Harckocsik harctéri alkalmazása

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Masztiff

Well-Known Member
2018. július 4.
4 388
8 550
113
Ezektől lesznek, de csak a harcok befejezése után.
Akkor én beteszek egyet - igaz, nem orosz áttekintés. Az ukrán topikba nem teszem a nagy zaj miatt. Legfeljebb @Terminator átpakolja megfelelőbb helyre.

Az Ukrajna körüli háború - előzetes értékelés négy hét után

Egy hónap háború után Ukrajna a rendelkezésre álló katonai kapacitások szempontjából egyre inkább meggyengült. A védők lassan, de folyamatosan kifogynak a nehézfegyverrendszerekből. És éppen itt nem várható fegyver a Nyugattól. Az ukrán fegyveres erők katonai kapacitásának alapvető elemei máris súlyos csapást szenvedtek. Ez mindenekelőtt a légierő aktív és passzív összetevőire és a szárazföldi erők támadó képességére vonatkozik. Néhány odesszai egység kivételével a haditengerészeti erők szinte teljesen megsemmisültek, vagy birtokba vették őket. Az aktív hadműveleti vezetés lényeges elemeként továbbra is az ukrán különleges műveleti erők tüzérségi csapásokkal (drónfelderítés után) kombinált támadásai (rajtaütés és rajtaütés) és a "Tochka-U" típusú ballisztikus rakéták szelektív bevetése marad.

Harc az információs térben

Bár az ukránoknak többször is sikerül szelektív, olykor látványos "tűszúrásokat" végrehajtaniuk az orosz erők ellen, a rendelkezésre álló nehézfegyverrendszerek nélkül jelenleg képtelenek átfogó offenzívát indítani a területek visszafoglalására. Az ukrán fegyveres erők tehát jelenleg nincsenek abban a helyzetben, hogy kiszorítsák az orosz erőket az országból. Erőik már most is nélkülözik az ehhez szükséges alapvető támadó eszközöket. A harcterekről készült számos ukrán videón többnyire páncéltörő és légvédelmi irányított fegyverekkel felszerelt katonák láthatók, de nagyobb páncélos egységek támadásai nem. Hiányoznak a harckocsik, a védett szállítási tér, a légvédelem, a ballisztikus rakéták, a harci repülőgépek. A rajtaütések és rajtaütések azonban újra és újra végrehajthatók. Ezeket a sikereket kihasználják az információs térben, és ez nagyban befolyásolja azt a képet, amelyet a Nyugat a háborúról alkot. Eddig tehát Ukrajna egyértelműen megnyerte a csatát az információs térben.

Az orosz fél jelenlegi műveleti parancsnoksága

Az orosz fegyveres erők harci repülőgépek, drónok, cirkálórakéták és ballisztikus rakéták folyamatos alkalmazásával naponta szándékosan rombolják az ukrán fegyverraktárakat, tüzérséget és kommunikációs csomópontokat. A nehézfegyverekkel való esetleges utánpótlás ezért ilyen körülmények között jelenleg nehezen kivitelezhető. A harckocsik, a tüzérség és a nagy hatótávolságú légvédelmi rendszerek (pl. az S-300 típusúak) olyan nagyok, hogy nem lehet őket rejtve behozni az országba. Az oroszok gyorsan megpróbálnák leállítani az ilyen szállításokat, amint felismernék őket. A megcsontosodott frontvonal és a veszteségek ellenére Oroszországból folyamatosan érkezik utánpótlás a frontra. Ahol lehetséges, megpróbálják kikényszeríteni a regionális döntéseket. Ezek közé tartozik a lehetséges további előrenyomulás délen Herszon közelében (a Dnyepertől nyugatra), keleten Izjum közelében (az ukrán erők bekerítése a kontaktvonalon) és északon Kijev közelében (az ostromgyűrű lezárása és a front kiegyenesítése).

A legnagyobb kihívások az ukrán fél számára

Az ukránok számára nagy kihívást jelentenek a városokban rekedt civilek. A nagy ellenállási szándék ellenére a helyzet egyre pusztítóbbá válik a csapdába esett lakosság számára. Az ostromlott városokban (pl. Mariupol vagy Harkiv) humanitárius katasztrófa fenyeget. Ez további nyomást gyakorol az ukrán kormányra. A másik dilemma az információs térben elért sikerek ellenére a "Nyugat egyre inkább elkedvetlenedése". A legutóbbi brüsszeli csúcstalálkozók megmutatták az első repedéseket Európa egységén. Nagy-Britanniával, Hollandiával, Lengyelországgal és a balti államokkal egy olyan csoport alakult, amely keményebb fellépést követel Oroszországgal szemben. Olaszország, Németország és Franciaország visszafogottabb, és Ausztria is ehhez a blokkhoz tartozik. A saját lakosságuk jövőbeli nyersanyagellátásának kérdése az államok eltávolodását okozza. "Okos" alternatívákat keresnek, és demonstratívan egységet mutatnak.

A háború további menete

Jelenleg a kimerültségi háború alapvető kihívása áll fenn. Az ukrán kormánynak fenn kell tartania a küzdeni akarást, miközben a frusztráció növekszik, a támogatás pedig csökken vagy korlátozott marad. A nagy veszély most az, hogy mindkét fél megpróbálhat egy különleges eseményen keresztül döntést hozni a csatatéren. Orosz részről ez lehet a vegyi fegyverek bevetése, amire a Nyugat már napok óta figyelmeztet. A bevetett orosz parancsnokok közül sokan szolgáltak már Szíriában. Ezért nem idegen számukra az Aszad-csapatok által ott alkalmazott taktika.

Jelenleg egyértelmű, hogy nem gyors villámháborúra, hanem kimerítő háborúra van kilátás. Ez addig fog tartani, amíg az első igazán komoly tárgyalásokra nem kerül sor. Már most beszélhetünk a konfliktus egyfajta "szirizálásáról". Egy hónap elteltével az orosz félnek kiábrándultan kell belátnia, hogy a rövid kampány nem vált be. Kiterjedt harcokba keveredtek és súlyos veszteségeket szenvedtek. Néhány célt azonban elértek (pl. a legnagyobb atomerőmű elfoglalása és a Krím-csatorna megnyitása), és jelentős terepnyereséget értek el, különösen délen. Mariupol kikötőváros gyakorlatilag orosz kézben van.

Volodimir Szelenszkij ukrán elnök utolsó két videoüzenetét már a bunkerében rögzítették. Ez azt jelenti, hogy a helyzet a fővárosban, Kijevben - részben az orosz drónok folyamatos bevetése miatt - annyira veszélyessé vált, hogy alig tud kimenni a szabadba.

A szörnyű mérleg négy hetes háború után

Feltételezhető, hogy több tízezer katona és több ezer civil vált már a háború áldozatává. Ezenkívül nagymértékű pusztítás történt a lakóövezetekben, ipari és kikötői létesítményekben. Az ukránok most minden egyes métert ádázul próbálnak megvédeni. Ahol csak lehet, az oroszokat kell a legnagyobb veszteségekkel sújtani. Abban a reményben, hogy megadják magukat és elhagyják az országot. Az nyer, akinek most hosszabb a lélegzete. Ez pedig több ezer halottat, sebesültet és kitelepítettet jelent.

Szerző: Dr. Markus Reisner dG ezredes az Osztrák Fegyveres Erők Katonai Akadémiájának kutatási osztályának vezetője.
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
7 190
14 433
113
Amit én látok: Az oroszok nagyságrendekkel hatékonyabbak lehetnének 3-4 tucat APS-el felszerelt és drónnal segített harckocsi-mennyiségből legkevesebb 4-5 harckocsiból álló harccsoportokat szerveznének, mint a jelenlegi elborzasztó példákból látott "kamikaze-1-2-3" darabos támogatás nélküli beküldéseket alkalmazva!

Ezeket korszerűbb hk-ket mozgatva a mindig aktuális "felszámolásokhoz" --a "sima" eszközökkel pedig megtartva a távolságot-- a II. V-H-s Tigris bevetésekhez hasonlóan hatékonyan és ellenséges morált rombolva lépésről-lépésre sikeresen haladni.

ÉS:
Mivel az ukránoknak gyakorlatilag nincs már légvédelmük, ezért kulcsfontosságú felderítési tűzvezetési feladatokat civil drónokkal is meg tudnák oldani!
Az orosz katonai vezetés mintha le lenne maradva egy generációval és kb. az ultra-konzervatív szinten maradt volna az új technikai lehetőségeket és azok bevonását tekintve.

Az orosz hadvezetés hibái időnként konteos-szabotálós szintet érnek el --nekem, önképzős-foteltábornoknak is--.
...akár tévedhetnék is, de egyre több --a szakértelmet hiányoló-- megállapítás van nálunk is, és a nemzetközi szakma-közelii forrásokból is!

Nem látok iraki szintű rácsozott technikát, ami elméletileg elműködteti az dulpafejes első darabját, a másodikra pedig ott van az ERA/NERA(vagy BDD és/vagy hagyományos) páncélzat-mix.
Emlékeim szerint a nem-felűlről-támadó dupla-fejes ATGM-eket a rács+ERA(NERA/BDD) hibridnek meg kellene fogni.
Jól tudom?

Kis összefoglalásként: Az oroszok fényévekre vannak az izraeli --akár órák alatt szükség szerint elemző, rugalmasan reagáló, változtató-- szemlélettől, ami nélkül mi sem fogunk tudni eredményeket elérni a várható számbeli fölény ellen.

A hazai szak-oktatásnak ezért kellene a rugalmasan, saját körben önállóan döntésképes állományt képezni a II. V-H-s német elvek modern változtatás honosítva meg. A drága kevés és specializált (harc-)eszközök helyett a rugalmasan, multifunkciósan, több feladatra alkalmazható fegyver-beszerzéseket kellene előtérbe helyezni, a mennyiségi szükségleteinket is figyelembe véve!



Az a szükséges 3-4 tucat tanknyi APS mennyiség szinte biztosan megvan a próbákból "visszamaradva"! És a töltetek utánpótlását is egy orosz méretű gyártóbázisnak nem hiszem, hogy gondot okoz!!! Olyan lemaradások vannak náluk --hogy nem-kis iróniával-- azt is mondhatnám, hogy ebből a szempontból bennünket másolnak a 10+ éves lemaradásunkkal! :eek:

...de tévedhetek!


.
 
  • Tetszik
Reactions: jOkA and Pogány

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
22 868
44 853
113
To view this content we will need your consent to set third party cookies.
For more detailed information, see our cookies page.
A tank már 1917-ben is elavult volt - ha légi és gyalogsági fedezet nélkül küldték harcba...
Alapból egy nyugati (NATO) haderő el sem indítja a tankjait egy offenzívában, amíg nincs totális légi fölény. Ezzel szemben az oroszok kis csoportokban, légi fölény nélkül támadgatnak. A sár miatt még az útról sem térnek le, szóval mindig bele sétálnak egy rajta ütésbe.
Eleve ki az a hülye aki a "raszputyica" idején indít offenzívát, amikor Kelet-Európa nagy része járhatatlan az utakat leszámítva?! :p

Az APS-ek elterjedésével (amire a "szegényebb" haderőknek nem feltétlen lesz pénze) kicsitvissza billen az egyensúly a harckocsik javára.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
51 399
86 508
113
A tank már 1917-ben is elavult volt - ha légi és gyalogsági fedezet nélkül küldték harcba...
Alapból egy nyugati (NATO) haderő el sem indítja a tankjait egy offenzívában, amíg nincs totális légi fölény. Ezzel szemben az oroszok kis csoportokban, légi fölény nélkül támadgatnak. A sár miatt még az útról sem térnek le, szóval mindig bele sétálnak egy rajta ütésbe.
Eleve ki az a hülye aki a "raszputyica" idején indít offenzívát, amikor Kelet-Európa nagy része járhatatlan az utakat leszámítva?! :p

Az APS-ek elterjedésével (amire a "szegényebb" haderőknek nem feltétlen lesz pénze) kicsitvissza billen az egyensúly a harckocsik javára.
A bombázóis elvault ilyenal apon ha vadászfedezet nélkül küldöd...
Honnan szedsz ekkora marhaságokat?
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
22 868
44 853
113
A bombázóis elvault ilyenal apon ha vadászfedezet nélkül küldöd...
Honnan szedsz ekkora marhaságokat?
Annak van értelme hogy egy szakasz harckocsi kb magában flangál az autópályán, ahol szinte biztos hogy rajtuk ütnek?!?
Volt jó pár ilyen videó az utóbbi hetekben. Sőt magányos harckocsik toronyházak között mászkálnak kíséret nélkül...aztán bumm!
A "combined arms" taktika valahogy nem mindig vagy inkább többnyire nem megy az oroszoknak ebben a háborúban...
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
51 399
86 508
113
Annak van értelme hogy egy szakasz harckocsi kb magában flangál az autópályán, ahol szinte biztos hogy rajtuk ütnek?!?
Volt jó pár ilyen videó az utóbbi hetekben. Sőt magányos harckocsik toronyházak között mászkálnak kíséret nélkül...aztán bumm!
A "combined arms" taktika valahogy nem mindig vagy inkább többnyire nem megy az oroszoknak ebben a háborúban...
Ebből hogy jött ki, hogy a harckocsi elavult?
 

Centquri prime

Well-Known Member
2021. december 22.
4 818
24 182
113
Írtam feljebb sikeres indítás esetén.....Nem lehet minden lövés instant halál, lásd pl az ominózus NLAW indítást amikor a hk-ra túl korán indították a rakétát és a HK még 20 m belül volt és így nem robbant a rakéta....
Nem sikeres indítás, sikeres találat esetén.
Ezért lenne nagyon érdekes tudni, hogy az a sac per kb 40 kilövés hány indításból/találatból jött ki.
Mert ez mondaná meg, hogy mennyire védtelenek a harckocsik.
Az, hogy ki lehet vele lőni nem.
Jó szögből talán még egy német 88assal is.
 

Centquri prime

Well-Known Member
2021. december 22.
4 818
24 182
113
épp azt magyarázom hogy ha "normálisan" alkalmazzák akkor nem az!
Csak amit az oroszok csinálnak az nagyon messze van az ideálistól - finoman fogalmazva!
Mármint a NATOtol.
Ami nem = a normálissal. Csak egy lehetséges alkalmazási mód.
Hogy Ukrajna színtű ellenfél ellen működne-e nem tudjuk. Mivel ahhoz kellene egy Ukrajna színtű ellenfél. De ne legyen.
 
W

Wilson

Guest
Nem sikeres indítás, sikeres találat esetén.
Ezért lenne nagyon érdekes tudni, hogy az a sac per kb 40 kilövés hány indításból/találatból jött ki.
Mert ez mondaná meg, hogy mennyire védtelenek a harckocsik.
Az, hogy ki lehet vele lőni nem.
Jó szögből talán még egy német 88assal is.
Nem tudni azt sem, hogy az ukriknál mi a standard eljárás, egy orosz hk-ra hány rakétát kell indítani..
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
22 868
44 853
113
Mármint a NATOtol.
Ami nem = a normálissal. Csak egy lehetséges alkalmazási mód.
Hogy Ukrajna színtű ellenfél ellen működne-e nem tudjuk. Mivel ahhoz kellene egy Ukrajna színtű ellenfél. De ne legyen.
Légifölény kivívása nélkül biztos nem indítottam volna száraz földi támadást. Nyilván a partizánok ellen nem mindenható a légi fölény, de szerintem siker legkisebb reményéhez szükséges a levegő uralása.
Az oroszok túlságosan hittek benne hogy pár nap alatt győznek és alig lesz ellenállás - ehhez terveztek, méreteztek mindent és hát itt bukott meg a dolog leginkább.
 

Centquri prime

Well-Known Member
2021. december 22.
4 818
24 182
113
Légifölény kivívása nélkül biztos nem indítottam volna száraz földi támadást. Nyilván a partizánok ellen nem mindenható a légi fölény, de szerintem siker legkisebb reményéhez szükséges a levegő uralása.
Az oroszok túlságosan hittek benne hogy pár nap alatt győznek és alig lesz ellenállás - ehhez terveztek, méreteztek mindent és hát itt bukott meg a dolog leginkább.
Az orosz doktrina egyértelműen arra épült/épül, hogy a saját légiereje annyira tudja zavarni az ellent, hogy annak ne legyen abszolút fölénye, a többit majd a csapatlégvédelem megoldja.
Ide is így rongyoltak be, és igazából, ha a sallangot leszedjük, egyáltalán nem nyomják rosszul. Persze nyílván vannak hülyeségek. Ez elkerülhetetlen. Anno a britek is büszkén benyomultak Baszrába, aztán jött a pofon. Megoldották? Megoldották
Szerintem az oroszok is megfogják.
Amivel látványosan szenvednek az, hogy nem tudnak mit kezdeni azzal, hogy abszolút légifölényben vannak, ha elfogadjuk azt, hogy a Szerbek ellen a NATO is abban volt. Egyszerűen ez a te Szergej, itt most mit kéne csinálni amit én látok benne. Kb nem tudják se kiköpni se lenyelni a helyzetet.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
51 399
86 508
113
épp azt magyarázom hogy ha "normálisan" alkalmazzák akkor nem az!
Csak amit az oroszok csinálnak az nagyon messze van az ideálistól - finoman fogalmazva!
Sehogysem az, nincs köze a kettőnek egymáshoz. Csak azért, mert nem tudsz vezetni nem lesz elavult az autó.
 
  • Tetszik
Reactions: Aladeen
W

Wilson

Guest
Akkor enyhén szólva nem alátámasztott a védtelen. Csak egy feltételezés a részedről.
Miért is? Az, hogy az a harceljárás pl ukránoknál, hogy egy hk-ra most mondok egy számot 2 rakétát kell indítani miért cáfolja azt ,hogy szerintem az Ukrajnában jelenleg bevetett orosz harcjárművek védtelen (beleértve a HK-t) is védtelenek az ukránoknál jelenleg rendelkezésre álló (pl) Javelinek és Nlawokkal szemben....
 

Centquri prime

Well-Known Member
2021. december 22.
4 818
24 182
113
Miért is? Az, hogy az a harceljárás pl ukránoknál, hogy egy hk-ra most mondok egy számot 2 rakétát kell indítani miért cáfolja azt ,hogy szerintem az Ukrajnában jelenleg bevetett orosz harcjárművek védtelen (beleértve a HK-t) is védtelenek az ukránoknál jelenleg rendelkezésre álló (pl) Javelinek és Nlawokkal szemben....
Direkt játszod a hülyét?
Ha egy hk kilövéséhez kell 4 IPTR, amiből doktrinális okok miatt 2 t indítanak egyszerre, akkor az technikailag azt jelenti, hogy ha egy orosz hkra rakétát indítanak annak 50% eséllyel reszeltek.
Ha ugyanerre a hkra indítanak 100 rakétát hogy kiszedjék és abból 10nek be is kell köszönnie, hogy megállítsa akkor 1 % esély van a találatra, és onnantól még 10% esély a túlélésre.
Előbbi esetben a hk védtelen. Utóbbi esetben az IPTR indítói szakma nem lesz életbiztosítás.
Mert ezeket még mindig nem töltögeti a slava ukraine bagázs:
 
W

Wilson

Guest
Direkt játszod a hülyét?
Ha egy hk kilövéséhez kell 4 IPTR, amiből doktrinális okok miatt 2 t indítanak egyszerre, akkor az technikailag azt jelenti, hogy ha egy orosz hkra rakétát indítanak annak 50% eséllyel reszeltek.
Ha ugyanerre a hkra indítanak 100 rakétát hogy kiszedjék és abból 10nek be is kell köszönnie, hogy megállítsa akkor 1 % esély van a találatra, és onnantól még 10% esély a túlélésre.
Előbbi esetben a hk védtelen. Utóbbi esetben az IPTR indítói szakma nem lesz életbiztosítás.
Mert ezeket még mindig nem töltögeti a slava ukraine bagázs:
Miért játszanám a hülyét? Miért jelentené azt ha ez az előírás (hangsúlyozom nem tudom, hogy mi az eljárás rend ezzel kapcsolatban az ukrán hadseregben) ez csak azt jelenti, hogy az ukrán hadseregben ezt így határozták meg és lehet a gyakorlatban valójában pl 10 HK indított Javelinből 8-9 megfelelően működik és megsemmisíti a HK-t, de ettől még az a HK védtelen a Javelinekkel szemben mert a megfelelően működő Javelin megsemmisíti a HK-t....
 

Centquri prime

Well-Known Member
2021. december 22.
4 818
24 182
113
Mondjuk egy páran itt anno hangot adtunk annak a véleményünknek, hogy esetleg ezek a tetőcsomagtartók baromira szar ötletek, mert védeni nem fog, de legalább hülyén néz ki.

Más: most esetleg vissza kellene térni arra a témára, hogy akkor érdemes lenne e kishazánknak használt T72 hadsereget felállítani jó drágán csillagromboló szintre tuningolva avagy mégsem? Csak így a gyakorlati próbák után. Most már igen komoly elemszámú minta van hozzá.
Csak nincs semmi hiteltérdemlő statisztika arról, hogy véd-e vagy sem. Az, hogy egy harckocsi kilőhető annyira meglepő, mint az, hogy a víz vizes. Az, hogy az APS jobban véd erősen gyanítható, de arról jelenleg semmit nem tudunk, hogy a rács annyit ér-e mint francia házassági szertartásban a hűségeskü, vagy 10ből 8szor betölti a funkcióját.

A másodikra: nem, semmiképpen. Ha lenne nagyszámú T-72Bnk akkor lehetne értelmes ár/érték arányú felújításon gondolkodni. De nincs.