Harckocsik harctéri alkalmazása

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Mark1993

Well-Known Member
2010. augusztus 23.
4 745
14 662
113
Az oroszok vesztettek kb. 1500 db különböző páncélost (egyesek szerint). BTR, MTLB, BMP és tankot vegyesen.

Hát ezt azért nem nevezném rossznak....
Jah, hogy elszoktak az emberek a nagy számoktól? :D
Nézzék meg hány járművet vesztettek el az Irakiak az Öbölháborúban, mennyi volt az összes vesztesség az Irak-Iráni háborúban, ahol volt olyan csata , hogy 2 nap alatt minimum 400 db tank semmisült meg összesen. De ott vannak az arab-izraeli háborúk is.

Több baj van:

- a valóságtól teljesen elszakadt, és kidolgozatlan villámháborút képzeltek az Oroszok

- a modern gépeik, pl. a BMP-3-asok sem kapták meg a szükséges rendszereket / kiegészítőket (pl. ERA kazettázás, ahelyett 2 x farönköt kötöznek az oldalukra)

- fejjel rohantak a falnak

- saját régi / perifériára szorult katonatisztjeik és hírszerzési szakembereik is szétkritizálják a hadvezetést (pl. Igor Girkin)

- nem élnek a Szovjet eszközparkkal és módszerekkel, pedig az is minőséget képviselt, mint az agyonsztárolt USA, addig az Orosz Hadsereg teljesen koncepciótlanul, fejetlenül, össze-vissza ment háborúba, az ambíciókat szinte teljesen feladva. Az egész Ukrajnába bevonulást célzó Orosz művelet mostanra egyetlen kelet-ukrajnai kisváros megszerzésére irányuló kétségbeesett, erőtlen, tehetetlen és véres offenzívává alakult, ami mellett a sikeres, de azóta szintén leállt Dél-Ukrajnai műveleteknél védekezésre rendezkedtek be, a tervezett komplett Déli Front is lefújva, erőforrás hiányában.

UPZqjwT.png
 

szuvorov

Well-Known Member
2014. május 16.
7 447
23 617
113
Tudom, tudom, orosz propaganda!

De végigolvasva, van benne ráció :confused:


 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 836
57 790
113
Több baj van:

- a valóságtól teljesen elszakadt, és kidolgozatlan villámháborút képzeltek az Oroszok

A 6 napos Arab-Izraelin kívül nem nagyon láttam még sikeres villámháborút, kezdve a legelső ilyennel az I. Vh-val az élen :D
Maradjunk annyiban, hogy nekik sem sikerült.

- a modern gépeik, pl. a BMP-3-asok sem kapták meg a szükséges rendszereket / kiegészítőket (pl. ERA kazettázás, ahelyett 2 x farönköt kötöznek az oldalukra)

Ezt én se értem. Minden lehetőségük megvan arra, hogy a megfelelő kiegészítőket megkapják a tankok és az IFV-k.
Nem értem a szokásos orosz trehányságot....

- nem élnek a Szovjet eszközparkkal és módszerekkel, pedig az is minőséget képviselt, mint az agyonsztárolt USA, addig az Orosz Hadsereg teljesen koncepciótlanul, fejetlenül, össze-vissza ment háborúba, az ambíciókat szinte teljesen feladva. Az egész Ukrajnába bevonulást célzó Orosz művelet mostanra egyetlen kelet-ukrajnai kisváros megszerzésére irányuló kétségbeesett, erőtlen, tehetetlen és véres offenzívává alakult, ami mellett a sikeres, de azóta szintén leállt Dél-Ukrajnai műveleteknél védekezésre rendezkedtek be, a tervezett komplett Déli Front is lefújva, erőforrás hiányában.

Hát ha követed az ukrán topikot, akkor pont azt láthatod, hogy visszaálltak a szovjet módszerre.
Tűzzel felderítés, visszavonulás, tüzérség odabasz, tüzzel felderítés, visszavonulás, ismét odabasz a tüzérség majd megindulnak a komolyabb csapatok egy kis lokális célnál óriási túlerőt alkalmazva, cél elfoglalva, ellenlökés ha van kivédve, majd kezdik újra a játékot.
Ez megy nekik, viszont ez nagyon!
És emiatt a logisztikai gondjuk is kevesebb.
Ráadásul egyre több helyen be tudják húzni a zsákok szélét.
Érdemes nézni amit csinálnak, mert a gyorsreagálású bohóckodás helyet, (amit először előadtak) most tényleg a klasszikus szovjet sereget és taktikát látod.
És azt se kell elfelejteni, hogy az ukrán katonák is elszántak és kemények!
Erős meggyőződésem, hogy ennyi idő alatt a legtöbb NATO ország haderejét simán felőrölték volna.
Egy egykori Irak kaliberű arab ország meg már kompletten meg lenne szállva.
Sokan lenézik az ukránokat pedig kemény ellenfelek, és a terep is nekik kedvez, egyenlőre.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 836
57 790
113
Tudom, tudom, orosz propaganda!

De végigolvasva, van benne ráció :confused:



Biztosan jó a link? mert ebben nincs harckocsizás :(
 
  • Tetszik
Reactions: Mark1993

kriss02

Well-Known Member
2021. szeptember 13.
1 224
2 373
113
A 6 napos Arab-Izraelin kívül nem nagyon láttam még sikeres villámháborút, kezdve a legelső ilyennel az I. Vh-val az élen :D
Maradjunk annyiban, hogy nekik sem sikerült.



Ezt én se értem. Minden lehetőségük megvan arra, hogy a megfelelő kiegészítőket megkapják a tankok és az IFV-k.
Nem értem a szokásos orosz trehányságot....



Hát ha követed az ukrán topikot, akkor pont azt láthatod, hogy visszaálltak a szovjet módszerre.
Tűzzel felderítés, visszavonulás, tüzérség odabasz, tüzzel felderítés, visszavonulás, ismét odabasz a tüzérség majd megindulnak a komolyabb csapatok egy kis lokális célnál óriási túlerőt alkalmazva, cél elfoglalva, ellenlökés ha van kivédve, majd kezdik újra a játékot.
Ez megy nekik, viszont ez nagyon!
És emiatt a logisztikai gondjuk is kevesebb.
Ráadásul egyre több helyen be tudják húzni a zsákok szélét.
Érdemes nézni amit csinálnak, mert a gyorsreagálású bohóckodás helyet, (amit először előadtak) most tényleg a klasszikus szovjet sereget és taktikát látod.
És azt se kell elfelejteni, hogy az ukrán katonák is elszántak és kemények!
Erős meggyőződésem, hogy ennyi idő alatt a legtöbb NATO ország haderejét simán felőrölték volna.
Egy egykori Irak kaliberű arab ország meg már kompletten meg lenne szállva.
Sokan lenézik az ukránokat pedig kemény ellenfelek, és a terep is nekik kedvez, egyenlőre.
"A 6 napos Arab-Izraelin kívül nem nagyon láttam még sikeres villámháborút, kezdve a legelső ilyennel az I. Vh-val az élen
:D
"
Öbölháború? :)
 
  • Tetszik
Reactions: Nagy Csaba and bel

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 836
57 790
113
"A 6 napos Arab-Izraelin kívül nem nagyon láttam még sikeres villámháborút, kezdve a legelső ilyennel az I. Vh-val az élen
:D
"
Öbölháború? :)

Az se villámháború. Úgy lett eladva, de wilsonnal volt erről egy azóta törölt beszélgetésünk.
Ott dátumra beírtam mikor mi volt stb...
Szerintem legalább fél évig tartott a 17,800 nkm-es Kuvait felszabadítása. (Ennél 3 szor nagyobb a magyar Alföld XD)
Azért ezt nem nevezném gyorsnak. :D
Amúgy érdemes ezt összehasonlítani azzal, hogy nem sík sivatagi terepen, nem arab elavult technikás ellenfél ellen, hogyan állnak most az oroszok.
Komolyan nem tudom hány nkm-nél járnak, de szemre egy Magyarországot kb. elfoglaltak 4 hónap alatt.
És ez se villámháború.
 
  • Tetszik
Reactions: endre and Pogány

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 604
79 811
113
A 6 napos Arab-Izraelin kívül nem nagyon láttam még sikeres villámháborút, kezdve a legelső ilyennel az I. Vh-val az élen :D
Maradjunk annyiban, hogy nekik sem sikerült.



Ezt én se értem. Minden lehetőségük megvan arra, hogy a megfelelő kiegészítőket megkapják a tankok és az IFV-k.
Nem értem a szokásos orosz trehányságot....



Hát ha követed az ukrán topikot, akkor pont azt láthatod, hogy visszaálltak a szovjet módszerre.
Tűzzel felderítés, visszavonulás, tüzérség odabasz, tüzzel felderítés, visszavonulás, ismét odabasz a tüzérség majd megindulnak a komolyabb csapatok egy kis lokális célnál óriási túlerőt alkalmazva, cél elfoglalva, ellenlökés ha van kivédve, majd kezdik újra a játékot.
Ez megy nekik, viszont ez nagyon!
És emiatt a logisztikai gondjuk is kevesebb.
Ráadásul egyre több helyen be tudják húzni a zsákok szélét.
Érdemes nézni amit csinálnak, mert a gyorsreagálású bohóckodás helyet, (amit először előadtak) most tényleg a klasszikus szovjet sereget és taktikát látod.
És azt se kell elfelejteni, hogy az ukrán katonák is elszántak és kemények!
Erős meggyőződésem, hogy ennyi idő alatt a legtöbb NATO ország haderejét simán felőrölték volna.
Egy egykori Irak kaliberű arab ország meg már kompletten meg lenne szállva.
Sokan lenézik az ukránokat pedig kemény ellenfelek, és a terep is nekik kedvez, egyenlőre.
Ha a legtöbb NATO ország alatt pl minket vagy a cseheket érted akkor igen.
Nem tudom mi az a gyorsreagálású harcászat, de nem azt csinálták alapból. amit csináltak az azért nem ment nekik, mert sem kiképezve sem megszervezve nem arra van az orosz haderő. Ők erre a szisztematikus lépésről lépésre taktikára vannak berendeszkedve, csak így nem lehet gyorsan győzni.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 604
79 811
113
"A 6 napos Arab-Izraelin kívül nem nagyon láttam még sikeres villámháborút, kezdve a legelső ilyennel az I. Vh-val az élen
:D
"
Öbölháború? :)
Franciaország megszállása, Lengyelország megszállása, a Balkán megszállása. Bár ezeket biztosan nem látta, hisz nem élt még akkor. No meg a németek 3 hónp alatt nem tudom hány tucatszor ekkora területet foglaltak el a Barbarossa alatt, de a Bagratyion hadművelet sem zsebkendőnyi területen folyt.

Csak az a fránya elfogultság ne árnyékolná be az objektívitást...
 
S

speziale

Guest
Ők erre a szisztematikus lépésről lépésre taktikára vannak berendeszkedve, csak így nem lehet gyorsan győzni.
Mondhatod így is..:D meg úgyis higy az orosz harcászat kimerül a “túlerővel felőröljük”-ben

Azért amikor megszerzett területről beszélünk akkor ne felejtsük el hogy annak egy jelentős része már a hadjárat megkezdése előtt is orosz fennhatóság alatt volt
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 604
79 811
113
Mondhatod így is..:D meg úgyis higy az orosz harcászat kimerül a “túlerővel felőröljük”-ben

Azért amikor megszerzett területről beszélünk akkor ne felejtsük el hogy annak egy jelentős része már a hadjárat megkezdése előtt is orosz fennhatóság alatt volt
Általában túlerővel szoktak győzni (mindenki), ebben semm új nincs.
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 217
30 266
113
Ha a legtöbb NATO ország alatt pl minket vagy a cseheket érted akkor igen.
Nem tudom mi az a gyorsreagálású harcászat, de nem azt csinálták alapból. amit csináltak az azért nem ment nekik, mert sem kiképezve sem megszervezve nem arra van az orosz haderő. Ők erre a szisztematikus lépésről lépésre taktikára vannak berendeszkedve, csak így nem lehet gyorsan győzni.
Ha emlékeztek, akkor a szíriai háború azon szakaszában, mikor Irán és Oroszország is csatlakozott a konfliktusban részt vevők táborához, akkor pont erről ment egy csörte a két ország között, hogy Irán alapvetően egy gyorsan mozgó, változó helyszíneken és mélységben végrehajtott, lehetőleg váratlan támadásokra tette volna a hangsúlyt, még az orosz haderű pedig erre az összfegyvernemi, szisztematikus harcászatra, amit akár ott, akár Ukrajna határai között láthatunk.
 

Mark1993

Well-Known Member
2010. augusztus 23.
4 745
14 662
113
A 6 napos Arab-Izraelin kívül nem nagyon láttam még sikeres villámháborút, kezdve a legelső ilyennel az I. Vh-val az élen :D
Maradjunk annyiban, hogy nekik sem sikerült.

A villámháború az nonszensz igény, általánosságban.


Tűzzel felderítés, visszavonulás, tüzérség odabasz, tüzzel felderítés, visszavonulás, ismét odabasz a tüzérség majd megindulnak a komolyabb csapatok egy kis lokális célnál óriási túlerőt alkalmazva, cél elfoglalva, ellenlökés ha van kivédve, majd kezdik újra a játékot.
Ez megy nekik, viszont ez nagyon!

A Légierő alkalmazásának utólagosan már nincs értelme, vagy még mindig lenne létjogosultsága a vasutak és fegyverraktárak vadászásának ?


És azt se kell elfelejteni, hogy az ukrán katonák is elszántak és kemények!

Beszéltük is, és egyet is értettünk, hogy így, hogy van nekik ép villanyművek, kommunikációs hálózat és hasonlók, úgy könnyű védelmet szervezni és ellenállni. De ha azt már az elején elvágták volna, tönkre teszik, süketen és elnémítva, és megvakítva nem menne a területvédelmi egységek felállítása és koordinálása, előbb ott teremtek volna, mintsem hogy észbe kapjanak és reagáljanak.
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 836
57 790
113
A Légierő alkalmazásának utólagosan már nincs értelme, vagy még mindig lenne létjogosultsága a vasutak és fegyverraktárak vadászásának ?

A légierőnek mindig van értelme. Az is egyfajta tüzérség tűztámogatási szempontból.
Ennek is köszönhető, hogy az ukránok nem nagyon mennek nyílt terepre.

Beszéltük is, és egyet is értettünk, hogy így, hogy van nekik ép villanyművek, kommunikációs hálózat és hasonlók, úgy könnyű védelmet szervezni és ellenállni. De ha azt már az elején elvágták volna, tönkre teszik, süketen és elnémítva, és megvakítva nem menne a területvédelmi egységek felállítása és koordinálása, előbb ott teremtek volna, mintsem hogy észbe kapjanak és reagáljanak.

Igen, ebben egyet is értettünk.
Ha az elején kiszedik az áramot, a híradás technikai gócpontokat és a bejövő vasúti csomó pontokat és reptereket, akkor már nyertek volna, szerintem.
Csak meg kellet volna szervezniük, hogy egy éjszaka alatt kb. 2-300 CM és BM érkezzen be ukrajnába. Eszközeik és utólag nézve rakétáik is lettek volna ehhez kellő mennyiségben.
Erre most olvasom, hogy a Kárpátoknál egy kulcsfontosságú alagukat ma bombáztak meg... Nem késtek sokat csak 4 hónapot...
 

Gungnir (F1End)

Well-Known Member
2021. március 24.
442
1 189
93
Franciaország megszállása, Lengyelország megszállása, a Balkán megszállása. Bár ezeket biztosan nem látta, hisz nem élt még akkor. No meg a németek 3 hónp alatt nem tudom hány tucatszor ekkora területet foglaltak el a Barbarossa alatt, de a Bagratyion hadművelet sem zsebkendőnyi területen folyt.

Csak az a fránya elfogultság ne árnyékolná be az objektívitást...
Továbbá Dánia, Hollandia, Norvégia, Belgium megszállása a második világháború során német részről.
Malajzia, Thaiföld, Indonézia és a Fülöp-Szigetek megszállása a második világháború során japán részről.
Ide lehet venni Magyarország 1956 -os szovjet megszállását, illetve Csehszlovákia 1938 -as német és 1968 -as szovjet megszállását is. Bár az utolsó kettő nem volt igazán háború, de papíron elég jól fel voltak szerelve a csehszlovák erők, elméletileg komoly ellenállást is tanusíthattak volna, ha úgy cselekednek, mint az ukránok.
Gyakorlatilag villámháborúnak mondhatjuk Kambodzsa Vietnám általi megszállását 1978 -ban, Kuvait Irak általi elfoglalását 1990 -ben, és szerintem a szovjetek 1979 -es afganisztáni invázióját is, s a 2003 -as iraki háborút is.
 

Gungnir (F1End)

Well-Known Member
2021. március 24.
442
1 189
93
A fapados RPG- vel nagyobb a találati arány.
Rendesen kiképzett, hivatásos katona, lőtéri eredménye biztosan.
Azért az ukrán sorkatonák/területvédelmi erők legénységének nagy része gondolom nemhogy csak gyorstalpaló képzést kap az új nyugati fegyverekre, de esélyesen az oktatója is csak gyorstalpalót kapott valami nyugati szakembertől. Ennyi képzéssel, tűz alatt azért elég rendesen romolhat a találati arány.
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0

Gungnir (F1End)

Well-Known Member
2021. március 24.
442
1 189
93
Hát ha követed az ukrán topikot, akkor pont azt láthatod, hogy visszaálltak a szovjet módszerre.
Tűzzel felderítés, visszavonulás, tüzérség odabasz, tüzzel felderítés, visszavonulás, ismét odabasz a tüzérség majd megindulnak a komolyabb csapatok egy kis lokális célnál óriási túlerőt alkalmazva, cél elfoglalva, ellenlökés ha van kivédve, majd kezdik újra a játékot.
Ez megy nekik, viszont ez nagyon!
És emiatt a logisztikai gondjuk is kevesebb.
Ráadásul egyre több helyen be tudják húzni a zsákok szélét.
Érdemes nézni amit csinálnak, mert a gyorsreagálású bohóckodás helyet, (amit először előadtak) most tényleg a klasszikus szovjet sereget és taktikát látod.
És azt se kell elfelejteni, hogy az ukrán katonák is elszántak és kemények!
Erős meggyőződésem, hogy ennyi idő alatt a legtöbb NATO ország haderejét simán felőrölték volna.
Egy egykori Irak kaliberű arab ország meg már kompletten meg lenne szállva.
Sokan lenézik az ukránokat pedig kemény ellenfelek, és a terep is nekik kedvez, egyenlőre.
Sajnos nem volt kapacitásom erre, de amit írsz reálisnak hangzik. Van valami specifikus hozzászólás, ahol ezek esetleg jól össze vannak foglalva?
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0 and fip7

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 836
57 790
113
No meg a németek 3 hónp alatt nem tudom hány tucatszor ekkora területet foglaltak el a Barbarossa alatt, de a Bagratyion hadművelet sem zsebkendőnyi területen folyt.

Az mindig vidámsággal tölti el a szívemet amikor egy katona nem tud különbséget tenni egy háború és egy hadművelet között.

Lengyelország megszállása,
Az mondjuk villámháborúnak tekinthető. Bár kellet hozzá egyszerre két szuperhatalom is, de a kritériumnak megfelel.
A Balkánra nem emlékszem pontosan, de mintha 4 ország csinálta volna azt is egyszerre (Olasz, Német, Magyar, Bulgár)

Csehszlovákia 1938 -as német és 1968 -as szovjet megszállását is

Mondjuk azt ne nevezzük villámháborúnak ahol az ellenfél azonnal megadja magát :D