Harckocsik harctéri alkalmazása

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Rferi66

Well-Known Member
2020. február 14.
2 507
5 069
113
Ez butaság.Kezdjük ott,hogy egy harckocsi szakasz támadashoz szétbontakozvav kb 800-1000 méter széles és 200-300 méter mély,tehát a nyílt terepen minimum ekkora hely kell,hogy egyáltalán elferjenek.És akkor még nem mentél előre egy centit sem!
Nem harckocsi századot akartál írni? Ekkora hely szerintem egy szétbontakozott századnak kell.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 542
77 354
113
Ha jól értem a szöveget ezen leírás alapján nem volt hatékony az üreges páncél más szerint sem:
unW96sA.png


Teszt képek:
114103_original.jpg


113537_original.jpg


114293_original.jpg


Végül német nyelven tudók előnyben. 1980's évekből PR ismertető a típusról:
Sajnos nem értem olyan jól a nyelvet, hogy perdöntő legyen a vitában .
Igen 80-as évek.És en miről is beszéltem?
 

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 613
26 010
113
1. Harcban mindenki igyekszik kihasználni a terepet.
Vannak jól belátható területek, de a harc során célszerű azokat kerülni. Ha mégis használni kell, akkor is van füst, por, stb.
2. Három négy kilométerre több másodpercig repül a lövedék, akkor is csökken a találat esélye, ha minden tökéletes, egyszerűen ennyi idő alatt változhatnak a cél mozgásparaméterei (fékez, elindul, elfordul).

A gyakorlatban ezek miatt a hatásos találatok túlnyomó többsége csak néhány száz méteres távolságon érhető el. Akkor is, ha a fegyverzet, műszerezettség ettől többre lenne képes.
Ezt már sokszor próbáltam elmagyarázni a tisztelt úrnak én is . Nem érti , hogy az elméleti és gyakorlati lövés illetve találatok között fényévnyi különbség van ! Nem tudtam megértetni , hogy egy akár csak 1km-re lévő célt (teherautó ,hk etc) is milyen nehéz csak pontosan megcélozni is nemhogy eltalálni és ez a távolság növekedésével csak hatványozottan romlik ! Nem akarja megérteni , hogy magát a lövést és a lövedék röppályáját mennyi minden befolyásolja !
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 542
77 354
113
Az a butaság amit írsz.
A szakasznak támadásban támadási sávja van, annak meg ugye nincs mélysége. ;)
De nem ez a lényeg, hanem az, hogy ezen a sávon belül, a tűz és mozgás összhangjàval, a tűzpárok egymást fedezve mozognak előre.
TEREP fedezetet kihasználva, (fedezettől-fedezetig) manőverezve, ködösitő berendezést, köd gránátokat lőve. A támogató gyalogsággal együtt.
Ez a roham terepszakasza. Ez sosincs messzebb az ellenségtől pár száz méternél.
Ettől hátrább harc előtti alakzatban, még hátrább oszlopban történik az előre vonás.
Miért? Mert a terep miatt nincs közvetlen rálátása az ellenzék.
Meg a mélységben tüzérséggel nem éri el.
Az alakzatnak van mélysége,és a támadási sávnak is,hisz nem ér körbe a bolygón...
A roham terepszakasz az a támadás legvégén (mármint az ellenséges peremvonal előtt) van,előtte lehet akar több km is szerencsétlen esetben.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 542
77 354
113
Ami láthatólag nem megy neked és a következő válasz is megadja, hogy a dupla páncélzat is szart sem ért, mert olyan távolságból vitte át.
Tehát ezért van 3000m+ távolság. Semmit nem változtatott ezen.

A HEAT-et nem tudom, de azok vastaságohz sehol nincsenek azokhoz a lőszerekhez képest, amit más is be tett.

Igazából nem értem a performanszot, amit előadsz itten.

Beszarok.
A képen kb. azt látni, hogy két hártyavékony acél között van némi más anyag, ami nem acél.
Ha szerinted ezt meghatotta még csak a másodvonalibeli VSz APFSDS lövegékeket, akkor megyek röhögöni. A páncél geometria ismert, az acél vastagság is.

A betett ábra pontosan mutatja, hogy a teljesen tévút nyugati hk fejlesztést utólag sem tudták javítani. Az utólagos páncél erősítés kb. arra volt jó, hogy a korai T-55-ösök és szar lőszer ellen esetleg adjon sanszot a 1 km feletti lőtáv esetén. A 115 m-es löveg ellen az Leo1 védelme 0 volt. Az alapvető papírpáncél konpcepcióval nem tudtak mit kezdeni...

Aztán lett is egy Leo2 egészen eltérő megközelítéssel.

Ezek után nem igazán értem, hogy miért kötöd az ebet a karóhoz...
Tesség itt egy 3BM6 APFSDS:
7i0-Rpq-W-1.png


Erről azt kell tudni,higy ha jobbról ballra nézed akkor van rajta egy lágyacél áramvonalzó sapka,majd követi egy nagyjából 400-500BHN keménysegű páncéltörő sapka(ez az ami puhább mint az A3 külső lemeze)és ezt követi egy 600BHN keménysegű hasáb.Mint láthatod ennek nem sok köze van azokhoz a penetrátorokhoz amire te gondolsz penetrátor alatt.Mi történik amikor ez találkozik az A3 tornyával?Hát az,hogy szettörik,mert a pánceltörő sakpa képtelen még a vékony lemezt is átütni(hisz az keményebb és megfelelően alá is van támasztva),hisz puhább nála,és hiába jön utána a 600BHN-es penetrátor az már sebességet vesztett és kibillent állapotban fog talalmozni a páncéllal.
Mit írtam?A korabeli acélpenetrátoros lőszerek nem tudják átütni.Szóval miről is beszélünk?Miért példalóznak itt 80-as évelből hozott teszttel amikor az A3 a 70-es évek eleje?
 
  • Tetszik
Reactions: Bleroka

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 542
77 354
113
Folytathatjuk ezt a beszélgetést de amíg félrebeszéltek és az állításomal kapcsolatban teljesen irreleváns érvekkel álltok elő addig nincs értelme.Tessék elolvasni az alapállítást és arra releváns érveket hozni ne pedig előjönni 10-15 évvel későbbi dolgokkal,hogy azok ellen mennyire semmit sem ért(sehol nem.mondtam,hogy jó volt ezek ellen).
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 423
55 309
113
.Mi történik amikor ez találkozik az A3 tornyával?Hát az,hogy szettörik,mert a pánceltörő sakpa képtelen még a vékony lemezt is átütni(hisz az keményebb és megfelelően alá is van támasztva),hisz puhább nála,és hiába jön utána a 600BHN-es penetrátor az már sebességet vesztett és kibillent állapotban fog talalmozni a páncéllal.

Az a helyzet, hogy amit írsz az természettudományos képtelenség. :(
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 542
77 354
113
Az a helyzet, hogy amit írsz az természettudományos képtelenség. :(
Hallgatlak?Mi természettudományos képtelenseg azon amit leírtam?
Megnézted a mettszetet?Nem egy homogén penetrátor van rajta hanem 2 könálló reszből áll ami nem fog neked egyben maradni ilyen esetben.
 
T

Törölt tag 4082

Guest
Folytathatjuk ezt a beszélgetést de amíg félrebeszéltek és az állításomal kapcsolatban teljesen irreleváns érvekkel álltok elő addig nincs értelme.Tessék elolvasni az alapállítást és arra releváns érveket hozni ne pedig előjönni 10-15 évvel későbbi dolgokkal,hogy azok ellen mennyire semmit sem ért(sehol nem.mondtam,hogy jó volt ezek ellen).
Úgy mint az olasz hadsereg felépítése?
 

szzsolt81

Well-Known Member
2020. október 24.
5 708
4 262
113
Visszanyúlva a te heli vs IFV platfrom példádra. Ha adott pénzösszegből megoldható mondjuk 30 T72-es felszerelése Brimstone 3-al, vagy ugyanabból a pénzből vehetsz 5 Lynx-et, amire rá tudod rakni a rendszert, akkor te melyiket választod?

Szerintem ha valamit fel lehet úgy tuningolni épeszű összegből, hogy az elsővonalas képességet adjon, akkor az nem elvetendő ötlet
lynxet. sokkal nagyobb eséllyel lesz képes elvégezni a feladatát.

Az pedig hogy 4 vagy nyolc centi a tetőpáncél, ah megtalálják, akkor már mindegy.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 423
55 309
113
Hallgatlak?Mi természettudományos képtelenseg azon amit leírtam?

Úgy minden. :D

1. Attól, hogy "A" keményebb "B-nél" még "B" át tud rajta menni ha elég nagy erővel vágod hozzá. Ha csak kicsit is igazad lenne, nem tudnád átlőni a kerámia mellényt acél lövedékkel.... Pedig át lehet, csak erő kérdése.
2. 5 cm távolságon egy 1000 m/s-el zúgó lövedék nem billen ki.
3. Azért puhább az orosz acél nyíllövedéknek az orra, hogy a döntött páncélról kisebb eséllyel pattanjon le, illetve a találkozás által okozott ütés ne repessze végig. (Ne legyen rideg az anyag)
4. E mellet van egy létező fizikai hatás amit én nehezen tudok elmagyarázni, de a lényeg az, hogy a lövedéked átmérője és a páncélzat vastagsága között van egy "kölcsönhatás"
Gyakorlatban ez azt jelenti, hogyha egy 30 mm-s átmérőjű nyíllövedéket neki küldesz egy 20 mm-s bármilyen anyagból készült páncél lapnak, akkor a páncéllap védelmi képessége drámaian bezuhan. A lényeg, hogy törekedni kell arra, hogy a páncélzat vastagsága mindig nagyobb legyen a lövedék átmérőjénél.
Nem tudom a fizikai miértjét, de létező dolog. Az a tény vígasztaljon, hogy ezt pl. a szovjet páncéltervező mérnökök sem ismerték a 70's évek végéig.

Magyarán a 4. pont miatt a leopárd 1 páncélzata elvi síkon is hibás, amennyiben nyíllövedéket akarsz vele megfogni.
De mivel GPU lőszerek ellen találták ki, ott gondolom ez nem okozott akkora problémát.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 542
77 354
113
Úgy minden. :D

1. Attól, hogy "A" keményebb "B-nél" még "B" át tud rajta menni ha elég nagy erővel vágod hozzá. Ha csak kicsit is igazad lenne, nem tudnád átlőni a kerámia mellényt acél lövedékkel.... Pedig át lehet, csak erő kérdése.
2. 5 cm távolságon egy 1000 m/s-el zúgó lövedék nem billen ki.
3. Azért puhább az orosz acél nyíllövedéknek az orra, hogy a döntött páncélról kisebb eséllyel pattanjon le, illetve a találkozás által okozott ütés ne repessze végig. (Ne legyen rideg az anyag)
4. E mellet van egy létező fizikai hatás amit én nehezen tudok elmagyarázni, de a lényeg az, hogy a lövedéked átmérője és a páncélzat vastagsága között van egy "kölcsönhatás"
Gyakorlatban ez azt jelenti, hogyha egy 30 mm-s átmérőjű nyíllövedéket neki küldesz egy 20 mm-s bármilyen anyagból készült páncél lapnak, akkor a páncéllap védelmi képessége drámaian bezuhan. A lényeg, hogy törekedni kell arra, hogy a páncélzat vastagsága mindig nagyobb legyen a lövedék átmérőjénél.
Nem tudom a fizikai miértjét, de létező dolog. Az a tény vígasztaljon, hogy ezt pl. a szovjet páncéltervező mérnökök sem ismerték a 70's évek végéig.

Magyarán a 4. pont miatt a leopárd 1 páncélzata elvi síkon is hibás, amennyiben nyíllövedéket akarsz vele megfogni.
De mivel GPU lőszerek ellen találták ki, ott gondolom ez nem okozott akkora problémát.
Ha hiszed ha nem az nem stabilizáló sapka hanem penetrátor sapka.Nem arra van amire te gondolsz(en is azt hittem de nem)*.Az A3 páncélvastagsága 20mma cél+50mm polisztiren+50mm acél.Ez viszon,ul a penetratorhoz nem csak a 20mm külső réteg.
Felejtsd már el ezt a gépagyút!Az az alap Leopard 1-re vonatkozik nem az A3-ra.

*Nem eleg "puha"hozzá.Egész konkrétan keményebb mint a legtöbb öntött acélpáncel.
Igen itt nem az 600BHN-es penetrátorról hanem a 400-500BHN-es sapkaról beszélek.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 542
77 354
113
Ennél a 400-500BHN-es keménységű páncéltörő sapkánál minden korabeli szovjet harckocsi páncélja puhább volt.A T-80-ra és a T-72-re utólag felszerelt páncéllap volt először keményebb nála(majd utána a T-72B és T-80B teknőjébe épített acéllapok).A T-62 és T-72 páncelja 320BHN keménysegű...
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 542
77 354
113
Persze a korabeli nyugati öntött páncelok sem voltak lényegesen keményebbek mint a szovjet társaik.Ha meg igen az olyan esetekben lehetett mint pl a Leopard 1 öntött tornya ami a lemez vékonysága miatt lehetővé tette a megfelelő hőkezelest(túl vastag acélt nem tudott akkoriban senki megfelelően hőkezelni).Csak az meg a 70mm,es vastagságával köszönő viszonyban sem volt a 200 plusszos szovjet tornyokkal szemben keménység ide vagy oda.