Harckocsik harctéri alkalmazása

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Mark1993

Well-Known Member
2010. augusztus 23.
4 746
14 663
113
Fip leginkább csak a leopard ellenében tudja magát meghatározni :D

És ha én kedvelem az f22-t akkor lockheed propagandista is vagyok?

Hát mert a Leopárd 1-es az valóban tévútnak bizonyult. Aki tehette, az normálisan fejlesztett páncélt, és a Németek idiotizmusa volt, hogy nulla páncélzattal éltek. Különben minden más rendszere az import volt, nem tellett nekik önállóságra. Más kortársait meg lehet kritizálni, akkor a Leó 1-es miért kivétel ? :)

És a Leopárd 2-es sem olyan csodás, csak a Bundeswehr Posterboy-oknál, a helyén kell kezelni. Megint sok modern MBT-t kritizálnak, és a Leó 2-esre is ráfér :D

Amikor teljesen kezdő, laikus voltam, akkor természetesen én is a Németeket kedveltem, aztán teljesen kiábrándultam belőlük, és semmire nem tartom őket.
 

szuvorov

Well-Known Member
2014. május 16.
7 447
23 617
113
Érdekes elemzés

 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 836
57 793
113
Érdekes elemzés


Azért ebben rengeteg hiba van, bár össze szedettebb cikk, mint amit az átlag jóskák írnak mondjuk indexre.
Látszik, hogy a cikk szerzőjét mélyebben is érdekli a téma, de számtalan hibája van a cikknek.

1. A Javelin és az NLAW esetén megemlítik, hogy közel 100%-os a találati arányuk. A marketing anyagban biztosan... jó lesz az 20-30%-nak is.
2. Aztán betette az alábbi táblázatott:
Tablazat-1024x524.jpg


Miért szar úgy ahogyan van az egész táblázat?
Egyrészt az első generációs pct. rakéták pl. az SS.11. meg a Maljutka....

Másrészt azt állítani, hogy a Javelin szemből képes kilőni egy T-72BV-t vagy T-80BV-t vagy T-80U-t az valami kapitális hülyeség :D
Csak, hogy valós példát mondjak, a T-72B páncélját (ERA nélkül!) szemből még az RPG-7VR sem tudja beütni, pedig az egyik legerősebb kézi pct. fegyver a mai napig, tandem fejes 650 mm RHA-s átütéssel. (A javelin átütését hasonló mértékűre becsülik)
Ezeken a tankokon ERA van, nem hiszem, hogy sok esélye lenne ellenük egy Javelinnek szemből.

A másik az NLAW. Oda írja, hogy az NLAW-ot XY tank páncélja megfogja szemből.... Miről beszél ez? :D
Az NLAW csak közetlen irányzással , felülről tud támadni, ugyanis ez egy célpont fölé sikló rakéta.
nlaw-6.jpg

Ha ránézett volna erre a képre, akkor gyorsan rájön, hogy ennek a rakétának szemből 0 pct. képessége van. Ez akkor tud csak rombolni ha fentről lefelé működik el a töltett...
Illetve azt állítja, hogy az NLAW ellen védtelenek az orosz tankok ami megint nem igaz, amennyiben HEAT feje van a rakétának.
Ha ERA-t talál el, akkor a tank meg van védve! Ez nem tandem fejes rakéta!

E mellet nagyon kihegyezte a Javelin-NLAW vonalra a dolgot, miközben ezen eszközök hatékonysága eléggé megkérdőjelezhető.
Ellenben a hagyományos Stugna-P vagy CG, AT-4, RPG-7 rakétákkal amik köszönik jól működnek.


Mindegy, láttam már ennél rosszabb cikket is....
Amit még szintén nem értek, hogy miért lenne magas az orosz páncélos vesztesség? o_O
A cikk szerzője maga írta le, hogy csak Javelinből és NLAW-ból oda vittek 7500 db-ot.
E mellet szerintem közel 12,000 db egyéb ATGM és RPG kategóriájú fegyver van ott.
A teljes készlet minimum 50%-a el lett használva!
Ez közel 10,000 db indítás, nagyrészt összetett terepen és városban.

Az oroszok vesztettek kb. 1500 db különböző páncélost (egyesek szerint). BTR, MTLB, BMP és tankot vegyesen.
Ennek minimum a 30%-át akna és tüzérség lőtte ki! Minimum!
Vagyis kb. 1000 db páncélost vesztettek 10,000 db pct. rakétától ami kb. 10%-os vesztesség arány városban és összetett terepen.
(És ennek nagy része nem tank....)

Hát ezt azért nem nevezném rossznak....
Jah, hogy elszoktak az emberek a nagy számoktól? :D
Nézzék meg hány járművet vesztettek el az Irakiak az Öbölháborúban, mennyi volt az összes vesztesség az Irak-Iráni háborúban, ahol volt olyan csata , hogy 2 nap alatt minimum 400 db tank semmisült meg összesen. De ott vannak az arab-izraeli háborúk is.

Maradjunk annyiban, hogy a tankoknak pont annyira áldozott le, mint a történelemben bármikor.
Sőt, a ma tankjai egyébként jobban védettek, mint a II. VH óta bármikor.
Ha pedig elterjed az APS, akkor vissza jutunk arra a II. VH-s szintre, hogy a gyalogság lényegében alig tehet majd valamit a páncélosok ellen.
A kard és a pajzs versenyében, pont, hogy a pajzs áll nyerésre. Főleg közepes időtávon nézve.
 

bel

Well-Known Member
2020. augusztus 24.
1 723
4 108
113
Érdekes elemzés

Szia,

Koszi, hogy megosztottad, nekem nagyon erdekes!
 

bel

Well-Known Member
2020. augusztus 24.
1 723
4 108
113
1. A Javelin és az NLAW esetén megemlítik, hogy közel 100%-os a találati arányuk. A marketing anyagban biztosan... jó lesz az 20-30%-nak is.
Szia,

Egesz pontosan ezt irta az NLAWrol: "Találati és megsemmisítési valószínűsége – a gyártó szerint – 100%-os."
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

bel

Well-Known Member
2020. augusztus 24.
1 723
4 108
113
E mellet szerintem közel 12,000 db egyéb ATGM és RPG kategóriájú fegyver van ott.
Szia,

Tenyleg ilyen keves lenne?
Igaz, a Nephadseregnek is megdobbentoen keves RPG inditoja volt (talan 2200 db), en legkevesebb a 10-szeresere szamitottam, es ha ez egyseges VSZ alapokon nyugodott, akkor logikus, hogy a volt szovjet hadseregben is hasonloan nagyon keves RPG indito legyen.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 836
57 793
113
Szia,

Egesz pontosan ezt irta az NLAWrol: "Találati és megsemmisítési valószínűsége – a gyártó szerint – 100%-os."

A javelines résznél nincs ott a gyártó szerinti kitétel. Én itt arra hívtam fel a figyelmet, hogy a gyártói állítások és a valóság között sokszor szakadék van.
Ezt azért egy harckocsiknak leáldozott cikkben érdemes lenne megemlíteni.
Ugyanis azt sugalja a cikk, hogy a 7500 db NLAW és Javelin képes lenne kilőni ugyan ennyi tankot. De ez maximum egy steril lőtéren igaz.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 836
57 793
113
Szia,

Tenyleg ilyen keves lenne?
Igaz, a Nephadseregnek is megdobbentoen keves RPG inditoja volt (talan 2200 db), en legkevesebb a 10-szeresere szamitottam, es ha ez egyseges VSZ alapokon nyugodott, akkor logikus, hogy a volt szovjet hadseregben is hasonloan nagyon keves RPG indito legyen.

Nincs pontos számom. Úgy számoltam, hogy az ATGM-ek kb. 80%-a mehet járműre, az RPG kategóriájú fegyvereknek 20%-a.
Amikor azt írom, hogy kb. 10,000 db pct. indítás volt harcjárművek ellen, akkor azt így becsültem meg.
A maradék több 10,000 indítást épület/gyalogság ellen nem számolom.

NLAW-al konkrétan nem is tudsz gyalogságra lőni, Javelinnel meg nem is érdemes egy ilyen háborúban.
Az RPG vagy a CG meg mindenre megy.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 604
79 811
113
Azért ebben rengeteg hiba van, bár össze szedettebb cikk, mint amit az átlag jóskák írnak mondjuk indexre.
Látszik, hogy a cikk szerzőjét mélyebben is érdekli a téma, de számtalan hibája van a cikknek.

1. A Javelin és az NLAW esetén megemlítik, hogy közel 100%-os a találati arányuk. A marketing anyagban biztosan... jó lesz az 20-30%-nak is.
2. Aztán betette az alábbi táblázatott:
Tablazat-1024x524.jpg


Miért szar úgy ahogyan van az egész táblázat?
Egyrészt az első generációs pct. rakéták pl. az SS.11. meg a Maljutka....

Másrészt azt állítani, hogy a Javelin szemből képes kilőni egy T-72BV-t vagy T-80BV-t vagy T-80U-t az valami kapitális hülyeség :D
Csak, hogy valós példát mondjak, a T-72B páncélját (ERA nélkül!) szemből még az RPG-7VR sem tudja beütni, pedig az egyik legerősebb kézi pct. fegyver a mai napig, tandem fejes 650 mm RHA-s átütéssel. (A javelin átütését hasonló mértékűre becsülik)
Ezeken a tankokon ERA van, nem hiszem, hogy sok esélye lenne ellenük egy Javelinnek szemből.

A másik az NLAW. Oda írja, hogy az NLAW-ot XY tank páncélja megfogja szemből.... Miről beszél ez? :D
Az NLAW csak közetlen irányzással , felülről tud támadni, ugyanis ez egy célpont fölé sikló rakéta.
nlaw-6.jpg

Ha ránézett volna erre a képre, akkor gyorsan rájön, hogy ennek a rakétának szemből 0 pct. képessége van. Ez akkor tud csak rombolni ha fentről lefelé működik el a töltett...
Illetve azt állítja, hogy az NLAW ellen védtelenek az orosz tankok ami megint nem igaz, amennyiben HEAT feje van a rakétának.
Ha ERA-t talál el, akkor a tank meg van védve! Ez nem tandem fejes rakéta!

E mellet nagyon kihegyezte a Javelin-NLAW vonalra a dolgot, miközben ezen eszközök hatékonysága eléggé megkérdőjelezhető.
Ellenben a hagyományos Stugna-P vagy CG, AT-4, RPG-7 rakétákkal amik köszönik jól működnek.


Mindegy, láttam már ennél rosszabb cikket is....
Amit még szintén nem értek, hogy miért lenne magas az orosz páncélos vesztesség? o_O
A cikk szerzője maga írta le, hogy csak Javelinből és NLAW-ból oda vittek 7500 db-ot.
E mellet szerintem közel 12,000 db egyéb ATGM és RPG kategóriájú fegyver van ott.
A teljes készlet minimum 50%-a el lett használva!
Ez közel 10,000 db indítás, nagyrészt összetett terepen és városban.

Az oroszok vesztettek kb. 1500 db különböző páncélost (egyesek szerint). BTR, MTLB, BMP és tankot vegyesen.
Ennek minimum a 30%-át akna és tüzérség lőtte ki! Minimum!
Vagyis kb. 1000 db páncélost vesztettek 10,000 db pct. rakétától ami kb. 10%-os vesztesség arány városban és összetett terepen.
(És ennek nagy része nem tank....)

Hát ezt azért nem nevezném rossznak....
Jah, hogy elszoktak az emberek a nagy számoktól? :D
Nézzék meg hány járművet vesztettek el az Irakiak az Öbölháborúban, mennyi volt az összes vesztesség az Irak-Iráni háborúban, ahol volt olyan csata , hogy 2 nap alatt minimum 400 db tank semmisült meg összesen. De ott vannak az arab-izraeli háborúk is.

Maradjunk annyiban, hogy a tankoknak pont annyira áldozott le, mint a történelemben bármikor.
Sőt, a ma tankjai egyébként jobban védettek, mint a II. VH óta bármikor.
Ha pedig elterjed az APS, akkor vissza jutunk arra a II. VH-s szintre, hogy a gyalogság lényegében alig tehet majd valamit a páncélosok ellen.
A kard és a pajzs versenyében, pont, hogy a pajzs áll nyerésre. Főleg közepes időtávon nézve.
20-30%-nál biztosan lényegesen több! Erről kár is vitatkozni.

Ami pedig a szembőlt illeti, értem, hogy mit akarsz mondani és igen, ha a homlokpáncélba csapódik akkor valóban nem lövi át, de ez egy top attack rakéta amiben az a jó, hogy immunis arra, hogy milyen irányból indítják. Mit jelent ez? Azt, hogy szemből is tökéletesen ugyanannyi az átütés valószínűsége mint hátulról indítva, hisz a tetőpáncélt támadja.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 836
57 793
113
20-30%-nál biztosan lényegesen több! Erről kár is vitatkozni.
Ennyire erős érvrendszerrel nem lehet vitába szállni :D :D :D

Ami pedig a szembőlt illeti, értem, hogy mit akarsz mondani és igen, ha a homlokpáncélba csapódik akkor valóban nem lövi át,

Örülök, hogy sikerült megérteni amit mondani akartam :)
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 604
79 811
113
Ennyire erős érvrendszerrel nem lehet vitába szállni :D :D :D



Örülök, hogy sikerült megérteni amit mondani akartam :)
A fapados RPG- vel nagyobb a találati arány. Ismerkedj meg az NLAW-val...Amúgy pont olyan érvrendszer mint a tiéd, szóval min is röhögsz?

Te meg azt értsd meg, hogy az NLAW-nál nincs értelme arról beszélni, hogy szemből vagy oldalról.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 836
57 793
113
A fapados RPG- vel nagyobb a találati arány.

Gondolom sok háborúban lőttél vele olyan páncélos célra ami vissza is lő....
Lőtér vs. valóság ;)
Annak is utána számolhatsz, hogy hány db Javelin és NLAW lett fölhasználva eddig, és hány orosz jármű pusztult meg eddig, úgy hogy szemmel (videón) láthatólag a jármű pusztulások igen jelentős része akna, IED, vagy tüzérség által történt.
És ebben az egyéb pct. eszközök okozta kár nincs benne.

Te meg azt értsd meg, hogy az NLAW-nál nincs értelme arról beszélni, hogy szemből vagy oldalról.

Ezt nem nekem kellene megérteni hanem a cikk írójának, ő csinálta a táblázatott, lásd. fentebb.
Pont én jeleztem, hogy hülyeség amit állít, mert a rakéta a célpont főlé kúszik be normál esetben.
 

Pista a hegyről

Well-Known Member
2018. április 4.
960
2 389
93
Érdekes elemzés


Nagyon jó cikk szerintem, viszont abban igaza van fip-nek hogy a táblázat nem kellett volna bele. A szerző egyébként könyvet írt a hazai páncélosalakulat történetéről.
 
  • Tetszik
Reactions: bel and szuvorov