Harckocsik harctéri alkalmazása

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Centquri prime

Well-Known Member
2021. december 22.
4 834
24 235
113
Semmilyen digitális tűzvezetés nem volt a B3-at leszámítva. Annak az alapja egy szélmérő. Nem találsz T-72B-n, T-72B1-en szélmérőt.
Köszönöm, hogy kijelentgetsz.
Akkor kérlek linkeld a 1V40-1 tűzvezérlőrendszer adatait.
Btw a T-72B1 egy butított T-72B volt, ami pont a fedélzeti rendszerek egy részét nem tartalmazta.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 476
79 533
113
Köszönöm, hogy kijelentgetsz.
Akkor kérlek linkeld a 1V40-1 tűzvezérlőrendszer adatait.
Btw a T-72B1 egy butított T-72B volt, ami pont a fedélzeti rendszerek egy részét nem tartalmazta.
Mit digitális tűzvezető rendszerznél, ha az egyetlen input a lézertávmérő által mért távolság? De mondom, mutass csak egy nyomorult B-t amin legalább egy nyomorult szélsebesség mérő van.
A T-80 digitális tűzvezető rendszere is elég primitív vokt nár a maga korában is összehasonlítva a hasonló nyugati rendszerekkel, de legalabb keresztszelet és hőmérsékletet mért.
 

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 600
24 983
113
Ilyenkor az AI harcol tovább. Átvenni az irányítást nem hiszem hogy tudnák, max elnyomják a jelet, de zavarás ellen is vannak módszerek. Pl. drónok bemérik a zavarás forrását és rávezetik magukat a zavaró jelre - ezek az EW rendszerek eléggé "házhoz mennek a pofonért": elég sok fogy belőlük Ukrajnában is, mert a kisugárzással jelzik, hogy "hello itt vagyok!"

Ezért fog ott ülni egy bunkerban a WOT-on felnőtt nyugdíjas Noé bácsi, hogy besegítsen "Nemzeti Gyilokgép 5.1" AI program belezavarodna abba hogy kit kell kinyírni, akkor megmondja neki. ;)

Az AI támogat, nem egyedül harcol. Olyat tud pl. hogy terepen A-ból B-be elviszi a járgányt kikerülve az akadályokat - ez már mosti s megy nekil később akár többet is tudhat. Konkrétna az RM Mission Master is tud ennyit: ráteszik a sebesületet vagy az ellátmányt és magától elviszi ahová mondják neki és közben kikerüli a fákat és más akadályokat.
Kezdjük ott hogy pont onnan indítottad az ai-t hogy a távirányítás nem müködik... Utána egyből visszakanyarodtál a távolban wotozó nagypapira, de a nagypapi hogy fog korrigálni ha nem tud a zavarás miatt csatlakozni?
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0 and bel

Centquri prime

Well-Known Member
2021. december 22.
4 834
24 235
113
Mit digitális tűzvezető rendszerznél, ha az egyetlen input a lézertávmérő által mért távolság?
Nem először írom le, még semmit sem találtam a T-72B tűzvezérlő rendszeréről, csak a komponenseit:
СУО 1В40-1 (лазерный прицел-дальномер ТПД-К1, баллистический вычислитель, прицел-прибор наведения 1К13-49, стабилизатор 2Э42-2 с электрогидравлическим приводом вертикального и электромашинным горизонтального наведения и другие элементы),
így én nem tudok róla semmit.
A fő különbség egyébként az a baszott ballisztikai számítógép, amit majdnem minden orosz forrás feltűntet. Csak ugye nem tudom, hogy digitális, analóg, milyen bemeneteket tartalmaz, mivel még a vezérlőrendszer leírását se találtam meg. Csak paramétereket a céltávolságról, pontosságról stb.

De mondom, mutass csak egy nyomorult B-t amin legalább egy nyomorult szélsebesség mérő van.
Te meg akkor a leírást az 1V-40ről, vagy forrást, ami hitelt érdemlően bizonyítja, hogy nem volt semmi ilyesmi, ez csak a gaz imperialisták áverése, és ugyanaz az 1A-40 dolgozott benne, mint az elődjében.
Egyéb esetben fejezd be a kijelentgetést, mert pont ezek a dolgok amik miatt kb azt is leellenőrizném utánad, hogy a vákuum árt a tüdőnek...
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 792
57 487
113
Mit digitális tűzvezető rendszerznél, ha az egyetlen input a lézertávmérő által mért távolság?

Miért vagy ebben olyan biztos? Mert a mi csöves tankjaink maximum csak ezt tudták?
De tovább megyek, ha olyan számítógépes rendszered van, amely számol a lövedék típusának megfelelő röppályával, a lézerrel mért távolság függvényében, az már tűzvezető rendszer. Akkor is ha neked ez nem tetszik... ;)
Hozzá tenném, hogy 2 km-en belül, nyíllövedékkel nem nagyon kell ennél több.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 476
79 533
113
Nem először írom le, még semmit sem találtam a T-72B tűzvezérlő rendszeréről, csak a komponenseit:
СУО 1В40-1 (лазерный прицел-дальномер ТПД-К1, баллистический вычислитель, прицел-прибор наведения 1К13-49, стабилизатор 2Э42-2 с электрогидравлическим приводом вертикального и электромашинным горизонтального наведения и другие элементы),
így én nem tudok róla semmit.
A fő különbség egyébként az a baszott ballisztikai számítógép, amit majdnem minden orosz forrás feltűntet. Csak ugye nem tudom, hogy digitális, analóg, milyen bemeneteket tartalmaz, mivel még a vezérlőrendszer leírását se találtam meg. Csak paramétereket a céltávolságról, pontosságról stb.


Te meg akkor a leírást az 1V-40ről, vagy forrást, ami hitelt érdemlően bizonyítja, hogy nem volt semmi ilyesmi, ez csak a gaz imperialisták áverése, és ugyanaz az 1A-40 dolgozott benne, mint az elődjében.
Egyéb esetben fejezd be a kijelentgetést, mert pont ezek a dolgok amik miatt kb azt is leellenőrizném utánad, hogy a vákuum árt a tüdőnek...
Ha semmit nem találtál, és külső nyoma sincs (nyomorult szélmérő legalább) akkor miere alapozod, higy digitális? Nincs értelme digitalizálni egy okyan rendszer ami csak távolságadattal és az adott lőszer röppályájával dolgozik. A T-72A éjjellátóját sem volt értelme a tűzvezető rendszerhez kapcsolni, mert olyan kicsi volt a látótávolsága, hogy minden lőszerrel pásztázó távolságon belül voltak a látható célok.
Én még nem is hallottam T-72B kapcsán 1V40 rendszerről.
 

Centquri prime

Well-Known Member
2021. december 22.
4 834
24 235
113
Ha semmit nem találtál, és külső nyoma sincs (nyomorult szélmérő legalább) akkor miere alapozod, higy digitális? Nincs értelme digitalizálni egy okyan rendszer ami csak távolságadattal és az adott lőszer röppályájával dolgozik. A T-72A éjjellátóját sem volt értelme a tűzvezető rendszerhez kapcsolni, mert olyan kicsi volt a látótávolsága, hogy minden lőszerrel pásztázó távolságon belül voltak a látható célok.
Én még nem is hallottam T-72B kapcsán 1V40 rendszerről.
Nem alapozom semmire, hogy digitális, mivel még egyszer leírom, csak annyit találtam róla, hogy a neve 1V40-1, és a fent már felsorolt komponenseket tartalmazza, ahol, szemben az 1A40el fel van sorolva a ballisztikus számítógép is.
Nem tudom, hogy analóg, vagy digitális, bár alapvetően céleszköznél nem egészen értem, hogy milyen olyan döntő különbséget jelentene a digitális, ami miatt ezt így ki kell hangsúlyozni.
De miután nem tudom, viszont arra találtam forrásokat, hogy valami volt benne, így nem tudom azt mondani, hogy nincs.
Te viszont kijelentetted, hogy nincs.
Akkor kérlek vagy arra mutass bizonyítékot, hogy ez egy téves információ, és 1A40 volt benne, vagy arra, hogy az 1V40 nem tartalmazott számítógépet, és csak a lövegcsőből indítható rakéta miatt nevezték át, vagy arra, hogy milyen számítógép volt benne.
Addig amit csinálsz nem más mint nem volt benne és toppant kettőt mint egy ovodás.
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 421
67 625
113
Mit digitális tűzvezető rendszerznél, ha az egyetlen input a lézertávmérő által mért távolság? De mondom, mutass csak egy nyomorult B-t amin legalább egy nyomorult szélsebesség mérő van.
A T-80 digitális tűzvezető rendszere is elég primitív vokt nár a maga korában is összehasonlítva a hasonló nyugati rendszerekkel, de legalabb keresztszelet és hőmérsékletet mért.
Az első Leopard 2 amin keresztszél mérés megjelent az az A6 HEL. :rolleyes:
 
  • Hűha
Reactions: fip7

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 476
79 533
113
Nem alapozom semmire, hogy digitális, mivel még egyszer leírom, csak annyit találtam róla, hogy a neve 1V40-1, és a fent már felsorolt komponenseket tartalmazza, ahol, szemben az 1A40el fel van sorolva a ballisztikus számítógép is.
Nem tudom, hogy analóg, vagy digitális, bár alapvetően céleszköznél nem egészen értem, hogy milyen olyan döntő különbséget jelentene a digitális, ami miatt ezt így ki kell hangsúlyozni.
De miután nem tudom, viszont arra találtam forrásokat, hogy valami volt benne, így nem tudom azt mondani, hogy nincs.
Te viszont kijelentetted, hogy nincs.
Akkor kérlek vagy arra mutass bizonyítékot, hogy ez egy téves információ, és 1A40 volt benne, vagy arra, hogy az 1V40 nem tartalmazott számítógépet, és csak a lövegcsőből indítható rakéta miatt nevezték át, vagy arra, hogy milyen számítógép volt benne.
Addig amit csinálsz nem más mint nem volt benne és toppant kettőt mint egy ovodás.
A rakétavezérlős változat az 1A40-1. Én soha sehol nem találkoztam 1V40-1 megjelöléssel, most hallom életemben először tőled. Nem is illik a nevezéktanba. Még a T-72B3-ban is az 1A40-4 (ez már digitális és a TPD-1K-t ugyanúgy megtartotta) rendszer mellé integrálták a Susna U-t.

1689815096-1.jpg

t-72b3-gunners-station.jpg


Tehát én készséggel elhiszem, hogy létezik 1V40-1 rendszer, csak egy nyomorult képet mutass már róla harckocsiban vagy csak kirakva külön.
 

Centquri prime

Well-Known Member
2021. december 22.
4 834
24 235
113
A rakétavezérlős változat az 1A40-1. Én soha sehol nem találkoztam 1V40-1 megjelöléssel, most hallom életemben először tőled. Nem is illik a nevezéktanba. Még a T-72B3-ban is az 1A40-4 (ez már digitális és a TPD-1K-t ugyanúgy megtartotta) rendszer mellé integrálták a Susna U-t.

1689815096-1.jpg

t-72b3-gunners-station.jpg


Tehát én készséggel elhiszem, hogy létezik 1V40-1 rendszer, csak egy nyomorult képet mutass már róla harckocsiban vagy csak kirakva külön.
Itt is külön van szedve a két típus
Itt is említve van az új tűzvezérlő rendszer:
És erre te közlöd, ismét, hogy nincs, mert nem láttad.
A shine dalgarno szekvenciát se láttad még, sőt nem is hiszem hogy hallottál róla mégis van.
De mégegyszer, én készséggel elhiszem, hogy nincs. Csak most ennyi oldal volt nyitva, ahol arról írnak van.
És ez csak egy kis része annak, amit reggel óta átnyálaztam...
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 476
79 533
113
Itt is külön van szedve a két típus
Itt is említve van az új tűzvezérlő rendszer:
És erre te közlöd, ismét, hogy nincs, mert nem láttad.
A shine dalgarno szekvenciát se láttad még, sőt nem is hiszem hogy hallottál róla mégis van.
De mégegyszer, én készséggel elhiszem, hogy nincs. Csak most ennyi oldal volt nyitva, ahol arról írnak van.
És ez csak egy kis része annak, amit reggel óta átnyálaztam...
Azt írtam, hogy készséggel elhiszem, hogy van, de mutasd már meg.
 

Centquri prime

Well-Known Member
2021. december 22.
4 834
24 235
113
Azt írtam, hogy készséggel elhiszem, hogy van, de mutasd már meg.
Most mutattam meg, forrásokat adtam baszd meg.
Nem egy kicseszett hobbiblogról, hanem a szovjet páncélosok története 1945-című baszott könyvből.
Adtam mellé vagy 4 másikat, ami vagy megnevezi, vagy említi, hogy változott a rendszer.
Erre te közlöd megint, hogy mutassam meg.
Olyan nagyon nehéz lenne azt leírni, hogy hát lehet igazad van, tényleg lehet, hogy változott.
Mert baszd meg, én még mindig csak annyit csináltam, hogy forrásokra (amiket bemutattam) hivatkozva 1V40nek neveztem azt a rendszert, amit ezek a források is így neveznek.
Te állítod, hogy nincs.
Akkor nosza terítsd a lapjaid, és hozd azt a forrást, ami azt mondja nincs, és hogy ez egy elírás. Lehet, hiszen az orosz a és V А В a gyengébbek kedvéért közel van egymáshoz a klaviatúrán.
De basszus a változásokat kb mindenki említi.
Akkor légyszíves magyarázd ezt meg.
 

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
6 994
19 289
113
Nincs értelme digitalizálni egy okyan rendszer ami csak távolságadattal és az adott lőszer röppályájával dolgozik.
Ja, csak a kisebb méret, jobb megbízhatóság, kisebb elektromos fogyasztás, jobb hőmérsékleti stabilitás, egyes esetekben jobb zavarvédelem.... Más előnye nem sok van a digitális technikának...
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 476
79 533
113
Most mutattam meg, forrásokat adtam baszd meg.
Nem egy kicseszett hobbiblogról, hanem a szovjet páncélosok története 1945-című baszott könyvből.
Adtam mellé vagy 4 másikat, ami vagy megnevezi, vagy említi, hogy változott a rendszer.
Erre te közlöd megint, hogy mutassam meg.
Olyan nagyon nehéz lenne azt leírni, hogy hát lehet igazad van, tényleg lehet, hogy változott.
Mert baszd meg, én még mindig csak annyit csináltam, hogy forrásokra (amiket bemutattam) hivatkozva 1V40nek neveztem azt a rendszert, amit ezek a források is így neveznek.
Te állítod, hogy nincs.
Akkor nosza terítsd a lapjaid, és hozd azt a forrást, ami azt mondja nincs, és hogy ez egy elírás. Lehet, hiszen az orosz a és V А В a gyengébbek kedvéért közel van egymáshoz a klaviatúrán.
De basszus a változásokat kb mindenki említi.
Akkor légyszíves magyarázd ezt meg.
Ember az érdekel hogyan néz ki, mert még nem láttam soha!!!
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 792
57 487
113
Ez nem igaz. Eleinte volt automatikus szélmérő a Leopard 2-eseken majd elhagyták őket, ettől még ha akarta manuálisan megadhatta az irányzó a szélerősséget.

Ezt a pancserságot már megint XD
"manuálisan megadhatta" Jah bazd+ csak mi alapján ha nincs műszer rá :rolleyes:
Digitális tűzvezető XD Ez alapján a T-80U biza fejlettebb volt...
Nem mintha amúgy nem lehetett volna minden régi tankban manuálisan korrigálni. Még táblázat is van arra, hogy adott sebességű keresztszélben melyik lövedék menyi hord mellé adott távolságon. A szél adatok mérése meg nem a tankban történt akkoriban, volt erre meteorológiai kocsi külön. Szelet, párát, hőmérsékletet tudtak mérni.
:D:D:D
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 995
32 971
113
Az önvezetéssel az a probléma,hogy nem csak a közlekedés zavarja,hanem maga az út is.Árnyékot összekeveri a betonfallal.....Meg hasonló apróságok.Forgalom a terepen ugyan kisebb,de cserében vannak olyan tereptárgyak,talajviszonyok,amit a leghülyébb emberi soför is fel tud mérni,a gép meg nem.
Az orosz hk-k papiron nagyon jók-de a valóságban már nem annyira.A papiron sokkal jobb T54/55/62 hk-at a valóságban Centurion/Shot,M48,AML(Eland)90,de még M50/50 Sherman hk-k (M50be az AMX13 75milis lövege volt!),páncélautók rendre halomra lötték.
És bár sokszor igaz,hogy "papucsos",rosszul képzet legénység miatt is.De 73ban,vagy Angolában a kubaiakrol az IDF/SADF is elismeri,hogy az ellenfelük bátran,elszántan,és felkészülten harcolt.
De ha valaki kicsit utána olvas,már a legendás T34est is utálta a személyzete.Sokkal szivesebben ült a mifelénk különben lenézett Shermanba.Az utólagos statisztikák szerint is,egy Párduc ellen 5 Sherman kellet-vagy 9 T34es....
Ha meg olyan szuper volt a szovjet éjjellátó-minek vettek francia liszenszt?
 
  • Tetszik
Reactions: Ocses