Harckocsik harctéri alkalmazása

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 540
25 770
113
Ahol a talaj nem tömörödik a talajra kifejtett nyomástól (inkább félreáramlik mint a sár) és nincs szilárd réteg alatta, ott megfeneklik minden víznél nehezebb jármű... és a a feneke felül a talajra, akkor hiába forog a sárban a lánctalp/kerék. A kisebb talajnyomásnak ott van előnye, ahol a talaj tömörödve szilárdabbá válik, mert kevéssé süllyed bele. Ilyen elég sok helyen van. Na meg adott talajnyomást egy nagyon nehéz járműnél nem egyszerű kerékkel elérni. Azonos tömegű lánctalpas később süllyed el, mint a kerekes.
Ez igaz is de szerinted melyik süllyed el hamarabb aminek kisebb vagy aminek nagyobb a fajlagos talajnyomása ?

"
A harckocsiba beépített dízelmotor mindenevő, többféle üzemanyaggal is üzemeltethető. A mozgékonyságot a harckocsi méretei is befolyásolják. A harckocsi teljes hossza 9,2 m, teljes szélessége 3,2 m, magassága 2,26 m, hasmagassága 0,47 m. A harckocsi tömege 41 tonna. Az 580 kW teljesítményű motor a harcjárművet a hidraulikus erőátvitelen keresztül 50-60 km/h-ra gyorsítja fel. A futóműlánc felfekvő hossza 4,2 m, a lánc szélessége 0,58 m, s ez mindössze 81,4 kPa fajlagos talajnyomást eredményez, aminek következtében a T–72-es az „elsüllyedés” veszélye nélkül homokos és vizenyős talajon is közlekedhet. A T sorozatból a T–72-es az első típus, amelynél a nagy átmérőjű futógörgők helyett kisebb méretű görgőket alkalmaznak. A jól szerkesztett futómű növeli a harckocsi terepjáró képességét, gyorsítóképességét, ami egyúttal a védettséget is fokozza."
 
  • Tetszik
Reactions: fip7

Giskard

Well-Known Member
2021. szeptember 25.
4 154
13 566
113
Stadionra vagy más hülyeségre viszont van pénz ...
Csak az objektivitás kedvéért tényleg nem basztataskent! Melyikőtök ült már tankban használat közben ?(persze nem harc közben hanem csak úgy gyakorlatozásként közben több órán keresztül ) Mert elég vicces az autós kártya osszehasonlitgatasok! Csak megjegyzés képen a nemet tankok a tigris és párduc ? Kivételével mind gyengébb volt valamiben vagy összességében mint az ellenfeleik, mégis a nemet tankok voltak a leghatékonyabban használva a harcok alatt. A kényelmi és funkcionalitási építési filozófiát viszik most is tovább, majd a következő nagy háború meg eldönti melyik tank építési filozófia lesz a nyerő .
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 659
79 897
113
Csak az objektivitás kedvéért tényleg nem basztataskent! Melyikőtök ült már tankban használat közben ?(persze nem harc közben hanem csak úgy gyakorlatozásként közben több órán keresztül ) Mert elég vicces az autós kártya osszehasonlitgatasok! Csak megjegyzés képen a nemet tankok a tigris és párduc ? Kivételével mind gyengébb volt valamiben vagy összességében mint az ellenfeleik, mégis a nemet tankok voltak a leghatékonyabban használva a harcok alatt. A kényelmi és funkcionalitási építési filozófiát viszik most is tovább, majd a következő nagy háború meg eldönti melyik tank építési filozófia lesz a nyerő .
Otto Carius szerint a Tiger 1-ben több hely volt mint a Leopard 2-ben.
 
  • Tetszik
Reactions: Pocok75

Mark1993

Well-Known Member
2010. augusztus 23.
4 761
14 752
113
Csak az objektivitás kedvéért tényleg nem basztataskent! Melyikőtök ült már tankban használat közben ?(persze nem harc közben hanem csak úgy gyakorlatozásként közben több órán keresztül ) Mert elég vicces az autós kártya osszehasonlitgatasok! Csak megjegyzés képen a nemet tankok a tigris és párduc ? Kivételével mind gyengébb volt valamiben vagy összességében mint az ellenfeleik, mégis a nemet tankok voltak a leghatékonyabban használva a harcok alatt. A kényelmi és funkcionalitási építési filozófiát viszik most is tovább, majd a következő nagy háború meg eldönti melyik tank építési filozófia lesz a nyerő .

Mi az, hogy funkcionalitás ?

Ez az Orosz - Ukrán háború nem tanulságos, mérvadó, hogy a harckocsizókra mi jelenti a legnagyobb fenyegetést ? Főleg úgy, hogy felajánlottak Német gépeket, de valamiért meghiúsult ?
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 659
79 897
113
Mi az, hogy funkcionalitás ?

Ez az Orosz - Ukrán háború nem tanulságos, mérvadó, hogy a harckocsizókra mi jelenti a legnagyobb fenyegetést ? Főleg úgy, hogy felajánlottak Német gépeket, de valamiért meghiúsult ?
Az oroszok harckocsi "használata" az valami elképesztő, nem diszfunkcionális, hanem kb olyan mintha egy olyan valakit kérnél meg arra, hogy határozza meg a harckocsi harcászatodat, aki nemhogy nem látott még harckocsit, hanem az sem tudja, hogy létezik olyan, hogy harckocsi.
 

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 540
25 770
113
Ő is onnan tudja, hogy Tiger I-ben feltételezhetően elég sokat ült, a Leopard 2-t meg kipróbálta (gondolom senki nem mondta neki, hogy bocs tata ez nem neked való).
Már esment okosabbnak akarsz tűnni mint a valósságban vagy ! Legalább tisztelnéd a történelmet és a személyt aki valszeg többet ült harckocsiban mint te rendesben fogsz életed végéig !
Az oroszok harckocsi "használata" az valami elképesztő, nem diszfunkcionális, hanem kb olyan mintha egy olyan valakit kérnél meg arra, hogy határozza meg a harckocsi harcászatodat, aki nemhogy nem látott még harckocsit, hanem az sem tudja, hogy létezik olyan, hogy harckocsi.
Már esment olyanokat kritizálsz akik fél Európát keresztül kasul baxták meg harckocsival többször es beleértve az imádott fricceidet es ! Lehet kicsinyként grafomán vagy ?
 
  • Tetszik
Reactions: fip7

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 659
79 897
113
Már esment okosabbnak akarsz tűnni mint a valósságban vagy ! Legalább tisztelnéd a történelmet és a személyt aki valszeg többet ült harckocsiban mint te rendesben fogsz életed végéig !

Már esment olyanokat kritizálsz akik fél Európát keresztül kasul baxták meg harckocsival többször es beleértve az imádott fricceidet es ! Lehet kicsinyként grafomán vagy ?
Ne engem vádolj amiért nem érted az iróniát.

Mit csináltak Európával? Több tankot gyártottak mint amennyit képes volt kilőni az ellenség. Ezen nincs mit tisztelni, mint ahogy azon sem amit ukrajnában harckocsi harcászat okán művelnek.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 855
57 872
113
Ne engem vádolj amiért nem érted az iróniát.

Mit csináltak Európával? Több tankot gyártottak mint amennyit képes volt kilőni az ellenség. Ezen nincs mit tisztelni, mint ahogy azon sem amit ukrajnában harckocsi harcászat okán művelnek.
Pedig megmutathatnák a bezzeg nyugatiak, hogy mit tudnak ezen a téren. Alig várom, hogy végre menjen valamelyik Leopárd varriáns a frontra, felőlem akár német személyzettel is. De csak nem akarnak megérkezni :D
(Más kérdés, hogy orosz oldalon néha tényleg megdöbbentő dolgokat látni....)
 

Mark1993

Well-Known Member
2010. augusztus 23.
4 761
14 752
113
Az oroszok harckocsi "használata" az valami elképesztő, nem diszfunkcionális, hanem kb olyan mintha egy olyan valakit kérnél meg arra, hogy határozza meg a harckocsi harcászatodat, aki nemhogy nem látott még harckocsit, hanem az sem tudja, hogy létezik olyan, hogy harckocsi.

Az egész Orosz Hadsereg diszfunkcionális, hogy a határ túloldalán Harkovnál is fél év alatt semmire nem jutottak. 2022-ben értelmet nyert a Patyomkin-sereg kifejezés.
 
  • Vicces
Reactions: ogretankHU
W

Wilson

Guest
Pedig megmutathatnák a bezzeg nyugatiak, hogy mit tudnak ezen a téren. Alig várom, hogy végre menjen valamelyik Leopárd varriáns a frontra, felőlem akár német személyzettel is. De csak nem akarnak megérkezni :D
(Más kérdés, hogy orosz oldalon néha tényleg megdöbbentő dolgokat látni....)
Én csak azt nem értem, (ne értsd félre nem neked szól, általálnoságban fogalmaztam) hogy miért kell az orosz harckocsik és az ukrán fronton történő bevetésük taktikáját, minden áron megvédeni , amikor a napnál világosabb, hogy teljesen amatőr módon "használják" őket az ukrán hadszíntéren.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 659
79 897
113
Én csak azt nem értem, (ne értsd félre nem neked szól, általálnoságban fogalmaztam) hogy miért kell az orosz harckocsik és az ukrán fronton történő bevetésük taktikáját, minden áron megvédeni , amikor a napnál világosabb, hogy teljesen amatőr módon "használják" őket az ukrán hadszíntéren.
Ne butáskodj. Nem védi, mert ő sem tudja, csak az elvakult hit nem engedi, hogy szó nélkül hagyjon bármi negatívumot a szerelmérő. De mert érve nincs így személyeskedik. Az ilyet el kell engedni.
 
W

Wilson

Guest
Aki még nem olvasta....


Technikai elmélkedések az orosz páncélozott harcjárművekről​

Sam Cranny-Evans és Dr. Sidharth Kapusnak

2022. április

Begurul: orosz harckocsik és más páncélozott járművek hadoszlopa halad előre Ukrajnában 2022 márciusában. Kép: Mil.ru / Wikimedia Commons / CC BY 4.0


Orosz tankokból és más páncélozott járművekből álló oszlop halad előre Ukrajnában 2022 márciusában. Kép: Mil.ru / Wikimedia Commons / CC BY 4.0

Az ukrajnai háború semmi alapvetően újat nem árul el a tankról. Megerősíti a régi leckéket, és tükrözi a páncélos hadviselés kihívásait.


 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 855
57 872
113
Én csak azt nem értem, (ne értsd félre nem neked szól, általálnoságban fogalmaztam) hogy miért kell az orosz harckocsik és az ukrán fronton történő bevetésük taktikáját, minden áron megvédeni , amikor a napnál világosabb, hogy teljesen amatőr módon "használják" őket az ukrán hadszíntéren.
VS.
(Más kérdés, hogy orosz oldalon néha tényleg megdöbbentő dolgokat látni....)

Ezt nem nevezném megvédésnek.
Elképesztő és sokszor érthetetlen dolgokat látni ott is!

Én annyit mondtam, hogy a nyugati csodaharckocsi harcászatott a II. VH óta nem próbálták ki ilyen terepen, ilyen komoly ellenfél ellen.
Nem vagyok benne biztos, hogy nem lennének eltévedt nyugati harckocsik.... (ismeretlen összetett terep, GPS zavarás stb...)
Vagy, hogy lenne elég tankjuk a teljes frontra. Oroszoknak is az a fő baja, van ott kb. 1000 tankjuk egy 1000 km-es frontszakaszra. Ez km-ként egy darab....
Nem tudják lefedni a frontot hiába próbálják.
Erre mondtam, nem kellene a nyugatnak fotelszakérteni, el lehet menni oda és bemutatni, hogy nekik jobban menne.
Nem véletlenül nem mennek.

Ne butáskodj. Nem védi, mert ő sem tudja, csak az elvakult hit nem engedi, hogy szó nélkül hagyjon bármi negatívumot a szerelmérő. De mert érve nincs így személyeskedik. Az ilyet el kell engedni.

És kivel személyeskedtem abban a hozzászólásban?
Viszont te szokás szerint keményen személyeskedsz minden alap nélkül. Csak a szokásos.
A többit meg lásd fentebb.
 
W

Wilson

Guest
Ezt nem nevezném megvédésnek.
Elképesztő és sokszor érthetetlen dolgokat látni ott is!

Én annyit mondtam, hogy a nyugati csodaharckocsi harcászatott a II. VH óta nem próbálták ki ilyen terepen, ilyen komoly ellenfél ellen.
Nem vagyok benne biztos, hogy nem lennének eltévedt nyugati harckocsik.... (ismeretlen összetett terep, GPS zavarás stb...)
Vagy, hogy lenne elég tankjuk a teljes frontra. Oroszoknak is az a fő baja, van ott kb. 1000 tankjuk egy 1000 km-es frontszakaszra. Ez km-ként egy darab....
Nem tudják lefedni a frontot hiába próbálják.
Erre mondtam, nem kellene a nyugatnak fotelszakérteni, el lehet menni oda és bemutatni, hogy nekik jobban menne.
Nem véletlenül nem mennek.
Nem is kell minden km egy tank a frontra, oda kell koncentrálni őket ahol áttörést akarnak elérni a fronton, ja hogy ahhoz kellene egy olyan légierő is amely képes érdemben támogatni egy ilyen kombinált műveletet....
 
  • Tetszik
Reactions: dudi and Árpicsek

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 659
79 897
113
Nem is kell minden km egy tank a frontra, oda kell koncentrálni őket ahol áttörést akarnak elérni a fronton, ja hogy ahhoz kellene egy olyan légierő is amely képes érdemben támogatni egy ilyen kombinált műveletet....
Igen ezt sokan nem értik meg. Ha mindenhol van harckocsid, akkor sehol sincs harckocsid (azt feltételezve, hogy nem 100.000.es nagyságrendű harckocsiállományod van).
 
  • Tetszik
Reactions: Wilson

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 855
57 872
113
Nem is kell minden km egy tank a frontra, oda kell koncentrálni őket ahol áttörést akarnak elérni a fronton, ja hogy ahhoz kellene egy olyan légierő is amely képes érdemben támogatni egy ilyen kombinált műveletet....

Nem érted... Az 1000 tank is kevés. Ennél is több kellene egy összetett terepen ahhoz, hogy mindenhol legyen a védelemben páncélos, miközben össze is tudsz vonni belőlük a támadáshoz.
Most vagy az egyiket csinálják vagy a másikat. Egyszerűen több eszköz kellene.