Harckocsik harctéri alkalmazása

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 850
57 838
113
ekkora méretű pusztítás az utánpótlást biztosító teherautó flottában szerintem nehezen képzelhető el, egy NATO haderőnél...

Azért 2003-ban irakban is ellőttek jó pár utánpótlás teherautót az irakiak, úgy, hogy igazából nem is voltak komoly léptékű harcok.
Összettet terepen nehéz a gerillák ellen védekezni.
Főleg úgy, hogy az orosz főerő átrohant a területeken, és előbb ment az utánpótlás, mint a terület biztosítása.
Szerintem ezt a részét nagyon elrontották a dolognak!

a magyar Leo beszerzés db száma csak a kezdet, de valószínűleg az ukrajnai események csak megerősítik ezt az elgondolásomat, tudtommal a magyar Lynxben eleve ott lesz az APS ,az APC beszerzéséről pedig ugye még nem tudunk sok konkrétumot,

Én az egész Zrínyi programmal kapcsolatban nagyon szkeptikus vagyok. Nem véletlenül nem írok a kapcsolódó topikokba.
De azzal is tisztában vagyok, hogy a fegyver piac nagyon le van szűkülve a nehéz fegyverek terén. Kicsi a választék. :(
Ettől függetlenül én a Leopárd 2-őt az ára és a német háttér miatt nem érzem jó döntésnek, a Lynx esetén meg papírról vettünk valamit ami ki tudja mikor fog működni. Mind két esetben utólag került be az APS is a projektekbe, szerencsénkre. Ugyanis a nélkül csak drága céltárgyakról beszélgetnénk.
 
  • Tetszik
Reactions: Gungnir (F1End)
W

Wilson

Guest
Azért 2003-ban irakban is ellőttek jó pár utánpótlás teherautót az irakiak, úgy, hogy igazából nem is voltak komoly léptékű harcok.
Összettet terepen nehéz a gerillák ellen védekezni.
Főleg úgy, hogy az orosz főerő átrohant a területeken, és előbb ment az utánpótlás, mint a terület biztosítása.
Szerintem ezt a részét nagyon elrontották a dolognak!



Én az egész Zrínyi programmal kapcsolatban nagyon szkeptikus vagyok. Nem véletlenül nem írok a kapcsolódó topikokba.
De azzal is tisztában vagyok, hogy a fegyver piac nagyon le van szűkülve a nehéz fegyverek terén. Kicsi a választék. :(
Ettől függetlenül én a Leopárd 2-őt az ára és a német háttér miatt nem érzem jó döntésnek, a Lynx esetén meg papírról vettünk valamit ami ki tudja mikor fog működni. Mind két esetben utólag került be az APS is a projektekbe, szerencsénkre. Ugyanis a nélkül csak drága céltárgyakról beszélgetnénk.
A fegyverbeszerzést az idő majd eldönti....

A teherautó pedig minden háborúban valamilyen szinten fogyóeszköz....
 
  • Tetszik
Reactions: Catles
W

Wilson

Guest
Igen. A történelem mond majd fölötte ítéletett.


Persze, de szerintem az oroszok ezt új szintre emelték :D
Jó lenne tanulni a hibáikból.
Igen erre mondtam, hogy normális körülmények között ekkora méretű teherautó veszteség egy NATO haderőben hadműveletben nem fordulhatna elő....
 
  • Tetszik
Reactions: fip7

Avtomat

Well-Known Member
2018. október 30.
1 555
4 366
113
Én az egész Zrínyi programmal kapcsolatban nagyon szkeptikus vagyok. Nem véletlenül nem írok a kapcsolódó topikokba.
De azzal is tisztában vagyok, hogy a fegyver piac nagyon le van szűkülve a nehéz fegyverek terén. Kicsi a választék. :(
Ettől függetlenül én a Leopárd 2-őt az ára és a német háttér miatt nem érzem jó döntésnek, a Lynx esetén meg papírról vettünk valamit ami ki tudja mikor fog működni. Mind két esetben utólag került be az APS is a projektekbe, szerencsénkre. Ugyanis a nélkül csak drága céltárgyakról beszélgetnénk.
A Leopard 2 az egyetlen értelmes döntés harckocsi téren európai szemmel. A Lynx-et ilyen szempontból jobban ki lehet kezdeni a CV90-el szemben, de a végtermék annál egy modernebb és potensebb jármű lesz, csak időbe fog telni. Itt a Lynx export potenciáljára kell figyelni, ami szerintem az elsődleges szempont volt a döntés mellett, hisz jön vele a Rheinmetall gyár. Zrínyi szerintem csak egy fázis a honvédség rendes hadsereggé gyúrásának folyamatában. Az igazi érdekességek akkor jönnek majd, mitán megépül a Rheinmetall, illetve az EUs fegyveripar ismét felpörög és olcsóbbak lesznek a termékei. (Köszi Vova! :D)
Majd kb 2030-ra tudni fogjuk, hogy merre hány méter.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 850
57 838
113
A Leopard 2 az egyetlen értelmes döntés harckocsi téren európai szemmel.

Nem is tudsz más Európai tankot venni, mert, hogy nincs!

Itt a Lynx export potenciáljára kell figyelni, ami szerintem az elsődleges szempont volt a döntés mellett, hisz jön vele a Rheinmetall gyár.

Ipart vettünk igazából, értem én a csíziót.

Majd kb 2030-ra tudni fogjuk, hogy merre hány méter.

Messze van az még. Remélem nem járunk úgy a Zrínyivel, mint a Győri programmal....

De mindegy ez itt nagyon off.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 094
33 180
113
Igen nagy valószínűséggel felértékelődik az APS szerepe, mondjuk az oroszoknál megvárom amíg ezt konkrétan meglépik, mondjuk én mindig is úgy gondoltam, hogy a magyar Leo beszerzés db száma csak a kezdet, de valószínűleg az ukrajnai események csak megerősítik ezt az elgondolásomat, tudtommal a magyar Lynxben eleve ott lesz az APS ,az APC beszerzéséről pedig ugye még nem tudunk sok konkrétumot,a teherautók részvétele illetve alkalmazása az ukrajnai orosz hadműveletekben pedig megér egy misét, mivel főleg a hadművelet elején az orosz haderő utánpótlási vonalai teljesen védtelenek voltak normális esetben szerintem ekkora méretű pusztítás az utánpótlást biztosító teherautó flottában szerintem nehezen képzelhető el, egy NATO haderőnél...
De,simán elképzelhető.Irakban sem habokbol állt neki pancelozni a thg-kat az USA.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 094
33 180
113
Ha jól tudom azok voltak a MRAP-k előfutárai, sőt az amerikai katonák már a vietnami háborúban is felpáncéloztak katonai teherautókat és tökig megpakolták fegyverekkel őket...
Azok a guntruckok.Lenyegeben mindenki használt olyat,szovjetek is afgánban,kubaiak angolban,stb.
De én most konkrétan a hadtap teherautók felpancelozasata gondoltam
 

Masztiff

Well-Known Member
2018. július 4.
4 257
8 172
113
Most már az érdekel majd, hogy milyen következtetéseket vonnak le ez ügyben az oroszok.....
Erről kérdeztem @boki-t az ukrán topikban vagy két-három hete, de szerintem még kell nekik legalább egy év, amíg rendesen átrágják magukat a történteken. Bár biztos vagyok benne, hogy elemzik most is éjjel-nappal, de azt a dokumentumot nemigen fogjuk látni.
 
  • Tetszik
Reactions: Catles and Wilson

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
48 117
82 866
113
Erről kérdeztem @boki-t az ukrán topikban vagy két-három hete, de szerintem még kell nekik legalább egy év, amíg rendesen átrágják magukat a történteken. Bár biztos vagyok benne, hogy elemzik most is éjjel-nappal, de azt a dokumentumot nemigen fogjuk látni.
Csak újságírói elemzések vannak (ezeket nem akartad). Katonai elemzések pedig nem lesznek nyilvánosak...
 
W

Wilson

Guest
Erről kérdeztem @boki-t az ukrán topikban vagy két-három hete, de szerintem még kell nekik legalább egy év, amíg rendesen átrágják magukat a történteken. Bár biztos vagyok benne, hogy elemzik most is éjjel-nappal, de azt a dokumentumot nemigen fogjuk látni.
Az a gond szerintem, hogy amikor úgy döntöttek,hogy a T-72B-t megtartják a páncélos haderejük gerincének nem vették számításba azt, hogy ilyen hadszíntéren fognak velük harcolni,ehhez még hozzájött az, hogy költségcsökkentés címén az APS-t is lespórolták róla ami miatt most sok orosz katona meghalt....
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
48 117
82 866
113
Az a gond szerintem, hogy amikor úgy döntöttek,hogy a T-72B-t megtartják a páncélos haderejük gerincének nem vették számításba azt, hogy ilyen hadszíntéren fognak velük harcolni,ehhez még hozzájött az, hogy költségcsökkentés címén az APS-t is lespórolták róla ami miatt most sok orosz katona meghalt....
Többnyire tüzérségi csapásban semmisültek meg a tankok.
 
  • Vicces
Reactions: Nagy Csaba

Masztiff

Well-Known Member
2018. július 4.
4 257
8 172
113
Ezektől lesznek, de csak a harcok befejezése után.
Akkor én beteszek egyet - igaz, nem orosz áttekintés. Az ukrán topikba nem teszem a nagy zaj miatt. Legfeljebb @Terminator átpakolja megfelelőbb helyre.

Az Ukrajna körüli háború - előzetes értékelés négy hét után

Egy hónap háború után Ukrajna a rendelkezésre álló katonai kapacitások szempontjából egyre inkább meggyengült. A védők lassan, de folyamatosan kifogynak a nehézfegyverrendszerekből. És éppen itt nem várható fegyver a Nyugattól. Az ukrán fegyveres erők katonai kapacitásának alapvető elemei máris súlyos csapást szenvedtek. Ez mindenekelőtt a légierő aktív és passzív összetevőire és a szárazföldi erők támadó képességére vonatkozik. Néhány odesszai egység kivételével a haditengerészeti erők szinte teljesen megsemmisültek, vagy birtokba vették őket. Az aktív hadműveleti vezetés lényeges elemeként továbbra is az ukrán különleges műveleti erők tüzérségi csapásokkal (drónfelderítés után) kombinált támadásai (rajtaütés és rajtaütés) és a "Tochka-U" típusú ballisztikus rakéták szelektív bevetése marad.

Harc az információs térben

Bár az ukránoknak többször is sikerül szelektív, olykor látványos "tűszúrásokat" végrehajtaniuk az orosz erők ellen, a rendelkezésre álló nehézfegyverrendszerek nélkül jelenleg képtelenek átfogó offenzívát indítani a területek visszafoglalására. Az ukrán fegyveres erők tehát jelenleg nincsenek abban a helyzetben, hogy kiszorítsák az orosz erőket az országból. Erőik már most is nélkülözik az ehhez szükséges alapvető támadó eszközöket. A harcterekről készült számos ukrán videón többnyire páncéltörő és légvédelmi irányított fegyverekkel felszerelt katonák láthatók, de nagyobb páncélos egységek támadásai nem. Hiányoznak a harckocsik, a védett szállítási tér, a légvédelem, a ballisztikus rakéták, a harci repülőgépek. A rajtaütések és rajtaütések azonban újra és újra végrehajthatók. Ezeket a sikereket kihasználják az információs térben, és ez nagyban befolyásolja azt a képet, amelyet a Nyugat a háborúról alkot. Eddig tehát Ukrajna egyértelműen megnyerte a csatát az információs térben.

Az orosz fél jelenlegi műveleti parancsnoksága

Az orosz fegyveres erők harci repülőgépek, drónok, cirkálórakéták és ballisztikus rakéták folyamatos alkalmazásával naponta szándékosan rombolják az ukrán fegyverraktárakat, tüzérséget és kommunikációs csomópontokat. A nehézfegyverekkel való esetleges utánpótlás ezért ilyen körülmények között jelenleg nehezen kivitelezhető. A harckocsik, a tüzérség és a nagy hatótávolságú légvédelmi rendszerek (pl. az S-300 típusúak) olyan nagyok, hogy nem lehet őket rejtve behozni az országba. Az oroszok gyorsan megpróbálnák leállítani az ilyen szállításokat, amint felismernék őket. A megcsontosodott frontvonal és a veszteségek ellenére Oroszországból folyamatosan érkezik utánpótlás a frontra. Ahol lehetséges, megpróbálják kikényszeríteni a regionális döntéseket. Ezek közé tartozik a lehetséges további előrenyomulás délen Herszon közelében (a Dnyepertől nyugatra), keleten Izjum közelében (az ukrán erők bekerítése a kontaktvonalon) és északon Kijev közelében (az ostromgyűrű lezárása és a front kiegyenesítése).

A legnagyobb kihívások az ukrán fél számára

Az ukránok számára nagy kihívást jelentenek a városokban rekedt civilek. A nagy ellenállási szándék ellenére a helyzet egyre pusztítóbbá válik a csapdába esett lakosság számára. Az ostromlott városokban (pl. Mariupol vagy Harkiv) humanitárius katasztrófa fenyeget. Ez további nyomást gyakorol az ukrán kormányra. A másik dilemma az információs térben elért sikerek ellenére a "Nyugat egyre inkább elkedvetlenedése". A legutóbbi brüsszeli csúcstalálkozók megmutatták az első repedéseket Európa egységén. Nagy-Britanniával, Hollandiával, Lengyelországgal és a balti államokkal egy olyan csoport alakult, amely keményebb fellépést követel Oroszországgal szemben. Olaszország, Németország és Franciaország visszafogottabb, és Ausztria is ehhez a blokkhoz tartozik. A saját lakosságuk jövőbeli nyersanyagellátásának kérdése az államok eltávolodását okozza. "Okos" alternatívákat keresnek, és demonstratívan egységet mutatnak.

A háború további menete

Jelenleg a kimerültségi háború alapvető kihívása áll fenn. Az ukrán kormánynak fenn kell tartania a küzdeni akarást, miközben a frusztráció növekszik, a támogatás pedig csökken vagy korlátozott marad. A nagy veszély most az, hogy mindkét fél megpróbálhat egy különleges eseményen keresztül döntést hozni a csatatéren. Orosz részről ez lehet a vegyi fegyverek bevetése, amire a Nyugat már napok óta figyelmeztet. A bevetett orosz parancsnokok közül sokan szolgáltak már Szíriában. Ezért nem idegen számukra az Aszad-csapatok által ott alkalmazott taktika.

Jelenleg egyértelmű, hogy nem gyors villámháborúra, hanem kimerítő háborúra van kilátás. Ez addig fog tartani, amíg az első igazán komoly tárgyalásokra nem kerül sor. Már most beszélhetünk a konfliktus egyfajta "szirizálásáról". Egy hónap elteltével az orosz félnek kiábrándultan kell belátnia, hogy a rövid kampány nem vált be. Kiterjedt harcokba keveredtek és súlyos veszteségeket szenvedtek. Néhány célt azonban elértek (pl. a legnagyobb atomerőmű elfoglalása és a Krím-csatorna megnyitása), és jelentős terepnyereséget értek el, különösen délen. Mariupol kikötőváros gyakorlatilag orosz kézben van.

Volodimir Szelenszkij ukrán elnök utolsó két videoüzenetét már a bunkerében rögzítették. Ez azt jelenti, hogy a helyzet a fővárosban, Kijevben - részben az orosz drónok folyamatos bevetése miatt - annyira veszélyessé vált, hogy alig tud kimenni a szabadba.

A szörnyű mérleg négy hetes háború után

Feltételezhető, hogy több tízezer katona és több ezer civil vált már a háború áldozatává. Ezenkívül nagymértékű pusztítás történt a lakóövezetekben, ipari és kikötői létesítményekben. Az ukránok most minden egyes métert ádázul próbálnak megvédeni. Ahol csak lehet, az oroszokat kell a legnagyobb veszteségekkel sújtani. Abban a reményben, hogy megadják magukat és elhagyják az országot. Az nyer, akinek most hosszabb a lélegzete. Ez pedig több ezer halottat, sebesültet és kitelepítettet jelent.

Szerző: Dr. Markus Reisner dG ezredes az Osztrák Fegyveres Erők Katonai Akadémiájának kutatási osztályának vezetője.
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
7 056
14 208
113
Amit én látok: Az oroszok nagyságrendekkel hatékonyabbak lehetnének 3-4 tucat APS-el felszerelt és drónnal segített harckocsi-mennyiségből legkevesebb 4-5 harckocsiból álló harccsoportokat szerveznének, mint a jelenlegi elborzasztó példákból látott "kamikaze-1-2-3" darabos támogatás nélküli beküldéseket alkalmazva!

Ezeket korszerűbb hk-ket mozgatva a mindig aktuális "felszámolásokhoz" --a "sima" eszközökkel pedig megtartva a távolságot-- a II. V-H-s Tigris bevetésekhez hasonlóan hatékonyan és ellenséges morált rombolva lépésről-lépésre sikeresen haladni.

ÉS:
Mivel az ukránoknak gyakorlatilag nincs már légvédelmük, ezért kulcsfontosságú felderítési tűzvezetési feladatokat civil drónokkal is meg tudnák oldani!
Az orosz katonai vezetés mintha le lenne maradva egy generációval és kb. az ultra-konzervatív szinten maradt volna az új technikai lehetőségeket és azok bevonását tekintve.

Az orosz hadvezetés hibái időnként konteos-szabotálós szintet érnek el --nekem, önképzős-foteltábornoknak is--.
...akár tévedhetnék is, de egyre több --a szakértelmet hiányoló-- megállapítás van nálunk is, és a nemzetközi szakma-közelii forrásokból is!

Nem látok iraki szintű rácsozott technikát, ami elméletileg elműködteti az dulpafejes első darabját, a másodikra pedig ott van az ERA/NERA(vagy BDD és/vagy hagyományos) páncélzat-mix.
Emlékeim szerint a nem-felűlről-támadó dupla-fejes ATGM-eket a rács+ERA(NERA/BDD) hibridnek meg kellene fogni.
Jól tudom?

Kis összefoglalásként: Az oroszok fényévekre vannak az izraeli --akár órák alatt szükség szerint elemző, rugalmasan reagáló, változtató-- szemlélettől, ami nélkül mi sem fogunk tudni eredményeket elérni a várható számbeli fölény ellen.

A hazai szak-oktatásnak ezért kellene a rugalmasan, saját körben önállóan döntésképes állományt képezni a II. V-H-s német elvek modern változtatás honosítva meg. A drága kevés és specializált (harc-)eszközök helyett a rugalmasan, multifunkciósan, több feladatra alkalmazható fegyver-beszerzéseket kellene előtérbe helyezni, a mennyiségi szükségleteinket is figyelembe véve!



Az a szükséges 3-4 tucat tanknyi APS mennyiség szinte biztosan megvan a próbákból "visszamaradva"! És a töltetek utánpótlását is egy orosz méretű gyártóbázisnak nem hiszem, hogy gondot okoz!!! Olyan lemaradások vannak náluk --hogy nem-kis iróniával-- azt is mondhatnám, hogy ebből a szempontból bennünket másolnak a 10+ éves lemaradásunkkal! :eek:

...de tévedhetek!


.
 
  • Tetszik
Reactions: jOkA and Pogány