее и дальнее зарубежье. В этом случае стоимость и условия доставки будут обговариваться индивидуально.

С Уважением,

Алексей Хлопотов
 
  • Tetszik
Reactions: Törölt tag 1945

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
48 113
82 847
113
most erre ők is kihozták ugyanarról az időszakról, ugyanazt?

Állítólag részletesebb, több illusztrációval, táblázattal.
Книга фундаментальна и просто огромна: 1112стр, 3,5 кг весом и 4,5 см по корешку. Тираж всего 1000 экз!
 
  • Tetszik
Reactions: Törölt tag 1945

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
48 113
82 847
113
xy80jJMYib4.jpg

MEHfqqMsC68.jpg

K92k7KhSKQU.jpg

ggK36zs9RXU.jpg

Hml7dEEqYIQ.jpg

1Z1fKzbVF_c.jpg

9-FNvm0SADc.jpg
 
S

speziale

Guest
találtam még 1 érdekességet, a Below the turret ring szerzőjétől:

"the turret structure of the Leopard 2 was apparently made of HFX-130 steel with a strength of 1,300 N/mm (equivalent mean hardness 383 HB). Supposedly the Soviets rated the cast armor used on T-55, T-62 and T-72 (hardness 260-280 HB) as 5% to 15% less effective against armor-piercing ammunition than the rolled steel plates utilized for the hulls (hardness ~300-350 HB)."

lehet ezeket az RHA egyenértékeseket is át kellene gondolni :D
 
T

Törölt tag 4082

Guest
találtam még 1 érdekességet, a Below the turret ring szerzőjétől:

"the turret structure of the Leopard 2 was apparently made of HFX-130 steel with a strength of 1,300 N/mm (equivalent mean hardness 383 HB). Supposedly the Soviets rated the cast armor used on T-55, T-62 and T-72 (hardness 260-280 HB) as 5% to 15% less effective against armor-piercing ammunition than the rolled steel plates utilized for the hulls (hardness ~300-350 HB)."

lehet ezeket az RHA egyenértékeseket is át kellene gondolni :D
Vagy el lehet azon gondolkodni, hogy a szovjetek szerint használhatatlan ergonómiájú T-80ast a svédek megfelelő ergonómiájunak itélték. És akkor máris felmerül, hogy ki nézett le kit.
Btw az rha egy szabvány, így elég nehéz máshogy értelmezni, mint ami...
 

gorkamorka

Well-Known Member
2021. május 13.
1 299
2 218
113
Vagy el lehet azon gondolkodni, hogy a szovjetek szerint használhatatlan ergonómiájú T-80ast a svédek megfelelő ergonómiájunak itélték. És akkor máris felmerül, hogy ki nézett le kit.
Btw az rha egy szabvány, így elég nehéz máshogy értelmezni, mint ami...
A "szar ergonómiájú szovjet tankok" valójában csak egy mítosz. Az a baj, hogy sokan a valóban katasztrofális ergonómiájú T-34-ből indulnak ki és általánosítanak. Holott már a T-54/55-nél is órási előrelépés volt tapasztalható. A parancsnok helye ugyan tényleg hagy kívánnivalót maga után, de az irányzóé kifejezetten kényelmes, és nagyon jól be van rendezve. A töltő helye is egész tűrhető. A harckocsivezető munkahelyével kapcsolatban nekem is van tapasztalatom, vezettem BLG-t jó párszor. És egyáltalán nem rossz. Nekem nem volt szűk egyáltalán, minden nagyon jól kézre esik, a jármű könnyen irányítható. Negatívumnak én három dolgot emelnék ki.
1, a bitang kemény kuplung
2, a sebességváltáshoz is erő kell. Egy határozott mozdulattal kell betenni sebességbe, ha csak lazán próbálod, nem fogja bevenni. Annyira azért nem veszélyes, meg lehet szokni.
3, a szovjet gyártásúaknak nincs kormányszervója, volt harckocsizók szerint a vezetés fárasztó élmény hosszú távon. A cseh, lengyel és kínai változatokra ez viszont nem vonatkozik! Azokat gyerekjáték kormányozni. Cserébe viszont hibalehetőségnek ott a hidraulikus rendszer.
 
T

Törölt tag 4082

Guest
A "szar ergonómiájú szovjet tankok" valójában csak egy mítosz. Az a baj, hogy sokan a valóban katasztrofális ergonómiájú T-34-ből indulnak ki és általánosítanak. Holott már a T-54/55-nél is órási előrelépés volt tapasztalható. A parancsnok helye ugyan tényleg hagy kívánnivalót maga után, de az irányzóé kifejezetten kényelmes, és nagyon jól be van rendezve. A töltő helye is egész tűrhető. A harckocsivezető munkahelyével kapcsolatban nekem is van tapasztalatom, vezettem BLG-t jó párszor. És egyáltalán nem rossz. Nekem nem volt szűk egyáltalán, minden nagyon jól kézre esik, a jármű könnyen irányítható. Negatívumnak én három dolgot emelnék ki.
1, a bitang kemény kuplung
2, a sebességváltáshoz is erő kell. Egy határozott mozdulattal kell betenni sebességbe, ha csak lazán próbálod, nem fogja bevenni. Annyira azért nem veszélyes, meg lehet szokni.
3, a szovjet gyártásúaknak nincs kormányszervója, volt harckocsizók szerint a vezetés fárasztó élmény hosszú távon. A cseh, lengyel és kínai változatokra ez viszont nem vonatkozik! Azokat gyerekjáték kormányozni. Cserébe viszont hibalehetőségnek ott a hidraulikus rendszer.
Vannak még bőven negatívumaik, pl: a manuális váltót csak mostanság kezdik lecserélni.
De ettől függetlenül is, a legnagyobb lenézésnek érzem a még a szovjetek toposzt. Mert nem még a szovjetek is, hanem a szovjetek szerint. Akik ugye a T-80 ergonómiáját nem a leopardhoz, hanem a T-xhez hasonlították, a T-64 megbízhatóságát nem az AMx-30hoz, hanem pl a T-62eshez mérték.
Stb.
 

gorkamorka

Well-Known Member
2021. május 13.
1 299
2 218
113
Vannak még bőven negatívumaik, pl: a manuális váltót csak mostanság kezdik lecserélni.
De ettől függetlenül is, a legnagyobb lenézésnek érzem a még a szovjetek toposzt. Mert nem még a szovjetek is, hanem a szovjetek szerint. Akik ugye a T-80 ergonómiáját nem a leopardhoz, hanem a T-xhez hasonlították, a T-64 megbízhatóságát nem az AMx-30hoz, hanem pl a T-62eshez mérték.
Stb.
Amúgy a manuális váltó szerintem nem feltétlenül rossz. Pl. A BMP-1-ben én imádtam, nagyon könnyen kezelhető. Kuplung vajpuha, váltáshoz alig kell erő és simán beveszi a sebességeket. És ahoz képest, hogy kormányváltós, gyorsan hozzá lehet szokni.

Az ergonómiáról még annyit, hogy sajnos sokan mindent pl. a Leopard-2-höz vagy az Abrams-hoz hasonlítanak. Ezekhez képest tényleg gyenge a szovjet/orosz típusok ergonómiája, de lehet ezen csodálkozni? Ez kb. ugyanaz, mintha személyautóknál mindent a Rolls Royce-hoz hasonlítanának. Hát persze hogy az derülne ki, hogy mondjuk a VW Golf ergonómiája szar...
Az Abrams és a Leo-2 tényleg elképesztően kényelmesek, de ez nem jelenti azt, hogy mondjuk egy T-64/72/80 is szar lenne. Teljesen használhatóak, nem eszik meg az embert mint pl. a T-34-es.
 
T

Törölt tag 1945

Guest
találtam még 1 érdekességet, a Below the turret ring szerzőjétől:

"the turret structure of the Leopard 2 was apparently made of HFX-130 steel with a strength of 1,300 N/mm (equivalent mean hardness 383 HB). Supposedly the Soviets rated the cast armor used on T-55, T-62 and T-72 (hardness 260-280 HB) as 5% to 15% less effective against armor-piercing ammunition than the rolled steel plates utilized for the hulls (hardness ~300-350 HB)."

lehet ezeket az RHA egyenértékeseket is át kellene gondolni :D

650mmKE torony, és 350mmKE test homlok jön akkor ki, legalábbis a rajz szerinti elrendezés esetén, a Leo2AV-ra.
 

gorkamorka

Well-Known Member
2021. május 13.
1 299
2 218
113
A valóság meg az, hogy a Leo-2/B-tech valamivel gyengébb mint a T-72A/M1 KE ellen, de jóval erősebb CE ellen.
... ami igazolja a svéd tesztek eredményeit :p

650 KE is bullshit. Ez kb. az M1A1HA szintje.
 
S

speziale

Guest
A valóság meg az, hogy a Leo-2/B-tech valamivel gyengébb mint a T-72A/M1 KE ellen, de jóval erősebb CE ellen.
... ami igazolja a svéd tesztek eredményeit :p

650 KE is bullshit. Ez kb. az M1A1HA szintje.

1) a T72a meg a t72m nagyon nem ugyanaz...utóbbit pont a Hetz ellen erősítették meg

2) a fenti állítást azért illene valamivel alátámasztani
 

gorkamorka

Well-Known Member
2021. május 13.
1 299
2 218
113
1) a T72a meg a t72m nagyon nem ugyanaz...utóbbit pont a Hetz ellen erősítették meg

2) a fenti állítást azért illene valamivel alátámasztani
Nyilván egy 1983-as T-72A nem ugyanaz, de a korábbi változatok az OKR Otrazsenyija után megegyeznek a T-72M1-el páncélzat terén.

A lengyelek tesztelték a Leopardot.

 
S

speziale

Guest
Nyilván egy 1983-as T-72A nem ugyanaz, de a korábbi változatok az OKR Otrazsenyija után megegyeznek a T-72M1-el páncélzat terén.

A lengyelek tesztelték a Leopardot.


a T72-vel kapcsolatban pár érdekessé:

T72a vs Hetz:




a Hetz átvitte a front hull-t, viszont a tornyot szemből nem.

Fip írása alapján a T72 teknőjének védelme 330mm, a toronynak pedig 390mm.

A Hetz átütésére 350-370mm-t szoktak megadni...szóval ez konzisztens sztorinak tűnik... piros pont Fip-nek

A német T72m1 tesztről...itt azért viszont elég más a helyzet, mint amit Fip felvázolt:

"Die Erprobung bewies, dass die Panzerung der Panzer T-72M1 für die schießende Technik kein ernsthaftes Problem dargestellt hätte" (J. Siegert/ H. Hankse: Kampfpanzer der NVA, 2011, p. 202)"

"I don't have complete access to the test data. What I know is that the DM33 and DM12 penetrated the glacis, the turret was penetrated by DM33 up to 1,5km. And yes, penetration here means it went through completely. (Not like the 120mm ammo though, which went through the front AND the back"

Vagyis a 105mm-es Dm33 átütötte a teknő frontot, a tornyot pedig csak 1500 méternél távolabbról nem vitte át...
megjegyzem a T72m1 KE védelme 500mm körül van...szóval igazából azt is lehetne meglepőnek nevezni, hogy 1500 méterről átvitte

d830b9914151.jpg


ellenben a 120mm-es úgy ment át rajta mint fos a libán....ami egyébként megint csak azért érdekes mert a 120mm-es dm33 átütése 2km-en elvileg 470mm

de van itt a T72b-ről is érdekesség:

rIAiJOh.jpg


vagyis a T72b jelentős része sebezhető volt még a DM13-assal is
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 589
79 778
113
a T72-vel kapcsolatban pár érdekessé:

T72a vs Hetz:




a Hetz átvitte a front hull-t, viszont a tornyot szemből nem.

Fip írása alapján a T72 teknőjének védelme 330mm, a toronynak pedig 390mm.

A Hetz átütésére 350-370mm-t szoktak megadni...szóval ez konzisztens sztorinak tűnik... piros pont Fip-nek

A német T72m1 tesztről...itt azért viszont elég más a helyzet, mint amit Fip felvázolt:

"Die Erprobung bewies, dass die Panzerung der Panzer T-72M1 für die schießende Technik kein ernsthaftes Problem dargestellt hätte" (J. Siegert/ H. Hankse: Kampfpanzer der NVA, 2011, p. 202)"

"I don't have complete access to the test data. What I know is that the DM33 and DM12 penetrated the glacis, the turret was penetrated by DM33 up to 1,5km. And yes, penetration here means it went through completely. (Not like the 120mm ammo though, which went through the front AND the back"

Vagyis a 105mm-es Dm33 átütötte a teknő frontot, a tornyot pedig csak 1500 méternél távolabbról nem vitte át...
megjegyzem a T72m1 KE védelme 500mm körül van...szóval igazából azt is lehetne meglepőnek nevezni, hogy 1500 méterről átvitte

d830b9914151.jpg


ellenben a 120mm-es úgy ment át rajta mint fos a libán....ami egyébként megint csak azért érdekes mert a 120mm-es dm33 átütése 2km-en elvileg 470mm

de van itt a T72b-ről is érdekesség:

rIAiJOh.jpg


vagyis a T72b jelentős része sebezhető volt még a DM13-assal is
Nem olyan meglepő ez. A kvarc nem KE ellen van benne, bár azellen is véd, de természetesen sokkal kisebb mértékbben mint CE ellen. A páncél többi része pedig homogén öntött acél. Egy APFSDS-nek ez azért nem akadály.
 
S

speziale

Guest
Nem olyan meglepő ez. A kvarc nem KE ellen van benne, bár azellen is véd, de természetesen sokkal kisebb mértékbben mint CE ellen. A páncél többi része pedig homogén öntött acél. Egy APFSDS-nek ez azért nem akadály.

Ez ok, csak éppen a számított RHA értéke 500mm...
megjegyzem így nehezen értem hogyan jöhetett az ki a lenygeleknek, hogy jobb a Pt91 védettsége mint az L2A4-é...

illetve 1 dolgot tudok elképzelni amit olvastam, de nem tudom mennyire igaz: a Pt91 páncélzata jelentősen eltért a t72m1-től
 
  • Hűha
Reactions: Kim Philby
S

speziale

Guest
erre gondolok:

"They are some rumors that old PT-91 whit aditional 40mm plates windstand in 1999/2000 trials in Poland"
 
T

Törölt tag 1945

Guest
Ez ok, csak éppen a számított RHA értéke 500mm...
megjegyzem így nehezen értem hogyan jöhetett az ki a lenygeleknek, hogy jobb a Pt91 védettsége mint az L2A4-é...

illetve 1 dolgot tudok elképzelni amit olvastam, de nem tudom mennyire igaz: a Pt91 páncélzata jelentősen eltért a t72m1-től

Az UVZ könyvben 410mmKE-t adnak meg a T-72A tornyának páncélvédettségére.

72-90-pg270.jpg
 
  • Tetszik
Reactions: endre and fip7