Simán tud kezelni egy tömeges dróntámadást is egy több járműves szakasz: a lelövés teljesen automatikus, az ember csak felügyeli.
Beszámoló egy Skyranger-30 teszt lövészetről:
Egy alkalommal egy 8 drónból álló raj leküzdése volt a tesztfeladat a rendszer számára. A rendszer 16 darab 30 milliméteres lövedékkel semlegesítette mind a nyolc célpontot, noha drónok többsége már a hatodik lövés után megsemmisült.
Tehát 8 drónt leszedtek 16 lövéssel. A KCE gépágyú tűzsebbessége is kb. 16 lövés másodpercenként. Irányzással meg egyéb pöcsöléssel legyen 8 másodperc!
Még komolyabb HERO drónnak is max. sebessége 35 méter másodpercenként. Az AMMR radar kb 5000 méterről érzékel és 3000 méterről lehet kezdeni a tüzelést: a drónoknak semmi esélye - amíg el nem fogy a lőszer. Sebesség és távolság nem segít rajtuk.
Az utóbbi időben 300 lőszeres tárolóról szólnak a hírek: egy drónhoz átlagban két lövedék kell, de legyen 3 a "biztonság kedvéért".
Tehát egy jármű kb. 100 drón tud lelőni. Legalább 4 járműves ütegek lesznek vagyis 400 drónnak kellene egy max 1-2 km-es szakaszra rázúdulni hogy gond legyen és akkor még nem számoltunk a minden járművön itt lévő RCWS-ekkel és a Lynx ABM-es gépágyúival amik szintén bekapcsolódhatnak a drónok ellen harcba ha ha kell. A Skyranger radarjától meg kaphatják a légihelyzet képet és 50 géppuskával 1-1,5 km-ről szinte automatikus irányzással ők is elkezdik ritkítani a drónokat.
Ukránok idén 1 millió drónt terveznek venni és gyártani, de ott sem látsz olyat több száz drónt öntenek pár kilométerre.
Rendes katonai kamikáze drónokból amik kb, Spike és Javelin árban vannak ezek amúgyis leképzelhetetlen és megfizethtetlen mennyiégek.
Szóval nagyon nem reális forgatóköny az ilyen mértékű drón invázió. Ezt max az USA és Kína tudná megvalósítani, más nem - pláne a mi környékünkön.
Pont hogy az EW csak az olcsó kínai és barkács drónok ellen hatékony igazán. A katonai drónok sokkal zavarvédettebbek illetve ha már ráfognak a célra, akkor Spikehoz hasonlóan rárepülnek és az sem érdekli őket ha nincs már meg a kapcsolat a pilótával. Ha meg még nincs célpont és zavarják az adat kapcsolatot illetve GPS-t, akkor INS használva visszaindulnak kiindulási pont felé amíg az EW hatósugatából kikerülve vissza nem jön a jel.
Az EW rendszerek másik hátul ütője, hogy "kiabálnak" hogy hol vannak: amint bekapcsolod házhoz mész a pofonért. Beméri és megy rá a tüzérségi tűz vagy a kifejezetten kisugárzásra rárepülő drón (pl.
HARPY), ami még "örül" is ha megpróbálod zavarni, mert egyből arra indul.
Kell az EW is, de túl értékeled a képességeit.